Katarskie Siły Powietrzne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emirskie Siły Powietrzne Kataru
Godło
Państwo  Katar
Siły zbrojne Siły Zbrojne Kataru
Nazwa skrócona QEAF
Data utworzenia 1974
Znak rozpoznawczy Roundel of Qatar.svg
Najwyższe dowództwa
Cywilne emir Hamad ibn Chalifa Al Sani
Wojskowe Mohammed Al Kumait Al Khayarin

Katarskie Siły Powietrzne (Emirskie Siły Powietrzne Kataru) stacjonują głównie w bazie Al-Gharia i w międzynarodowym porcie lotniczym Doha.

Historia i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Siły powietrzne zorganizowane są w grupy podległe 1 skrzydłu myśliwców i 2 skrzydłu śmigłowców. Podstawą bojowym sił lotniczych jest 7 eskadra wywalczania przewagi powietrznej, z samolotami Dassault Mirage 2000 w wersjach EDA i DDA. Z kolei samoloty typu Dassault/Dornier Alpha Jet wykorzystywane są jako samoloty szturmowe. Aérospatiale SA-342L Gazelle uzbrojone w pociski HOT to śmigłowce przeznaczone do bliskiego wsparcia wojsk lądowych. Pozostałe śmigłowce typu Westland Commando Mk2 służą do transportowania ludzi i sprzętu (wersja A), oraz przewozu VIP-ów (wersja C). W najbliższym czasie podstawowym śmigłowcem stanie się AgustaWestland AW139. Transport strategiczny zapewniają Boeing C-17 Globemaster III i Lockheed C-130J-30 Super Hercules. W 2012 zamówiono 24 szkolne Pilatus PC-21.

Szkolenia pilotów odbywają się w Arabii Saudyjskiej, Jordanii lub Wielkiej Brytanii.

W przeszłości wojska lotnicze wykorzystywały samoloty Dassault Mirage F1 i Hawker Hunter, od czasu powstania w 1974 roku zaopatrywały się wyłącznie w Wielkiej Brytanii i Francji, a obecnie także w USA i we Włoszech.

Modernizacja w drugiej dekadzie XXI wieku[edytuj | edytuj kod]

W latach 2016–2017 podpisano kontrakty na dostawę trzech typów myśliwców wielozadaniowych dla sil powietrznych.

29 marca 2016 roku podpisano umowę na zakup dwudziestu czterech francuskich myśliwców wielozadaniowych Dassault Rafale. Podana wartość umowy to 6,7 miliarda euro[1]. Zamówienie obejmuje osiemnaście samolotów jednomiejscowych i sześć dwumiejscowych. W 2017 roku zamówienie zwiększono do trzydziestu sześciu sztuk, nie podano jednak, w jakich wersjach będą dodatkowe egzemplarze[2][3].

10 grudnia 2017 roku Katar złożył zamówienie na dostawę dwudziestu czterech myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon za 6 miliardów funtów. Dostawy mają się rozpocząć pod koniec 2022 roku[4]

Również w grudniu 2017 roku zawarto również umowę na dostawę amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-15QA (wersja samolotu Boeing F-15E Strike Eagle). Katar otrzyma trzydzieści sześć maszyn za 6,17 miliarda dolarów, mają one być dostarczone do końca 2022 roku[5][6]. Katar otrzymał pozwolenie na zakup aż siedemdziesięciu dwóch F-15QA[7].

Łącznie katarskie lotnictwo otrzyma blisko sto nowoczesnych myśliwców wielozadaniowych, co jest oceniane jako liczba znacznie wyższa niż faktyczne potrzeby wojskowe i dowód, że zakupy te mają w dużej mierze charakter polityczny[8].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Doha

Port lotniczy Al Udeid

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]