Wasyl I Rurykowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wasyl I Rurykowicz
wielki książę moskiewski
Wasyl I Rurykowicz
wielki książę moskiewski
Okres panowania od 1389
do 1425
Poprzednik Dymitr Doński
Następca Wasyl II Ślepy
Dane biograficzne
Dynastia Rurykowicze
Urodziny 1371
Śmierć 27 lutego 1425
Moskwa
Ojciec Dymitr Doński
Matka Eudoksja
Żona Zofia Witoldówna
Dzieci Wasyl II Ślepy, Anna Moskiewska

Wasyl I Dymitrowicz (ros. Василий I Дмитриевич) (ur. 1371, zm. 27 lutego 1425 w Moskwie) – wielki książę moskiewski od 1389, najstarszy syn Dymitra Dońskiego i wielkiej księżnej Eudoksji, córki wielkiego księcia Niżnego Nowogrodu Dymitra Konstantynowicza.

W dzieciństwie został zakładnikiem w Złotej Ordzie. Pod koniec 1386 zbiegł z Ordy, chroniąc się najpierw na Podolu, a później u wojewody mołdawskiego Piotra I. Wreszcie trafił na Litwę na dwór Witolda. Ten ostatni zaręczył Wasyla ze swoją córką Zofią.

Wasyl I kontynuował proces unifikacji ziem ruskich. W 1392 roku przyłączył księstwa niżnonowogrodzkie i muromskie, a w latach 1379-1397 - Kaługę, Wołogdę i ziemie Komi.

Jako pierwszy uzyskał tytuł w formie dziedzictwa, niezależnie od Ordy, choć w praktyce musiał starać się o jarłyk. Uzyskał od chana zgodę na przyłączenie do Moskwy księstwa niżnonowogrodzkiego (w latach 1392-1393). Wasyl I podbił m.in. księstwo muromskie na południowy wschód od Włodzimierza nad Klaźmą, leżący na północny wschód (nad Suchoną) Wielki Ustiug. Jego panowanie przypadło na okres największej potęgi Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 1406-1408 prowadził wojnę z Litwą, w wyniku której w posiadanie Litwy weszły tzw. Księstwa Wierchowskie (ziemie w dorzeczu Oki), z takimi miastami jak: Lubuck, Sierpiejsk, Kozielsk i Odojew, oraz musiał uznać wpływy polityczne Litwy w Pskowie i Nowogrodzie. Jego córka Anna wyszła za cesarza Bizancjum Jana VIII Paleologa[1].

Przypisy

  1. Paleologowie, seria: "Dynastie świata", Warszawa 2011, s. 18.


Poprzednik
Dymitr Doński
Coat of Arms of Moscow.svg wielki książę moskiewski
1389 - 1425
Coat of Arms of Moscow.svg Następca
Wasyl II Ślepy