Połonina Wetlińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Połonina Wetlińska
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Najwyższy szczyt

Roh
(1255 m n.p.m.)

Długość

8 km

Jednostka dominująca

Bieszczady Zachodnie

Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa konturowa Bieszczadów Zachodnich, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Połonina Wetlińska”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Połonina Wetlińska”
Położenie na mapie Beskidów Wschodnich
Mapa konturowa Beskidów Wschodnich, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Połonina Wetlińska”
Ziemia49°10′02″N 22°31′43″E/49,167222 22,528611
Połonina Wetlińska widziana ze Smereka
Połonina Wetlińska pomiędzy Hasiakową Skałą i Rohem
Osadzki Wierch i Roh z Hasiakowej Skały
Schronisko „Chatka Puchatka”
„Chatka Puchatka” zimą

Połonina Wetlińskamasyw górski i połonina w Bieszczadach Zachodnich. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach.

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Jest to masyw o kilku wierzchołkach, a jego kontynuacją jest góra Smerek oddzielona przełęczą M. Orłowicza. Południowo-zachodnie stoki masywu są krótkie i stromo opadają w dolinę Wetlinki, zachodnie do doliny Prowczy i Nasiczniańskiego Potoku, natomiast północno-wschodnie przechodzą w długie grzbiety, które łagodnie opadają ku bardziej odległej dolinie Sanu. Poprzez Przełęcz Wyżną masyw Połoniny Wetlińskiej łączy się z Działem.

Kulminacje Połoniny Wetlińskiej:

Większa część masywu znajduje się na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Najwyższe partie masywu pokrywają typowe bieszczadzkie połoniny, poniżej 1050 m znajdują się lasy bukowe, które najlepiej zachowały się w dolinie Tworylczyka. Z połonin roztaczają się rozległe widoki i znajduje się tu najwyżej położone bieszczadzkie schronisko: „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.), usytuowane tuż pod Hasiakową Skałą.

Z rzadkich w Polsce roślin stwierdzono występowanie takich gatunków, jak: lepnica karpacka, tocja karpacka, turzyca dacka, chaber Kotschyego, tojad bukowiński, tojad wschodniokarpacki i groszek wschodniokarpacki[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Połonina Wetlińska i sąsiedni Smerek nazwy wzięły od leżących u ich stóp wsi. Nadali je kartografowie austriaccy. Jednak szczytowe połoniny należały także do wsi Jaworzec, Zatwarnica, Berehy Górne i jeszcze w okresie międzywojennym masowo wypasano woły i jałówki. W samej tylko części należącej do wsi Zatwarnica wypasano 150–200 sztuk bydła. Nocą trzymano je na polanie Katyczowa powyżej źródlisk Hylatego, w południe przepędzano na odpoczynek na polanę Jahrowyszcze. Pojono w korytach znajdujących się pomiędzy tymi polanami. Stada pilnowało 4–5 stałych pastuchów oraz zmieniający się pomocnicy.

W czasie I wojny światowej Połonina Wetlińska była miejscem ciężkich walk pozycyjnych pomiędzy wojskami rosyjskimi a austriackimi. Latem 1944 w lasach Stołów obozował oddział partyzantki sowieckiej M. Kunickiego „Muchy”. W Suchych Rzekach (na północnych stokach Szarego Berda) działała ukraińska szkoła podoficerska batalionu „Rena” UPA.

Na Połoninie Wetlińskiej wykonywano zdjęcia do filmu Bandyta z 1997 roku[2].

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Z Połoniną Wetlińską związane są liczne legendy. Jedna z nich mówi o sposobie podziału tej połoniny między mieszkańców kilku miejscowości, które na niej wypasały bydło. Według niej wszyscy właściciele wsi wyjechali rano konno ze swoich dóbr i tam, gdzie się spotkali wytyczono granice, jednak dziedzic z Hulskiego zaspał (inna wersja mówi, że przegrał pastwiska w karty) i dlatego mieszkańcy Hulskiego paśli swoje bydło na Otrycie. Legendy mówią też o zbójnikach i ich licznych kryjówkach. M.in. nad źródliskami potoku Hylaty, w miejscu zwanym Skałą Dobosza znajduje się Jaskinia Dobosza, w której podobno ukrywał się słynny wschodniokarpacki zbójnik Dobosz[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki: Kalnica – SmerekPrzeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne (5;05h)
szlak turystyczny żółty Połonina Wetlińska (schronisko) – Przełęcz Wyżna (1:10h)
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny czarny Połonina Wetlińska (schronisko) – camping „Górna Wetlinka” (1:55h)
szlak turystyczny żółty Wetlina – Przełęcz M. Orłowicza – Zatwarnica (na obrzeżach Połoniny Wetlińskiej) (3:50h)
ścieżka przyrodnicza „Pełnik”: Wetlina – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Przeł. Wyżna i camping „Górna Wetlinka” (biegnie wzdłuż szlaków pieszych)
szlak turystyczny czarny Schronisko PTTK Jaworzec – Krysowa – Przeł. M. Orłowicza (2:40h)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  2. Bandyta (1997) – Ciekawostki – Filmweb, filmweb.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  3. Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2018-02-23] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bieszczady : przewodnik. Pruszków: Rewasz, 1997. ISBN 83-85557-40-7.
  • Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75 000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK. ISBN 83-7329-436-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]