Kościół św. Jacka w Słupsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jacka w Słupsku
Distinctive emblem for cultural property.svg A-152 z dnia 10.08.1958 r.[1]
kościół klasztorny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Słupsk

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jacka w Słupsku

Wezwanie

św. Jacka

Położenie na mapie Słupska
Mapa konturowa Słupska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jacka w Słupsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jacka w Słupsku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jacka w Słupsku”
Ziemia54°27′51,04″N 17°02′01,37″E/54,464178 17,033714
Strona internetowa

Kościół św. Jacka w Słupskukościół parafii rzymskokatolickiej św. Jacka w Słupsku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Epitafium Anny pomorskiej – ostatniej przedstawicielki rodu Gryfitów
Wnętrze świątyni - ołtarz

Kościół salowy, wzniesiony w stylu gotyckim w XV wieku. Wielokrotnie przebudowywany. W XVII wieku jego wnętrze przebudowano w stylu barokowym oraz podzielono na dwie części, a wieżę zwieńczono barokowym hełmem, pokrytym miedzianą blachą.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W świątyni znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki sakralnej, głównie barokowych: ołtarz, ambona, unikatowe organy barokowe, płyty nagrobne przedstawicieli dynastii Gryfitów i Croy.

Ołtarz główny i ambona fundacji Erdmuty, żony księcia pomorskiego Jana Fryderyka. Książę przedstawiony wraz z żoną, księżną Erdmutą, klęczący pod krzyżem w głównym obrazie przedstawiającym ukrzyżowanie Chrystusa.

Organy oraz epitafium Anna de Croy i swój własny nagrobek ufundował biskup kamieński Ernest Bogusław de Croy. Barokowe dzieła sztuki sepulkralnej upamiętniające Annę oraz Bogusława de Croy wyróżniają się wysoką jakością artystyczną i są jednymi z nielicznych zachowanych epitafiów członków rodziny książąt pomorskich[2]. Nagrobek księcia Ernesta Bogusława z klęczącą figurą zmarłego wykonał w latach 1680-1682 gdański rzeźbiarz Hans Michael Gockheller[3].

Organy[edytuj | edytuj kod]

Szczególnie wartościowym zabytkiem kościoła są bogato zdobione, barokowe organy, które prawie w całości zachowały się w oryginalnej formie. Przez wzgląd na unikatowość instrumentu w skali europejskiej, w świątyni odbywają się rokrocznie festiwale organowe. Spore zasługi w dziele odnowienia instrumentu położył urodzony w dzisiejszym Słupsku (dawniej Stolp-in-Pommern) pastor ewangelicki, organista i kompozytor Joachim Schwarz (1930-1998).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023 [dostęp 2010-05-06].
  2. Wiesław Stachlewski: Podominikański kościół św. Jacka w Słupsku. LOT Ustka i Ziemia Słupska. [dostęp 2014-03-10]. (pol.).
  3. Michał Wardzyński: Marmury i wapienie południowoniderlandzkie na ziemiach polskich od œśredniowiecza do 2. poł. XVIII w. Import i zastosowanie w małej architekturze i rzeŸźbie kamiennej, "Biuletyn Historii Sztuki", nr 3-4, s.334-335, 2008, ISSN 0006-3967.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]