Przejdź do zawartości

Nowa Karczma (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nowa Karczma we Wrocławiu

Nowa Karczma (niem. Neusand lub Sandberg[1]) – wiejskie osiedle w zachodnim Wrocławiu, administracyjnie część osiedla Pracze Odrzańskie. W granicach miasta od 1928.

Położone na lewym brzegu Odry i na prawym brzegu Bystrzycy u jej ujścia. Do Nowej Karczmy prowadzi ulica Karczemna, w swoim końcowym odcinku z nawierzchnią żużlową; od obu rzek teren Nowej Karczmy oddzielony jest wałem przeciwpowodziowym – groblą Pilczycko-Pracką. W miejscu zbiegu odcinków grobli biegnących wzdłuż Odry i wzdłuż Bystrzycy znajduje się Szaniec Pandurów – resztka nieistniejących już fortyfikacji broniących przeprawy przez Odrę.

Określenie Sandberg (Piaskowa Góra) pojawia się po raz pierwszy w 1542, kiedy miejsce to przeszło na własność Szpitala Wszystkich Świętych (obecny Szpital Wojewódzki im. Babińskiego). Ale nazwa ta odnosi się prawdopodobnie do piaszczystej łachy nadodrzańskiej, widocznej do dziś, a nie do wsi, która powstała później. W 1845 wzmiankowana jest karczma, od której pochodzi obecna nazwa[2].

Osiedle składa się z kilku budynków – kilka zamieszkanych lub użytkowanych gospodarczo, kilka całkowicie zrujnowanych.

Do osiedla dojeżdżają niektóre kursy linii autobusowej 103 (Plac Solidarności - Janówek).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mały słownik nazewnictwa krajoznawczego Śląska, Wrocław 1990, tom 1, str. 12
  2. Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991. ISBN 83-04-03723-8. s. 215 "Nowa Karczma, osiedle w dzielnicy Fabrycznej, określone w zapisie z 1542 r. jako Piaskowa Góra (Sandberg). Wtedy prawdopodobnie nazwa ta nie oznaczała jeszcze wsi, lecz jedynie piaszczystą wydmę nadodrzańską, do dziś widoczną w osiedlu. W 1542 r. Pracze Odrzańskie wraz z Piaskową Górą przeszły w posiadanie Szpitala Wszystkich Świętych (obecnie im. Babińskiego). W 1845 r. wymieniona jest w osadzie karczma, od której pochodzi obecna nazwa, wprowadzona po wyzwoleniu. Do Wrocławia osiedle należy od 1928 r. Składają się na nie jedynie cztery indywidualne gospodarstwa rolne."