Bułgaria w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bułgaria
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Gold medal europe.svg 0
Silver medal europe.svg 1
Bronze medal europe.svg 0
Medals Europe.svg 1
EuroBulgaria.svg
Informacje ogólne
Nadawca BNT
Rok i miejsce debiutu 2005, Kijów
Liczba udziałów 12 razy (4 finały)

Bułgaria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji, od 2005. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Bułgarska Telewizja Narodowa (BNT)[1]. Reprezentanci wybierani są zazwyczaj podczas krajowego festiwalu EuroBGvision[2] lub Blgarska pesen na Evrovizija[3][4].

Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest drugie miejsce, które w 2017 zajął Kristian Kostow z piosenką „Beautiful Mess”.

Bułgarska telewizja trzykrotnie wycofywała się z udziału w konkursie z powodu problemów finansowych[5], a reprezentanta nie wysłała na konkursy w 2014, 2015 i 2019.

Historia Bułgarii w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Piosenki Eurowizji 2005[edytuj | edytuj kod]

Bułgarski nadawca wyraził zainteresowanie udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004[6]. Pod koniec listopada potwierdził udział podczas 50. Konkursu Piosenki Eurowizji[7][8]. W tym czasie ogłosiła też zasady krajowych eliminacji, za których pośrednictwem wyłoniono reprezentanta kraju[9], i do 15 stycznia przyjmowała zgłoszenia do konkursu[10]. Do siedziby telewizji dostarczono łącznie 93 propozycje, spośród których specjalna komisja jurorska, składająca się z profesjonalnych muzyków, wyłoniła półfinalistów[11].

Listę uczestników krajowych eliminacji ogłoszono 19 stycznia, znaleźli się na niej: Relax, Kaffe, Doni i Neit, Wasyl Najdenow, Roberta i Mariana Popowa, Orlin Goranow, Grafa, Sławi Trifonow i Sofi Marinowa, Nona Jotowa, Krystina Kokorska, Nina Nikolina, Darina Iwanowa, Saszka Vittau, Iwan „Ustata” Dinew, Stojan Rojanow, Aija, Grudi Neikow, Deep Zone Project, Weselin Marinow, Mania, Wasko Iwanow, Galina Dimitrowa-Kali, L.A., Gravity Co, Melody i Wesela Jelewa[12]. Cztery dni później zorganizowana została runda kwalifikacyjna, podczas której jurorzy wybrali 12 finalistów selekcji[13]: Kaffe, Najdenow, Roberta i Popowa, Goranow, Grafa, Trifonow i Marinowa, Ustata, Rojanow, Aija, Deep Zone Project, Mania, Kali, Gravity Co i Melody[14].

12 lutego odbył się finał eliminacji[15][16]. Przed rozpoczęciem pierwszej prezentacji Trifonow i Marinowa zrezygnowali z udziału w selekcjach, krytykując organizatorów oraz informując o zmanipulowanych wynikach głosowania na rzecz grupy Kaffe[17]. Pomimo odmówienia występu z piosenką „Edinstvenni”, w końcowym głosowaniu para zajęła drugie miejsce[18][19][20], a zespół Kaffe wygrał eliminacje z jazzowym utworem „Lorraine”, zdobywczy 52,83% głosów telewidzów[21].

Niedługo po finale eliminacji piosenka posądzona była o plagiat utworu „Don’t Go” Rusłana Mainowa[22]. Zespół został jednak dopuszczony do udziału w Konkursu Piosenki Eurowizji. Przed rozpoczęciem prób kamerowych reprezentanci wyruszyli w minitrasę promocyjną, obejmującą koncerty w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Grecji, na Cyprze oraz w krajach bałkańskich[23][24]. W maju rozpoczęli próby kamerowe w kijowskim Pałacu Sportu[25]. 19 maja wystąpili w półfinale konkursu i zajęli 19. miejsce, przez co nie awansowali do finału[26].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2006[edytuj | edytuj kod]

Z powodu słabego wyniku zajętego przez zespół Kaffe w 2005, bułgarska telewizja początkowo nie chciała brać udziału w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji, uznając uczestnictwo za „pozbawione sensu”[27]. Ostatecznie zdecydowała się na wysłanie reprezentanta do Aten, którego wyłoniła poprzez krajowe eliminacje. W lutym 2006 opublikowała listę dwudziestu czterech uczestników konkursu, którymi zostali: Safo, Sunnie, Sonja Todorowa, Iwajło Kolew, Wasyl Petrow i Instinkt, Big Mama Scandal, Dejan Nedelczew, Ralica Grudewa, Plamen Penew i Angel, Neda Karowa i Da, Nemo, Stalker, Wioleta Jeknic, Stojan Zachariew, Mastiło, Weseła Bonewa (z dwiema piosenkami, jedną solową i jedną nagraną z Płamenem Piatowem), D’a Voices, Geppy, Sunrise, Melody Traffic, Mariana Popowa, Ani Łozanowa i Martin Aleksandro. Początkowo w eliminacjach miał wziąć udział duet Wania Kostowa i Bojan Michiłow, jednak ich konkursowy utwór „Merak” został wykonany przed 1 października 2005, czym naruszył regulamin konkursu. Parę zastąpili Sławi Trifonow i Sofi Marinowa z piosenką „Ljubovta e otrova”[28][29].

25 lutego odbył się półfinał selekcji, podczas których zaprezentowali się wszyscy uczestnicy. Komisja sędziowska wytypowała wówczas dwunastu finalistów, który zostali: Sonja Todorowa, Iwajło Kolew, Big Mama Scandal, Neda Karowa i Da, Stojan Zachariew, Mastiło, Weseła Bonewa (solo oraz w duecie z Płamenem Piatowem), Geppy, Melody Traffic, Mariana Popowa i Ani Łozanowa[30]. 11 marca zorganizowany został finał selekcji, które ostatecznie wygrała Mariana Popowa z piosenką „Let Me Cry” po zdobyciu największego poparcia telewidzów (4,7 tys. głosów, co dało 24,05% poparcia), dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę kraju w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Atenach[31].

18 maja piosenkarka zaprezentowała swój utwór w półfinale konkursu, w którym zdobyła łącznie 36 punktów, co przełożyło się na siedemnaste miejsce i brak awansu do finału[26].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[edytuj | edytuj kod]

24 lutego 2007 krajowe eliminacje wygrali Elica Todorowa i Stojan Jankułow z piosenką „Water”, za którą zdobyli 31376 głosów telewidzów[32].

Po wygranej duet wyruszył w trasę promocyjną po Europie[33]. 10 maja para wystąpiła podczas koncertu półfinałowego 52. Konkursu Piosenki Eurowizji i z szóstego miejsca zakwalifikowała się do finału, dokonując tego jak pierwszy bułgarski reprezentant w historii konkursu. W sobotnim finale widowiska para zajęła ostatecznie piąte miejsce po zdobyciu łącznie 157 punktów[26].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[edytuj | edytuj kod]

Deep Zone i DJ Balthazar podczas występu w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2008

23 lutego 2008 odbył się finał selekcji do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. Największe poparcie telewidzów uzyskała wówczas grupa Deep Zone i Balthazar z piosenką „DJ, Take Me Away”, która zdobyła 15,47% głosów, zaledwie 0,1% więcej od zdobywców drugiego miejsca - duetu Georgi Hristov i Gianni Fiorellino[34].

22 maja reprezentanci wystąpili w drugim półfinale konkursu, w którym zajęli ostatecznie dwunaste miejsce, przez co nie zakwalifikowali się do finału[26].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[edytuj | edytuj kod]

21 lutego 2009 odbył się finał krajowych selekcji do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji Blgarska pesen na Evrovizija 2009. Koncerty finałowy wygrał Krasimir Awramow[35] z piosenką „Illusion[3][36], która uzyskała 55% głosów telewidzów[4]. Wynik doprowadził do wielu kontrowersji oraz niezadowolenia widzów, którzy domagali się rezygnacji piosenkarza z konkursu[37][38]. Sam zainteresowany był zniesmaczony sytuacją i oświadczył, że sam z udziału nie zrezygnuje[39]. Decyzja co to potencjalnej rezygnacji Bułgarii z Konkursu Piosenki Eurowizji miała zostać ostatecznie podjęta do 10 marca 2010[40][41].

Awramow wystąpił w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym zdobył łącznie siedem punktów i zajął szesnaste miejsce, nie kwalifikując się do finału[26][42][43].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2010[edytuj | edytuj kod]

18 października 2009 telewizja BNT ogłosiła, że reprezentantem Bułgarii podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie wybrany wewnętrznie Miro[44]. Chociaż za jego udziałem głosowało tylko 10 spośród 51 członków komisji, pozwoliło mu to reprezentować kraj[45]. 7 lutego[46] odbył się specjalny koncert selekcyjny, podczas którego piosenkarz zaprezentował pięć utworów: „Angeł si ti”, „Twist i Tango”, „Eagle”, „Ostani” i „Mojat pogled w teb”[47]. Trzy tygodnie później telewidzowie zdecydowali za pośrednictwem SMS, że kraj na konkursie reprezentować będzie piosenka „Angeł si ti”[48][49].

27 maja piosenkarz wystąpił podczas drugiego koncertu półfinałowego, zdobył dziewiętnaście punktów i zajął piętnaste miejsce, nie otrzymując awansu do finału[26].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011[edytuj | edytuj kod]

23 lutego 2011[50] w Hall 1 of the National Palace of Culture zorganizowano finał bułgarskich selekcji do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, które wygrała Poli Genowa z piosenką „Na inat[51][52][53].

12 maja piosenkarka wystąpiła w drugim półfinale konkursu, w którym zdobyła 48 punktów, co przełożyło się na zajęcie dwunastego miejsca i brak awansu do finału[26].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012[edytuj | edytuj kod]

Sofi Marinowa podczas występu w finale krajowych selekcji do 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, marzec 2012

1 marca 2012 odbył się finał bułgarskich selekcji do 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, które wygrała Sofi Marinowa z piosenką „Love Unlimited[54][55][56](buł.: „Lubov bez granitsi”/„Любов без граници”[57]), zaśpiewany głównie po bułgarsku, ale zawierający zwrot „kocham Cię” w dwunastu innych językach, m.in: tureckim, greckim, hiszpańskim, francuskim i serbskim[58]. Piosenka zdobyła w finale 20 punktów, tyle samo, co zdobywcy drugiego miejsca, czyli zespół New 5. Dzięki większemu poparciu telewidzów to jednak ona została wybrana na reprezentantkę kraju w konkursie organizowanym w Baku[55].

24 maja 2012 odbył się drugi półfinał konkursu, w którym Marinowa zdobyła łącznie 45 punktów[26], czyli tyle samo, co reprezentant NorwegiiTooji[59]. O awansie do finału zdecydował fakt, że norweski piosenkarz zdobył punkty od większej ilości krajów niż Marinowa[60].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2013[edytuj | edytuj kod]

Elica Todorowa i Stojan Jankułow podczas prób do występu w półfinale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013

10 lutego 2013 ogłoszono, że reprezentantami Bułgarii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji ponownie zostali Elica Todorowa i Stojan Jankułow, uczestnicy konkursu w 2007[61][62]. 17 lutego w programie Nedelya x 3 stacji BNT zaprezentowano trzy piosenki („Dzupaj, libe boso”, „Kismet” i „Samo szampioni”), spośród których jedna zostanie wybrana propozycją eurowizyjną[63]. Koncert selekcyjny odbył się 3 marca o godzinie 19:45[64], a widzowie najwięcej głosów oddali na utwór „Kismet”[65]. 11 marca ogłoszono jednak, że z powodu problemów z nadaniem praw autorskich utworowi „Kismet”, reprezentanci wykonają inny utwór – „Samo szampioni”, który zajął drugie miejsce w preselekcjach[66][67].

16 maja duet wystąpił w drugim półfinale konkursu[68] i zajął ostatecznie dwunaste miejsce po zdobyciu łącznie 45 punktów[69], przez co nie zakwalifikował się do finału[70].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014–2015[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec listopada 2013 bułgarski nadawca potwierdził udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji[71], jednak później zmienił zdanie i wycofał się z uczestnictwa z powodu problemów finansowych[5]. Kraj nie powrócił do rywalizacji konkursowej także w 2015.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2016[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2015 bułgarska telewizja potwierdziła udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie, powracając do stawki konkursowej po dwuletniej przerwie[72]. W połowie lutego 2016 stacja ogłosiła, że reprezentantką Bułgarii w konkursie będzie Poli Genowa, która wystąpiła już w barwach kraju w konkursie w 2011[73][74]. Jej konkursowa propozycja „If Love Was a Crime” została zaprezentowana 21 marca[75].

12 maja Genowa wystąpiła w drugim półfinale konkursu i z piątego miejsca zakwalifikowała się do finału. W sobotnim finale rozgrywanym 14 maja reprezentantka Bułgarii zajęła czwarte miejsce z dorobkiem 307 punktów, w tym 127 punktów od jurorów (7. miejsce) i 180 punktów od telewidzów (w tym m.in. maksymalnej noty 12 punktów z Cypru i Hiszpanii; 5. miejsce)[76].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2017[edytuj | edytuj kod]

W 2017 ogłoszono, że Bułgarię w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie będzie reprezentował Kristian Kostow z utworem „Beautiful Mess[77]. 11 maja wystąpił w drugim półfinale widowiska i z pierwszego miejsca awansował do sobotniego finału, rozgrywanego 13 maja. Zdobył w nim łącznie 615 punktów w tym 278 punktów od jurorów (2. miejsce) i 337 punktów od telewidzów (2. miejsce), dzięki czemu zajął drugie miejsce, uzyskując najwyższe miejsce w historii udziału kraju w konkursie[78].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2018[edytuj | edytuj kod]

W 2018 ogłoszono, że Bułgarię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie będzie reprezentować grupa Equinox z piosenką „Bones”. 8 maja wystąpili w pierwszym półfinale konkursu i z siódmego miejsca awansowali do sobotniego finału, rozgrywanego 12 maja. W finale zajęli 14. miejsce z 166 punktami na koncie, w tym ze 100 punktami od jurorów (9. miejsce) i 66 punktami od telewidzów (14. miejsce).

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Bułgaria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2005. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich bułgarskich reprezentantów, tytuły ich konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[1]:

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2005 Kaffe Lorraine 19 49
2006 Mariana Popowa Let Me Cry 17 36
2007 Elica Todorowa i Stojan Jankułow Water 5 157 6 146
2008 Deep Zone i Balthazar DJ, Take Me Away 11 56
2009 Krasimir Awramow Illusion 16 7
2010 Miro Angeł si ti 15 19
2011 Poli Genowa Na inat 12 48
2012 Sofi Marinowa Love Unlimited 11 45
2013 Elica Todorowa i Stojan Jankułow Samo szampioni 12 45
Brak reprezentanta w latach 20142015
2016 Poli Genowa If Love Was a Crime 4 307 5 220
2017 Kristian Kostow Beautiful Mess 2 615 1 403
2018 Equinox „Bones” 14 166 7 177
Brak reprezentanta w 2019
2020 Victoria Tears Getting Sober Konkurs odwołany
2021

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Historia głosowania w finale (2005-2018)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Bułgaria przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw bułgarscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[79].

Kraje, którym Bułgaria przyznała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Grecja 92
2  Armenia 70
3  Rosja 54
4  Azerbejdżan 51
5  Ukraina 50

Kraje, od których Bułgaria otrzymała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Macedonia Północna 59
2  Malta 52
3  Cypr 51
 Wielka Brytania
5  Albania 46


Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Bulgaria in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-11-11].
 2. Super Saturday: Bulgaria is getting there. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 3. a b Bułgaria wybrała: Krassimir Avramov!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 4. a b 'Illusion' takes Krassimir Avramov to Moscow. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 5. a b Steef Van Gorkum: Participation D-Day: Serbia i Bulgaria out (ang.). W: ESC Daily [on-line]. escdaily.com, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-23].
 6. Oliver Rau: Even more countries can participate in 2004? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-01. [dostęp 2014-11-08].
 7. Bulgaria to select entry in two rounds (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-26. [dostęp 2018-04-02].
 8. Sietse Bakker: EBU officially announced participants 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-17. [dostęp 2013-10-20].
 9. Bulgaria to select entry in two rounds (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-04. [dostęp 2018-04-02].
 10. Bulgarian final on 12th February (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-04. [dostęp 2018-04-02].
 11. 93 songs submitted in Bulgaria (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-16. [dostęp 2018-04-02].
 12. Sietse Bakker: Bulgaria: 24 semifinal participants revealed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-18. [dostęp 2013-05-28].
 13. Roel Philips: Bulgaria to announce 24 songs on 19th January (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-13. [dostęp 2013-10-28].
 14. Roel Philips: Bulgaria: 12 singer left after preliminary round (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-22. [dostęp 2013-05-28].
 15. Roel Philips: Bulgarian final on 12th February (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-02. [dostęp 2013-05-28].
 16. Roel Philips: Tonight: Finals in Denmark and Bulgaria (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-11-01].
 17. Eurowizyjny skandal (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-02-15. [dostęp 2015-05-09].
 18. Barry Viniker: Bulgaria: dispute about results continues (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-14. [dostęp 2013-11-01].
 19. Roel Philips: Bulgaria: Kaffe manager threatened (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-15. [dostęp 2013-11-01].
 20. ESCKaz.com/ supports Kaffe and „Lorrain” at Eurovision Song Contest 2005 (ang.). W: ESC Kazachstan [on-line]. esckaz.com. [dostęp 2013-11-03].
 21. Roel Philips: Chaos in Bulgarian final won by Kaffe (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-11-01].
 22. Roel Philips: Bulgaria: Kaffe accused of plagiarism (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-02. [dostęp 2013-11-01].
 23. Kaffe fear Finnish, Belgian and Greek songs (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-07. [dostęp 2018-04-02].
 24. Gordon Roxburgh: Farewell event for Kaffe in Sofia (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-11. [dostęp 2013-11-04].
 25. Gordon Roxburgh: Bulgaria second rehearsal (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-15. [dostęp 2013-11-04].
 26. a b c d e f g h Bulgaria in Eurovision Song Contest. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 27. Sietse Bakker: 'No Czech Republic in Athens' (ang.). esctoday.com, 2005-10-07. [dostęp 2019-03-24].
 28. Richard West-Soley: Bulgarian song titles published (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-02-04. [dostęp 2013-11-03].
 29. Edwin van Gorp: Change in Bulgarian line-up (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-02-10. [dostęp 2013-11-03].
 30. BULGARIAN SEMI-FINAL 2006 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2016-03-04].
 31. BULGARIAN NATIONAL FINAL 2006 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2016-03-04].
 32. Voda z Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 33. Bułgarska Woda na Malcie i Andorze. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 34. Deep Zone i Balthazar to represent Bulgaria. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 35. Znamy pierwszego uczestnika bułgarskich preselekcji. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 36. Krasimir Avramov's Song Illusion to Represent Bulgaria in Eurovision Contest. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 37. Bulgaria Musicians, Citizens Protest against Local Eurovision Contest Results. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 38. Bulgaria's Eurovision Performer Hurt by Criticism. [dostęp 2013-03-03].
 39. Dariusz Sułek: Czy Avramov wystąpi w Moskwie? (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-02-09. [dostęp 2016-02-02].
 40. Bulgaria to Pay Hefty Fine for Possible Withdrawal from Eurovision Contest. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 41. Dariusz Sułek: Zamieszania wokół Avramova ciąg dalszy (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-02-26. [dostęp 2016-02-02].
 42. Bulgaria Fails to Make Eurovision 2009 Song Contest Final. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 43. Bulgaria in Record Eurovision Defeat. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 44. Miro to represent Bulgaria!. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 45. Miro reprezentantem Bułgarii w Oslo!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 46. 5 piosenek i 3 tygodnie do namysłu. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 47. Bułgaria: poznaliśmy piosenki. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 48. Miro flying to Eurovision on angelic wings. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 49. `Ty jesteś Aniołem` w Oslo!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 50. Bułgarska środa. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 51. Poli Genova to represent Bulgaria in the 2011 Eurovision Song Contest. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 52. Bulgaria Picks Polly Genova's 'In Defiance' for Eurovision 2011. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 53. Na inat do Düsseldorfu. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 54. Roma Pop Folk Diva to Represent Bulgaria at Eurovision. novinite.com. [dostęp 2013-03-03].
 55. a b Sofi Marinova to represent Bulgaria in Baku!. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 56. Sofi Marinova pokonuje Dess. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 57. Finał w Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 58. Bulgaria sends out a multilingual love message. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 59. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (2) – Scoreboard. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 60. SZWECJA ZDOBYWA GRAND PRIX!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 61. Elitsa i Stoyan to represent Bulgaria!. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 62. (UPD) Elica i Stojan ponownie na eurowizyjnej scenie!. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 63. Bulgarian candidate songs revealed. W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 64. Bułgaria wybiera piosenkę. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-03].
 65. Elitsa i Stoyan to perform Kismet in Malmö. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-04].
 66. Bulgaria enters new song for Malmö. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-26].
 67. Zmiana piosenki w Bułgarii. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-26].
 68. Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2013-05-24].
 69. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2) (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2013-05-19].
 70. We have ten more finalists! (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2013-05-16].
 71. Участници 2014 - EuroVision (bułg.). W: BNT [on-line]. eurovision.bnt.bg, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-22].
 72. Paul Jordan: 43 countries represented in Stockholm! (ang.). eurovision.tv, 2015-11-26. [dostęp 2015-11-26].
 73. Bulgaria: Poli Genova returns to Eurovision (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2016-02-19].
 74. Поли Генова е българският представител на Евровизия 2016 (bułg.). bnt.bg, 2016-02-19. [dostęp 2016-02-19].
 75. Вътрешна селекция 2016 (bułg.). eurovision.bnt.bg. [dostęp 2016-02-19].
 76. Eurovision Song Contest Second Semi-Final 2016 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-04-02].
 77. Get to know Kristian Kostov, Bulgaria's rising star (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-04-02].
 78. Bulgaria in the Eurovision Song Contest (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-04-02].
 79. Points to and from BULGARIA (ang.). eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-06-24].