Kościelec (Beskid Mały)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościelec
Ilustracja
Widok z południowej strony
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały

Wysokość

ok. 735 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kościelec”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kościelec”
Ziemia49°45′16″N 19°14′06″E/49,754444 19,235000

Kościelec (ok. 735 m) – południowy skraj wierzchołka Jaworzyny w Beskidzie Małym[1]. Na mapie Compassu oznaczony jest jako szczyt 736 m[2], na dokładnej poziomicowej mapie Geoportalu widać jednak, że nie ma tutaj żadnego szczytu, a tylko załamanie grzbietu Jaworzyny; od wysokości 835 m do ok. 735 m grzbiet Jaworzyny opada dość łagodnie, od 740 m do ok. 650 m bardzo stromo. Północno-zachodnie stoki Kościelca opadają do doliny Isepnicy w Międzybrodziu Żywieckim, zaś południowo-wschodnie wschodnie ku wsi Kocierz Moszczanicki i dolinie potoku Kocierzanka[3].

Kościelec, mimo że nie jest szczytem, ma jednak znaczenie topograficzne. Na Kościelcu bowiem grzbiet Jaworzyny rozgałęzia się; główny ciąg grzbietu poprzez Stary Groń biegnie dalej w południowo-zachodnim kierunku do Jeziora Żywieckiego, krótsza odnoga zachodnia opada do Soły (na odcinku między Jeziorem Żywieckim a Jeziorem Międzybrodzkim)[3]. Kościelec jest zalesiony. Wśród świerków miejscami rosną poskręcane buki. Planowane jest utworzenie w tym rejonie obszaru ochronnego, który chroniłby kwaśną buczynę górska z ciemiężycą zieloną. Z rzadkich gatunków owadów znaleziono w tym rejonie chrząszcza biegacza pomarszczonego. Mimo zalesienia miejscami (dzięki wiatrołomom) z grzbietu między Kościelcem a szczytem Jaworzyny odsłaniają się widoki. Widoczny jest Żar ze zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, Jezioro Międzybrodzkie, a za nim grupę Magurki Wilkowickiej ze szczytami Czupla, Gaików i Chrobaczej Łąki[1].

Przez Kościelec biegnie niebieski szlak turystyczny. U jego podnóży, w tzw. Rozstajach pod Kościelcem krzyżuje się ze szlakiem żółtym[1].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny niebieski Tresna – Kościelec – Jaworzyna – Przełęcz CisowaMaleckiePrzysłop Cisowy. Czas przejścia: 3 h, ↓ 2.10 h
szlak turystyczny żółty Międzybrodzie Żywieckie – Rozstaje pod Kościelcem – Stary Groń – Żywiec (pomnik ofiar wypadku autobusowego)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  2. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  3. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-10-12].
Widok od południowej strony na Beskid Andrychowski. Jaworzyna po lewej stronie doliny Kocierzanki
Widok od południowej strony na Beskid Andrychowski. Jaworzyna po lewej stronie doliny Kocierzanki