Przejdź do zawartości

Albania w Konkursie Piosenki Eurowizji

Artykuł na Medal
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albania
w Konkursie Piosenki Eurowizji
0
0
0
0
Informacje ogólne
Nadawca

Radio Televizioni Shqiptar (RTSH)

Rok i miejsce debiutu

2004, Stambuł

Liczba udziałów

19 (11 finałów)

Strona internetowa

Albania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004. Krajowym nadawcą publicznym odpowiedzialnym za udział w konkursie jest Radio Televizioni Shqiptar (RTSH)

Reprezentant Albanii na Eurowizji wyłaniany jest w trakcie festiwalu Festivali i Këngës, który odbywa się w grudniu[1], tym samym rozpoczynając tzw. sezon eurowizyjny, ponieważ odbywa się najwcześniej spośród pozostałych europejskich selekcji[2].

Najwyższym wynikiem uzyskanym przez Albanię jest piąte miejsce, które zajęła Rona Nishliu z utworem „Suus” w finale konkursu w 2012[3].

Historia Albanii w Konkursie Piosenki Eurowizji

[edytuj | edytuj kod]

W 2002 albański nadawca publiczny Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) wyraził chęć bycia pasywnym uczestnikiem 47. Konkursu Piosenki Eurowizji[4]. Planował debiut w konkursie w 2003[5][6], ale Europejska Unia Nadawców odmówiła mu udziału z powodu dużej liczby państw chętnych do uczestnictwa w konkursie. Po raz pierwszy wystawił reprezentanta na 49. Konkurs Piosenki Eurowizji w Stambule[7].

Lata 2004–2009

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Festivali i Këngës 42.
Anjeza Shahini podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w Stambule (2004)

Pomimo pogłosek o wewnętrznym wyborze Adriana Gaxha na reprezentanta kraju[8], stacja RTSH wysłała na konkurs zwycięzcę 42. edycji Festivali i Këngës organizowanego w Pałacu Kongresu w Tiranie[7][9]. 18 i 19 grudnia rozegrano półfinały, w których wystąpili: Orges Toçe, Fazile Syla, Arjan Hasanlliu, Elvana Gjata, Rudi i Ingrid Jushi, Voltan Prodani, Aurel Thellimi, Arbër Arapi, Kozma Dushi, Ermiona Lekbello, Klajdi Musabelli, Evis Mula, Saimir Çili i Rovena Dilo oraz Andi Kongo, Erida Rexhepi, Kujtim Prodani, Edmond Mancaku, Anila Jonuzi, Gjergj Jorgaqi, Anisa Dervina, Rijet Pirani, Bashkim Rodoni, Eneda Tarifa, Rosela Gjylbegu, Françesk Radi, Saimir Braho, Mariza Ikonomi i Anjeza Shahini[10]. Do sobotniego finału awansowało po dziewięciu wykonawców z każdej rundy. Największą liczbę głosów telewidzów i jurorów (w stosunku 50:50) w finale zdobyła Anjeza Shahini z piosenką „Imazhi yt” Edmonda Zhulali[11][12]. Wszystkie trzy koncerty festiwalowe poprowadzili Adi Krasta i Ledina Çelo[7]. Po finale festiwalu utwór „Imazhi yt” został skrócony do trzech minut (zgodnie z regulaminem Eurowizji), a następnie przetłumaczony na język angielski i wydany jako „The Image of You[13]. Z powodu dużej liczby krajów zainteresowanych udziałem w konkursie, w 2004 wprowadzono rundę półfinałową, w której wzięła udział m.in. reprezentantka Albanii[14]. W tygodniu poprzedzającym występ wzięła udział w konferencjach prasowych z udziałem akredytowanych dziennikarzy[15][16]. W środę 12 maja wystąpiła w półfinale Eurowizji 2004[12] i z czwartego miejsca awansowała do sobotniego finału[17][14], w którym zajęła siódme miejsce na 24 finałowe kraje[18]. Punkty przyznane przez albańskich telewidzów podał Zhani Ciko[19].

Ledina Çelo – reprezentantka Albanii w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji

Na początku grudnia 2004 stacja RTSH potwierdziła wybór reprezentanta na 50. Konkurs Piosenki Eurowizji w Kijowie poprzez 43. edycję Festivali i Këngës[20]. Półfinały rozegrano 16 i 17 grudnia 2004[21], wzięło w nich udział 32 kandydatów: Luiz Ejlli[22], Agim Poshka, Aleksia Jani, Aurel Thëllimi, Besiana Mehmeti, Barbana Dini, Rosela Gjylbegu i Arbër Arapi, Sajmir i Enkela Braho, Kozma Dushi i Ermira Kola, Elsida Sinaj, Floriana Muça, Joe Artid Fejzo, Jonida Maliqi, Kujtim Prodani, Klajdi Musabelliu, Ledina Çelo, Mariza Ikonomi, Marsida Saraçi, Monika Trungu, Olsa Spata, Redon Makashi, Rovena Stefa, Soni, Stela Risto, Sajmir Çili, Samanta Karavello, Shpat Kasapi, Vesa Luma, Teuta Kurti i Rona Nishliu, Tergita Gusta oraz Çlirim Denaj[23]. Do finału awansowało po dziewięciu uczestników z każdego etapu[24]: Prodani, Makashi, Stefa, Braho, Fejzi, Gusta, Saraçi, Ejlli, Lekoçaj, Ikonomi, Karavello, Çelo, Maliqi, Musabelliu, Trungu, Gjylbegu i Arapi, Vesa, Teuta i Rona oraz Jushi[25]. Pierwsze miejsce zajęła Ledina Çelo z utworem „Nesër shkoj[26], który napisali Sidorela Risto, Adrian Hila i Pandi Laco[27]. Podobnie jak rok wcześniej, zwycięską piosenkę przearanżowano, a po przetłumaczeniu na język angielski wydano jako „Tomorrow I Go[27][28]. Çelo przed występem w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji wyruszyła w trasę promocyjną obejmującą koncerty w Andorze, Macedonii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Białorusi i Litwie oraz na Malcie i Cyprze[29]. W promocji albańską delegację eurowizyjną wsparła sieć telekomunikacyjna Vodafone[30], a wizerunkowo – sieć AMC[31]. Dzięki zajęciu wysokiego miejsca przez Anjezę Shahini podczas konkursu w 2004, Çelo miała zapewnione miejsce w finale Eurowizji 2005[32]. Kilka dni przed koncertem producenci albańskiego utworu poinformowali o wycofaniu się z konkursu z powodu przywłaszczenia przez lokalnego nadawcę i sieć telekomunikacyjną AMC pełnego prawa do piosenki oraz przygotowania konferencji prasowej bez ich udziału[31]. Pomimo tego Çelo wystąpiła 21 maja w finale Eurowizji 2005 i zajęła w nim 16. miejsce, zdobywszy łącznie 53 pkt, w tym najwyższą notę (12 pkt) od Macedonii[33][33][33]. Podczas występu ubrana była w tradycyjny strój północnej Albanii, który zaprojektowała Enada At Nikolla[27]. Suknia symbolizowała część dawnych albańskich obrzędów rodzinnych, kiedy to córka wychodzi za mąż i opuszcza dom rodzinny, o czym stanowił tekst „Tomorrow I Go”[27]. Choreografię sceniczną wymyślił Arjan Sukniqi[31][34]. Po finale Eurowizji albańskie media negatywnie oceniły występ Çelo, określając go jako „słaby”[35]

Reprezentant Albanii w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji został wyłoniony poprzez 44. Festivali i Këngës, który rozegrano 16-18 grudnia 2005[36]. W półfinałach uczestniczyło 34 kandydatów: Besart Halimi, Sfinks, Rudi, Edmond Mancaku, Aurel Thëllimi, Julian Lekoçaj, Erinda Dhima, Edona Llalloshi, Tonin Marku, Agim Poshka, Evis Mula, Mateus Frroku, Era Rusi, Ermiona Lekbello, Erti Hizmo i Flaka Krelani, Joe Artid Fejzo, Kozma Dushi, Eri, Sonila Mara, Armando Bimi, Guximtar Rushani, Yllka Kuqi, Pandora, Denisa Macaj i Entela Zhula, Saimir Çili, Luiz Ejlli, Ingrid Jushi, Kujtim Prodani, Albërie Hadergjonaj, Manjola Nallbani, Marsida Saraçi, Anjeza Shahini, Miriam Cani oraz Mariza Ikonomi i Erion Korini[37]. Do finału festiwalu awansowało po sześciu wykonawców z każdej rundy, a o zwycięzcy zdecydowali telewidzowie i jurorzy[38]. Trzecie miejsce zajęła Evis Mula, drugie – Era Rusi, a zwycięzcą został Luiz Ejlli z etnicznym utworem „Zjarr e ftohtë”, który napisali Klodian Qafoku i Dr. Flori[39][40]. Wszystkie trzy koncerty prowadzili Soni Malaj i Drini Zeqo[41]. Po zakończeniu festiwalu twórcy postanowili nie tłumaczyć tekstu piosenki na język angielski, tym samym kraj po raz pierwszy w historii zaproponował na Eurowizji utwór w języku albańskim[42]. 18 maja Ejlli wystąpił w półfinale konkursu i zajął 14. miejsce w 58 punktami na koncie, nie kwalifikując się do finału[43].

Frederik i Aida Ndoci podczas 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w Helsinkach (2007)

W 2007 telewizja RTSH wybrała reprezentanta na 52. Konkurs Piosenki Eurowizji poprzez 45. Festivali i Këngës. Półfinały rozegrano 21 i 22 grudnia 2007, wystąpiło w nich 31 wykonawców: Kujtim Prodani, Ervin Bushati, Sonila Mara, Arbër Arapi, Hersjana Matmuja, Saimir Çili, Saimir Braho, Amarda Arkaxhiu, Joe Artid Fejzo, Rovena Stefa, Erion Korini, Andi Kongo, Frederik Ndoci, Mariza Ikonomi, Edmond Mancaku, Silva Gunbardhi, Besiana Mehmeti i Mustafa Ymeri, Greta Tafa, Samanta Karavello, Evans Rama, Alban Skenderaj, Eliza Hoxha, Greta Koci, Tonin Marku, Mateus Frroku, Evis Mula, Jonida Maliqi, Voltan Prodani i Alfred Habibi oraz Albërie Hadergjonaj[44]. Finał odbył się 23 grudnia, a jego zwycięzcę wybrali jurorzy. Największą liczbę 55 pkt otrzymał Frederik Ndoci za folkowo-etniczną balladę „Balada e gurit” autorstwea Adriana Hili i Pandi Laço[45][46][47]. Ndoci przed występem na Eurowizji nagrał albańsko-angielską wersję konkursowego utworu i wydał jako „Hear My Plea[48]. 10 maja wystąpił w półfinale konkursu razem z żoną, Aidą, i zajął 17. miejsce (z wynikiem 49 pkt), przez co nie awansował do finału[49].

Olta Boka podczas53. Konkursu Piosenki Eurowizji w Belgradzie (2008)

Reprezentant Albanii w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w Belgradzie został wyłoniony podczas 46. edycji Festivali i Këngës, który został rozegrany 14-16 grudnia 2007 w Pałacu Kongresu. W półfinałach wystąpiło 29 uczestników: Arbër Arapi, Besiana Mehmeti, Ani Cuedari i Mateus Frroku, Juliana Pasha, Produkt 28, Adela Bezhani, Saimir Çili, Rovena Dilo, Evans Rama, Joe Artid Fejzo, Eneda Tarifa, Teuta Kurti, Rosela Gjylbegu, Manjola Nallbani, Kozma Dushi, Devis Xherahu, Blerina Shalari, Voltan Prodani, Ada Gurra, Agim Poshka, Greta Koçi, Olta Boka, Samanta Karavello, Mariza Ikonomi, Vesa Luma, Jonida Maliqi, Kthjellu, Flaka Krelani i Doruntina Disha oraz Mira Konçi i Redon Makashi. Do finału festiwalu przeszło 17 kandydatów, zwycięzcę wybrała siedmioosobowa komisja jurorska. Największą liczbę 67 pkt otrzymała od nich Olta Boka z piosenką „Zemrën e lamë peng[50] autorstwa Adriana Hili i Pandi Laço[51]. Po finale festiwalu pojawiły się pogłoski o manipulacji wynikami: dwóch sędziów posądzono o celowe przyznawanie punktów na końcu, aby wysoko ocenić kompozycję Boki, uniemożliwiając wygraną duetowi Flaka Krelani i Doruntina Disha (który zajęli drugie miejsce)[52]. Stacja RTSH zapowiedziała wszczęcie dochodzenia w sprawie rzekomego oszustwa[53][54][55]. Z powodu zwiększającej się liczby krajów uczestniczących w konkursie, w 2008 rozegrano dwie rundy półfinałowe[56]. Boka, mimo kontrowersji w kraju, pojechała na Eurowizję. 22 maja wystąpiła w drugim półfinale konkursu i awansowała do rozgrywanego dwa dni później finału[57], w którym zajęła 17. miejsce po zdobyciu 55 pkt[56].

Kejsi Tola podczas konferencji prasowej 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w Moskwie (2009)

W lipcu 2008 stacja RTSH poinformowała o planach dotyczących organizacji 47. Festivali i Këngës i mianowaniu Pirro Çaka na nowego dyrektora artystycznego wydarzenia[58]. Organizatorzy wprowadzili również zmiany w formacie festiwalu, rezygnując z organizowania rundy półfinałowej i dopuszczając do finału 20 kandydatów[59]. W grudniu ogłoszono nazwiska finalistów, którymi zostali: Juliana Pasha i Luiz Ejlli, Rovena Dilo, Evis Mula, Besa Kokedhima, Soni Malaj, Kejsi Tola, Adelina Thaci, Dorina Garuci, Era Rusi, Bledi Polena, Marjeta Billo, Endri i Stefi Prifti, Kujtim Prodani, Vedet Ademi, Erga Halilaj, West Side Family, Julian Lekocaj, Shpat Kasapi, Burn i Agim Poshka. 19 grudnia zaprezentowali premierowo swoje konkursowe piosenki na żywo[60], a dzień później ponownie wykonali utwory, tym razem ze zmienioną aranżacją i z udziałem gościa specjalnego[60][61]. 21 grudnia wystąpili w konkursie wyłaniającym reprezentanta Albanii w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie. Zwycięzcę wybrała siedmioosobowa komisja jurorska i telewidzowie w stosunku głosów 75:25[62]. Pierwsze miejsce zajęła Kejsi Tola z utworem „Më merr në ëndërr”, za który otrzymała 126 pkt[63], w tym m.in. trzy maksymalne oceny od jurorów, mimo że uplasowała się dopiero na szóstym miejscu w rankingu telewidzów[64]. Po finale festiwalu Tola nagrała anglojęzyczną wersję piosenki i wydała jako „Carry Me in Your Dreams”, którą napisali niemieccy muzycy: Florian Lüttich i Francesco Mangiaracina. W nagraniach eurowizyjnej wersji towarzyszyły jej chórzystki: Sandrina Sedona i Alex Zinkiewicz[65]. 14 maja wystąpiła w drugim półfinale Eurowizji[66][67] i awansowała z siódmego miejsca do finału[68], który odbył się 16 maja. Zajęła w nim 17. miejsce po zdobyciu 48 pkt[69]; zajęła 11. miejsce w głosowaniu widzów i 23. miejscu u jury[70]. Podczas występów na scenie towarzyszyło jej dwóch b-boyów (bracia-bliźniacy Andi i Ardi Kocaj), tancerz Jenia Evgenios Buli oraz dwie chórzystki: Dorina Toci i Era Rusi[71].

Lata 2010–2019

[edytuj | edytuj kod]
Juliana Pasha podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w Oslo (2010)

Reprezentant Albanii w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji w Oslo został wyłoniony podczas 48. edycji Festivali i Këngës. Nowym dyrektorem wykonawczym festiwalu został Selim Ishmaku[72]. Organizatorzy znów zmienili zasady festiwalu i rozpisali festiwal na cztery dni, a uczestników (38 osób, wyłonionych przez telewizyjną komisję jurorską spośród 78 kandydatów) podzielili na dwie grupy: Młodzi (w której znaleźli się debiutanci i mało znani piosenkarze, tj. Stefan Marena, Brikena Asa, Onanta Spahiu, Jona Koleci, Nazmie Selimi, Goldi Halili, Iris Hoxha, Supernova Gabimi, Ardita Tusza, Selina Prelaj, Vitmar Basza, Lutus Botë, Kelly, Dorina Toçi, Borana Kalemi, Amanda Ujkaj i Violeta Lulgjuraj, Çlirim Leka oraz Yje Të Panjohur) i VIP/Wielcy (w której znaleźli się popularni artyści, tj. Anjeza Shahini, Teuta Kurti, Claudio La Regina, Bojken Lako, Rona Nishliu i Pirro Cako, Dorina Garuci, Juliana Pasha, Denisa Macaj, Erga Halilaj, Era Rusi, Flaka Krelani, Mariza Ikonomi, Erti Hizmo i Lindita Halimi, Guzimtar Rushani, Stefi i Endri Prifti, Rovena Dilo oraz Kejsi Tola)[73][74]. Pierwszego dnia festiwalu (24 grudnia 2009[75]) na scenie wystąpili kandydaci z grupy VIP, którzy mieli zapewnione miejsce w finale. Dzień później o udział w finale zawalczyli wykonawcy z grupy Młodych[76], do finału awansowały Iris Hoxha i Goldi Halili[77]. 26 grudnia finaliści wykonali piosenki w nowej aranżacji oraz wspólnie z inną gwiazdą muzyki albańskiej[78], a ostatniego dnia festiwalu wzięli udział w koncercie finałowym, w którym zwycięzcę wyłoniła siedmioosobowa komisja sędziowska[77][79]. Największą liczbę 133 pkt otrzymał utwór „Nuk mundem pa ty” w wykonaniu Juliany Pashy[80], która w poprzednim roku zajęła drugie miejsce na festiwalu[64]. Po finale festiwalu twórcom „Nuk mundem pa ty” zarzucano plagiat, zwracając uwagę na podobieństwo utworu np. do piosenki Christiny AguileryKeeps Gettin' Better[81] i „WomanizerBritney Spears[82]. 4 lutego ogłoszono, że podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji zostanie wykonana anglojęzyczna wersja piosenki – „It’s All About You[83]. 25 maja Pasha wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu[84][85] i z szóstego miejsca awansowała do finału[86][87]. Zajęła w nim 16. miejsce z dorobkiem 62 pkt, w tym najwyższą notą 12 pkt z Macedonii[88]. Podczas występów towarzyszył jej skrzypek Olen Cesari i chórzystki: Joy Garrison, Glenys Vargas i Desiree Kedjour[89][90].

 Osobny artykuł: Festivali i Këngës 49.

W 2011 reprezentant Albanii w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie został wybrany podczas 49. edycji Festivali i Këngës, która została rozegrana 23–25 grudnia 2010. Organizator festiwalu powrócił do przygotowania dwóch koncertów półfinałowych, w których wystąpiło 38 uczestników: Adhurim Demiri, Alban Skenderaj i Miriam Cani, Besa Kokedhima, Blerina Shalari, Denis Hasa, Dorian Nini, Dorina Garuci, Emi Bogdo, Enkeleda Arifi, Entela Zhula, Ernis Çili i Onanta Spahiu, Etmond Mancaku, Françesk Radi, Goldi Halili, Heldi Kraja, Hersjana Matmuja, Kamela Islamaj, Kejsi Tola, Klajdi Musabelliu, Kujtim Prodani, Linda Halimi, Marjeta Billo, Marsida Saraçi, Mateus Frroku, NRG Band, Orges Toçe, Selami Kolonja, Sajmir Braho, Aurela Gaçe, Sonila Mara, Xhejsi Jorgaqi, Humus, Shpat Deda, Albi Xhepa, Maria Prifti, Ilir Kazaferi, Megi Laska i Rudina Delia[91]. W półfinałach wzięło udział po 19 kandydatów, w tym 16 doświadczonych piosenkarzy i po trzech debiutantów, a każda grupa oceniana była przez inną komisję jurorską[92][93]. Do finału festiwalu awansowało 18 uczestników[94]. Zwyciężczynią festiwalu, decyzją jurorów, została Aurela Gaçe z piosenką „Kënga ime[95]. Po finale przetłumaczyła swoją piosenkę na język angielski i wydała jako „Feel the Passion[96]. 10 maja wystąpiła w pierwszym półfinale Eurowizji 2011[97][98] i zajęła 14. miejsce, przez co nie awansowała do finału. Po finale konkursu udzieliła wywiadu serwisowi ESCToday.com, w którym podsumowała: Pojechałam na Eurowizję reprezentować Albanię w konkursie piosenki, naprawdę wierzyłam, że tak jest. (...) Nie musisz mieć silnego głosu i świetnej piosenki, to już teraz dla mnie jasne. Mówiono mi, że to polityczne show, jednak ja nie wierzyłam. (...) Uważam, że zrobiłam, co mogłam[99][100].

 Osobny artykuł: Festivali i Këngës 50.
Rona Nishliu podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w Baku (2012)

Stacja RTSH wyłoniła albańskiego uczestnika 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w trakcie 50. edycji Festivali i Këngës, która została rozegrana 26, 27 i 29 grudnia 2011 w Pałacu Kongresu. W półfinałach wzięło udział 28 uczestników: Gerta Mahmutaj, Entela Zhula, Bashkim Alibali, Samanta Karavello, Endri Dhe Stefi Prifti, Rona Nishliu, Rudina Delia, Marjeta Billo, Claudio La Regina, Hersjana Matmuja, Orinda Huta, Altin Goci, Elton Deda, Evans Rama, Toni Mehmetaj, Dr. Flori, Kamela Islamaj, Frederik Ndoçi, Marsida Sarai, Bojken Lako, Sindi Berisha, Mariza Ikonomi, Kujtim Prodani, Iris Hoxha, Saimir Braho, Goldi Halili, Xhensila Myrtzaj i Elhaida Dani[101]. Do finału dostało się 20 kandydatów[102][103][104]. Największą liczbę 77 pkt od jury otrzymała Rona Nishliu za utwór „Suus[105]. 21 maja, tj. dzień przed rozegraniem pierwszego półfinału Eurowizji, w Albanii doszło do wypadku autobusowego, w którym zginęło 12 osób. W kraju ogłoszono żałobę narodową, a stacja RTSH nie transmitowała pierwszego koncertu półfinałowego z udziałem Nishliu, na co otrzymała zgodę od EBU[106][107]. Nishliu z drugiego miejsca awansowała do finału[108][109], a koncert półfinałowy retransmitowano po zakończeniu krajowej żałoby[110]. W finale, który odbył się 26 maja, Nishliu zdobyła 146 pkt i zajęła piąte miejsce, najwyższe w historii udziałów Albanii w konkursie[111]. Po finale przyznano jej nieoficjalną nagrodę im. Barbary Dex dla najgorzej ubranego uczestnika konkursu[112].

Adrian Lulgjuraj i Bledar Sejko podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö (2013)

Stacja RTSH poinformowała, że weźmie udział w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji w Malmö, gdzie reprezentować ją będzie laureat 51. edycji Festivali i Këngës, którą rozegrano 20-22 grudnia 2012. W półfinałach wystąpiło 26 uczestników: Selami Kolonja, Rosela Gjylbegu, Kejsi Tola, Vesa Luma, Elis Nova, Kozma Dushi, Bon Bon Band, Dr Flori i Fabi, Merland Kademi, Rezarta Smaja, Adrian Bujupi, Xheni i Enxhi Kumrija, Arjela Krasniqi, Arjan Dredhasi, Adrian Lulgjuraj i Bledar Sejko, Hersjana Matmuja, Lynx, Entela Zhula, Anjeza Shahini, Kelly, Bojken Lako, Marsela Çibukaj, Valon Shehu, Ani Çuedari, NA i Flaka Krelani[113][114]. Do finału festiwalu zakwalifikowano 17 kandydatów[115][116]. Pierwsze miejsce po zdobyciu 74 pkt od jurorów zajęli Adrian Lulgjuraj i Bledar Sejko z ethno-rockowym utworem „Identitet[117][118]. 16 maja wystąpili w drugim półfinale konkursu i zajęli 15. miejsce z dorobkiem 31 pkt, nie kwalifikując się do finału[119].

Hersi podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze (2014)

W lipcu 2013 stacja RTSH potwierdziła udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze[120] i wybór reprezentanta kraju poprzez 52. edycję Festivali i Këngës. W listopadzie komisja jurorska, składająca się z profesjonalnych muzyków[121], wybrała 16 uczestników festiwalu, którymi zostali: Marjeta Billo, Hersjana Matmuja, Orges Toce, Besiana Mehmeti i Shkodran Tolaj, Sajmir Braho, Renis Gjoka, Venera Lumani i Lindi Islami, Frederik Ndoci, Rezarta Smaja, Blerina Braka, Klodian Kacani, Xhejn i Enxhi Kumrija, Luiz Ejlli, Lynx, Saviana Verdha i Edmond Mancaku oraz Xhejsi Jorgaqi[122]. Półfinały festiwalu rozegrano 26 i 27 grudnia, a finał – 28 grudnia w Pałacu Kongresu w Tiranie[122]. Podczas pierwszego i drugiego dnia festiwalu uczestnicy zaprezentowali się w duetach z popularnymi artystami[123], a trzeciego dnia zaśpiewali swoje konkursowe utwory. W finale największą liczbę pkt od jury (w składzie: Agim Krajka, Aleksander Lalo, Hajg Zaharian, Xhevahir Spahiu, Petrit Malaj, Erjona Rushiti i Bojken Lako) otrzymała piosenka „Zemërimi i një nate” w wykonaniu Hersjany Matmuji[124]. Po finale festiwalu piosenka została przearanżowana i wydana w albańsko-angielskiej wersji jako „One Night’s Anger”, a Matmuja przyjęła na potrzeby występu na Eurowizji przyjęła pseudonim Hersi[125]. 6 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i, zdobywszy 22 pkt, zajęła 15. miejsce, przez co nie awansowała do sobotniego finału[126].

Elhaida Dani podczas 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu (2015)

We wrześniu 2014 stacja RTSH potwierdziła udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu[127] i ogłosiła wybór reprezentanta kraju poprzez 53. edycję Festivali i Këngës, która była rozegrana 26-28 grudnia 2014[128][129]. Nowym dyrektorem artystycznym festiwalu został Shpetim Saraçi. Zebrano 50 zgłoszeń[130], spośród których wybrano 28 kandydatów[131]. W konkursie wystąpili: Altin Goci, Agim Poshka, Ana Gramo, Besa Krasniqi, Besjana Mehmedi i Shkodran Tolaj, Bojken Lako Band, Elhaida Dani, Emi Bogdo, Enver Petrovci, Enxhii i Xhejn Kumrijam, Erga Halilaj, Aurora, Offchestra, Gjergj Leka, Jozefina Simoni, Julian Gjojdeshi, Kelly, Klajdi Musabelliu, Lindita Halimi, Marsela Çibukaj, Mjellma Berisha, Rezarta Smaja, Revolt Klan, Saimir Braho, Sigi Bastri i Florent Abrashi oraz Venera Lumani[132]. Początkowo na liście znaleźli się również Besa Krasniqi, Kozma Dushi i Andos, ale zrezygnowali z udziału w konkursie, dlatego nadawca zmniejszył liczbę uczestników do 26, przy czym dopuścił do konkursu Esteli Brahimllari. W każdym z półfinałów wystąpiło po 13 kandydatów[133][134]. Do finału zakwalifikowało się 18 kandydatów[135][136][137][138]. O wynikach wszystkich rund decydowała siedmioosobowa komisja jurorska w składzie: Agim Doçi, Rona Nishliu, David Tukiçi, Genc Dashi, Evi Reçi, Alida Hisku i Fatos Baxhaku. W finale największą liczbę punktów zdobyła Elhaida Dani z utworem „Diell”[139][140][141]. W lutym 2015 Dani poinformowała, że w konkursie nie zaśpiewa „Diell” z powodu „nieodwołalnej decyzji” dotyczącej wycofania się z projektu kompozytora piosenki[142][143]. Zdecydowano, że nowym utworem będzie „I’m Alive” napisany przez kosowski duet Arber Elshani i Chriss Lekaj[142][144]. 19 maja Dani wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i przeszła do finału[145][146][147], w któym zajęła 17. miejsce po zdobyciu 34 pkt[146][147][148].

Eneda Tarifa podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie (2016)

Pod koniec września 2015 stacja RTSH potwierdziła chęć udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie[149], a następnie ogłosiła, że reprezentantem kraju będzie zwycięzca 54. edycji Festivali i Këngës rozgrywanej 25-27 grudnia 2015. Do półfinałów zostało zakwalifikowanych 30 wykonawców: Egert Pano, Eneda Tarifa, Revolt Klan, Kozma Dushi, Enxhi Nasufi, Florent Abrashi, Dilan Reka, Evans Rama, Sigi Bastri, Simbol, Lindi Islami, Egzon Pireci, Asladon Zaimaj, Nilsa Hysi, Jozefina Simoni, Genc Tukiçi, Erga Halilaj, Teuta Kurti, Klodian Kaçani i Rezarta Smaja, Luiz Ejlli, Renis Gjoka, Besa Krasniqi, Flaka Krelani, Andi Tanko, Edea Demaliaj, Adrian Lulgjuraj, Kristi Popa, Voltan Prodani, Klajdi Musabelli oraz Niku i Entela Zhula[150]. O wynikach każdej z rund decydowali jurorzy: Pirro Çako, Helidon Haliti, Ilirjan Zhupa, Françesk Radi, Olta Boka, Jehona Sopi i Alban Ni[151]. Do finału awansowało 22 wykonawców[152]. Zwyciężyła Eneda Tarifa z utworem „Përrallë[153][154][155]. W marcu opublikowała anglojęzyczną wersję konkursowej piosenki – „Fairytale”. 12 maja 2016 wystąpiła w drugim półfinale Eurowizji 2016 i zajęła 16. miejsce (po zdobyciu z 45 pkt), przez co nie awansowała do finału.

Lindita Halimi podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie (2017)

Stacja RTSH potwierdziła chęć udziału w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie i ogłosiła, że reprezentantem kraju będzie zwycięzca 55. edycji Festivali i Këngës, która odbyła się 21-23 grudnia 2016. W półfinałach wystąpiło 24 wykonawców: Flaka Krelani, Xhejni Lito, Genc Salihu, Erlind Zeraliu, Xhesika Polo, Festina Mejzini, Edea Demaliaj, Lindita Halimi, Neki Emra, Yll Limani, Franc Koruni, Orges Toçe, Lynx, Elson Braha, Lorela, Tiri, Fabiola Agalliu i Agnesa Çavolli, Rezarta Smaja, Dilan Reka, Albulena Jashari, Xuxi, Luka i Serxhio Hajdini, Classic Boys i Linda Rukaj. 23 grudnia w finale festiwalu zwyciężyła Lindita Halimi z utworem „Botë”, za który otrzymała największą liczbę głosów jurorów i widzów[156][157][158]. W grudniu poinformowano, że w konkursie zaśpiewa anglojęzyczną wersję zwycięskiej piosenki, „World[159], którą zaprezentowała 12 marca 2017[160]. 9 maja wystąpiła w pierwszym półfinale[161] i, zdobywszy 76 pkt, zajęła 14. miejsce, przez co nie awansowała do finału[162].

Eugent Bushpepa podczas 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie (2018)

W październiku 2017 stacja RTSH potwierdziła chęć startu w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie[163]. Reprezentantem kraju został zwycięzca 56. edycji Festivali i Këngës, którą rozegrano 21–23 grudnia[164]. W półfinałach wzięło udział 22 wykonawców: AkullThyesit, Artemisa Mithi, Bojken Lako, Denisa Gjezo, Elton Deda, Endri i Stefi, Ergi Bregu, Eugent Bushpepa, Evans Rama, Genc i David Tukiçi, Inis Neziri, Lorela Sejdini, LYNX, Manjola Nallbani, Mariza Ikonomi, NA u Festina Mezini, Orgesa Zaimi, Redon Makashi, Rezarta Smaja i Luiz Ejlli, Tiri Gjoci, Voltan Prodani i Xhesika Polo[165]. Do finału awansowało 14 uczestników[166], a największą liczbę punktów od jury zdobył Eugent Bushpepa za utwór „Mall[167]. Po finale festiwalu przearanżował utwór pod regulamin konkursu, tzn. skrócił do trzech minut, i zaprezentował premierowo 16 marca[168]. 8 maja wystąpił w pierwszym półfinale Eurowizji 2017[169] i z ósmego miejsca awansował do rozgrywanego cztery dni później finału[170], w którym zajął 11. miejsce po zdobyciu 184 pkt, w tym 126 pkt od jurorów (7. miejsce) i 58 pkt od widzów (18. miejsce)[171].

 Osobny artykuł: Festivali i Këngës 57.
Jonida Maliqi podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie (2019)

W maju 2018 stacja RTSH rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do 57. edycji Festivali i Këngës[172], którą rozegrano 20–22 grudnia i której dyrektorem artystycznym był Inva Mula[173]. 17 września potwierdzono, że zwycięzca festiwalu będzie reprezentował kraj w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie[174]. Jurorami festiwali zostali: Haig Zacharian, Arta Marku, Rona Nishliu, Agim Krajka, Pali Kuke, Olsa Toqi, Rovena Dilo, Shpëtim Kushta i Dorian Çene. Do festiwalu zgłoszono 54 utwory. 17 października telewizja podała listę 22 uczestników festiwalu, którymi zostali: Alar Band, Elgit Doda, Aurel Thëllimi, Bojken Lako, Bruno Pollogati, Dilan Reka, Eliza Hoxha, Elona Islamaj, Elton Deda, Eranda Libohova, Gjergj Leka, Jonida Maliqi, Kelly, Klinti Çollaku, Klodiana Vata, Kujtim Prodani, Lidia Lufi, Lorela Sejdini, Marko Strazimiri i Imbro, Mirud, Orgesa Zaimi i Soni Malaj[175][176]. Na liście znajdowała się również Vikena Kamenica, ale wycofała się z udziału na festiwalu; jej miejsce w stawce zajęli Artemisa Mithi i Febi Shkurti[177]. Pierwszego dnia festiwalu uczestnicy wykonali konkursowe piosenki przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej RTSH, a drugiego dnia – finałowe wersje utworów. Trzeciego dnia festiwalu jurorzy wyłonili zwycięzcę. Sędziowie przyznawali każdemu z finalistów 10–20, 22, 25 lub 30 pkt. Pierwsze miejsce z 228 pkt zajęła Jonida Maliqi z piosenką „Ktheju tokës[178]. Przed występem na Eurowizji wzięła udział w koncertach promocyjnych w Amsterdamie, Londynie i Madrycie. 16 maja wystąpiła w drugim półfinale konkursu[179] i z dziewiątego miejsca awansowała do finału rozgrywanego 18 maja[180]. Zajęła w nim 17. miejsce po zdobyciu 90 pkt, w tym 47 pkt od telewidzów (17. miejsce) i 43 pkt od jurorów (17. miejsce).

Od 2020

[edytuj | edytuj kod]
Arilena Ara po zwycięstwie w 58. Festivali i Këngës (2019)

Pod koniec lipca 2019 albańska telewizja potwierdziła udział w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji[181]. Reprezentantem kraju w konkursie został zwycięzca 58. edycji Festivali i Këngës, którego finał został rozegrany 22 grudnia 2019[182]. Do konkursu dopuszczono 20 wykonawców, którymi byli: Albërie Hadërgjonaj, Aldo Bardhi, Arilena Ara, Bojken Lako, Devis Xherahu, Eli Fara i Stresi, Elvana Gjata, Era Rushi, Gena, Genc Tukiçi i Nadia Tukiçi, Kamela Islamaj, Kanita Suma, Kastro Zizo, Olta Boka, Renis Gjoka, Robert Berisha, Sara Bajraktari, Tiri Gjoci, Valon Shehu i Wendi Mancaku. Tuż po opublikowaniu listy uczestników pojawiły się głosy krytyki związane z faktem, że na przebieg i wyniki festiwalu ma jego producentka, Vera Grabocka, na stałe współpracująca z jedną z uczestniczek, Arileną Arą[183]. Do finału awansowało 12 uczestników, których wybrała międzynarodowa komisja jurorska w składzie: Dimitris Kontopulos, Christer Björkman i Felix Bergsson[184]. W finale dołączyli do nich Mikaela Minga i Rita Petro, którzy wspólnie wyłonili zwycięski utwór festiwalu[185]. Największą liczbę punktów otrzymała piosenka Arileny Ary „Shaj”[186], wygrywając trzema punktami z główną faworytką koncertu, Elvaną Gjatą[187]. Zwycięstwo wokalistki wywołało kontrowersje z powodu powiązań z producentką festiwalu[188], a także zwracano uwagę, że współautorem piosenki jest macedoński kompozytor Darko Dimitrow[189]. Utwór mimo kontrowersji został dopuszczony do konkursu, jednak w marcu konkurs został odwołany w wyniku pandemii COVID-19[190].

Wiosną 2020 albańska telewizja potwierdziła udział w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie, a w lipcu ogłosiła, że reprezentant kraju będzie wybrany w trakcie 59. edycji Festivali i Këngës, który odbędzie się w dniach 21-23 grudnia. W październiku stacja listę 26 uczestników festiwalu, których wyłoniła komisja jurorska powołana przez RTSH (w składzie: Agim Doçi, Alma Bektashi, Eugent Bushpepa, Jonida Maliqi i Klodian Qafoku), a zostali nimi: Agim Poshka, Anxhela Peristeri, Devis Xherahu, Enxhi Nasufi, Era Rusi, Erik Lloshi, Evi Reçi, Fatos Shabani, Festina Mejzini, Florent Abrashi, Franc Koruni, Gigliola Haveriku, Gjerg Kaçinari, Inis Neziri, Kamela Islamaj, Kastro Zizo, Klint Çollaku, Mirud, Orgesa Zaimi, Rosela Gjylbegu, Sardi Strugaj, Stefan Mareno, Viktor Tahiraj, Wendi Mancaku i Xhesika Polo oraz Manjola Nallbani[191], która ostatecznie musiała wycofać się z udziału w wydarzeniu z powodu zakażenia się koronawirusem. Wszystkie koncerty festiwalowe prowadzili Jonida Vokshi i Blendi Salaj[192]. Do finału awansowało 18 wykonawców[193], spośród których zwycięzcę wyłonili telewidzowie i komisja jurorska w składzie: Andri Xhahu, Kastriot Çaushi, Prec Zogaj, Rame Lahaj, Robert Radoja, Vasil Tole i Zana Shuteriqi. Pierwsze miejsce zajęł Anxhela Peristeri z utworem „Karma[194]. Wyniki wywołały kontrowersje w kraju, a prasa donosiła o możliwej manipulacji wynikami, w tym przekupstwie jurorów przez ekipę Peristeri[195]. Mimo kontrowersji reprezentantka wystąpiła 20 maja w drugim półfinale konkursu i z 10. miejsca awansowała do finału, który odbył się 22 maja. Zajęła w nim 21. miejsce po zdobyciu 57 punktów, w tym 35 pkt od telewidzów (16. miejsce) i 22 pkt od jurorów (20. miejsce).

 Osobny artykuł: Festivali i Këngës 60.
Ronela Hajati podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie (2022)

W lipcu 2021 telewizja RTSH potwierdziła udział w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji oraz ujawniła, że reprezentant kraju zostanie wybrany w dniach 27–29 grudnia podczas 60. edycji Festivali i Këngës[196]. W listopadzie 2021 ujawniono listę 20 uczestników festiwalu, którymi zostali: Alban Ramosaj, Denis Skura, Eldis Arrnjeti, Evi Reci, Endri & Stefi, Ester Zahiri, Gjergj Kacinari, Janex, Kastro Zizo, Kelly, Kejsi Rustja, Mirud, Olimpia Smajlaj, Rezarta Smaja, Ronela Hajati, Sajmir Çili, Shega, Urban Band, Viola Xhemali oraz Xhuliana Pjetra[197]. Koncerty na żywo poprowadzili Ardit Gjebrea, Isli Islami, Jonida Maliqi, Kelvi Kadilli i Xhemi Shehu[198]. Do finału awansowało 17 wykonawców, spośród których zwycięzcę wyłoniła komisja jurorska w składzie: Anxhela Peristeri, Agim Doçi, Anxhela Faber, Osman Mula, Rozana Radi, Olsa Toqi and Olti Curri. W finale zwyciężyła Ronela Hajati z utworem „Sekret”, dzięki czemu została ogłoszona reprezentantką Albanii na Eurowizji 2022 w Turynie. Przed występem w konkursie nagrała nową wersję swojej piosenki, którą wzbogaciła o więcej anglojęzycznego tekstu[199]. Podczas prób do występu na Eurowizji Hajati była krytykowana m.in. za zbytnią wulgarność, celową prowokację i promowanie homoseksualizmu na scenie[200]. Odpierając zarzuty, tłumaczyła, że za jej występem stoi przesłanie mówiące o tym, że „każdy ma dowolność w tym, kogo chce kochać, a jeśli ktoś chce zachować to w sekrecie, to też jest dobrze”[200]. Szef albańskiej delegacji Ardit Cuni zapewnił, że występ nie zostanie zmieniony[201]. 10 maja Hajati otworzyła pierwszy półfinał konkursu i zajęła w nim 12. miejsce (zdobywszy 58 punktów), przez co nie awansowała do finału. Na scenie towarzyszyło jej tancerze: Yusef Zahir, Mario Giuseppe Uzzi, Karmine Verola i Andrea Attila Felice oraz Klaudia Pepa, która odpowiadała także za choreografię do występu[202].

 Osobny artykuł: Festivali i Këngës 61.
Albina i Familja Kelmendi podczas 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu (2023)

W czerwcu 2022 telewizja RTSH potwierdziła udział w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu, a w listopadzie ujawniła, że reprezentant kraju zostanie wybrany w trakcie 61. edycji Festivali i Këngës, która odbędzie się w dniach 19–22 grudnia[203][204]. Na początku września 2022 poinformowano, że telewizja RTSH wyłoni zwycięzcę festiwalu za pomocą systemu zawierającego w pewnym stopniu głosowanie telewidzów[205]. 28 października stacja potwierdziła, że zdobywcy pierwszych trzech miejsc w konkursie zostaną wybrani przez jurorów, ale reprezentant kraju na Eurowizji zostanie wyłoniony w osobnym głosowaniu telewidzów, co stanowiło pierwsze w historii zastosowanie takiego systemu w albańskich preselekcjach[206]. Lista 26 uczestników została opublikowana pod koniec października 2022, znależli się na niej: 2Farm, Alban Kondi i Lorela Karoshi, Albina i Familja Kelmendi, Elsa Lila, Enxhi Nasufi, Evi Reçi, Fabian Basha, Fifi, Franc Koruni, Gjergj Kaçinari, Lynx, Manjola Nallbani, Petrit Çarkaxhiu, Rezarta Smaja, Rovena Dilo, Serxhio Hajdini, Anduel Kovaçi, Aris Bako, Erma Mici, Genti Hoxha, Luna Çausholli, Melodajn Mancaku, Permit of Stay, Sara Kapo, Urban Band i Vanesa Sono[207]. W finale zwyciężyła Elsa Lila z utworem „Evita”, natomiast głosowanie widzów i tytuł reprezentanta Albanii na Eurowizji uzyskali Albina i Familja Kelmendi z utworem „Duje”[208]. Premiera klipu do nowej wersji piosenki odbyła się 10 marca 2023 na kanale „Eurovision Song Contest” w serwisie YouTube[209]. 11 maja reprezentanci wystąpili w drugim półfinale konkursu i z dziewiątego miejsca awansowali do finału, który odbył się 13 maja. Zajęli w nim 22. miejsce po zdobyciu 76 pkt, w tym 59 pkt od telewidzów (10. miejsce) i 17 pkt od jurorów (21. miejsce).

 Osobny artykuł: Festivali i Këngës 62.
Besa podczas 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö (2024)

Pod koniec sierpnia 2023 telewizja RTSH potwierdziła udział w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji w Malmö oraz organizację kolejnej edycji Festivali i Këngës[210][211], a wraz z otwarciem procesu nadsyłania kompozycji potwierdził, że festiwal ponownie będzie służył jako krajowe eliminacje do Eurowizji[212]. 17 października 2023 stacja ogłosiła finalistów festiwalu, którymi zostali: Andi Tanko, Anduel Kovaçi, Arsi Bako, Besa Kokёdhima, Besa Krasniqi, Big Basta i Vesa Luma, Bledi Kaso, Eldis Arnjeti, Elsa Lila, Erina and the Elementals, Festina Mejzini, Jasmina Hako, Jehona Ponari, Kastro Zizo, Kejsi Tola, Kleansa Susaj, Luan Durmishi, Mal Retkoceri, Martina Serreqi, Melodajn Mancaku, Michela Paluca, Olimpia Smajlaj, Olsi Ballta, Samanta Karavella, Santino De Bartolo, Sardi Strugaj, Sergio Hajdini, Shpat Deda, Stivi Ushe, Tiri Gjoci i Troy Band. Po publikacji listy nastąpiło do kilku zmian uczestników: z udziału wycofali się Kejsi Tola, Samanta Karavella[213] i Sardi Strugaj[214], a ich miejsca zajęli: Eden Baja[214], Irma Lepuri i PeterPan Quartet[215]. W finale festiwalu zwyciężył Mal Retkoceri z utworem „Çmendur”[216], natomiast tytuł reprezentantki Albanii na Eurowizji – dzięki głosom widzów – uzyskała Besa Kokёdhima z utworem „Zemrën n'dorë”[217][218][219]. 11 marca 2024 premierę miał teledysk do nowej, anglojęzycznej wersji zwycięskiej piosenki – „Titan[220]. 9 maja Besa wystąpiła w drugim półfinale konkursu i zajęła 15. miejsce (z dorobkiem 14 pkt w głosowaniu widzów), przez co nie awansowała do finału.

W maju 2024 albańska telewizja RTSH potwierdziła udział w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii wraz z rozpoczęciem przygotowań do kolejnej edycji Festivali i Këngës[221][222]. Ujawniono również, że jedna z nocy festiwalu będzie poświęcona 20. rocznicy debiutu na konkursie[223].

Uczestnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Albania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004. Poniższa tabela uwzględnia wszystkich albańskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[3].

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2004 Anjeza Shahini The Image of You 7 106 4 167
2005 Ledina Çelo Tomorrow I Go 16 53 Top 12[a]
2006 Luiz Ejlli Zjarr e ftohtë 14 58
2007 Frederik Ndoci i Aida Hear My Plea 17 49
2008 Olta Boka Zemrën e lamë peng 17 55 9 67
2009 Kejsi Tola Carry Me in Your Dreams 48 7 73
2010 Juliana Pasha It’s All About You 16 62 6 76
2011 Aurela Gaçe Feel the Passion 14 47
2012 Rona Nishliu Suus 5 146 2 146
2013 Adrian Lulgjuraj i Bledar Sejko Identitet 15 31
2014 Hersi One Night’s Anger 22
2015 Elhaida Dani I’m Alive 17 34 10 62
2016 Eneda Tarifa Fairytale 16 45
2017 Lindita World 14 76
2018 Eugent Bushpepa Mall 11 184 8 162
2019 Jonida Maliqi Ktheju tokës 17 90 9 96
2020 Arilena Ara Fall From The Sky Konkurs odwołany
2021 Anxhela Peristeri Karma 21 57 10 112
2022 Ronela Hajati Sekret 12 58
2023 Albina i Familja Kelmendi Duje 22 76 9 83
2024 Besa Titan 15 14
2025

Historia głosowania w finale (2004–2023)

[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Albania przyznaje w finale najwięcej punktów, i od których państw albańscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[224].

Komentatorzy i osoby podające głosy

[edytuj | edytuj kod]

Spis poniżej przedstawia wszystkich albańskich komentatorów konkursu oraz krajowych sekretarzy podających punkty w finale.

Rok Komentator Sekretarz
2004 Leon Menkshi Zhani Ciko
2005
2006 Leon Menkshi
2007
2008
2009
2010
2011
2012 Andri Xhahu
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2021
2022
2023
2024
 1. Zgodnie z regulaminem, w konkursie w 2005 kraje z pierwszej dziesiątki poprzedniego konkursu automatycznie kwalifikowane były do finału bez konieczności rywalizacji w półfinale.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Festivali i Këngës në RTSH. [dostęp 2013-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-21)].
 2. Festiwal piosenek o daszurii z drzewem w tle. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2013-05-22].
 3. a b Albania in Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-05]. (ang.).
 4. Sietse Bakker: Albania passive participant 2002. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2001-11-01. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
 5. Daniel Ringby: New members to the ESC family?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2014-07-21]. (ang.).
 6. Oliver Rau: Even more countries can participate in 2004?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-01. [dostęp 2014-11-08]. (ang.).
 7. a b c Sietse Bakker: 'Albanian national final this Saturday'. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-17. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
 8. Edwin van Gorp: 'Adrian Gadža to represent Albania in Istanbul'. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-10-01. [dostęp 2013-10-10]. (ang.).
 9. Victor M. Escudero: Albania show their identity on stage. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-15. [dostęp 2013-05-22].
 10. Oliver Rau: Albanian semifinals finished. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-19. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
 11. Anjeza Shahini – The Image Of You (Albania) 2004 Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-03)].
 12. a b Oliver Rau: Anjeza Shahini wins Albanian final. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-21. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
 13. Roel Philips: Albanian song restyled and in English!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-28. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
 14. a b Eurovision Song Contest 2004 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22].
 15. Gordon Roxburgh: Albanian dancers gone in favour of singers. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-06. [dostęp 2013-09-29]. (ang.).
 16. Gordon Roxburgh: All invited to Albania at press conference. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-08. [dostęp 2013-09-29]. (ang.).
 17. Sietse Bakker: THESE 10 COUNTRIES QUALIFIED FOR THE FINAL!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-12. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
 18. Grand Final of the Eurovision Song Contest 2004. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22].
 19. Sietse Bakker: And here are the votes from... the spokespersons. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
 20. Roel Philips: Important meeting held in Albania yesterday. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-01. [dostęp 2014-12-24]. (ang.).
 21. Oliver Rau: Albanian national final on 16, 17 & 18 December. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-04. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 22. Roel Philips: Albania: Luis Ejlli in 2005?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-25. [dostęp 2014-12-19]. (ang.).
 23. Roel Philips: Albania: 30 songs have been selected. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-24. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 24. Roel Philips: Albania: songs first semifinal online. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-17. [dostęp 2015-05-06]. (ang.).
 25. Roel Philips: 18 Albanian finalists announced. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-18. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 26. Roel Philips: Ledina Celo to sing for Albania in Kiev. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-19. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 27. a b c d Roel Philips: Ledina Celo to sing 'Tomorrow I go'. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-25. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 28. Roel Philips: Ledina Celo to sing in English. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-10. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 29. Roel Philips: International promo tour for Ledina Celo. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-30. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 30. Roel Philips: Vodafone Albania supports Ledina Celo. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-08. [dostęp 2013-11-04]. (ang.).
 31. a b c Roel Philips: Albanian producer threatens to withdraw. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-12. [dostęp 2013-11-04]. (ang.).
 32. Sietse Bakker: The countries directly qualified for next year. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2013-09-29]. (ang.).
 33. a b c Eurovision Song Contest 2005 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22].
 34. Roel Philips: Albanian delegation heading for Kyiv. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-14. [dostęp 2013-11-04]. (ang.).
 35. Roel Philips: Albania not happy with perfomance Ledina Celo. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-26. [dostęp 2018-02-10]. (ang.).
 36. Sietse Bakker: Albania sets date for 2006 selection. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-10-19. [dostęp 2013-11-06]. (ang.).
 37. ALBANIAN SEMI-FINALS 2006. natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-12-28]. (ang.).
 38. Sietse Bakker: Tonight: Albanian national selection. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-12-18. [dostęp 2014-07-06]. (ang.).
 39. Sietse Bakker: Luiz Ejlli represents Albania in Athens. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-12-19. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 40. ALBANIAN NATIONAL FINAL 2006. natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-12-28]. (ang.).
 41. Sietse Bakker: Albania selects, participants unknown. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-12-13. [dostęp 2013-11-29]. (ang.).
 42. Oliver Rau: 'Luiz Ejlli to sing in Albanian'. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-01-17. [dostęp 2014-07-07]. (ang.).
 43. Eurovision Song Contest 2006 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22].
 44. ALBANIAN SEMI-FINALS 2007. natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-12-28]. (ang.).
 45. About Aida & Frederik Ndoci. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-07)].
 46. Duet z Albanii. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2006-12-24. [dostęp 2013-05-22].
 47. ALBANIAN NATIONAL FINAL 2007. natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-12-28]. (ang.).
 48. Stella Floras: Frederik Ndoci speaks to esctoday.com. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-03-27. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 49. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 50. Sietse Bakker: Albanian jury picks Olta Boka for Belgrade. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2007-12-17. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 51. About Olta Boka. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-27)].
 52. Wyniki będą podważone?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-12-19. [dostęp 2013-03-01]. (pol.).
 53. Marcus Klier: Albania: press reaction on Festivali i Këngës. [w:] ESCToday [on-line]. esctoday.com, 2007-12-17. [dostęp 2013-03-01].
 54. Barry Viniker: Albania: Festivali i Kenges result under investigation. [w:] ESCToday [on-line]. esctoday.com, 2007-12-19. [dostęp 2013-03-31].
 55. Fotis Konstantopoulos: Olta Boka's victory under inverstigation. [w:] OikoTimes [on-line]. oikotimes.com, 2007-12-21. [dostęp 2013-03-01].
 56. a b Eurovision Song Contest 2008 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22].
 57. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 58. Albania snuje plany. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-07-22. [dostęp 2013-09-28]. (pol.).
 59. Będą zmiany w Albanii?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-11-10. [dostęp 2013-09-28]. (pol.).
 60. a b Marco Brey: Albania: Festivali i Këngës to start tonight. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-09. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 61. Maciej Błażewicz: TIRANA: Niezwykłe duety. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-12-26. [dostęp 2013-09-28]. (pol.).
 62. Marco Brey: Albania: Dates and rules for national selection. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-04. [dostęp 2013-05-22]. (ang.).
 63. Marco Brey: Kejsi Tola to represent Albania in Moscow!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-22. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 64. a b Maciej Błażewicz: KEJSI TOLA WYGRYWA FiK!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-12-21. [dostęp 2013-03-01].
 65. Maciej Błażewicz: Carry me in your dreams. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-03-06. [dostęp 2013-03-01].
 66. Jarmo Siim: Moscow 2009: Draw for the Running Order completed!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-03-16. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 67. Sietse Bakker: The Semi-Final Allocation Draw results!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-01-30. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 68. Eurovision Song Contest 2009 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 69. Eurovision Song Contest 2009 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 70. Sietse Bakker: Split jury/televoting results out. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-07-31. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
 71. Albania – 2009. [w:] Diggiloo [on-line]. diggiloo.net. [dostęp 2014-07-06]. (ang.).
 72. Maciej Błażewicz: RTSH przygotowuje się do festiwalu. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-12-08. [dostęp 2013-09-28]. (pol.).
 73. Gafurr Sahiti: Albania: 38 semi-finalists announced. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-11-15. [dostęp 2014-07-06]. (ang.).
 74. Participants of Albanian national final announced. eurovision.tv. [dostęp 2014-07-06]. (ang.).
 75. Marco Brey: Albania: National Final to kick off on Christmas Eve. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-11-26. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 76. Marco Brey: Albania: RTSH publish details about national final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-12. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 77. a b Marco Brey: Albania to select Eurovision entry tonight. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-27. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 78. Marco Brey: Albania: National selection to kick off tonight!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-24. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 79. Maciej Błażewicz: TIRANA: Kto pojedzie do Oslo?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-12-27. [dostęp 2013-09-28]. (pol.).
 80. Marco Brey: Juliana Pasha to represent Albania in Oslo!. [w:] EBU [on-line]. Eurovision.tv, 2009-12-27. [dostęp 2013-03-01].
 81. Christina Aguilera for Albania at the Eurovision Song Contest 2010. youtube.com. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
 82. Albania Festival 48 / Oslo 2010 – Stolen from Britney Spears / Nuk mundem pa ty (Juliana Pasha). youtube.com. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
 83. Jarmo Siim: Black and silver for Albania's Juliana Pasha. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-21. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 84. Jarmo Siim: Oslo 2010: Results of the Running Order Draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-03-23. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 85. Sietse Bakker: Results of the Semi-Final Allocation Draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-07. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 86. Glen Webb: And the ten qualifiers are.... [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-25. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 87. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (1). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)]. (ang.).
 88. Eurovision Song Contest 2010 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-20)]. (ang.).
 89. Sietse Bakker: It's all about Juliana today!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-17. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 90. Albania – 2010. [w:] Diggiloo [on-line]. diggiloo.net. [dostęp 2014-07-06]. (ang.).
 91. Sietse Bakker: Participants of Albanian national final announced. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-11-15. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 92. Sietse Bakker: Albania gets ready for first semi-final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-11-15. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 93. Sietse Bakker: First qualifiers known as Albania heads for second semi. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-12-23. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 94. Sietse Bakker: List of finalists complete for Albanian final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-12-24. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 95. Sietse Bakker: Aurela Gaçe wins Albanian ticket to Germany. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-12-25. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 96. Victor M. Escudero: Aurela wants you to feel her passion. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-03-25. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 97. Andreas Schacht: Results of the Running Order Draw!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-03-15. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 98. Jarmo Siim: Results of the Semi-Final Allocation Draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 99. Gafurr Sahiti: Albania: Exclusive interview with Aurela Gaçe. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2011-05-16. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
 100. Maciej Błażewicz: Aurela Gaçe po Eurowizji. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-05-17. [dostęp 2013-03-01]. (pol.).
 101. Glen Webb: Albania: Full list of entries revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-18. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 102. Glen Webb: Albania: Ten songs qualify from first semi final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-26. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 103. Glen Webb: Albania: Second semi final results. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-27. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 104. Marco Brey: Tonight: Albania decides!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-29. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 105. Marco Brey: Rona Nishliu to represent Albania!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-29. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 106. Jarmo Siim: Albania to broadcast tonight's Semi-Final deferred. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-05-22. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 107. Dzień Żałoby Narodowej. [w:] Real Albania [on-line]. realalbania.blogspot.com, 2012-05-22. [dostęp 2013-02-13].
 108. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (1). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
 109. Glen Webb: First Semi-Final concludes, we have ten finalists!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-05-27. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
 110. Maciej Błażewicz: [UPD RTSH nie pokaże dziś półfinału]. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-05-21. [dostęp 2013-02-13]. (pol.).
 111. Eurovision Song Contest 2012 Scoreboard. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
 112. Gordon Roxburgh: Rona Nishliu wins the Barbara Dex Award. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-06-03. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 113. Juha Repo: 26 Albanian artist names revealed. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2012-10-31. [dostęp 2014-07-06]. (ang.).
 114. Marco Brey: Albania: Festivali i Këngës line-up revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-12-02. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 115. Victor M. Escudero: Festivali i Këngës on its way in Albania. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-12-21. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 116. Victor M. Escudero: Tonight: Festivali i Këngës Final in Albania. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-12-22. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 117. Victor M. Escudero: Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko win „Festivali i Këngës”. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-12-23. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 118. Victor M. Escudero: Heavy ethno-rock sounds from Albania. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-11. [dostęp 2013-11-25]. (ang.).
 119. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
 120. Sanjay (Sergio) Jiandani: Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2014. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-15. [dostęp 2013-10-16]. (ang.).
 121. Gafurr Sahiti: Albania: RTSH calls for songs, deadline 9th of October. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-14. [dostęp 2013-10-16]. (ang.).
 122. a b Marco Brey: Albania: Dates and line-up for national selection confirmed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-11-04. [dostęp 2013-11-07]. (ang.).
 123. Marco Brey: Festivali i Këngës kicks off in Albania tonight. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-12-26. [dostęp 2013-12-27]. (ang.).
 124. data=2013-12-28: Herciana Matmuja wins Festivali i Këngës!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-12-28]. (ang.).
 125. Aleksandra Wąsek: (UPD) Wysyp eurowizyjnych klipów!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-03-18. [dostęp 2014-03-20]. (pol.).
 126. Gordon Roxburgh: The ten winners from tonight's show. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-06. [dostęp 2014-05-06]. (ang.).
 127. Ramadan Besim: ALBANIA: RTSH FINALLY CONFIRMS PARTICIPATION FOR EUROVISION 2015. wiwibloggs.com, 2014-10-23. [dostęp 2014-11-11]. (ang.).
 128. Maciej Błażewicz: Albania zostaje przy Festivali i Kenges. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-10. [dostęp 2014-11-11]. (pol.).
 129. Maciej Błażewicz: Finał w Albanii 28 grudnia. eurowizja.org, 2014-10-23. [dostęp 2014-11-11]. (pol.).
 130. Sanjay Jiandani: Albania: RTSH receives around 50 entries for Festivali i Këngës. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-10-27. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 131. Jessica Weaver: Albania: Festivali i Këngës artists revealed. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-10-30. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 132. Marco Brey: Albania: Eurovision entry selected in Festivali i Këngës. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-10-31. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 133. Helio Qendro: Albania: Festivali i Kenges semi-final order revealed. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-12-06. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 134. Marco Brey: Tonight: Festivali i Këngës kicks off in Albania. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 135. Michalis Vranis: Albania: First set of Festivali i Këngës finalists decided. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 136. Marco Brey: First finalists chosen in Albania. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-27. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 137. Jessica Weaver: Albania: Festivali i Këngës second semi-final results. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-12-27. [dostęp 2014-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-28)]. (ang.).
 138. Marco Brey: [UPD 26 songs for Albanian national selection announced]. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-21. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 139. Marco Brey: Elhaida Dani to represent Albania!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-28. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 140. Maciej Błażewicz: Elhaida Dani reprezentantką Albanii na Eurowizji 2015. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-12-29. [dostęp 2014-12-29]. (pol.).
 141. Michalis Vranis: Albania: Elhaida Dani win the 53rd Festivali i Këngës. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-12-28. [dostęp 2014-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-28)]. (ang.).
 142. a b Marco Brey: Elhaida Dani to sing „I'm Alive” in Vienna. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-24. [dostęp 2015-02-27]. (ang.).
 143. Eurowizja 2015: Wielkie zamieszanie. Albania zmienia piosenkę. [w:] Interia.pl [on-line]. interia.pl, 2014-02-26. [dostęp 2014-02-27]. (pol.).
 144. Maciej Błażewicz: Zaszło słońce nad Albanią. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-02-24. [dostęp 2014-02-27]. (pol.).
 145. Elhaida Dani në finalen e Eurosong-ut. rtsh.al, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-23)]. (alb.).
 146. a b Tomasz Piątkowski: Eurowizja 2015: Poznaliśmy pierwszych finalistów!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20]. (pol.).
 147. a b Gordon Roxburgh: We have our first ten finalists. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20]. (ang.).
 148. Полина Гагарина вышла в финал „Евровидения-2015”. ria.ru, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-19]. (ros.).
 149. Eurovision Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-09-24. [dostęp 2015-09-30]. (ang.).
 150. Albania: National final entries presented. eurovision.tv, 2015-10-16. [dostęp 2015-10-17]. (ang.).
 151. Nis Festivali i Këngës në RTSH, 15 këngëtarë konkurojnë live në skenë. sot.com.al, 2015-12-26. [dostęp 2015-12-26]. (alb.).
 152. Danny Lynch: The Albanian qualifiers are revealed!. [w:] ESC Bubble [on-line]. escbubble.com, 2015-12-26. [dostęp 2015-12-27]. (ang.).
 153. Eneda Tarifa, fituese e Fest 54. festivali-rtsh.al, 2015-12-28. [dostęp 2015-12-28]. (alb.).
 154. Marco Brey: Eneda Tarifa to represent Albania with a „Fairytale”. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-12-28. [dostęp 2015-12-28]. (ang.).
 155. ALBANIAN NATIONAL FINAL 2016. natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-25)]. (ang.).
 156. Albanian national final 2017. [dostęp 2017-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-13)].
 157. Mbyllet me sukses edicioni i 55-të i Festivalit të Këngës në RTSH. rtsh.al, 2016-12-24. [dostęp 2017-03-28]. (alb.).
 158. Victor M. Escudero: Albania: Lindita wins Festivali i Këngës!. eurovision.tv, 2016-12-24. [dostęp 2017-03-28]. (ang.).
 159. William Lee Adams: Lindita Halimi will sing „Botë” in English at Eurovision to „make the message universal”. wiwibloggs.com, 2016-12-26. [dostęp 2017-03-28].
 160. Albania: Lindita to reveal “World” on March 12. eurovoix.com, 2017-03-09. [dostęp 2017-03-28]. (ang.).
 161. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017 - półfinały. Kiedy wystąpi Polska?. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-01-31. [dostęp 2017-01-31].
 162. Eurovision Song Contest 2017 First Semi-Final Scoreboard. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2017-05-14. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
 163. Sanjay (Sergio) Jiandani: Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2018. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2017-10-02. [dostęp 2017-10-02]. (ang.).
 164. Paul Jordan: Who will represent Albania in 2018?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2017-12-21. [dostęp 2019-05-04]. (ang.).
 165. Ervin Juhász: Semi Finalists Of Festivali I Kenges Revealed!. escbubble.com, 2017-11-15. [dostęp 2019-05-04]. (ang.).
 166. Ervin Juhász: Meet The Finalists Of The 56th Festivali I Kenges!. escbubble.com, 2017-12-23. [dostęp 2019-05-04]. (ang.).
 167. Paul Jordan: Eugent Bushpepa to represent Albania at Eurovision 2018!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2017-12-24. [dostęp 2017-12-24]. (ang.).
 168. Nick Day: Eugent Bushpepa Releases The Final Version Of ‘Mall’ For Albania!. escbubble.com, 2018-03-16. [dostęp 2019-05-04]. (ang.).
 169. Eurovision Song Contest 2018 First Semi-Final. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-08]. (ang.).
 170. Exclusive: The Semi-Final rankings of Eurovision 2018! - Eurovision Song Contest Lisbon 2018 [online], eurovision.tv [dostęp 2018-05-12].
 171. Eurovision Song Contest 2018 Final Scoreboard. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13]. (ang.).
 172. Nathan Stella: RTSH Launches Open Call For Festivali I Këngës 57!. [w:] ESCBubble.com [on-line]. escbubble.com, 2018-05-17. [dostęp 2019-05-04]. (ang.).
 173. Maria Baładżanow: Albania: małe – wielkie zmiany w 57. Festivali i Këngës. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2018-11-02. [dostęp 2019-05-04]. (pol.).
 174. Neil Farren: Albania: Eurovision 2019 Participation Confirmed. [w:] Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17]. (ang.).
 175. Maria Baładżanow: Albania: 57 Festivali i Këngës – poznaj uczestników cz. 1. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2018-12-20. [dostęp 2019-05-04]. (pol.).
 176. Jakub Kasprzyk: Albania: 57 Festivali i Këngës – poznaj uczestników cz. 2. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2018-12-20. [dostęp 2019-05-04]. (pol.).
 177. Vikena Kamenica nuk do të jetë pjesë e Festivalit të 57-të në RTSH. [w:] RTSH [on-line]. festivali-rtsh.al, 2018-12-03. [dostęp 2019-05-04]. (ang.).
 178. Evert Groot, Victor M. Escudero: Albania picks Jonida Maliqi and presents the first song of 2019. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-12-23. [dostęp 2019-05-04]. (ang.).
 179. Josianne Zwart, Evert Groot: Eurovision 2019: Which country takes part in which Semi-Final?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-28. [dostęp 2019-02-10]. (ang.).
 180. This is the Eurovision 2019 Semi-Final running order!. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-04-02. [dostęp 2019-04-02]. (ang.).
 181. Eurovision News i inni, Eurovision Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2020; FiK 58 submission open - ESCToday.com [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 22 lipca 2019 [dostęp 2019-07-29] (ang.).
 182. Emily Herbert, Albania: Festivali i Këngës 58 Dates Revealed [online], Eurovoix, 28 października 2019 [dostęp 2019-10-29] (ang.).
 183. Albania: Znamy piosenki z 58. Festivali i Këngës. Kto na Eurowizję 2020? [online], eurowizja.org [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 184. Albania: Znamy finalistów 58. Festivali i Këngës – eurowizja.org [online], eurowizja.org [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 185. Albania: finał Festivali i Këngës. Kto na Eurowizję 2020? – eurowizja.org [online], eurowizja.org [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 186. It's Arilena Ara for Albania! - Eurovision Song Contest [online], eurovision.tv [dostęp 2020-04-12].
 187. Albania wybrała: do Rotterdamu pojedzie Arilena Ara! – eurowizja.org [online], eurowizja.org [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 188. Zwycięstwo Arileny Ary nie zmieni wizerunku Albanii na Eurowizji – eurowizja.org [online], eurowizja.org [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 189. Nie milkną echa po wynikach Festivali i Kenges 2019 [online], eurowizja.org [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 190. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-03-18. [dostęp 2020-03-19]. (ang.).
 191. Këngët Konkurruese. festivali.rtsh.al. [dostęp 2021-04-29]. (alb.).
 192. Festivali i Këngës triumfon. festivali.rtsh.al, 2020-12-22. [dostęp 2021-04-29]. (alb.).
 193. Shpallen finalistët e Fest ‘59. festivali.rtsh.al, 2020-12-22. [dostęp 2021-04-29]. (alb.).
 194. Kënga "Karma" fituesja e Fest 59. Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2021. festivali.rtsh.al, 2020-12-24. [dostęp 2021-04-29]. (alb.).
 195. Maria Baładżanow: Albania 2021: zasłużone zwycięstwo Anxheli Peristeri?. eurowizja.org, 2020-12-29. [dostęp 2021-04-29]. (pol.).
 196. Eurovision News i inni, Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2022: Fest 60 preparations kick off [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 5 lipca 2021 [dostęp 2021-12-04] (ang.).
 197. Albania: Festivali i Këngës 60 artists include MIRUD, Alban Ramosaj and Ronela Hajati [online], wiwibloggs, 9 listopada 2021 [dostęp 2021-12-04] (ang.).
 198. Xhemi Shehu një nga prezantueset e "Festivalit të Këngës" [online], politiko.al [dostęp 2021-12-04].
 199. Albania: Ronela Hajati releases official music video of 'Sekret' [online], esctoday.com [dostęp 2024-04-22] (ang.).
 200. a b 🇦🇱 Albania: All The Details About Ronela's Rehearsal [online], eurovoix.com [dostęp 2024-05-25] (ang.).
 201. 🇦🇱 Albania: Ronela Hajati's Choreography Will Not Change Following First Rehearsals [online], eurovoix.com [dostęp 2024-05-25] (ang.).
 202. 🇦🇱 Albania: Ronela Hajati to be Joined By Four Dancers at Eurovision [online], eurovoix.com [dostęp 2024-05-25] (ang.).
 203. Sanjay (Sergio) Jiandani, Albania: RTSH confirms participation at Eurovision 2023: FiK 61 preparations kick off [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 3 czerwca 2022 [dostęp 2022-12-21] (ang.).
 204. Costa Christou, Festivali i Këngës 61 dates announced [online], ESCXTRA.com, 16 listopada 2022 [dostęp 2022-12-21] (ang.).
 205. William Lee Adams, Albania: Report says RTSH will add televote to Festivali i Këngës 61 [online], wiwibloggs, 11 września 2022 [dostęp 2022-12-21] (ang.).
 206. Anthony Granger, 🇦🇱 Albania: Public Will Select Entry for Eurovision 2023 [online], Eurovoix, 28 października 2022 [dostęp 2022-12-21] (ang.).
 207. Albania’s ‘Festivali i Këngës’ will have 26 participants [online], eurovision.tv [dostęp 2022-12-21] (ang.).
 208. William Lee Adams, Albania's Albina & Familja Kelmendi win Festivali i Këngës 61 public vote — and spot at Eurovision 2023 [online], wiwibloggs, 22 grudnia 2022 [dostęp 2023-01-06] (ang.).
 209. Sanjay (Sergio) Jiandani, Albania: Official music video of 'Duje' released [online], ESCToday, 11 marca 2023 [dostęp 2024-05-05] (ang.).
 210. Darshan Bijuvignesh, 🇦🇱 Albania: RTSH Confirms Eurovision 2024 Participation [online], Eurovoix, 30 sierpnia 2023 [dostęp 2023-12-19] (ang.).
 211. Festivali i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar Edicioni 62 PO VJEN❗️ [online], Radio Televizioni Shqiptar [dostęp 2023-12-19] (alb.).
 212. Laura Ibrayeva, 🇦🇱 Albania: RTSH Opens Submissions for Festivali i Këngës 62 [online], Eurovoix, 1 września 2023 [dostęp 2023-12-19] (ang.).
 213. Erdi Tejeci, Albania: Kejsi Tola and Samanta have withdrawn from Festivali i Këngës 62 [online], wiwibloggs, 1 listopada 2023 [dostęp 2023-12-19] (ang.).
 214. a b Sem Anne Van Dijk, 🇦🇱 Albania: Eden Baja Replaces Sardi Strugaj in Festivali i Këngës [online], Eurovoix, 11 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-19] (ang.).
 215. Darshan Bijuvignesh, 🇦🇱 Albania: More Details of Festivali i Këngës 62 Announced Including Line-up Change [online], Eurovoix, 1 listopada 2023 [dostęp 2023-12-19] (ang.).
 216. "Çmendur", Mal Retkoceri fiton çmimin e parë në Fest 62 [online], Radio Televizioni Shqiptar [dostęp 2023-12-23] (alb.).
 217. Albania: Besa Kokëdhima wins ticket to Eurovision 2024 [online], Europejska Unia Nadawców, 23 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-23] (ang.).
 218. Jonathan Vautrey, Besa Kokëdhima To Represent Albania At Eurovision 2024 [online], wiwibloggs, 22 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-23] (ang.).
 219. “Zemrën n'dorë”, Besa Kokëdhima përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion 2024 [online], Radio Televizioni Shqiptar [dostęp 2023-12-23] (alb.).
 220. Anthony Granger, 🇦🇱 Albania: Besa Announces "Titan" Release on March 11 [online], Eurovoix, 5 marca 2024 [dostęp 2024-05-05] (ang.).
 221. José Miguel Mancheño, Elhaida Dani será la directora artística del Festivali i Këngës 63 [online], ESCplus España, 11 czerwca 2024 [dostęp 2024-06-11] (hiszp.).
 222. Anthony Granger, 🇦🇱 Albania: Work on Festivali i Këngës 63 Underway [online], Eurovoix, 2 maja 2024 [dostęp 2024-05-12] (ang.).
 223. Festivali i Këngës, zbulohet surpriza e këtij viti: "Një nga netët do i dedikohet 20 pjesëmarrjeve në Eurovizion" [online], Radio Televizioni Shqiptar, 1 maja 2024 [dostęp 2024-05-19] (alb.).
 224. Points to and from Albania. eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-06-05]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]