Bamberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy miasta na prawach powiatu w Bawarii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Bamberg
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Powierzchnia 54,58 km²
Populacja (31.12.2010)
• liczba ludności
• gęstość

70 084
1 284 os./km²
Tablice rejestracyjne BA
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Bamberg
Bamberg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Bamberg
Bamberg
Ziemia 49°53′30″N 10°53′30″E/49,891667 10,891667
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Miasto Bamberga
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Typ kulturowe
Spełniane kryterium II, IV
Charakterystyka #624
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1993
na 17. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Ziemia 49°53′30,0000″N 10°53′30,0000″E/49,891667 10,891667
Stary Ratusz w Bambergu

Bamberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, siedziba regionu Oberfranken-West oraz powiatu Bamberg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzeką Regnitz, która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Bambergu pojawiły się już w roku 902. W 963 roku Otton I miał uwięzić tu Berengara aż do jego śmierci w 966. W roku 1007 król Henryk II założył w Bambergu biskupstwo, przy którym w XI wieku powstała szkoła przykatedralna. Nauczali w niej wybitni humaniści europejskiego średniowiecza, m.in. Durand z Leodium, William z Ebersbergu i Ezzo z Bambergu.

W 1647 szkołę przekształcono w Akademię Ottona, a w 1773 r. w istniejący do dziś uniwersytet. Od XV wieku miasto posiadało autonomię na prawach republiki miejskiej, nie uzyskało jednak uprawnień wolnego miasta Rzeszy. Jako siedziba niezależnego biskupstwa Bamberg pozostał katolicki w okresie reformacji. Niezależne państewko biskupie istniało do czasów napoleońskich. W 1803 r. w ramach procesu mediatyzacji przeszło na własność królów Bawarii, a po I wojnie światowej stało się integralną częścią Niemiec. W czasie II wojny światowej uniknęło jakichkolwiek zniszczeń, dzięki czemu zachowało ogromną ilość zabytków ze wszystkich epok historycznych i niezaburzony układ przestrzenny.

Fabryka amunicji Bamberg ("Muna")[edytuj | edytuj kod]

Fabryka amunicji Bamberg ("Muna") został wybudowana w 1917 roku do produkcji amunicji podczas I wojny światowej. Podczas II wojny światowej, została reaktywowana i rozbudowywana, w 1945 rok odkryto ją w stanie z 67 budynkami, w większości bunkrami pełnymi amunicji. Każdy z bunkrów miał pojemność magazynowania 60 ton materiałów wybuchowych.

W kwietniu 1945 roku, 10 dni po wejściu amerykańskich sił do Bambergu, 2nd Platoon i 33rd Chemical Decontamination Company zdobyły fabrykę amunicji i umieszczono strażników w zakładzie. Zdecydowano, że obiekt powinien pozostać pod dowództwem USA.[1]

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Elektrotechniczny, włókienniczy, obuwniczy, fabryka opon, piwowarski. Ważny węzeł kolejowy i żeglugi śródlądowej (początek Kanału Ren-Men-Dunaj).

W mieście działa dziewięć browarów, oraz znana w całej Europie słodownia Malzfabrik Michael Weyermann.

Najbardziej znany browar to Schlenkerla warzący piwo ze słodu wędzonego. Piwo posiada silny smak dymny kojarzący się z kiełbasą lub wędzonym serem. Na uwagę zasługuje też browar Spezial działający od 1536 roku.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Stary Ratusz w Bambergu

Średniowieczne stare miasto w Bambergu zostało w 1993 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego .

Związki z Polską[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]