Czarna Góra (Beskid Mały)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarna Góra
Ilustracja
Widok z południowo-wschodniej strony. Czarna Góra na środku
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały, Karpaty

Wysokość

790 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czarna Góra”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czarna Góra”
Ziemia49°45′49″N 19°25′53″E/49,763611 19,431389

Czarna Góra (790 m) – szczyt w Paśmie Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Nie znajduje się w jego głównym grzbiecie, lecz w bocznym, południowo-wschodnim grzbiecie Smrekowicy. Jego północne stoki opadają ku dolinie potoku Sikorówka (dopływ Targoszówki), wschodnie potoku Targoszówka, zachodnie do dolinki bezimiennego potoku[1].

Południowo-zachodnie stoki Czarnej Góry trawersuje zielony szlak turystyczny. Czarna Góra jest całkowicie zalesiona, jednak przełęcz między nią a Zdzieblem jest bezleśna, są tutaj pola i zabudowania osiedla Snokówka należącego do Targoszowa. Z pól tych, powyżej domów rozciąga się panorama widokowa na południe. Na przednim planie widoczne są: Zdziebel, Żurawnica, Lipska Góra, dolina Stryszawki i Skawy, Capia Górka, Magurka nad Suchą Beskidzką. W dalszym planie widać Luboń Wielki i Szczebel, Pasmo Policy i Babią Górę, Jałowiec, Lachów Groń, Pilsko i Romankę[2].

Powyżej szczytu Czarnej Góry znajdują się w lesie liczne wychodnie skalne o kilkumetrowej wysokości. Są to Tumakowe Skały. Są zbudowane z piaskowców istebniańskich i zlepieńców o silnie urzeźbionej powierzchni. Z mniejszych głazów ktoś dawno już temu ułożył mur[2].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny zielony KrzeszówGajkaTargoszów – Czarna Góra – Suwory – rozdroże pod Smrekowicą – Smrekowica – Anula – Mlada HoraPrzełęcz pod Mladą Horą

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. a b Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
Widok ze wzgórza nad Krzeszowem (tzw. szlak widoków). Czarna Góra wśród opisanych szczytów
Widok ze wzgórza nad Krzeszowem (tzw. szlak widoków). Czarna Góra wśród opisanych szczytów