Kiczora (Kocierska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kiczora
Ilustracja
Widok z Łysiny
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały

Wysokość

746 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kiczora”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kiczora”
Ziemia49°46′26″N 19°20′31″E/49,773889 19,341944

Kiczora (746 m) – dwuwierzchołkowa góra w centralnej części Beskidu Andrychowskiego (Beskid Mały). Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy Roczenką (735 m) a Przełęczą Skaliste (726 m) oddzielającą go od Potrójnej. Wyższy jest wierzchołek zachodni, na mapach jednak nazwa podawana jest przy niższym wierzchołku (746 m). Oddzielone są przełączką o wysokości 741,7 m. Południowe stoki opadają do doliny Kocierzanki w miejscowości Kocierz Rychwałdzki, północne do doliny Targaniczanki w Targanicach; z wierzchołka wschodniego opada w tę stronę krótki grzbiet oddzielający dwa dopływy Targaniczanki[1][2].

Południowymi stokami Kiczory droga leśna, a grzbietem i przez wierzchołek wschodni szlak turystyczny (wierzchołek zachodni omija on po północnej stronie). Kiczora jest całkowicie porośnięta lasem. Na zdjęciach lotniczych mapy Geoportalu widoczne są jednak dwie duże, obecnie już niemal całkowicie zarośnięte lasem polany o nazwach Na Skałkach (na północnym stoku) i Pniaki (na południowo-zachodnim stoku[1].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Przełęcz Kocierska – Roczenka – Kiczora – Przełęcz Skaliste – Potrójna – Łamana SkałaLeskowiecSchronisko PTTK Leskowiec

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-10-12].
  2. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.