Terence Tao

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Terence Tao
陶哲軒
Ilustracja
Terence Tao, 2021
Data i miejsce urodzenia

17 lipca 1975
Adelaide

Zawód, zajęcie

matematyk

Terence Tao (chin. trad. 陶哲軒, chin. upr. 陶哲轩, pinyin Táo Zhéxuān; ur. 17 lipca 1975 w Adelaide) – australijski matematyk pochodzenia chińskiego, odznaczony Medalem Fieldsa (2006) – jako pierwszy Australijczyk. Tao zasłużył się między innymi dla teorii liczb i różnych obszarów analizy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja i kariera[edytuj | edytuj kod]

Tao nauczył się czytać i liczyć w wieku dwóch lat, oglądając w telewizji Ulicę Sezamkową, rok później zaczął chodzić do szkoły podstawowej, ale wkrótce został z niej wypisany. W wieku czterech lat ponownie rozpoczął edukację w podstawówce, lecz z programem matematyki ze szkoły średniej. W wieku siedmiu lat uczęszczał do szkoły średniej w adelajdzkiej dzielnicy Blackwood ucząc się przedmiotów ze szkoły średniej i podstawowej. Rok później rozpoczął naukę fizyki na poziomie III klasy liceum i matematyki na poziomie klas III i IV, w domu samodzielnie studiował matematykę z pierwszego roku studiów wyższych. W wieku dziewięciu lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Flindersa w Adelajdzie. W 1986 zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, rok później zdobył srebrny medal, a dwa lata później złoty.

W wieku 16 lat otrzymał licencjat (Bachelor of Science) z Flinders University, a rok później został magistrem (Master’s Degree). Cztery lata później obronił doktorat w Princeton, a w wieku 24 lat został profesorem matematyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. W 2006 r. jako pierwszy Australijczyk, w wieku 31 lat, został nagrodzony Medalem Fieldsa za całokształt osiągnięć (wygłosił też związany z tym wykład plenarny na Międzynarodowym Kongresie Matematyków[1]).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzicami są dr Billy (pediatra) i Grace Tao (nauczycielka fizyki i matematyki).

Ma dwóch młodszych braci, Trevora i Nigela:

Terry Tao jest żonaty, mieszka w Los Angeles z żoną Laurą, córką Nim i synem Williamem (ur. 2003), który podobnie jak jego ojciec nauczył się samodzielnie czytać w wieku 3 lat.

Dorobek[edytuj | edytuj kod]

Tao wniósł wkład w takie dziedziny matematyki jak analiza harmoniczna, równania różniczkowe cząstkowe, kombinatoryka geometryczna, arytmetyka kombinatoryczna, analityczna teoria liczb oraz kombinatoryka algebraiczna. Jednym z najbardziej znanych jego wyników jest twierdzenie Greena-Tao mówiące, że ciąg wszystkich liczb pierwszych zawiera dowolnie długie (skończone) podciągi arytmetyczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]