Jerzy Schabowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Schabowicz
Jur
kapral[a] kapral[a]
Data i miejsce urodzenia

19 października 1912
Warszawa

Data i miejsce śmierci

15 marca 2001
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1939
1942–1945

Siły zbrojne

Wojsko Polskie
ZWZ-AK

Jednostki

1 pułk artylerii przeciwlotniczej
batalion AK „Chrobry I”
Grupa Szturmowa „Lisa”

Stanowiska

celowniczy działka 50 mm i km

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
(kampania wrześniowa
powstanie warszawskie)

Późniejsza praca

główny księgowy

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941) Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jerzy Tadeusz Schabowicz (ur. 19 października 1912 w Warszawie, zm. 15 marca 2001 tamże[b]) – kapral Armii Krajowej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Jana (funkcjonariusza Policji Państwowej) i Bronisławy z domu Kamianowskiej. Absolwent warszawskiej Państwowej Średniej Szkoły Handlowej im. J. i M. Roeslerów (1932), następnie pracował jako praktykant handlowy, kierownik sprzedaży i księgowy. Służbę wojskową odbył w latach 1935–1936 w 1 Morskim Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej z Gdyni[1].

Podczas kampanii wrześniowej zmobilizowany do 109 baterii wystawionej przez 1 pułk artylerii przeciwlotniczej[c]. Brał udział w obronie Łucka, po czym w październiku 1939 przedostał się do Warszawy. Od stycznia 1942 w konspiracji - początkowo w Związku Walki Zbrojnej, następnie w Armii Krajowej. Szkolił żołnierzy w zakresie znajomości budowy i zasad działania dział przeciwlotniczych. Na czas powstania przewidziany był, jako fachowiec w tej dziedzinie, do obsługi dział. Wobec braku artylerii w oddziałach AK-owskich, Jerzy Schabowicz w powstaniu warszawskim początkowo zwalczał niemieckie czołgi i bronił barykad, jako żołnierz batalionu „Chrobry I”. Po przejściu na Stare Miasto przydzielony do Grupy Szturmowej „Lisa” (por. Mikołaja Dunin-Marcinkiewicza). Uczestniczył w walkach o getto, Dworzec Gdański i ulicę Stawki oraz w obronie barykad między Arsenałem a Pasażem Simonsa (w tym czasie jako celowniczy zdobycznego działka 50 mm oraz karabinu maszynowego zwalczał wrogie czołgi, goliaty i piechotę oraz unieszkodliwił tankietkę z materiałem wybuchowym). Ranny w głowę, ratował zasypanych w Pasażu Simonsa żołnierzy batalionu „Chrobry I”[d][2].

Z pozostałościami powstańczych oddziałów por. „Lisa” i por. „Zana” obsadzał ruiny Pasażu Simonsa, po czym przeszedł kanałami do Śródmieścia. Do końca powstania walczył na ulicy Brackiej pod dowództwem por. Stanisława Dąbrowskiego „Grzywy”, obsługując karabin maszynowy i granatnik. 17 września 1944 otrzymał z rąk gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego Order Virtuti Militari 5 klasy[3]. Po upadku powstania w niemieckiej niewoli - przebywał w stalagach III A Luckenwalde i VIII F Łambinowice[e].

Po wojnie pracował jako główny księgowy. Żonaty z Zofią z domu Szyszkowską, z którą miał dwie córki Elżbietę Małgorzate Zmarł w Warszawie[3].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja podana na podstawie https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/jerzy-schabowicz,39516.html. W niektórych opracowaniach podana jest informacja, że Jerzy Schabowicz posiadał stopień plutonowego.
  2. Niektóre źródła podają, że Jerzy Schabowicz zmarł 10 marca 2001, a jego drugie imię brzmiało Wojciech.
  3. 109 bateria wchodziła w skład 102 Dywizjonu Półstałego Artylerii Przeciwlotniczej. Dywizjon ten początkowo zmobilizowany został dla OPL Warszawy, ale w dniu 6 września 1939 skierowano go w okolice Brześcia nad Bugiem. Potem walczył w okolicach Łucka i dotarł do Uhnowa.
  4. Miało to miejsce w dniu 31 sierpnia 1944 po niemieckim nalocie bombowym.
  5. Informacja podana na podstawie http://www.straty.pl/pl/szukaj.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]