Bułgaria w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bułgaria
w Konkursie Piosenki Eurowizji
0
1
0
1
Informacje ogólne
Nadawca

Byłgarska nacionałna telewizija (BNT)

Rok i miejsce debiutu

2005, Kijów

Liczba udziałów

14 razy (5 finałów)

Strona internetowa

Bułgaria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji, od 2005. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Byłgarska nacionałna telewizija (BNT)[1].

Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest drugie miejsce, które w 2017 zajął Kristian Kostow z piosenką „Beautiful Mess”. Bułgarska telewizja od debiutu kilkukrotnie wycofywała się z udziału w konkursie z powodu problemów finansowych[2].

Historia Bułgarii w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Lata 2005–2009[edytuj | edytuj kod]

Bułgarski nadawca wyraził zainteresowanie udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004[3]. Pod koniec listopada potwierdził udział podczas 50. Konkursu Piosenki Eurowizji[4][5]. W tym czasie ogłosiła też zasady krajowych eliminacji, za których pośrednictwem wyłoniono reprezentanta kraju[6], i do 15 stycznia przyjmowała zgłoszenia do konkursu[7]. Do siedziby telewizji dostarczono łącznie 93 propozycje, spośród których specjalna komisja jurorska, składająca się z profesjonalnych muzyków, wyłoniła półfinalistów[8]. Listę uczestników krajowych eliminacji ogłoszono 19 stycznia, znaleźli się na niej: Relax, Kaffe, Doni i Neit, Wasyl Najdenow, Roberta i Mariana Popowa, Orlin Goranow, Grafa, Sławi Trifonow i Sofi Marinowa, Nona Jotowa, Krystina Kokorska, Nina Nikolina, Darina Iwanowa, Saszka Vittau, Iwan „Ustata” Dinew, Stojan Rojanow, Aija, Grudi Neikow, Deep Zone Project, Weselin Marinow, Mania, Wasko Iwanow, Galina Dimitrowa-Kali, L.A., Gravity Co, Melody i Wesela Jelewa[9]. Cztery dni później zorganizowana została runda kwalifikacyjna, podczas której jurorzy wybrali 12 finalistów selekcji[10]: Kaffe, Najdenow, Roberta i Popowa, Goranow, Grafa, Trifonow i Marinowa, Ustata, Rojanow, Aija, Deep Zone Project, Mania, Kali, Gravity Co i Melody[11]. 12 lutego odbył się finał eliminacji[12][13]. Przed rozpoczęciem pierwszej prezentacji Trifonow i Marinowa zrezygnowali z udziału w selekcjach, krytykując organizatorów oraz informując o zmanipulowanych wynikach głosowania na rzecz grupy Kaffe[14]. Pomimo odmówienia występu z piosenką „Edinstvenni”, w końcowym głosowaniu para zajęła drugie miejsce[15][16][17], a zespół Kaffe wygrał eliminacje z jazzowym utworem „Lorraine”, zdobywczy 52,83% głosów telewidzów[18]. Niedługo po finale eliminacji piosenka posądzona była o plagiat utworu „Don’t Go” Rusłana Mainowa[19]. Zespół został jednak dopuszczony do udziału w Konkursu Piosenki Eurowizji. Przed rozpoczęciem prób kamerowych reprezentanci wyruszyli w minitrasę promocyjną, obejmującą koncerty w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Grecji, na Cyprze oraz w krajach bałkańskich[20][21]. W maju rozpoczęli próby kamerowe w kijowskim Pałacu Sportu[22]. 19 maja wystąpili w półfinale konkursu i zajęli 19. miejsce, przez co nie awansowali do finału[23].

Z powodu słabego wyniku zajętego przez zespół Kaffe w 2005, bułgarska telewizja początkowo nie chciała brać udziału w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji, uznając uczestnictwo za „pozbawione sensu”[24]. Ostatecznie zdecydowała się na wysłanie reprezentanta do Aten, którego wyłoniła poprzez krajowe eliminacje. W lutym 2006 opublikowała listę dwudziestu czterech uczestników konkursu, którymi zostali: Safo, Sunnie, Sonja Todorowa, Iwajło Kolew, Wasyl Petrow i Instinkt, Big Mama Scandal, Dejan Nedelczew, Ralica Grudewa, Plamen Penew i Angel, Neda Karowa i Da, Nemo, Stalker, Wioleta Jeknic, Stojan Zachariew, Mastiło, Weseła Bonewa (z dwiema piosenkami, jedną solową i jedną nagraną z Płamenem Piatowem), D’a Voices, Geppy, Sunrise, Melody Traffic, Mariana Popowa, Ani Łozanowa i Martin Aleksandro. Początkowo w eliminacjach miał wziąć udział duet Wania Kostowa i Bojan Michiłow, jednak ich konkursowy utwór „Merak” został wykonany przed 1 października 2005, czym naruszył regulamin konkursu. Parę zastąpili Sławi Trifonow i Sofi Marinowa z piosenką „Ljubovta e otrova”[25][26]. 25 lutego odbył się półfinał selekcji, podczas których zaprezentowali się wszyscy uczestnicy. Komisja sędziowska wytypowała wówczas dwunastu finalistów, który zostali: Sonja Todorowa, Iwajło Kolew, Big Mama Scandal, Neda Karowa i Da, Stojan Zachariew, Mastiło, Weseła Bonewa (solo oraz w duecie z Płamenem Piatowem), Geppy, Melody Traffic, Mariana Popowa i Ani Łozanowa[27]. 11 marca zorganizowany został finał selekcji, które ostatecznie wygrała Mariana Popowa z piosenką „Let Me Cry” po zdobyciu największego poparcia telewidzów (4,7 tys. głosów, co dało 24,05% poparcia), dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę kraju w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Atenach[28]. 18 maja zaprezentowała swój utwór w półfinale konkursu, w którym zdobyła łącznie 36 punktów, co przełożyło się na siedemnaste miejsce i brak awansu do finału[23].

Elica Todorowa i Stojan Jankułow podczas finału 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

24 lutego 2007 krajowe eliminacje wygrali Elica Todorowa i Stojan Jankułow z piosenką „Water”, za którą zdobyli 31376 głosów telewidzów[29]. Po wygranej duet wyruszył w trasę promocyjną po Europie[30]. 10 maja para wystąpiła podczas koncertu półfinałowego 52. Konkursu Piosenki Eurowizji i z szóstego miejsca zakwalifikowała się do finału, dokonując tego jak pierwszy bułgarski reprezentant w historii konkursu. W sobotnim finale widowiska para zajęła ostatecznie piąte miejsce po zdobyciu łącznie 157 punktów[23].

Deep Zone i DJ Balthazar podczas występu w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2008

23 lutego 2008 odbył się finał selekcji do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. Największe poparcie telewidzów uzyskała wówczas grupa Deep Zone i Balthazar z piosenką „DJ, Take Me Away”, która zdobyła 15,47% głosów, zaledwie 0,1% więcej od zdobywców drugiego miejsca (duetu Georgi Hristov i Gianni Fiorellino)[31]. 22 maja wystąpili w drugim półfinale konkursu i zajęli 12. miejsce, przez co nie zakwalifikowali się do finału[23].

21 lutego 2009 odbył się finał krajowych selekcji do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji Blgarska pesen na Evrovizija 2009. Koncerty finałowy wygrał Krasimir Awramow[32] z piosenką „Illusion[33][34], która uzyskała 55% głosów telewidzów[35]. Wynik doprowadził do wielu kontrowersji oraz niezadowolenia widzów, którzy domagali się rezygnacji piosenkarza z konkursu[36][37]. Sam zainteresowany był zniesmaczony sytuacją i oświadczył, że sam z udziału nie zrezygnuje[38]. Decyzja co to potencjalnej rezygnacji Bułgarii z Konkursu Piosenki Eurowizji miała zostać ostatecznie podjęta do 10 marca 2010[39][40]. Reprezentant wystąpił w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym zdobył łącznie siedem punktów i zajął szesnaste miejsce, nie kwalifikując się do finału[23][41][42].

Lata 2010–2019[edytuj | edytuj kod]

18 października 2009 telewizja BNT ogłosiła, że reprezentantem Bułgarii podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie wybrany wewnętrznie Miro[43]. Chociaż za jego udziałem głosowało tylko 10 spośród 51 członków komisji, pozwoliło mu to reprezentować kraj[44]. 7 lutego[45] odbył się specjalny koncert selekcyjny, podczas którego piosenkarz zaprezentował pięć utworów: „Angeł si ti”, „Twist i Tango”, „Eagle”, „Ostani” i „Mojat pogled w teb”[46]. Trzy tygodnie później telewidzowie zdecydowali za pośrednictwem SMS, że kraj na konkursie reprezentować będzie piosenka „Angeł si ti”[47][48]. 27 maja reprezentant wystąpił podczas drugiego półfinału Eurowizji i zajął 15. miejsce, nie otrzymując awansu do finału[23].

23 lutego 2011[49] w Hall 1 of the National Palace of Culture zorganizowano finał bułgarskich selekcji do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, które wygrała Poli Genowa z piosenką „Na inat[50][51][52]. 12 maja wystąpiła w drugim półfinale konkursu, w którym zdobyła 48 punktów, co przełożyło się na zajęcie dwunastego miejsca i brak awansu do finału[23].

Sofi Marinowa podczas występu w finale krajowych selekcji do 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, marzec 2012

1 marca 2012 odbył się finał bułgarskich selekcji do 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, które wygrała Sofi Marinowa z piosenką „Love Unlimited[53][54][55] (bułg.: „Lubov bez granitsi”/„Любов без граници”[56]), zaśpiewany głównie po bułgarsku, ale zawierający zwrot „kocham Cię” w dwunastu innych językach, m.in.: tureckim, greckim, hiszpańskim, francuskim i serbskim[57]. Piosenka zdobyła w finale 20 punktów, tyle samo, co zdobywcy drugiego miejsca, czyli zespół New 5. Dzięki większemu poparciu telewidzów to jednak ona została wybrana na reprezentantkę kraju w konkursie organizowanym w Baku[54]. 24 maja 2012 odbył się drugi półfinał konkursu, w którym Marinowa zdobyła łącznie 45 punktów[23], czyli tyle samo, co reprezentant NorwegiiTooji[58]. O awansie do finału zdecydował fakt, że norweski piosenkarz zdobył punkty od większej ilości krajów niż Marinowa[59].

Elica Todorowa i Stojan Jankułow podczas prób do występu w półfinale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013

10 lutego 2013 ogłoszono, że reprezentantami Bułgarii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji ponownie zostali Elica Todorowa i Stojan Jankułow, uczestnicy konkursu w 2007[60][61]. 17 lutego w programie Nedelya x 3 stacji BNT zaprezentowano trzy piosenki („Dzupaj, libe boso”, „Kismet” i „Samo szampioni”), spośród których jedna zostanie wybrana propozycją eurowizyjną[62]. Koncert selekcyjny odbył się 3 marca o godzinie 19:45[63], a widzowie najwięcej głosów oddali na utwór „Kismet”[64]. 11 marca ogłoszono jednak, że z powodu problemów z nadaniem praw autorskich utworowi „Kismet”, reprezentanci wykonają inny utwór – „Samo szampioni”, który zajął drugie miejsce w preselekcjach[65][66]. 16 maja duet wystąpił w drugim półfinale konkursu[67] i zajął ostatecznie dwunaste miejsce po zdobyciu łącznie 45 punktów[68], przez co nie zakwalifikował się do finału[69].

Poli Genowa podczas występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, maj 2016

Pod koniec listopada 2013 bułgarski nadawca potwierdził udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji[70], jednak później zmienił zdanie i wycofał się z uczestnictwa z powodu problemów finansowych[2]. Kraj nie powrócił do rywalizacji konkursowej także w 2015. W listopadzie 2015 bułgarska telewizja potwierdziła udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie, powracając do stawki konkursowej po dwuletniej przerwie[71]. W połowie lutego 2016 stacja ogłosiła, że reprezentantką Bułgarii w konkursie będzie Poli Genowa, która wystąpiła już w barwach kraju w konkursie w 2011[72][73]. Jej konkursowa propozycja „If Love Was a Crime” została zaprezentowana 21 marca[74]. 12 maja wystąpiła w drugim półfinale konkursu i z piątego miejsca zakwalifikowała się do finału, w którym zajęła czwarte miejsce z dorobkiem 307 punktów, w tym 127 pkt od jurorów (7. miejsce) i 180 pkt od telewidzów[75].

W 2017 ogłoszono, że Bułgarię w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie będzie reprezentował Kristian Kostow z utworem „Beautiful Mess[76]. 11 maja wystąpił w drugim półfinale widowiska i z pierwszego miejsca awansował do sobotniego finału, rozgrywanego 13 maja. Zdobył w nim łącznie 615 punktów w tym 278 punktów od jurorów (2. miejsce) i 337 punktów od telewidzów (2. miejsce), dzięki czemu zajął drugie miejsce, uzyskując najwyższe miejsce w historii udziału kraju w konkursie[77].

W 2018 ogłoszono, że Bułgarię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie będzie reprezentować grupa Equinox z piosenką „Bones”. 8 maja wystąpili w pierwszym półfinale konkursu i z siódmego miejsca awansowali do sobotniego finału, rozgrywanego 12 maja. W finale zajęli 14. miejsce z 166 punktami na koncie, w tym ze 100 punktami od jurorów (9. miejsce) i 66 punktami od telewidzów (14. miejsce).

We wrześniu 2018 roku głoszono, że Bułgaria złożyła wstępny wniosek o udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019, lecz 15 października 2018 bułgarska telewizja poinformowała, że nie wyśle reprezentanta na konkurs z powodu problemów finansowych[78].

Od 2020[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2019 roku nadawca BNT ogłosił, że Bułgaria powróci na konkurs w 2020 odbywający się w Rotterdamie[79]. 25 listopada 2019 ogłoszono, iż kraj będzie reprezentować Victoria Georgiewa. 18 marca poinformowano o odwołaniu konkursu z powodu pandemii koronawirusa[80], lecz niedługo później bułgarska telewizja ogłosiła, iż Victoria pozostanie reprezentantką kraju w 2021[81].

29 stycznia 2021 ogłoszono, że piosenka Victorii zostanie wybrana wewnętrznie spośród utworów „Dive into Unknown”, „Growing Up is Getting Old”, „Imaginary Friend”, „Phantom Pain” oraz „Funeral Song” z jej najnowszej EP-ki, a little dramatic, oraz jej najnowszego singla „Ugly Cry”[82]. 20 lutego 2021 nadawca BNT uruchomił platformę internetową, w której internauci mogli wyrazić opinie i możliwości poprawy w uczestniczących w wyborze piosenkach. Utwory były również oceniane przez jury, w skład którego wchodzili muzycy, telewizja, radio i międzynarodowi eksperci Eurowizji[83]. 10 marca podczas specjalnego koncertu transmitowanego na BNT 1 oraz online za pośrednictwem serwisu YouTube i strony internetowej eurovision.icard.com ogłoszono, że do reprezentowania kraju w konkursie została wybrana piosenka „Growing Up Is Getting Old”[84]. 20 maja wokalistka zaprezentowała się w drugim półfinale, awansując do finału z trzeciej lokaty. 22 maja wystąpiła jako siedemnasta w finale. Zdobyła łącznie 170 punktów (30 punktów w głosowaniu telewidzów, a 140 w głosowaniu jurorów), zajmując łącznie 11 lokatę. Uczestniczka dostała również dwa razy notę 12 punktów od jurorów z Mołdawii i Portugalii.

Intelligent Music Project, podczas występu w pierwszym półfinale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie, maj 2022

25 listopada 2021 roku nadawca BNT ogłosił, że kraj reprezentować będzie formacja Intelligent Music Project i Ronnie Romero, z utworem „Intention”, którego premiera odbyła się 5 grudnia 2021 roku[85]. Ostatecznie formacja nie otrzymała awansu do finału i w półfinale zajęła przedostatnie, 16. miejsce z dorobkiem 29 punktów w tym 11 pkt w głosowaniu jury (15. miejsce) oraz 18 pkt w głosowaniu telewidzów (14. miejsce).

14 października 2022 roku poprzez eurowizyjne konto na Twitterze, które w przeszłości należało do bułgarskiego nadawcy Byłgarska nacionałna telewizija (BNT) na pytanie, czy kraj weźmie udział w konkursie, potwierdziło brak udziału z powodu braku zainteresowania nadawcy[86]. Podkreślono też, że szanse na powrót kraju w niedalekiej przyszłości są znikome[86]. Samo konto po zmianie delegacji prawdopodobnie przestało należeć do nadawcy. Dzień później media po próbie kontaktu z nadawcą przez inne profile, czy też oficjalne centrum prasowe otrzymywały informację, że „nie ma oficjalnego stanowiska ani informacji, którymi można by się obecnie podzielić”[87]. 19 października BNT potwierdziło bułgarskim mediom, że kraj nie weźmie udziału w konkursie z powodu ograniczeń finansowych[88]. 12 lipca 2023 oficjalne konto eurowizyjne bułgarskiego nadawcy Byłgarska nacionałna telewizija na Twitterze stwierdziło, że powrót nie jest aktualnie rozważany[89] i nie może podać żadnych konkretów wyjaśniających przyczynę[90]. Prawdopodobnie kraj nie weźmie udziału w konkursie w 2024 z powodu problemów finansowych nadawcy.

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Bułgaria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2005. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich bułgarskich reprezentantów, tytuły ich konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[1]:

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2005 Kaffe Lorraine 19 49
2006 Mariana Popowa Let Me Cry 17 36
2007 Elica Todorowa i Stojan Jankułow Water 5 157 6 146
2008 Deep Zone i Balthazar DJ, Take Me Away 11 56
2009 Krasimir Awramow Illusion 16 7
2010 Miro Angeł si ti 15 19
2011 Poli Genowa Na inat 12 48
2012 Sofi Marinowa Love Unlimited 11 45
2013 Elica Todorowa i Stojan Jankułow Samo szampioni 12 45
Brak reprezentanta w latach 20142015
2016 Poli Genowa If Love Was a Crime 4 307 5 220
2017 Kristian Kostow Beautiful Mess 2 615 1 403
2018 Equinox „Bones” 14 166 7 177
Brak reprezentanta w 2019
2020 Victoria Tears Getting Sober Konkurs odwołany
2021 Growing Up Is Getting Old 11 170 3 250
2022 Intelligent Music Project „Intention” 16 29
Brak reprezentanta od 2023

Historia głosowania w finale (2005-2022)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Bułgaria przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw bułgarscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[91].

Nagrody im. Marcela Bezençona[edytuj | edytuj kod]

Nagrody im. Marcela Bezençona to statuetki przyznawane najlepszym piosenkom w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Pomysłodawcami nagród byli Christer Björkman i Richard Herrey, statuetka nosi nazwisko twórcy konkursu – Marcela Bezençona[92]. Przyznawane są trzy nagrody: Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze), Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu) i Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)[92].

Nagroda Kompozytorów

Rok Wykonawca Piosenka Autor(zy)
2018 Equinox[93] „Bones” Borysław Milanow, Trey Campbell, Joacim Persson, Dag Lundberg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Bulgaria in the Eurovision Song Contest, [w:] EBU [online], eurovision.tv [dostęp 2013-11-11] (ang.).
 2. a b Steef Van Gorkum, Participation D-Day: Serbia i Bulgaria out, [w:] ESC Daily [online], escdaily.com, 22 listopada 2013 [dostęp 2013-11-23] (ang.).
 3. Oliver Rau, Even more countries can participate in 2004?, [w:] ESC Today [online], esctoday.com, 1 maja 2003 [dostęp 2014-11-08] (ang.).
 4. Bulgaria to select entry in two rounds. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-26. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 5. Sietse Bakker: EBU officially announced participants 2005. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-17. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
 6. Bulgaria to select entry in two rounds. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-04. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 7. Bulgarian final on 12th February. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-04. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 8. 93 songs submitted in Bulgaria. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-16. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 9. Sietse Bakker: Bulgaria: 24 semifinal participants revealed. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-18. [dostęp 2013-05-28]. (ang.).
 10. Roel Philips: Bulgaria to announce 24 songs on 19th January. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-13. [dostęp 2013-10-28]. (ang.).
 11. Roel Philips: Bulgaria: 12 singer left after preliminary round. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-22. [dostęp 2013-05-28]. (ang.).
 12. Roel Philips: Bulgarian final on 12th February. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-02. [dostęp 2013-05-28]. (ang.).
 13. Roel Philips: Tonight: Finals in Denmark and Bulgaria. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-11-01]. (ang.).
 14. Eurowizyjny skandal. [w:] Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-02-15. [dostęp 2015-05-09]. (pol.).
 15. Barry Viniker: Bulgaria: dispute about results continues. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-14. [dostęp 2013-11-01]. (ang.).
 16. Roel Philips: Bulgaria: Kaffe manager threatened. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-15. [dostęp 2013-11-01]. (ang.).
 17. ESCKaz.com/ supports Kaffe and „Lorrain” at Eurovision Song Contest 2005. [w:] ESC Kazachstan [on-line]. esckaz.com. [dostęp 2013-11-03]. (ang.).
 18. Roel Philips: Chaos in Bulgarian final won by Kaffe. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-11-01]. (ang.).
 19. Roel Philips: Bulgaria: Kaffe accused of plagiarism. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-02. [dostęp 2013-11-01]. (ang.).
 20. Kaffe fear Finnish, Belgian and Greek songs. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-07. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 21. Gordon Roxburgh: Farewell event for Kaffe in Sofia. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-11. [dostęp 2013-11-04]. (ang.).
 22. Gordon Roxburgh: Bulgaria second rehearsal. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-15. [dostęp 2013-11-04]. (ang.).
 23. a b c d e f g h Bulgaria in Eurovision Song Contest. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 24. Sietse Bakker: 'No Czech Republic in Athens’. esctoday.com, 2005-10-07. [dostęp 2019-03-24]. (ang.).
 25. Richard West-Soley: Bulgarian song titles published. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-02-04. [dostęp 2013-11-03]. (ang.).
 26. Edwin van Gorp: Change in Bulgarian line-up. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-02-10. [dostęp 2013-11-03]. (ang.).
 27. BULGARIAN SEMI-FINAL 2006. natfinals.50webs.com. [dostęp 2016-03-04]. (ang.).
 28. BULGARIAN NATIONAL FINAL 2006. natfinals.50webs.com. [dostęp 2016-03-04]. (ang.).
 29. Voda z Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 30. Bułgarska Woda na Malcie i Andorze. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 31. Deep Zone i Balthazar to represent Bulgaria. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 32. Znamy pierwszego uczestnika bułgarskich preselekcji. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 33. Bułgaria wybrała: Krassimir Avramov!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 34. Krasimir Avramov’s Song Illusion to Represent Bulgaria in Eurovision Contest. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 35. ‘Illusion’ takes Krassimir Avramov to Moscow. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 36. Bulgaria Musicians, Citizens Protest against Local Eurovision Contest Results. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 37. Bulgaria’s Eurovision Performer Hurt by Criticism. [dostęp 2013-03-03].
 38. Dariusz Sułek: Czy Avramov wystąpi w Moskwie?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-02-09. [dostęp 2016-02-02]. (pol.).
 39. Bulgaria to Pay Hefty Fine for Possible Withdrawal from Eurovision Contest. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 40. Dariusz Sułek: Zamieszania wokół Avramova ciąg dalszy. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-02-26. [dostęp 2016-02-02]. (pol.).
 41. Bulgaria Fails to Make Eurovision 2009 Song Contest Final. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 42. Bulgaria in Record Eurovision Defeat. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 43. Miro to represent Bulgaria!. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 44. Miro reprezentantem Bułgarii w Oslo!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 45. 5 piosenek i 3 tygodnie do namysłu. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 46. Bułgaria: poznaliśmy piosenki. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 47. Miro flying to Eurovision on angelic wings. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 48. ‘Ty jesteś Aniołem’ w Oslo!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 49. Bułgarska środa. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 50. Poli Genova to represent Bulgaria in the 2011 Eurovision Song Contest. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 51. Bulgaria Picks Polly Genova’s ‘In Defiance’ for Eurovision 2011. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 52. Na inat do Düsseldorfu. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 53. Roma Pop Folk Diva to Represent Bulgaria at Eurovision. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 54. a b Sofi Marinova to represent Bulgaria in Baku!. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 55. Sofi Marinova pokonuje Dess. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 56. Finał w Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 57. Bulgaria sends out a multilingual love message. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 58. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (2) – Scoreboard. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 59. SZWECJA ZDOBYWA GRAND PRIX!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 60. Elitsa i Stoyan to represent Bulgaria!. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 61. (UPD) Elica i Stojan ponownie na eurowizyjnej scenie!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 62. Bulgarian candidate songs revealed. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 63. Bułgaria wybiera piosenkę. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 64. Elitsa i Stoyan to perform Kismet in Malmö. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-04].
 65. Bulgaria enters new song for Malmö. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-26].
 66. Zmiana piosenki w Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-26].
 67. Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-24]. (ang.).
 68. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2). eurovision.tv. [dostęp 2013-05-19]. (ang.).
 69. We have ten more finalists!. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-16]. (ang.).
 70. Участници 2014 – EuroVision. [w:] BNT [on-line]. eurovision.bnt.bg, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-22]. (bułg.).
 71. Paul Jordan: 43 countries represented in Stockholm!. eurovision.tv, 2015-11-26. [dostęp 2015-11-26]. (ang.).
 72. Bulgaria: Poli Genova returns to Eurovision. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-19]. (ang.).
 73. Поли Генова е българският представител на Евровизия 2016. bnt.bg, 2016-02-19. [dostęp 2016-02-19]. (bułg.).
 74. Вътрешна селекция 2016. eurovision.bnt.bg. [dostęp 2016-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-25)]. (bułg.).
 75. Eurovision Song Contest Second Semi-Final 2016. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 76. Get to know Kristian Kostov, Bulgaria’s rising star. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 77. Bulgaria in the Eurovision Song Contest. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 78. Bulgaria withdraws from Eurovision [online], ESCXTRA.com, 13 października 2018 [dostęp 2021-01-24] (ang.).
 79. Georgi Senkishev, Bulgaria: Eurovision 2020 Return Confirmed [online], Eurovoix, 30 października 2019 [dostęp 2021-01-24] (ang.).
 80. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled, [w:] Europejska Unia Nadawców [online], eurovision.tv, 18 marca 2020 [dostęp 2020-03-19] (ang.).
 81. Renske ten Veen Our Renske, Victoria will represent Bulgaria at Eurovision 2021 [online], wiwibloggs, 21 marca 2020 [dostęp 2021-01-24] (ang.).
 82. VICTORIA represents Bulgaria at Eurovision 2021 with song from 1st EP [online], eurovision.icard.com [dostęp 2021-05-11] (ang.).
 83. eurovisiontj, 🇧🇬 VICTORIA releases „growing up is getting old”, the sixth potential Eurovision 2021 song [online], ESCXTRA.com, 18 lutego 2021 [dostęp 2021-05-11] (ang.).
 84. 🇧🇬 Bulgaria: VICTORIA’s Eurovision Song To Be Revealed On March 10th [online], Eurovoix, 1 marca 2021 [dostęp 2021-05-11] (ang.).
 85. Bulgaria turns it up to 11 with Intelligent Music Project 🇧🇬 [online], Eurovision.tv, 25 listopada 2021 [dostęp 2021-11-27] (ang.).
 86. a b Eurowizja 2023: Bułgaria wycofuje się! Czy na stałe? [online], Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 14 października 2022 [dostęp 2023-03-18] (pol.).
 87. Por ESC Portugal Geral, ESC2023: Bulgária „ainda sem posição oficial” sobre o Festival Eurovisão 2023 [online] [dostęp 2023-03-18].
 88. България се отказва от участие в Евровизия 2023 – Култура [online], offnews.bg [dostęp 2023-03-18] (bułg.).
 89. [Dear @ThatWelshGuyDan...] [online], Twitter [dostęp 2023-07-23] (pol.).
 90. [Dear @Butsagtur...] [online], Twitter [dostęp 2023-07-23] (pol.).
 91. Points to and from BULGARIA. eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 92. a b Marcel Bezençon Award – an introduction. [w:] Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 93. Here are the winners of the Marcel Bezençon Awards 2018! [online], Eurovision.tv, 12 maja 2018 [dostęp 2021-01-24] (ang.).