Katarskie Siły Powietrzne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Emirskie Siły Powietrzne Kataru
Emirskie Siły Powietrzne Kataru
Państwo  Katar
Siły zbrojne Siły Zbrojne Kataru
Nazwa skrócona QEAF
Data utworzenia 1974
Znak rozpoznawczy Roundel of Qatar.svg
Najwyższe dowództwa
Cywilne emir Hamad ibn Chalifa as-Sani
Wojskowe Mohammed Al Kumait Al Khayarin

Katarskie Siły Powietrzne (Emirskie Siły Powietrzne Kataru) stacjonują głównie w bazie Al-Gharia i w międzynarodowym porcie lotniczym Al Dauha.

Siły powietrzne zorganizowane są w grupy podległe 1 skrzydłu myśliwców i 2 skrzydłu śmigłowców. Podstawą bojowym sił lotniczych jest 7 eskadra wywalczania przewagi powietrznej, z samolotami Dassault Mirage 2000 w wersjach EDA i DDA. Z kolei samoloty typu Dassault/Dornier Alpha Jet wykorzystywane są jako samoloty szturmowe. Aérospatiale SA-342L Gazelle uzbrojone w pociski HOT to śmigłowce przeznaczone do bliskiego wsparcia wojsk lądowych. Pozostałe śmigłowce typu Westland Commando Mk2 służą do transportowania ludzi i sprzętu (wersja A), oraz przewozu VIP-ów (wersja C). W najbliższym czasie podstawowym śmigłowcem stanie się AgustaWestland AW139. Transport strategiczny zapewniają Boeing C-17 Globemaster III i Lockheed C-130J-30 Super Hercules. W 2012 zamówiono 24 szkolne Pilatus PC-21.

29 marca 2016 roku podpisano umowę na zakup 24 sztuk francuskich samolotów Dassault Rafale. W ramach umowy odbyć się ma szkolenie 26 pilotów oraz ekipy personelu naziemnego. Podana wartość umowy to 6,7 mld Euro z powodu rozbudowanego pakietu uzbrojenia[1]. Dostarczonych będzie 18 Rafale C i sześć dwumiejscowych Rafale B.

We wrześniu 2016 do Kongresu USA wpłynął wniosek o zgodę na eksport do Kataru samolotów wielozadaniowych Boeing F-15E Strike Eagle. W listopadzie 2016 wydano zgodę na sprzedaż do 72 szt. F-15QA.

Szkolenia pilotów odbywają się w Arabii Saudyjskiej, Jordanii lub Wielkiej Brytanii.

W przeszłości wojska lotnicze wykorzystywały samoloty Dassault Mirage F1 i Hawker Hunter, od czasu powstania w 1974 roku zaopatrywały się wyłącznie w Wielkiej Brytanii i Francji, a obecnie także w USA i we Włoszech.

Struktura i wyposażenie[edytuj]

Port lotniczy Ad-Dauha

Port lotniczy Al Udeid

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. Podpisano umowę na Rafale’e dla Kataru | Konflikty.pl, www.konflikty.pl [dostęp 2017-01-30] (pol.).