Andronik IV Paleolog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andronik IV Paleolog
Andronikos IV Palaiologos.jpg
Andronik IV Paleolog, miniatura z XV w.
Czas panowania 13761379
Dynastia Paleologów
Data urodzin 2 kwietnia 1348Konstantynopol
Data śmierci 28 czerwca 1385Selymbria
Lista cesarzy bizantyńskich
Galeria ilustracji w Wikimedia Commons Galeria ilustracji w Wikimedia Commons

Andronik IV Paleolog (ur. 2 kwietnia 1348 w Konstantynopolu, zm. 28 czerwca 1385 w Selymbrii) – cesarz bizantyjski od 1376 do 1379.

Pierworodny syn Jana V Paleologa, który miał być jego następcą. W trakcie wojny domowej ojca z Janem VI Kantakuzenem i Mateuszem Kantakuzenem był małoletni i nie brał bezpośredniego udziału w walkach. Po osiągnięciu pełnoletności; w 1373 roku razem z synem sułtana Murada I, Saudżim Czelebim podniósł rebelię, która jednak szybko została zażegnana przez obu ojców. Jan V, który był wasalem Murada I, został zmuszony do częściowego oślepienia swojego syna.

W 1376 roku przy pomocy Genueńczyków został cesarzem Bizancjum. Zdetronizowany został w trzy lata później, dzięki współpracy Jana V z Wenecjanami, która przyniosła temu drugiemu powrót na tron w Konstantynopolu.

Kolejny raz wystąpił przeciwko swojemu ojcu w 1385 roku. Próba ta, podobnie jak poprzednie, zakończyła się niepowodzeniem.

Ożeniony był Marią Bułgarską. Miał z nią troje dzieci: dwie córki i syna Jana VII Paleologa. [1]

Przypisy

  1. W tablicy genealogicznej w opracowaniu Paleologowie, seria: "Dynastie świata", Warszawa 2011 na stronie 18 błędnie podano, jakoby żoną Andronika IV była Irena Gattilusio. Irena była żoną Jana VII Paleologa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ostrogorski G., Dzieje Bizancjum, Warszawa 1967.