Bolesław Jabłoński (żołnierz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bolesław Jabłoński
Stanisław Jasieńczyk
Stanisław Lewandowski
Kalia, Bill, Emma, Witocin
Ilustracja
Bolesław Jabłoński (ze zbiorów NAC)
major piechoty major piechoty
Data i miejsce urodzenia

6 października 1909
Opatów

Data i miejsce śmierci

12 marca 1982
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1939–1945

Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Polskie Siły Zbrojne
Armia Krajowa

Jednostki

6 Pułk Piechoty Legionów,
Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich,
Oddział II Informacyjno-Wywiadowczy Okręgu Łódź AK

Stanowiska

dowódca plutonu,
szef Oddziału II Okręgu AK,
szef sztabu Okręgu AK

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa,
kampania wrześniowa,
bitwa o Narwik

Późniejsza praca

właściciel wytwórni kalafonii, właściciel zakładu kaletniczego

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (1920–1941, trzykrotnie)

Bolesław Jabłoński vel Stanisław Jasieńczyk vel Stanisław Lewandowski ps. Kalia, Bill, Emma, Witocin (ur. 6 października 1909 w Opatowie, zm. 12 marca 1982 w Warszawie) – polski inżynier chemik, oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, major piechoty, cichociemny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły powszechnej w Opatowie uczęszczał do gimnazjum w Pruszkowie, które ukończył w 1931 roku. Od sierpnia 1931 roku do czerwca 1932 roku odbywał służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Śremie, którą ukończył w stopniu tytularnego plutonowego podchorążego rezerwy piechoty. Od 1932 roku studiował (z przerwami) na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie studiów w 1934 roku był powoływany na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Został awansowany do stopnia podporucznika rezerwy piechoty ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1935 roku. Studia ukończył w 1939 roku z tytułem inżyniera chemika. W czasie studiów w latach 1935–1938 był kierownikiem Bratniej Pomocy, działaczem terenu akademickiego OP. Należał do OWP i ONR.

We wrześniu 1939 roku walczył jako dowódca plutonu ckm-ów w 6 pułku piechoty Legionów Ośrodka Zapasowego 1 Dywizji Piechoty Legionów. Od 18 września w Grupie Operacyjnej „Landwarów” Obszaru Warownego „Grodno”. Był ranny w nogę w bitwie pod Gruszą. Dostał się do niewoli; uciekł na Litwę, przekraczając granicę polsko-litewską w nocy z 27 na 28 września 1939 roku. Został internowany i osadzony w obozie w mieście Birsztany. Po ucieczce z internowania w październiku znalazł się we Francji, gdzie dostał przydział do Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, w której walczył (jako dowódca plutonu) m.in. w bitwie o Narwik. W bitwie tej zdobył swój pierwszy Krzyż Walecznych. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał przydział do 1 batalionu strzelców podhalańskich 1 Brygady Strzelców. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w wywiadzie (m.in. w Polskiej Szkole Wywiadu, działającej pod kamuflażem Oficerskiego Kursu Doskonalenia Administracji Wojskowej), został zaprzysiężony 7 kwietnia 1942 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza.

Zrzutu dokonano w nocy z 1 na 2 września 1942 roku w ramach operacji „Chickenpox”. Dostał przydział do Okręgu Łódź AK, początkowo, od października 1942 roku do sztabu Okręgu, od stycznia–lutego 1943 roku do maja–czerwca 1944 roku był szefem Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego. Zajmował się m.in. lokowaniem agentów, również poza okręgiem, na kierunkach centralnych i północnych terenów Rzeszy, m.in. w Hamburgu, Berlinie, Gdańsku, Królewcu, Bremie, Monachium i Kolonii. W ramach pracy Oddziału II zebrano szereg informacji o policji niemieckiej i działaczach NSDAP w Łodzi. Umieszczono informatorów w sztabie XIII Korpusu Wehrmachtu w Łodzi oraz sztabie Ober-Ost (Dowództwo Wschodnie) w Spale.

Został „spalony” po „wsypie” Oddziału II Sztabu Okręgu na przełomie maja i czerwca 1944 roku. Od września 1944 roku pełnił funkcję szefa sztabu Okręgu, w tym czasie został odznaczony swoim drugim i trzecim Krzyżem Walecznych (trzecim – 10 listopada 1944 roku). Od listopada 1944 roku był w dyspozycji komendanta Okręgu. Rozkazem KG AK z 19 stycznia 1945 roku został awansowany na majora ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1945 roku.

Po wejściu Armii Czerwonej na teren okręgu ukrywał się w Piotrkowie i Łodzi. Został aresztowany 4 lutego 1945 roku przez NKWD. Był więziony w więzieniu UB przy ul. Anstadta w Łodzi, a później w więzieniach w Poznaniu, Śremie, Rembertowie i na Mokotowie w Warszawie. Po umorzeniu śledztwa został zwolniony w połowie 1945 roku. Zamieszkał u swej żony przy ul. Łowickiej w Warszawie, później mieszkał przy ul. Różanej 49. Ujawnił swą działalność konspiracyjną przed Komisją Likwidacyjną ds. byłej AK.

Do 1949 roku prowadził wytwórnię kalafonii „Techno-Chemia” przy ul. Okopowej w Warszawie. Po 1956 roku był właścicielem zakładu kaletniczego.

W dniu 15 stycznia 1949 roku funkcjonariusze UB urządzili dwutygodniowy „kocioł” (zatrzymywanie wszystkich osób przychodzących do lokalu) w jego domu przy ul. Różanej. 30 stycznia 1949 roku Jabłoński został przewieziony do więzienia mokotowskiego. 8 lutego 1949 roku Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie wydała postanowienie o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania, podpisane przez wiceprokuratora NPW mjr. Zenona Rychlika.

Jabłoński przeszedł ciężkie śledztwo, po którym 15 stycznia 1950 roku został skazany na karę 9 lat więzienia, utratę praw obywatelskich i publicznych na okres 5 lat oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa. Był osadzony w Zakładzie Karnym Warszawa-Mokotów, a następnie w Centralnym Więzieniu Karnym we Wronkach. W wyniku amnestii złagodzono mu karę do 6 lat, którą odsiedział w całości i wyszedł 30 stycznia 1955 roku ze zrujnowanym zdrowiem.

23 października 1956 roku Prokurator Generalny wystąpił do Sądu Najwyższego o rewizję nadzwyczajną na jego korzyść. Na skutek rewizji Sąd Najwyższy uchylił wyrok wydany przez Wojskowy Sąd Rejonowy z dnia 13 stycznia 1950 roku i uniewinnił go od zarzutów stawianych mu przestępstw. Uchylono także kary dodatkowe, w tym przepadek mienia.

Bolesław Jabłoński był inicjatorem ufundowania witraży upamiętniających czyn zbrojny i martyrologię żołnierzy AK i Polskich Sił Zbrojnych w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie[1].

Grób Bolesława Jabłońskiego na warszawskich Powązkach Wojskowych

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Był synem Ludwika i Antoniny z domu Cieśli, właścicieli 6-hektarowego gospodarstwa rolnego. Był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Julia Bartkiewicz (1908–1951), z którą miał córkę Jolantę (ur. w 1949 roku). Po śmierci pierwszej żony ożenił się z Marią Hanną Krasowską (ur. w 1924 roku).

Został pochowany na warszawskich Powązkach Wojskowych (kwatera D14-1-5)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grażyna Dziedzińska: Ppłk Adolf Pilch ps. „Góra”, „Dolina”. [dostęp 2013-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-01)].
  2. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”. 7, 1979-12-31. Londyn. [dostęp 2013-12-13]. 
  3. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 2019-11-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]