Katie Melua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katie Melua
Ilustracja
Imię i nazwisko Ketevan Melua
ქეთევან მელუა
Data i miejsce urodzenia 16 września 1984
Kutaisi (wówczas ZSRR)
Pochodzenie Gruzja
Instrumenty gitara, pianino, skrzypce
Gatunki pop alternatywny[1]
rock alternatywny[1]
jazz[1]
blues[1]
Zawód wokalistka, gitarzysta
Aktywność od 2003 roku
Wytwórnie płytowe Dramatico
Strona internetowa

Katie Melua, właśc. Ketevan Melua, gruz. ქეთევან მელუა (ur. 16 września 1984 w Kutaisi) – brytyjska wokalistka urodzona w Gruzji.

Biografia[edytuj]

Dzieciństwo, edukacja[edytuj]

Ketevan Melua (w rodzinie nazywana także Ketino[2]) urodziła się w 1984 roku w Kutaisi w Gruzji (ówczesnym ZSRR) jako córka Amirana i Tamary[3]. Jej pradziadek przyjechał na początku XX wieku do Gruzji z Kanady, jednak później oskarżono go o szpiegostwo i nie pozwolono wyjechać[4]. Jej prababka mieszkała w Tuapse w Rosji[5]. Przez pierwsze lata mieszkała ze swoimi dziadkami w Tbilisi, później w wieku 4 lat przeprowadziła się razem z rodzicami i młodszym bratem do Batumi, gdzie jej ojciec pracował w szpitalu jako kardiolog[6]. Z powodu wojny domowej w Gruzji w 1993 roku osiedliła się z rodziną w Belfaście, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej św. Katarzyny oraz college’u dominikańskiego w Fortwilliam, dzielnicy Belfastu. Kiedy miała trzynaście lat razem z rodziną przeniosła się do Sutton w Londynie, niedługo potem zamieszkała w Redhill w brytyjskim hrabstwie Surrey[7]. W 2008 roku przeprowadziła się do londyńskiego Maida Vale w dzielnicy Notting Hill[8].

Zainspirowana wydarzeniami w Gruzji oraz chęcią niesienia pokoju na świecie jako dziecko chciała być politykiem lub historykiem[9][10].

W sierpniu 2005 roku Melua przyjęła brytyjskie obywatelstwo. Tym samym przed ukończeniem dwudziestego pierwszego roku życia posiadała trzy obywatelstwa: radzieckie, gruzińskie i brytyjskie[11].

Początki kariery[edytuj]

W wieku 15 lat wygrała konkurs muzyczny Stars Up Their Noses zorganizowany przez angielski kanał telewizyjny ITV, podczas którego zaśpiewała piosenkę „Without You” z repertuaru zespołu Badfinger[12]. Niedługo potem zaczęła naukę w szkole artystycznej BRIT School for the Performing Arts w London Borough of Croydon, gdzie zaczęła pisać swoje pierwsze utwory. Podczas nauki w szkole poznała swojego przyszłego menedżera i producenta Mike’a Batta[13]. Ten poszukiwał wówczas zespołu grającego muzykę acid rockową, gitarzysty basowego oraz piosenkarza potrafiącego śpiewać jazz i blues w interesujący sposób. Kiedy usłyszał jej wykonanie piosenki „Faraway Voice” (którą napisała ku czci swojej zmarłej idolki Evy Cassidy), Batt zaproponował jej podpisanie kontraktu płytowego z jego wytwórnią muzyczną Dramatico[14].

2003-04: Call Off the Search[edytuj]

Melua w 2004 roku

Na początku listopada 2003 roku ukazał się jej debiutancki album studyjny zatytułowany Call Off the Search (wydany pod szyldem Dramatico)[15], który dotarł do pierwszego miejsca list najczęściej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii[16] (gdzie zdobyła także certyfikat sześciokrotnej platynowej płyty za osiągnięcie wyniku ponad 1,9 miliona sprzedanych egzemplarzy[17]) i Danii[18], dotarł także do czołówki notowań m.in. w Norwegii[19], Nowej Zelandii[20] i Holandii[21]. Na krążku znalazły się dwie autorskie piosenki Meluy – „Belfast (Penguins and Cats)”, w której wspominała życie w Irlandii, oraz „Faraway Voice” napisaną z myślą o Evie Cassidy, a także cztery utwory innych artystów w nowej aranżacji – „Learnin' the Blues” z repertuaru Delores J. Silver, „Crawling up a Hill” Johna Mayalla, „I Think It's Going to Rain Today” Randy’ego Newmana oraz „Lilac Wine” Jamesa Sheltona. Autorem pozostałych sześciu kompozycji z płyty został Batt[22]. Album promowały single „The Closest Thing to Crazy”[23], „Crawling Up a Hill”[24] oraz tytułowa piosenka „Call Off the Search”[25].

W 2004 roku Melua została jedną z wokalistek supergrupy Band Aid 20, z którą nagrała nową wersję utworu „Do They Know It's Christmas?”, dochód ze sprzedaży której wspierał mieszkańców Etiopii w walce z głodem[26]

2005-06: Piece by Piece[edytuj]

W marcu 2005 roku Melua wystąpiła na jednej scenie z zespołem Queen i Brianem May'em, z którymi zaśpiewała utwór „Too Much Love Will Kill You” podczas koncertu charytatywnego ku czci Nelsona Mandeli z cyklu 46664 (granego na rzecz leczenia AIDS). Występ z muzykami uznała za spełnienie swoich marzeń z dzieciństwa[27][28][29]. W tym samym roku wydała także swój debiutancki album koncertowy pt. On the Road Again, zawierający zapis dźwiękowy i filmowy z koncertu wokalistki zagranego w marcu w Fairfield Halls Croydon[30]. W kwietniu otrzymała nagrodę Echo w kategorii Najlepszy debiut roku[31], a także statuetkę DVD Champion 2005 – Nagroda Artysty Muzycznego za płytę koncertową[32].

Melua podczas koncertu w ramach Festiwalu Jazzowego Morza Północnego w 2007 roku

We wrześniu tego samego roku ukazała się jej druga płyta długogrająca zatytułowana Piece by Piece[33], która zadebiutowała na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych albumów w Norwegii[34] oraz dotarła na szczyt notowań m.in. w Polsce[35], Wielkiej Brytanii[36], Danii[37] i Holandii[38]. Pierwszy singlem promującym album został utwór „Nine Million Bicycles[39], który osiągnął sukces komercyjny, zostając uznanym m.in. przez czytelników magazynu Watch and Listen największym przebojem w historii muzyki[40]. Niedługo po premierze piosenka została skrytykowana przez pisarza i naukowca Simona Singha, który uznał tekst utworu za nieoddający prawdziwych wyników badań astronautów oraz je kwestionujący[41].

Pozostałymi utworami promującymi album zostały single „Spider’s Web[42], „It's Only Pain”[43], „Shy Boy[44] i „I Cried for You”, na którym znalazła się także nowa wersja utworu „Just Like Heaven” z repertuaru zespołu The Cure[45][46], którą Melua nagrała na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Jak w niebie produkcji DreamWorks[47].

W 2006 roku wystąpiła w Operze Leśnej w Sopocie jako support przed koncertem Eltona Johna. Na początku października tego samego roku trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa za zagranie najgłębszego podwodnego koncertu, który odbył się w stacji pod platformą wiertniczą Statoil Troll A umieszczoną 303 metry pod powierzchnią Morza Północnego przy wybrzeżu Norwegii[48]. Zapis z koncertu został wydany na płycie Concert Under the Sea z czerwca 2007 roku[49]

To był zdecydowanie najbardziej surrealistyczny koncert, jaki kiedykolwiek dałam. Sam zjazd windą na dół trwał osiem minut. Na pewno zapamiętam to do końca życia.

— Katie Melua

2007-09: Pictures[edytuj]

Melua podczas koncertu w Barcelonie w listopadzie 2008 roku
Melua podczas koncertu w norweskim Wrightegaarden w 2009 roku

W lipcu 2007 roku Melua zagrała koncert w Hamburgu, uczestnicząc tym samym w serii koncertów Live Earth. W październiku ukazała się jej kolejna płyta studyjna zatytułowana Pictures[50], nad nagraniem której współpracowała z perkusjonalistą Rayem Cooperem oraz Irlandzką Orkiestrą Filmową[51]. Był to jednocześnie ostatni album, którego producentem był Batt[52]. Album promowały single „If You Were a Sailboat[53], „If the Lights Go Out[54] i „Ghost Town”[55]. Początkowo trzecim singlem promującym płytę miała być piosenka „What I Miss About You” napisana we współpracy z australijską piosenkarką Andreę McEwan, która została także współautorką innego numeru z krążka – „Dirty Dice”[56]. Na krążku znalazł się także m.in. cover piosenki „In My Secret Life” z repertuaru Leonarda Cohena[50], a także utwór „Mary Pickford (Used to Ear Roses)” napisany o aktorce kina niemego Mary Pickford[57]. Na rozszerzonej wersji albumu znalazł się dodatkowy utwór – nowa aranżacja „Under the Cherry Moon” Princea[58].

W maju 2008 roku do sprzedaży trafiła płyta koncertowa Meluy zatytułowana iTunes Live: Berlin Festival[59]. Rok później na rynku ukazał się jej kolejny album koncertowy pt. Live At The O² Arena, na którym znalazł się dźwiękowy zapis koncertu wokalistki w brytyjskiej O2 Arena[60]. W tym samym roku została ambasadorką marki odzieżowej Eric Bompard[61].

2010-12: The House, Secret Symphony[edytuj]

Melua i Jools Holland podczas występu na gali European Border Breakers Awards w 2011 roku

Pod koniec maja 2010 roku ukazał się jej czwarty album studyjny zatytułowany The House, którego producentem został William Orbit[62]. Płytę promowały single „A Happy Place[63], „The Flood[64] oraz „To Kill You with a Kiss” (na płycie jako „I'd Love To Kill You”). Krążek dotarł do czołówki listy najczęściej kupowanych płyt w wielu krajach, debiutując na pierwszym miejscu notowania w Szwajcarii[65] (gdzie otrzymał również status platynowej płyty[66]) oraz plasując się na szczycie zestawienia w Belgii[67] i Polsce[68] (platynowa płyta[69]), a także w notowaniu europejskim[70][71]. W 2011 roku Melua wydała minialbum zatytułowany Tour 2011 zawierający cztery nagrania zarejestrowane podczas prób wokalistki do występów podczas trasy koncertów[72]. Pod koniec roku została ambasadorką marki samochodowej Opel[73]. W marcu kolejnego roku wydała swoją kolejną płytę zatytułowaną Secret Symphony, którą nagrała we współpracy z Bettem[74]. Płyta dotarła do pierwszego miejsca listy najczęściej kupowanych albumów w Polsce[75], gdzie zdobyła także certyfikat platynowej płyty[76]. Krążek promowały single „Better Than a Dream”[77], „Moonshine”[78] i „The Wall of the World”[79].

Od 2013: Ketevan[edytuj]

We wrześniu 2013 roku premierę miała szósta płyta studyjna Meluy zatytułowana Ketevan[80] zawierająca takie single, jak „The Love I'm Frightened Of”[81] oraz „I'll Be There[82].

Życie prywatne[edytuj]

Melua należy do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego[50]. 18 stycznia 2012 roku na swojej oficjalnej stronie poinformowała o przyjęciu zaręczyn[83] Jamesa Toselanda, angielskiego motocyklisty i mistrza świata Superbike w 2004 roku. Ślub pary odbył się 1 września 2012 roku w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew w Londynie[84][85].

Melua czterokrotnie skakała ze spadochronem, w tym m.in. w 2004 roku, kiedy skoczyła ze 200-metrowego budynku w Nowej Zelandii[86].

W 2010 roku zdiagnozowano u niej załamanie nerwowe, spowodowane przepracowaniem, przez co lekarze zalecili jej poddanie się hospitalizacji oraz przerwę w trasie koncertowej[87]. W związku z chorobą terminy wszystkich zaplanowanych koncertów wokalistki zostały przeniesione na kolejny rok[88].

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
USA
[89]
NLD
[90]
SWE
[91]
NOR
[92]
FRA
[93]
AUT
[94]
FIN
[95]
CHE
[96]
GBR
[97]
POL
2003 Call Off the Search
 • Data: 3 listopada 2003
 • Wydawca: Dramatico
161 6 22 2 41 29 1 38
[98]
2005 Piece by Piece
 • Data: 26 września 2005
 • Wydawca: Dramatico
108 1 6 1 9 5 23 3 1 11
[100]
2007 Pictures
 • Data: 1 października 2007
 • Wydawca: Dramatico
1 9 2 4 6 20 1 2 4
[102]
2010 The House
 • Data: 24 maja 2010
 • Wydawca: Dramatico
3 10 3 5 3 15 1 4 1
[103]
2012 Secret Symphony
 • Data: 5 marca 2012
 • Wydawca: Dramatico
6 22 6 7 3 6 2 8 1
[105]
2013 Ketevan
 • Data: 16 września 2013
 • Wydawca: Dramatico
5 38 12 9 6 41 6 6 6
[106]
„—” - pozycja nie była notowana

Albumy kompilacyjne[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
NLD
[90]
SWE
[91]
NOR
[92]
AUT
[94]
FIN
[95]
CHE
[96]
2008 The Katie Melua Collection
 • Data: 27 października 2008
 • Wydawca: Dramatico
3 25 12 29 40 5
2012 B-Sides: The Tracks That Got Away[107]
 • Data: 3 grudnia 2012
 • Wydawca: Dramatico

Albumy koncertowe[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście
NLD
[90]
FRA
[93]
CHE
[96]
GBR
[97]
2009 Live at the O2 Arena
 • Data: 18 maja 2009
 • Wydawca: Dramatico
52 52 14 111

Single[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście
GBR
[108]
NLD
[109]
CHE
[110]
NOR
[111]
POL
[112]
2003 „The Closest Thing to Crazy” 10 41 15
2004 „Call off the Search” 19
„Crawling Up a Hill” 41 88
2005 Nine Million Bicycles 5 2 43 10 1
2006 „I Cried for You”/
„Just Like Heaven”
35 32 3
Spider’s Web 52 50 54 1
„It’s Only Pain” 41 39 15 1
„Shy Boy” 29 1
2007 If You Were a Sailboat 23 10 12 5 1
„Mary Pickford” 34
What a Wonderful World 1
2008 If the Lights Go Out 96 58 36
„Ghost Town” 1
„Two Bare Feet” 1
2010 The Flood 35 79 19 20 1
„A Happy Place” 1
„To Kill You with a Kiss” 1
2011 „Gold in Them Hills”
2012 „The Bit That I Don't Get”
„Better Than a Dream” 33
„Moonshine” 38
„—” oznaczą, że pozycja nie była notowana

Filmografia[edytuj]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj]

Rok Film Piosenka
2005 Jak w niebie „Just Like Heaven”
2006 Mía Sarah „Call off the Search”, „Tiger in the Night”
Miss Potter „When You Taught Me How to Dance”
2007 Nancy Drew „Looking for Clues”
2009 Faintheart „Toy Collection”
2010 Turysta „No Fear of Heights”

Gra aktorska[edytuj]

Rok Film Rola
2007 Grindhouse Świadek morderstwa

Nagrody[edytuj]

Rok Ceremonia Kategoria Wynik
2007 Echo Award Najlepsza zagraniczna artystka Wygrana[113]
2007 Goldene Kamera Zagraniczny Pop Wygrana[114]
2006 Brit Awards Najlepsza brytyjska artystka Nominacja[115]
2006 Brit Awards Best Pop Act Nominacja[115]
2006 Echo Award Najlepsza zagraniczna artystka Nominacja[116]
2005 Echo Award Najlepszy zagraniczny debiut Wygrana[117]

Przypisy

 1. a b c d Johnny Loftus: Katie Melua Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-05-06].
 2. Will Stewart: Chilling eyewitness accounts of the cost of the Georgia conflict, where 40,000 refugees are caught in the crossfire (ang.). W: Daily Mail [on-line]. www.dailymail.co.uk, 2008-08-11. [dostęp 2015-01-08].
 3. Carl Wilkinson: Georgia on her mind. The Guardian, 2005-02-27. [dostęp 2012-12-12].
 4. Women Front the New British Invasion (ang.). www.dose.ca, 2006-11-09. [dostęp 2015-01-08].
 5. My Life In Travel: Katie Melua (ang.). W: The Independent [on-line]. www.independent.co.uk, 2005-02-26. [dostęp 2015-01-08].
 6. Melua Shuns Luxurious Living. contactmusic.com, 2005-05-10. [dostęp 2012-12-13].
 7. Frances Hardy: Katie Melua: I'm just an ordinary girl, but don't ask about my sexuality (ang.). W: Daily Mail [on-line]. www.dailymail.co.uk, 2007-11-16. [dostęp 2015-01-08].
 8. Philippa Kennedy: Katie Melua earned success on her own terms (ang.). www.thenational.ae, 2008-06-07. [dostęp 2015-01-08].
 9. Katie Melua In Gunfire Drama (ang.). www.femalefirst.co.uk, 2005-05-10. [dostęp 2015-01-08].
 10. Judy Faber: http://www.cbsnews.com/news/second-cup-cafe-katie-melua/ (ang.). W: CBS [on-line]. www.cbsnews.com, 2006-07-06. [dostęp 2015-01-08].
 11. Singer Melua made British citizen (ang.). W: BBC [on-line]. www.news.bbc.co.uk, 2005-08-11. [dostęp 2015-01-08].
 12. Courtney Grimes: “The Closest Thing to Crazy:” An Interview With UK Rocker Katie Melua (ang.). www.epiphone.com, 2005-07-19. [dostęp 2015-01-08].
 13. New Music: Katie Melua (ang.). BBC NEWS, 2003-11-10. [dostęp 2012-12-16].
 14. Richard Harrington: Katie Melua: A Debut With a Familiar Refrain (ang.). W: The Washington Post [on-line]. www.washingtonpost.com, 2004-06-16. [dostęp 2015-01-08].
 15. Johnny Loftus: Katie Melua - Call Off the Search (ang.). W: AllMusic [on-line]. www.allmusic.com. [dostęp 2015-01-08].
 16. 2004 Top 40 Official Albums Chart UK Archive (ang.). W: The Official Charts Company [on-line]. www.officialcharts.com, 2004-01-31. [dostęp 2015-01-08].
 17. Brand Barstein: The biggest selling Easy Listening albums of the millennium revealed! (ang.). W: The Official Charts Company [on-line]. www.officialcharts.com, 2013-01-15. [dostęp 2015-01-08].
 18. Album 40 (ang.). W: Tracklisten [on-line]. www.danishcharts.com, 2005-01-14. [dostęp 2015-01-08].
 19. VG Lista - Album Top 40 (ang.). W: VG-Lista [on-line]. www.norwegiancharts.com. [dostęp 2015-01-08].
 20. Album Top 40 (ang.). W: Recorded Music NZ [on-line]. www.charts.org.nz, 2004-08-02. [dostęp 2015-01-08].
 21. Dutch Album Top 100 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. www.dutchcharts.nl, 2004-05-08. [dostęp 2015-01-08].
 22. Katie Melua – Call Off The Search (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 23. Katie Melua – The Closest Thing To Crazy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 24. Katie Melua – Crawling Up A Hill (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 25. Katie Melua – Call Off The Search (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 26. Band Aid 20 – Do They Know It's Christmas? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 27. Katrina Lobley: Georgia peach (ang.). www.smh.com.au. [dostęp 2015-01-09].
 28. Queen And Katie Melua Team Up (ang.). www.femalefirst.co.uk, 2005-03-10. [dostęp 2015-01-09].
 29. Katie Melua o wspólnym koncercie z zespołem Queen (pol.). W: TVN 24 [on-line]. www.tvn24.pl. [dostęp 2015-01-09].
 30. Katie Melua – On The Road Again (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 31. Katie Melua (ang.). www.antiwarsongs.org. [dostęp 2015-01-09].
 32. "DVD Champion" für Katie Melua und Geißendörfer (niem.). www.mediabiz.de, 2005-10-20. [dostęp 2015-01-09].
 33. Katie Melua – Piece By Piece (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 34. VG Lista - Album Top 40 (ang.). W: VG-Lista [on-line]. www.norwegiancharts.com. [dostęp 2015-01-08].
 35. Oficjalna lista sprzedaży - 02 października 2006 (pol.). W: OLiS [on-line]. www.olis.onyx.pl, 2006-10-02. [dostęp 2015-01-09].
 36. 2005 Top 40 Official Albums Chart UK Archive (ang.). W: The Official Charts Company [on-line]. www.officialcharts.com, 2005-10-08. [dostęp 2015-01-08].
 37. Album 40 (ang.). W: Tracklisten [on-line]. www.danishcharts.com, 2006-01-13. [dostęp 2015-01-08].
 38. Dutch Album Top 100 (niderl.). W: MegaCharts [on-line]. www.dutchcharts.nl, 2005-10-15. [dostęp 2015-01-08].
 39. Katie Melua – Nine Million Bicycles (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 40. Brent Meslow: ‘Nine Million Bicycles’ voted best song of all time (ang.). www.mediamass.net, 2015-01-09. [dostęp 2015-01-09].
 41. Simon Singh: Simon Singh: Katie Melua's bad science (ang.). W: The Guardian [on-line]. www.guardian.co.uk, 2005-09-30. [dostęp 2015-01-09].
 42. Katie Melua – Spider's Web (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 43. Katie Melua – It's Only Pain (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 44. Katie Melua – Shy Bo (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 45. Katie Melua – I Cried For You / Just Like Heaven (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-08].
 46. Katie Melua makes mellow comeback (ang.). W: BBC [on-line]. www.news.bbc.co.uk, 2005-09-26. [dostęp 2015-01-08].
 47. Rebecca Murray: "Just Like Heaven" Movie Soundtrack List (ang.). www.movies.about.com. [dostęp 2015-01-09].
 48. Melua's deep sea gig sets record (ang.). W: BBC [on-line]. www.news.bbc.co.uk, 2006-10-02. [dostęp 2015-01-10].
 49. Katie Melua's concert under the sea (ang.). www.artcle.wn.com, 2007-05-24. [dostęp 2015-01-09].
 50. a b c Katie Melua – Pictures (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 51. Maureen Coleman: Katie true to her heart on new album (ang.). www.belfasttelegraph.co.uk, 2007-07-19. [dostęp 2015-01-09].
 52. Neil McCormick: Katie Melua: I want to start afresh (ang.). W: The Daily Telegraph [on-line]. www.telegraph.co.uk, 2007-09-15. [dostęp 2015-01-09].
 53. Katie Melua – If You Were A Sailboat (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 54. Katie Melua – If The Lights Go Out (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 55. Katie Melua – Ghost Town (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 56. Q&A Interview with Andrea McEwan (ang.). www.hangout.altsounds.com, 2008-12-01. [dostęp 2015-01-09].
 57. Mary Pickford (used to eat roses) by Katie Melua (ang.). www.songfacts.com. [dostęp 2015-01-09].
 58. Katie Melua er klar med nyt (duń.). www.gaffa.dk, 2011-09-08. [dostęp 2015-01-09].
 59. iTunes Live: Berlin Festival - Katie Melua (pol.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-10].
 60. Katie Melua – Live At The O² Arena (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 61. Kimberly Thrower: Katie Melua named as the face of Eric Bompard cashmere (ang.). W: The Daily Telegraph [on-line]. www.telegraph.co.uk, 2009-08-13. [dostęp 2015-01-09].
 62. Katie Melua – The House (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 63. Katie Melua – A Happy Place (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 64. Katie Melua – The Flood (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 65. Schweizer Hitparade - Alben Top 100 (niem.). W: Schweizer Hitparade [on-line]. www.hitparade.ch, 2010-06-06. [dostęp 2015-01-09].
 66. Awards / Search for: Katie Melua The House (ang.). W: Schweizer Hitparade [on-line]. www.swisscharts.com. [dostęp 2015-01-09].
 67. Ultratop 50 Albums (ang.). W: Ultratop 50 [on-line]. www.ultratop.be, 2010-06-05. [dostęp 2015-01-09].
 68. Oficjalna Lista Sprzedaży / 28 czerwca 2010 (pol.). W: OLiS [on-line]. www.olis.onyx.pl, 2010-06-28. [dostęp 2015-01-09].
 69. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Platynowe płyty CD - Przyznane w 2010 (pol.). W: ZPAV [on-line]. www.bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-09].
 70. Paul Sexton: Katie Melua Sets Up ‘House’ Atop European Chart (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2010-06-04. [dostęp 2015-01-09].
 71. Paul Sexton: Katie Melua Returns To Euro Chart Summit (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 2010-06-24. [dostęp 2015-01-09].
 72. Katie Melua – Tour 2011 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 73. Piosenkarka Katie Melua nowym ambasadorem marki Opel (pol.). www.media.gm.com, 2010-11-15. [dostęp 2015-01-09].
 74. Katie Melua – Secret Symphony (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 75. Oficjalna Lista Sprzedaży / 19 marca 2012 (pol.). W: OLiS [on-line]. www.olis.onyx.pl, 2012-03-19. [dostęp 2015-01-09].
 76. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Platynowe płyty CD - Przyznane w 2012 (pol.). W: ZPAV [on-line]. www.bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-09].
 77. Katie Melua – Better Than A Dream (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 78. Katie Melua – Moonshine (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 79. Katie Melua – The Walls Of The World (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 80. Katie Melua – Ketevan (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 81. Katie Melua – The Love I'm Frightened Of (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 82. Katie Melua – I Will Be There (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-09].
 83. News: Katie announces engagement (ang.). www.katiemelua.com, 2012-01-18. [dostęp 2012-06-09].
 84. MotoGP star Toesland set to marry Katie Melua today. 2012-09-01.
 85. What a beautiful bride! Katie Melua (ang.). MailOnline, 2012-09-02. [dostęp 2012-12-11].
 86. The hitman and her (ang.). www.timesonline.co.uk, 2006-11-05. [dostęp 2015-01-08].
 87. Singer Katie Melua: I’ve had a breakdown (ang.). W: Daily Mail [on-line]. www.dailymail.co.uk, 2011-02-21. [dostęp 2015-01-08].
 88. Katie Melua: staram się zawsze mieć przy sobie rodzinę (pol.). W: Onet.pl [on-line]. www.muzyka.onet.pl, 2011-04-22. [dostęp 2015-01-08].
 89. Katie Melua Billboard Charts (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-06-18].
 90. a b c Katie Melua Dutch Charts (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2010-06-18].
 91. a b Katie Melua Swedish Charts (szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-06-18].
 92. a b Katie Melua Norwegian Charts (norw.). norwegiancharts.com. [dostęp 2010-06-18].
 93. a b Katie Melua Les Charts (fr.). lescharts.com. [dostęp 2010-06-18].
 94. a b Katie Melua Austrian Charts (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2010-06-18].
 95. a b Katie Melua Finnish Charts (fiń.). finnishcharts.com. [dostęp 2010-06-18].
 96. a b c Katie Melua Hitparade (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2010-06-18].
 97. a b UK Charts > Katie Melua. Official Charts Company. [dostęp 6 lutego 2010].
 98. OLiS - sprzedaż w okresie 30.01.2006 - 05.02.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-06-19].
 99. a b c d e BPI Certified Awards. British Phonographic Industry. [dostęp 6 lutego 2010].
 100. OLiS - sprzedaż w okresie 12.12.2005 - 18.12.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-06-18].
 101. ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-06-18].
 102. OLiS - sprzedaż w okresie 01.10.2007 - 07.10.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-06-18].
 103. OLiS - sprzedaż w okresie 07.06.2010 - 13.06.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-06-18].
 104. ZPAV: platynowe płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-09-08].
 105. OLiS - sprzedaż w okresie 05.03.2012 - 12.03.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-04-06].
 106. OLiS - sprzedaż w okresie 16.09.2013 - 22.09.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-01-10].
 107. B-Sides: The Tracks That Got Away (ang.). [dostęp 2012-12-03].
 108. Katie Melua UK Singles Charts (ang.). www.chartstats.com. [dostęp 2010-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-22)].
 109. Katie Melua Dutch Singles Charts (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2010-06-18].
 110. Katie Melua Singles Hitparade (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2010-06-18].
 111. Katie Melua Norwegian Singles Charts (norw.). norwegiancharts.com. [dostęp 2010-06-18].
 112. Katie Melua - Lista Przebojów Programu Trzeciego (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2010-06-18].
 113. Wolfgang Spahr: Echo Awards handed out in Berlin. W: Monsters and Critics [on-line]. 2007-03-27. [dostęp 2010-02-10].
 114. Katie Melua And Nic Cage Receive German Honour. W: Hello! [on-line]. 2 lutego 2007. [dostęp 2010-02-10].
 115. a b Brit Awards 2006: The winners. W: BBC News [on-line]. 2006-02-15. [dostęp 2010-02-10].
 116. DW staff (nda): Berlin Rocks to the Sound Of Echoes. W: Deutsche Welle [on-line]. 2005-03-12. [dostęp 2010-02-10].
 117. Mandy Carter: Interview: Katie Melua. W: MyVillage [on-line]. 1 sierpnia 2006.

Linki zewnętrzne[edytuj]