Bułgaria w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bułgaria
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Gold medal europe.svg 0
Silver medal europe.svg 1
Bronze medal europe.svg 0
Medals Europe.svg 1
EuroBulgaria.svg
Informacje ogólne
Nadawca BNT
Rok i miejsce debiutu 2005, Kijów
Liczba udziałów 11 razy (3 finały)

Bułgaria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji, od 2005 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Bułgarska Telewizja Narodowa (BNT)[1]. Reprezentanci wybierani są zazwyczaj podczas krajowego festiwalu EuroBGvision[2] lub Blgarska pesen na Evrovizija[3][4].

W 2014 roku krajowy nadawca zrezygnował z udziału w konkursie z powodu problemów finansowych[5]. Stacja powróciła do stawki konkursowej widowiska w 2016 roku.

Historia Bułgarii w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Piosenki Eurowizji 2005[edytuj | edytuj kod]

Bułgarski nadawca wyraził zainteresowanie udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku[6], zadebiutował w stawce konkursowej rok później, podczas jubileuszowego, 50. Konkursu Piosenki Eurowizji[7]. 19 stycznia opublikowano listę 24 uczestników krajowych eliminacji do konkursu, których wybrała specjalna komisja sędziowska składająca się z profesjonalnych muzyków spośród 93 propozycji nadesłanych do siedziby telewizji[8]: Relax, Kaffe, Doni i Neit, Wasyl Najdenow, Roberta i Mariana Popowa, Orlin Goranow, Grafa, Sławi Trifonow i Sofi Marinowa, Nona Jotowa, Krystina Kokorska, Nina Nikolina, Darina Iwanowa, Saszka Vittau, Iwan „Ustata” Dinew, Stojan Rojanow, Aija, Grudi Neikow, Deep Zone Project, Weselin Marinow, Mania, Wasko Iwanow, Galina Dimitrowa-Kali, L.A., Gravity Co, Melody i Wesela Jelewa[9]. Cztery dni później zorganizowana została runda kwalifikacyjna, podczas której jurorzy wybrali 12 finalistów selekcji[10]: Kaffe, Najdenow, Roberta i Popowa, Goranow, Grafa, Trifonow i Marinowa, Ustata, Rojanow, Aija, Deep Zone Project, Mania, Kali, Gravity Co i Melody[11].

12 lutego odbył się finał eliminacji[12][13]. Przed rozpoczęciem pierwszej prezentacji, duet Trifonow i Marinowa zrezygnował z udziału w selekcjach, krytykując organizatorów oraz informując o zmanipulowanych wynikach głosowania na rzecz grupy Kaffe[14]. Para zajęła w końcowym głosowaniu drugie miejsce, nie śpiewając na żywo swojej piosenki „Edinstvenni”[15][16][17]. Zespół ostatecznie wygrał eliminacje z jazzowym utworem „Lorraine” z wynikiem 52.83% głosów telewidzów[18].

Niedługo po finale eliminacji piosenka posądzona była o plagiat utworu „Dont Go” Rusłana Mainowa[19]. Zespół został jednak dopuszczony do udziału w Konkursu Piosenki Eurowizji i wystąpił podczas koncertu półfinałowego widowiska, który odbył się 19 maja. Wokalista Orlin Pawłow[20] wraz z zespołem zajął w nim 19. miejsce, przez co nie awansował do finału[21].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2006[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2006 roku bułgarski nadawca opublikował listę dwudziestu czterech uczestników krajowych selekcji eurowizyjnych: Safo, Sunnie, Sonja Todorowa, Iwajło Kolew, Wasyl Petrow i Instinkt, Big Mama Scandal, Dejan Nedelczew, Ralica Grudewa, Plamen Penew i Angel, Neda Karowa i Da, Nemo, Stalker, Wioleta Jeknic, Stojan Zachariew, Mastiło, Weseła Bonewa (solo oraz z Płamenem Piatowem), D’a Voices, Geppy, Sunrise, Melody Traffic, Mariana Popowa, Ani Łozanowa i Martin Aleksandro. Początkowo w eliminacjach miał wziąć udział duet Wania Kostowa i Bojan Michiłow, jednak ich konkursowy utwór „Merak” został wykonany przed 1 października 2005, czym naruszył regulamin konkursu. Parę zastąpili Sławi Trifonow i Sofi Marinowa z piosenką „Ljubovta e otrova”[22][23].

25 lutego odbył się półfinał selekcji, podczas których zaprezentowali się wszyscy uczestnicy. Komisja sędziowska wytypowała wówczas dwunastu finalistów, który zostali: Sonja Todorowa, Iwajło Kolew, Big Mama Scandal, Neda Karowa i Da, Stojan Zachariew, Mastiło, Weseła Bonewa (solo oraz w duecie z Płamenem Piatowem), Geppy, Melody Traffic, Mariana Popowa i Ani Łozanowa[24]. 11 marca zorganizowany został finał selekcji, które ostatecznie wygrała Mariana Popowa z piosenką „Let Me Cry” po zdobyciu największego poparcia telewidzów (4,7 tys. głosów, co dało 24,05% poparcia), dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę kraju w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Atenach[25].

18 maja piosenkarka zaprezentowała swój utwór w półfinale konkursu, w którym zdobyła łącznie 36 punktów, co przełożyło się na siedemnaste miejsce i brak awansu do finału[21].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[edytuj | edytuj kod]

24 lutego 2007 roku krajowe eliminacje wygrali Elica Todorowa i Stojan Jankułow z piosenką „Water”, za którą zdobyli 31376 głosów telewidzów[26].

Po wygranej duet wyruszył w trasę promocyjną po Europie[27]. 10 maja para wystąpiła podczas koncertu półfinałowego 52. Konkursu Piosenki Eurowizji i z szóstego miejsca zakwalifikowała się do finału, dokonując tego jak pierwszy bułgarski reprezentant w historii konkursu. W sobotnim finale widowiska para zajęła ostatecznie piąte miejsce po zdobyciu łącznie 157 punktów, osiągając najwyższy wynik w historii udziału w konkursie[21].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[edytuj | edytuj kod]

Deep Zone i DJ Balthazar podczas występu w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2008

23 lutego 2008 roku odbył się finał selekcji do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. Największe poparcie telewidzów uzyskała wówczas grupa Deep Zone i Balthazar z piosenką „DJ, Take Me Away”, która zdobyła 15,47% głosów, zaledwie 0,1% więcej od zdobywców drugiego miejsca - duetu Georgi Hristov i Gianni Fiorellino[28].

22 maja reprezentanci wystąpili w drugim półfinale konkursu, w którym zajęli ostatecznie dwunaste miejsce, przez co nie zakwalifikowali się do finału[21].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[edytuj | edytuj kod]

21 lutego 2009 roku odbył się finał krajowych selekcji do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji Blgarska pesen na Evrovizija 2009. Koncerty finałowy wygrał Krasimir Awramow[29] z piosenką „Illusion[30][3], która uzyskała 55% głosów telewidzów[4]. Wynik doprowadził do wielu kontrowersji oraz niezadowolenia widzów, którzy domagali się rezygnacji piosenkarza z konkursu[31][32]. Sam zainteresowany był zniesmaczony sytuacją i oświadczył, że sam z udziału nie zrezygnuje[33]. Decyzja co to potencjalnej rezygnacji Bułgarii z Konkursu Piosenki Eurowizji miała zostać ostatecznie podjęta do 10 marca 2010 roku[34][35].

Awramow wystąpił w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym zdobył łącznie siedem punktów i zajął szesnaste miejsce, nie kwalifikując się do finału[21][36][37].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2010[edytuj | edytuj kod]

18 października 2009 roku telewizja BNT ogłosiła, że reprezentantem Bułgarii podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji został wybrany wewnętrznie Miro[38]. Chociaż za jego udziałem głosowało tylko 10 spośród 51 członków komisji, pozwoliło mu to reprezentować kraj[39]. 7 lutego[40] odbył się specjalny koncert selekcyjny, podczas którego piosenkarz zaprezentował pięć utworów: „Angeł si ti”, „Twist i Tango”, „Eagle”, „Ostani” i „Mojat pogled w teb”[41]. Trzy tygodnie później telewidzowie zdecydowali za pośrednictwem SMS, że kraj na konkursie reprezentować będzie piosenka „Angeł si ti”[42][43].

27 maja piosenkarz wystąpił podczas drugiego koncertu półfinałowego, zdobył dziewiętnaście punktów i zajął piętnaste miejsce, nie otrzymując awansu do finału[21].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011[edytuj | edytuj kod]

23 lutego 2011 roku[44] w Hall 1 of the National Palace of Culture zorganizowano finał bułgarskich selekcji do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, które wygrała Poli Genowa z piosenką „Na inat[45][46][47].

12 maja piosenkarka wystąpiła w drugim półfinale konkursu, w którym zdobyła 48 punktów, co przełożyło się na zajęcie dwunastego miejsca i brak awansu do finału[21].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012[edytuj | edytuj kod]

Sofi Marinowa podczas występu w finale krajowych selekcji do 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, marzec 2012

1 marca 2012 roku odbył się finał bułgarskich selekcji do 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, które wygrała Sofi Marinowa z piosenką „Love Unlimited[48][49][50](buł.: „Lubov bez granitsi”/„Любов без граници”[51]), zaśpiewany głównie po bułgarsku, ale zawierający zwrot „kocham Cię” w dwunastu innych językach, m.in: tureckim, greckim, hiszpańskim, francuskim i serbskim[52]. Piosenka zdobyła w finale 20 punktów, tyle samo, co zdobywcy drugiego miejsca, czyli zespół New 5. Dzięki większemu poparciu telewidzów to jednak ona została wybrana na reprezentantkę kraju w konkursie organizowanym w Baku[49].

24 maja 2012 roku odbył się drugi półfinał konkursu, w którym Marinowa zdobyła łącznie 45 punktów[21], czyli tyle samo, co reprezentant NorwegiiTooji[53]. O awansie do finału zdecydował fakt, że norweski piosenkarz zdobył punkty od większej ilości krajów niż Marinowa[54].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2013[edytuj | edytuj kod]

Elica Todorowa i Stojan Jankułow podczas prób do występu w półfinale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013 roku

10 lutego 2013 roku ogłoszono, że reprezentantami Bułgarii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji ponownie zostali Elica Todorowa i Stojan Jankułow, uczestnicy konkursu w 2007 roku[55][56]. 17 lutego w programie Nedelya x 3 stacji BNT zaprezentowano trzy piosenki („Dzupaj, libe boso”, „Kismet” i „Samo szampioni”), spośród których jedna zostanie wybrana propozycją eurowizyjną[57]. Koncert selekcyjny odbył się 3 marca o godzinie 19:45[58], a widzowie najwięcej głosów oddali na utwór „Kismet”[59]. 11 marca ogłoszono jednak, że z powodu problemów z nadaniem praw autorskich utworowi „Kismet”, reprezentanci wykonają inny utwór – „Samo szampioni”, który zajął drugie miejsce w preselekcjach[60][61].

16 maja duet wystąpił w drugim półfinale konkursu[62] i zajął ostatecznie dwunaste miejsce po zdobyciu łącznie 45 punktów[63], przez co nie zakwalifikował się do finału[64].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014–15[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec listopada 2013 roku bułgarski nadawca potwierdził udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji[65], jednak później zmienił zdanie i wycofał się z uczestnictwa z powodu problemów finansowych[5]. Kraj nie powrócił do rywalizacji konkursowej także w 2015 roku.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2016[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2015 roku bułgarska telewizja potwierdziła udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie, powracając do stawki konkursowej po dwuletniej przerwie[66]. W połowie lutego 2016 roku stacja ogłosiła, że reprezentantką Bułgarii w konkursie będzie Poli Genowa, która wcześniej reprezentowała kraj podczas widowiska w 2011 roku[67][68]. Jej konkursowa propozycja „If Love Was a Crime” została zaprezentowana 21 marca[69].

12 maja Genowa wystąpiła w drugim półfinale konkursu i z piątego miejsca zakwalifikowała się do finału. W sobotnim finale rozgrywanym 14 maja reprezentantka Bułgarii zajęła czwarte miejsce z dorobkiem 307 punktów, w tym 127 punktów od jurorów (7. miejsce) i 180 punktów od telewidzów (w tym m.in. maksymalnej noty 12 punktów z Cypru i Hiszpanii; 5. miejsce)[70].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2017[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku ogłoszono, że Bułgarię w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie będzie reprezentował Kristian Kostow z utworem „Beautiful Mess[71]. 11 maja piosenkarz wystąpił w drugim półfinale widowiska i z pierwszego miejsca awansował do sobotniego finału. W finale, który został rozegrany 13 maja, reprezentant zdobył łącznie 615 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów, przegrywając jedynie z przedstawicielem Portugalii, Salvadorem Sobralem. Tym samym uzyskał najwyższe miejsce dla kraju w historii konkursu[72].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Bułgaria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2005 roku. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich bułgarskich reprezentantów, tytuły ich konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[1]:

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2005 Kaffe Lorraine 19 49
2006 Mariana Popowa Let Me Cry 17 36
2007 Elica Todorowa i Stojan Jankułow Water 5 157 6 146
2008 Deep Zone i Balthazar DJ, Take Me Away 12 56
2009 Krasimir Awramow Illusion 16 7
2010 Miro Angeł si ti 15 19
2011 Poli Genowa Na inat 12 48
2012 Sofi Marinowa Love Unlimited 11 45
2013 Elica Todorowa i Stojan Jankułow Samo szampioni 12 45
Brak reprezentanta w latach 20142015
2016 Poli Genowa If Love Was a Crime 4 307 5 220
2017 Kristian Kostow Beautiful Mess 2 615 1 403
2018

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Historia głosowania w finale (2005-2017)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Bułgaria przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw bułgarscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[73].

Kraje, którym Bułgaria przyznała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Grecja 92
2  Armenia 80
3  Rosja 55
4  Azerbejdżan 51
5  Austria 49

Kraje, od których Bułgaria otrzymała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Macedonia 52
2  Malta 43
3  Cypr 39
4  Hiszpania 38
5  Wielka Brytania 37


Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Bulgaria in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-11].
 2. Super Saturday: Bulgaria is getting there. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 3. a b Bułgaria wybrała: Krassimir Avramov!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 4. a b 'Illusion' takes Krassimir Avramov to Moscow. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 5. a b Steef Van Gorkum: Participation D-Day: Serbia i Bulgaria out (ang.). W: ESC Daily [on-line]. www.escdaily.com, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-23].
 6. Oliver Rau: Even more countries can participate in 2004? (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-01. [dostęp 2014-11-08].
 7. Sietse Bakker: EBU officially announced participants 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-17. [dostęp 2013-10-20].
 8. Roel Philips: 93 songs submitted in Bulgaria (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-16. [dostęp 2013-05-28].
 9. Sietse Bakker: Bulgaria: 24 semifinal participants revealed (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-18. [dostęp 2013-05-28].
 10. Roel Philips: Bulgaria to announce 24 songs on 19th January (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-13. [dostęp 2013-10-28].
 11. Roel Philips: Bulgaria: 12 singer left after preliminary round (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-22. [dostęp 2013-05-28].
 12. Roel Philips: Bulgarian final on 12th February (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-02. [dostęp 2013-05-28].
 13. Roel Philips: Tonight: Finals in Denmark and Bulgaria (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-11-01].
 14. Eurowizyjny skandal (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. www.muzyka.wp.pl, 2005-02-15. [dostęp 2015-05-09].
 15. Barry Viniker: Bulgaria: dispute about results continues (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-14. [dostęp 2013-11-01].
 16. Roel Philips: Bulgaria: Kaffe manager threatened (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-15. [dostęp 2013-11-01].
 17. ESCKaz.com/ supports Kaffe and "Lorrain" at Eurovision Song Contest 2005 (ang.). W: ESC Kazachstan [on-line]. www.esckaz.com. [dostęp 2013-11-03].
 18. Roel Philips: Chaos in Bulgarian final won by Kaffe (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-11-01].
 19. Roel Philips: Bulgaria: Kaffe accused of plagiarism (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-02. [dostęp 2013-11-01].
 20. Gordon Roxburgh: Bulgaria second rehearsal (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-15. [dostęp 2013-11-04].
 21. a b c d e f g h out also... Bulgaria in Eurovision Song Contest. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 22. Richard West-Soley: Bulgarian song titles published (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-02-04. [dostęp 2013-11-03].
 23. Edwin van Gorp: Change in Bulgarian line-up (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-02-10. [dostęp 2013-11-03].
 24. BULGARIAN SEMI-FINAL 2006 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2016-03-04].
 25. BULGARIAN NATIONAL FINAL 2006 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2016-03-04].
 26. Voda z Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 27. Bułgarska Woda na Malcie i Andorze. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 28. Deep Zone i Balthazar to represent Bulgaria. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 29. Znamy pierwszego uczestnika bułgarskich preselekcji. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 30. Krasimir Avramov's Song Illusion to Represent Bulgaria in Eurovision Contest. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 31. Bulgaria Musicians, Citizens Protest against Local Eurovision Contest Results. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 32. Bulgaria's Eurovision Performer Hurt by Criticism. [dostęp 2013-03-03].
 33. Dariusz Sułek: Czy Avramov wystąpi w Moskwie? (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2009-02-09. [dostęp 2016-02-02].
 34. Bulgaria to Pay Hefty Fine for Possible Withdrawal from Eurovision Contest. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 35. Dariusz Sułek: Zamieszania wokół Avramova ciąg dalszy (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2009-02-26. [dostęp 2016-02-02].
 36. Bulgaria Fails to Make Eurovision 2009 Song Contest Final. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 37. Bulgaria in Record Eurovision Defeat. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 38. Miro to represent Bulgaria!. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 39. Miro reprezentantem Bułgarii w Oslo!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 40. 5 piosenek i 3 tygodnie do namysłu. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 41. Bułgaria: poznaliśmy piosenki. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 42. Miro flying to Eurovision on angelic wings. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 43. `Ty jesteś Aniołem` w Oslo!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 44. Bułgarska środa. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 45. Poli Genova to represent Bulgaria in the 2011 Eurovision Song Contest. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 46. Bulgaria Picks Polly Genova's 'In Defiance' for Eurovision 2011. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 47. Na inat do Düsseldorfu. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 48. Roma Pop Folk Diva to Represent Bulgaria at Eurovision. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 49. a b Sofi Marinova to represent Bulgaria in Baku!. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 50. Sofi Marinova pokonuje Dess. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 51. Finał w Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 52. Bulgaria sends out a multilingual love message. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 53. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (2) - Scoreboard. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 54. SZWECJA ZDOBYWA GRAND PRIX!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 55. Elitsa i Stoyan to represent Bulgaria!. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 56. (UPD) Elica i Stojan ponownie na eurowizyjnej scenie!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 57. Bulgarian candidate songs revealed. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 58. Bułgaria wybiera piosenkę. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 59. Elitsa i Stoyan to perform Kismet in Malmö. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-04].
 60. Bulgaria enters new song for Malmö. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-26].
 61. Zmiana piosenki w Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-26].
 62. Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2013-05-24].
 63. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2) (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2013-05-19].
 64. We have ten more finalists! (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2013-05-16].
 65. Участници 2014 - EuroVision (bułg.). W: BNT [on-line]. www.eurovision.bnt.bg, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-22].
 66. Paul Jordan: 43 countries represented in Stockholm! (ang.). eurovision.tv, 2015-11-26. [dostęp 2015-11-26].
 67. Bulgaria: Poli Genova returns to Eurovision (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2016-02-19].
 68. Поли Генова е българският представител на Евровизия 2016 (bułg.). bnt.bg, 2016-02-19. [dostęp 2016-02-19].
 69. Вътрешна селекция 2016 (bułg.). eurovision.bnt.bg. [dostęp 2016-02-19].
 70. Eurovision Song Contest Second Semi-Final 2016
 71. Get to know Kristian Kostov, Bulgaria's rising star
 72. Bulgaria in the Eurovision Song Contest
 73. Points to and from BULGARIA (ang.). www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-06-24].