Kościół św. Katarzyny w Ribe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Katarzyny w Ribe
Sankt Katharine Kirke (Esbjerg Kommune)
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Katarzyny – widok od strony prezbiterium
Państwo

 Dania

Miejscowość

Ribe

Wyznanie

protestanckie

Kościół

luterański

Parafia

Sankt Katharine Sogn

Imię

św. Katarzyna ze Sieny

Położenie na mapie Danii Południowej
Mapa konturowa Danii Południowej, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny w Ribe”
Położenie na mapie Danii
Mapa konturowa Danii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny w Ribe”
Ziemia55°19′38,63″N 8°45′54,54″E/55,327397 8,765150
Strona internetowa
Wnętrze kościoła.

Kościół św. Katarzyny w Ribe (duń. Sankt Katharine Kirke lub Sct. Catharinæ Kirke) – kościół położony w Ribe, na wschód od Starego Ratusza. Kościół parafialny w diecezji Ribe.

Kościół św. Katarzyny został wzniesiony razem z klasztorem przez zakon dominikanów. Po nastaniu reformacji w 1536 klasztor zamknięto a dominikanie zostali zmuszeni do zaprzestania działalności. Klasztor podominikański, pomimo że już nigdy nie pełnił funkcji religijnej, należy dzisiaj do najlepiej zachowanych założeń klasztornych na terenie Danii.

Kościół św. Katarzyny i katedra to dwa jedyne kościoły spośród 13 zbudowanych w Ribe przed reformacją, które przetrwały do czasów współczesnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół kościelno-klasztorny dominikanów w Ribe został założony w 1228 przez dominikanina i późniejszego biskupa Tuve af Ribe. Patronką fundacji została św. Katarzyna ze Sieny. Założenie zostało zbudowane na planie kwadratu w stylu romańskim. W XIV w. zespół rozbudowano.

Obecny kościół został wzniesiony w XV w. w stylu gotyckim z zachowaniem fragmentów poprzedniej budowli. W 1480 dużą donację na rzecz klasztoru uczynił król Danii Chrystian I Oldenburg.

W XVI w. kościół św. Katarzyny rozbudowano. Spłonął on następnie w pożarze ale na żądanie papieża został odbudowany. W latach 20. XX w. kościół został ogromnym nakładem środków odrestaurowany a w 1934 rekonsekrowany.

Do najcenniejszych elementów wyposażenia należy misternie rzeźbiona ambona z 1591 i ołtarz z 1650.

Sam klasztor po desakralizacji spełniał różne funkcje. Do 1864 był m.in. szpitalem dla umysłowo chorych i szpitalem polowym (w czasach wojen); obecnie mieści się w nim dom starców.

Obok kościoła stoi fontanna z posągiem św. Katarzyny. Fontanna powstała ok. 1930 i jest dziełem Andersa Bundgaarda.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrew Bender, Grosberg Michael, Sally O’Brien, Rick Starey, Andrew Stone: Denmark. Wyd. 4. Lonely Planet Publications, 2005. ISBN 1-74059-489-4. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]