Lara Croft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnej. Zobacz też: Tomb Raider.
Lara Croft
Seria gier Tomb Raider
Pierwsza gra Tomb Raider
Podkładany głos Shelley Blond (Tomb Raider)
Judith Gibbins (Tomb Raider II
Tomb Raider III)
Jonell Elliot (The Last Revelation
Chronicles
The Angel of Darkness)
Keeley Hawes (Legenda, Anniversary, Underworld)
Camilla Luddington (
Tomb Raider)

Lara Croft – fikcyjna postać z serii gier komputerowych Tomb Raider. Jest przedstawiona jako podróżniczka, poszukiwaczka przygód i archeolog, która odwiedza między innymi krypty i ruiny starych cywilizacji. Została stworzona przez angielskie studio Core Design w 1996 roku, kiedy to wydano Tomb Raider. Pojawiła się także w kontynuacjach gry, serii komiksów i filmach, a także wydano różne gadżety związane z grami.

Core Design było odpowiedzialne za początkowy szkic Lary. Główny projektant, Toby Gard inspirując się Neneh Cherry i bohaterką komiksową Tank Girl, chciał stworzyć osobę, która będzie przeciwna do stereotypowych postaci kobiecych. W kolejnych grach firma zmieniała zarówno wygląd Lary jak i jej umiejętności. W 2003 roku po niskich ocenach Tomb Raider: The Angel of Darkness, Crystal Dynamics przejęło wydawanie gier z serii.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Lara Croft jest hrabianką z jedenastego pokolenia. Rodzina Croftów otrzymała tytuł i prawa Abbingdonów z Surrey od króla Edwarda VI w 1547 roku. Majątek Croftów składa się z trzech odrębnych rezydencji ziemskich. Dwie z nich utrzymywane są przez Narodowy Fundusz na rzecz Renowacji Zabytków, trzeci jest domem ulubienicy Lary.

Urodziła się 14 lutego 1968 roku w Surrey w szpitalu Parkside jako córka lady Amelii Croft i osławionego archeologa lorda Richarda Crofta, ostatniego hrabię z Abbingdonów. Od trzeciego do szóstego roku życia uczęszczała do szkoły dla dziewcząt Abbingdon Girls School, gdzie szybko stało się oczywiste, że jest ona niezwykle utalentowanym dzieckiem.

W wieku dziewięciu lat przeżyła katastrofę samolotu w Himalajach, gdzie zauważyła kamienne posągi; w jednym z nich tkwił Excalibur. Lara dotknęła miecza, przez co zginęła jej matka. Przetrwała samotną dziesięciodniową przeprawę przez Himalaje, jedno z najbardziej nieprzyjaznych miejsc na świecie. Po dotarciu do Katmandu udała się do najbliższego baru i zadzwoniła do swojego ojca z pytaniem, czy mógłby przyjechać i ją odebrać.

Przez sześć lat od katastrofy samolotu zachowywała się podobnie jak jej ojciec, podróżowała dookoła świata, z jednego miejsca wykopalisk do kolejnego. W tym czasie otrzymywała lekcje od prywatnych nauczycieli, była jednak na ciągłej praktyce u swojego ojca.

Gdy miała osiemnaście lat, jej ojciec zaginął w Kambodży. Zorganizowane przez władze i samą Larę poszukiwania na szeroko zakrojoną skalę doprowadziły do odkopania ludzkich szczątek, których nie dało się jednoznacznie zidentyfikować. Jako że ciało lorda Crofta nie zostało oficjalnie odnalezione, Lara nie mogła bezpośrednio odziedziczyć tytułu Croftów, przez co została wciągnięta w zawziętą rodzinną kłótnię o kontrolę nad majątkiem Abbingdonów, w której brał udział również jej wuj, lord Errol Croft. Lara ostatecznie wygrała batalię sądową i otrzymała spadek po ojcu, tym samym zrażając do siebie wszystkich żyjących krewnych i powodując poważny rozpad w rodzinie.

Okres adolescencji spędziła w najlepszych szkołach z internatem, gdzie rozwinęła swoją wiedzę i zafascynowała się historią, artefaktami i starożytnymi cywilizacjami. Jest podróżniczką, poszukiwaczem przygód i archeologiem. Płynnie posługuje się wieloma językami (m.in. japońskim i rosyjskim), jest też doskonałą atletką.

Przypisuje się jej odkrycie szesnastu archeologicznych terenów światowego znaczenia. Tereny te dostarczają wciąż nowych spostrzeżeń na temat przeszłości. Nikt nie może podważyć niesamowitych osiągnięć Lary w dziedzinie archeologii, ale mimo to ma ona swoich krytyków. Nieoficjalne biografie przypisują jej niesamowite wyczyny, począwszy od odkrycia żyjących dinozaurów w Kongu, do infiltrowania osławionej Strefy 51 w Nevadzie.

Aktorki i modelki[edytuj | edytuj kod]

Alison Carroll jako Lara Croft
Karima Adebibe jako Lara Croft

Lista aktorek i modelek, które oficjalnie wcieliły się w Larę Croft:

Design[edytuj | edytuj kod]

Na samym początku bohaterem Tomb Raidera miał być mężczyzna, obawiano się jednak, że zbyt wiele osób mogłoby go kojarzyć z Indianą Jonesem. Drugim argumentem twórców przemawiającym za tym, aby głównym bohaterem gry uczynić kobietę, było przekonanie, że o przedstawicielkę płci pięknej mężczyźni będą się bardziej troszczyć. Lara Croft pierwotnie miała nazywać się Laura Cruz, stwierdzono jednak, że owo nazwisko jest zbyt amerykańskie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Lary Croft