Heteroseksizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Heteroseksizm – założenie, że heteroseksualność jest bardziej wartościowa niż homo- i biseksualność, w związku z czym osoby heteroseksualne zasługują na więcej przywilejów i mają prawo decydować o zakresie praw osób LGBT. Istotą heteroseksizmu jest więc uzurpowanie sobie przez osoby heteroseksualne pozycji dominującej i nadawanie osobom homo- i biseksualnym statusu niższego[1]. Jest to podejście szczególnie rozpowszechnione w zachodnim społeczeństwie[1].

Heteroseksizm zazwyczaj towarzyszy homofobii[potrzebne źródło], ale może występować także samodzielnie, np. w formie życzliwej protekcjonalności. Przykładem jest sytuacja, w której heteroseksualiści wspierający ruchy LGBT przekonani są, że wsparcie to ma większą wartość, jeśli wyrażają je osoby heteroseksualne. Wychodzą oni z założenia, że ich słowa są bardziej wiarygodne niż słowa osób LGBT[potrzebne źródło].

Przejawy heteroseksizmu widoczne są także w rozważaniach, czy społeczeństwo powinno przyznać prawa osobom LGBT. Heteroseksistowskie jest zakładanie, że osoby homo- i biseksualne nie należą do domyślnie heteroseksualnego społeczeństwa i nie mają prawa decydować o sobie[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Tabu seksuologii : [wątpliwości, trudne tematy, dylematy w seksuologii i edukacji seksualnej]. Warszawa: Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej "Academica", 2008, s. 25. ISBN 978-83-89281-54-8.
  2. Przeciwdziałanie dyskryminacji - Pakiet edukacyjny dla trenerek i trenerów, Lambda Warszawa