Kleopatra (film 1963)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kleopatra
Cleopatra
Kleopatra
Gatunek dramat
biograficzny
Data premiery Stany Zjednoczone 12 czerwca 1963
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Szwajcaria
 Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 243 minuty
Reżyseria Joseph L. Mankiewicz
niewymienieni:
Rouben Mamaulioan
Darryl F. Zanuck
Scenariusz Joseph L. Mankiewicz
Ranald MacDougall
Sidney Buchman
Główne role Elizabeth Taylor
Richard Burton
Rex Harrison
Roddy McDowall
Muzyka Alex North
Zdjęcia Leon Shamroy
Jack Hildyard
Scenografia John DeCuir
Paul S. Fox
Ray Moyer
Walter M. Scott
Herman A. Blumenthal
Kostiumy Vittorio Nino Novarese
Renié, Irene Sharaff
Montaż Dorothy Spencer
Elmo Williams
Produkcja Walter Wanger
Wytwórnia 20th Century Fox
MCL Films S.A.
Walwa Films S.A.
Dystrybucja Stany Zjednoczone 20th Century Fox
Polska P.P. Film Polski
Budżet 44 000 000 USD

Kleopatra (ang. Cleopatra) – kolorowy film biograficzny, dramatyczny, historyczny, produkcji amerykańsko-brytyjsko-szwajcarskiej w reżyserii Josepha L. Mankiewicza z 1963 roku.

Udramatyzowana, najdroższa i najbardziej dochodowa wersja opowieści o królowej Egiptu Kleopatrze. Główne rolę grali Elizabeth Taylor i Richard Burton, którzy na planie filmu mieli płomienny romans, który skończył się dwoma małżeństwami.

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Carla Mario Franzero oraz historycznych opowieści. Budżet wyniósł 44 miliony USD. Zdjęcia rozpoczęto 30 września 1960 roku, a ukończono 24 lipca 1962 roku. Natomiast sceny batalistyczne kręcono od lutego do marca 1963 roku. Przez cały okres kręcenia trwała kampania reklamowa filmu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Prawie trzyletniemu okresowi realizacji tego filmowego giganta towarzyszyła nie tylko szeroko zakrojona akcja reklamowa ale także zręcznie podsycane zainteresowanie tym co działo się na planie – przede wszystkim romansem Taylor i Burtona. Wyobraźnię rozpalały też liczby. Budżet filmu opiewał na 40 milionów dolarów, w kulminacyjnej scenie wjazdu Kleopatry do Rzymu brało udział 7000 statystów, uszyto 26 tysięcy kostiumów, wybudowano 28 wiernych kopii okrętów egipskich, nad rekonstrukcją portu aleksandryjskiego i Forum Romanum pracowała cała armia techników, cieśli i konsultantów. Zmęczony tą gigantomanią Mankiewicz oświadczył:

Następny film, jaki zrobię rozgrywać się będzie w budce telefonicznej, z bohaterem, który dzwoni do żony, że przyjdzie wcześniej na obiad.

Nie dziwi zatem, że zainteresowanie towarzyszące premierze filmu było ogromne. Krytyka wprawdzie daleka była od zachwytów, ale publiczność dopisała, choć nie na tyle by zwróciły się koszty produkcji. Dzieje starożytnej królowej Egiptu słynącej z piękności i inteligencji, dzięki czemu udało jej się uwieść dwóch wielkich mężczyzn swej epoki Juliusza Cezara i Antoniusza, okazały się wdzięcznym materiałem filmowym. Jakkolwiek dla jednych film był nudnawym kiczem dla innych zapierającym dech w piersi widowiskiem jedno pozostaje pewne: Kleopatra ma swe poczesne miejsce w historii dziejów kina.

Opis z Filmoteka Narodowa - Kleopatra

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons