Przejdź do zawartości

Katedra w Schwerinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra w Schwerinie
Schweriner Dom St. Maria und St. Johannes
katedra
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Meklemburgia-Pomorze Przednie

Miejscowość

Schwerin

Wyznanie

Luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec

Parafia

Evangelisch-Lutherischen Domgemeinde Schwerin

Wezwanie

Najświętsza Maryja Panna i św. Jan

Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra w Schwerinie”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra w Schwerinie”
Ziemia53°37′47″N 11°24′53″E/53,629722 11,414722
Strona internetowa
Na belce tęczowej centralnie umieszczony krucyfiks triumfalny, po bokach figury patronów katedry

Katedra w Schwerinie (niem. Schweriner Dom St. Maria und St. Johannes) – katedra Najświętszej Maryi Panny i św. Jana w Schwerinie; kościół ewangelicko-luterański, położony w centrum miasta. Jest katedrą i siedzibą biskupa okręgu Evangelisch-Lutherische Landeskirche Mecklenburgs – jednego z okręgów Kościoła Ewangelickiego Niemiec.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę katedry rozpoczęto w 1172. W 1248 stała się ona siedzibą biskupstwa Schwerin(inne języki). Otrzymała wezwania Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Ewangelisty. W 1222 w trakcie budowy katedry hrabia Schwerina Henryk przywiózł z wyprawy krzyżowej relikwie Krwi Pańskiej – krople krwi Chrystusa oprawione w kamień szlachetny. Z tego powodu nowo wznoszona świątynia stała się kościołem pielgrzymkowym.

W XIV wieku miała miejsce rozbudowa katedry na wzór katedr francuskich – w 1327 poświęcono prezbiterium i otaczający go wieniec kaplic, a w 1374 ukończono korpus główny. Wybudowano też transept. Wzorcami budowlanymi były: kościół Mariacki w Lubece, kościół św. Mikołaja w Stralsundzie i katedra w Ratzeburgu.

W XV w. wybudowano krużganki.

W latach 1889–1892 wybudowano neogotycką wieżę o wysokości 117,50 m[1].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do najcenniejszych elementów wyposażenia katedry należą: ołtarz główny z 1495, chrzcielnica z brązu z końca XIV w., epitafium księżnej Heleny meklemburskiej, dzieło norymberskiego warsztatu Vischerów z lat 1525–1527 oraz grobowce: księcia Krzysztofa meklemburskiego i jego małżonki Elżbiety szwedzkiej z 1595, dzieło Roberta Coppensa z Antwerpii oraz wielkiego księcia Meklemburgii-Schwerin Pawła Fryderyka z małżonką Aleksandrą pruską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Emporis: Schweriner Dom. [dostęp 2010-04-08]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Josef Adamiak, Rudolf Pillep: Zabytki architektury i sztuki NRD. Przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1989. ISBN 83-213-3410-5. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]