Kraina lodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kraina lodu
Frozen
Gatunek animowany
familijny
przygodowy
Rok produkcji 2013
Data premiery Ziemia 20 listopada 2013
Polska 29 listopada 2013
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 108 min
Reżyseria Chris Buck
Jennifer Lee
Scenariusz Jennifer Lee
Muzyka Christophe Beck
Scenografia Jennifer Lee
Produkcja Peter Del Vecho
Wytwórnia Walt Disney Pictures
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 150 mln USD
Strona internetowa

Kraina lodu (ang. Frozen) – amerykański film animowany z 2013 roku, wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, w reżyserii Chrisa Bucka oraz Jennifer Lee. Produkcja okazała się kasowym hitem, podczas wyświetlania na całym świecie film zarobił blisko 1 267 800 dolarów. Stał się zatem najbardziej dochodową animacją w historii kina oraz najbardziej dochodowym filmem 2013 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się na Dalekiej Północy w królestwie Arendelle, w którym mieszkają dwie małe księżniczki – Elsa i jej młodsza siostra Anna. Elsę wyróżnia niesamowity dar: posiada moc panowania nad śniegiem i lodem. Pewnej nocy Anna prosi siostrę o wyczarowanie śniegu i wspólne ulepienie bałwana. Dziewczynki bawią się znakomicie, dopóki Elsa przypadkowo nie trafia Anny w głowę lodowym odłamkiem. Przerażona, woła rodziców, a ci zabierają Annę do magicznych trolli. Ich przywódca ratuje Annę, wyciągając z jej głowy kawałek lodu. Troll przestrzega Elsę, że jej moce będą się stawały coraz silniejsze, zaś z pamięci Anny wymazuje pamięć o magii. Król i królowa dla bezpieczeństwa zamykają bramy zamku i odizolowują siostry od świata, a także od siebie nawzajem.

Dziesięć lat później rodzice księżniczek giną podczas sztormu na morzu. Gdy Elsa osiąga pełnoletność, zostaje koronowana. Podczas przyjęcia na zamku Anna i świeżo poznany książę Hans proszą Elsę o błogosławieństwo, ponieważ chcą się pobrać. Elsa nie zgadza się na ten nierozważny krok. Nie może opanować emocji i ciska przed siebie lodowe szpikulce, ujawniając wszystkim swą moc. Odtąd dworzanie uważają ją za wiedźmę. Elsa postanawia uciec daleko w góry, niechcący sprowadzając tym samym na całe królestwo wieczną zimę. Anna wyrusza na poszukiwanie ukochanej siostry i pozostawia królestwo pod opieką księcia Hansa. W wędrówce towarzyszą jej handlarz lodem Kristoff, do którego Anna zaczyna czuć coś więcej niż przyjaźń, jego wierny renifer Sven, a także marzący o lecie bałwanek Olaf, wyczarowany niegdyś przez Elsę.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Wojciech Paszkowski
Dialogi: Jan Wecsile
Teksty piosenek: Michał Wojnarowski
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Tomicka
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska, Marcin Kopiec
Opieka artystyczna: Mariusz Arno Jaworowski
Zgranie wersji polskiej: Shepperton International
W wersji polskiej wystąpili:

W pozostałych rolach:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]