Sylwester Latkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sylwester Latkowski
Ilustracja
Piotr Pytlakowski i Sylwester Latkowski na III Warszawskich Targach Książki (2012)
Data i miejsce urodzenia 13 lipca 1966
Elbląg
Zawód reżyser
dziennikarz
Strona internetowa

Sylwester Latkowski (ur. 13 lipca 1966 w Elblągu[1]) – polski reżyser filmów dokumentalnych, teledysków, autor i prezenter programów telewizyjnych, a także publicysta. Od 2013 do 2015 redaktor naczelny tygodnika „Wprost”. Od 2015 redaktor naczelny serwisu Kulisy24.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat nie miał nic wspólnego ze środowiskiem filmowym – imał się różnych zajęć i zawodów, prowadził własne przedsiębiorstwa[2].

W latach 1993–1998 ukrywał się w Federacji Rosyjskiej. Na kanwie swojej ucieczki do tego kraju napisał powieść dokumentalną „Wozacy”[3].

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych został skazany na karę 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności za wymuszenie rozbójnicze[4]. W więzieniu spędził 19 miesięcy[4]. Poznał tam rugbistę Jakuba Szymańskiego[5]. Po wyjściu na wolność zrealizował swój pierwszy film: To my, rugbiści (2000), o drużynie Arki Gdynia w rugby. Film wywołał wiele kontrowersji, Latkowskiego oskarżono o gloryfikowanie przemocy czy wręcz zwykłego bandytyzmu[potrzebny przypis].

Kolejny jego film, Blokersi, był pierwszym od lat dokumentem wyświetlanym na dużym ekranie i pierwszym polskim filmem o środowisku hip-hopowym. Latkowski w Blokersach zdiagnozował fenomen tej kultury, tworzonej zazwyczaj w obskurnych blokowiskach. Film, który miał być swoistą obroną młodych ludzi w nich mieszkających, a jednym z jego tematów była komercjalizacja ich muzyki, paradoksalnie stał się trampoliną promocyjną dla tego środowiska.

Późniejsze jego filmy, mimo iż podejmowały równie ważne społecznie (lub medialnie) tematy, nie odniosły już takiego sukcesu. Nakręcił dokument o Michale Wiśniewskim (Gwiazdor), a także o Leszku Możdżerze (PUB 700). Po obrazach o meandrach show biznesu przyszła kolej na drastyczniejsze tematy, co zaowocowało filmami Śledczak (o sytuacji aresztów śledczych) oraz Pedofile (ukazującym niemoc organów ścigania przy tego rodzaju przestępstwach oraz mechanizmy, które nie dopuszczają do ujawnienia prawdy o nich na przykładzie siatki pedofilskiej z Dworca Centralnego w Warszawie[6]).

Współtworzy programy na potrzeby Telewizji Polskiej. Był reżyserem i autorem pomysłu programu popkulturalno-muzycznego TVP2 pt. Nakręcona noc oraz autorskiego, cyklicznego programu telewizyjnego pt. Konfrontacja, o bulwersujących bieżących wydarzeniach społeczno-politycznych w Polsce. Był także autorem serii reportaży dla Polsatu.

30 sierpnia 2007 w mieszkaniu reżysera został zatrzymany Janusz Kaczmarek[4]. Latkowski nagrał zatrzymanie telefonem komórkowym.

W styczniu 2013 został redaktorem naczelnym tygodnika „Wprost”. Pełnił tę funkcję do marca 2015 roku.

Od 2015 redaktor naczelny serwisu internetowego Kulisy24[7].

25 października 2017 został przesłuchany w charakterze świadka przed sejmową komisją śledczą w sprawie afery Amber Gold[8].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Źródło[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sylwester Latkowski (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-03-18].
  2. Sylwester Latkowski (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2012-03-18].
  3. Sylwester Latkowski - podróże sławnych ludzi
  4. a b c Latkowski, człowiek z przeszłością
  5. Katarzyna Głogowska: Skandalista Latkowski (pol.). www.wprost.pl. [dostęp 2012-03-18].
  6. „Pedofile” na onet.pl, film.onet.pl, [dostęp 17.05.2009].
  7. Redakcja Kulisy24
  8. Sylwester Latkowski i Michał Majewski przed komisją ds. Amber Gold. wprost.pl, 2017-10-25. [dostęp 2017-10-26].
  9. Sylwester Latkowski (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2012-03-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]