Na Beskidzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na Beskidzie
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały

Wysokość

863 m n.p.m.

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Na Beskidzie”
Ziemia49°46′24″N 19°24′36″E/49,773333 19,410000

Na Beskidzie (863 m) – szczyt w głównym grzbiecie Pasma Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy szczytami Smrekowica (885 m) i Potrójna (847 m). Południowo-wschodnie stoki opadają do doliny Sikorówki w miejscowości Targoszów, natomiast w północno-zachodnim kierunku Na Beskidzie tworzy krótki grzbiet o nazwie Turoń. Grzbiet ten oddziela doliny potoków Dolina i Ryta w miejscowości Rzyki[1][2].

Stoki Na Beskidzie są porośnięte lasem. Z lasem na północnych stokach szczytu i w ogóle z lasem na stokach gór miejscowości Rzyki wiąże się ciekawa historia. Pod koniec XVIII wieku od dziedziczki Zofii Duninowej wykupił je pewien Niemiec z zamiarem całkowitego wyrębu – drewno miało być wykorzystane w miejscowej hucie. Wzburzyło to okolicznych mieszkańców, dla których las był niezbędnie potrzebny do życia. Mimo że były własnością dziedziczki przysługiwały im serwituty – możliwość korzystania z lasu w określony przepisami sposób. Negocjacje z dziedziczką nie powiodły się, umowa z Niemcem obwarowana było bowiem bardzo wysokim odszkodowaniem na wypadek jej zerwania. Zdesperowani mieszkańcy podpalili hutę i żywcem spalili w niej Niemca. Lasy ocalały[3].

W partiach grzbietowych na odcinku od Łamanej Skały po Potrójną znajdują się wychodnie w postaci skałek o kilkumetrowej wysokości. Z tego powodu prowadzący tym odcinkiem grzbietu szlak turystyczny nazywany jest często szlakiem skałkowym[3].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Przełęcz KocierskaPotrójna (883 m)Przełęcz Zakocierska - Łamana Skała – Anula – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – Na Beskidzie – Potrójna (847 m) – przełęcz BeskidekLeskowiecschronisko PTTK LeskowiecKrzeszówZembrzyce.
szlak turystyczny niebieski Przełęcz PrzydawkiGałasiówkaPrzełęcz pod Mladą Horą – Anula – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – Smrekowica – Na Beskidzie – Potrójna – przełęcz Beskidek – Leskowiec. Czas przejścia 3.30 h, 3 h[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  3. a b Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Widok z Potrójnej na grzbiet z wierzchołkiem Na Beskidzie
Widok z Potrójnej na grzbiet z wierzchołkiem Na Beskidzie