Georges Picquart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
podpułkownik Picquart

Marie Georges Picquart (ur. 6 września 1854 w Strasburgu, zm. 18 stycznia 1914 w Amiens) francuski oficer oraz minister wojny. Znany przede wszystkim w związku z Aferą Dreyfusa.

Major Picquart służył jako sprawozdawca podczas pierwszego procesu Alfreda Dreyfusa dla ministra wojny oraz szefa sztabu. 6 kwietnia 1896 awansował do stopnia podpułkownika. W tym samym roku służąc jako szef sekcji we francuskim wywiadzie wojskowym odkrył, że koronny dowód w Sprawie Dreyfusa jakim było pismo do ambasady niemieckiej przypisywane Dreyfusowi okazało się dziełem majora Ferdinanda Walsina Esterhazy'ego. Generałowie, którzy zaznajomili się z odkryciem podpułkownika próbowali skłonić go do zachowania sprawy w tajemnicy, lecz podpułkownik prowadził dalej śledztwo (sabotowane przez jego podwładnego, majora Henry'ego), co w konsekwencji spowodowało jego przeniesienie do garnizonu w Tunisie. Po procesie Emila Zoli sam został oskarżony o wymuszenie zeznań Esterhazy'ego, w których ten przyznał się on do winy, po czym aresztowano go pod zarzutem popełnienia fałszerstwa. Oczekiwał na sąd wojskowy w czasie, gdy francuski Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę Dreyfusa.

Uniewinnienie Alfreda Dreyfusa w 1906 obejmowało również Picquarta, którego awansowano na stopień generała brygady. Od 24 października 1906 do 24 lipca 1909 był ministrem wojny w I gabinecie Georges Clemenceau. Zmarł wskutek obrażeń odniesionych w czasie upadku z konia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]