Puchar Świata w skokach narciarskich 2007/2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Puchar Świata w skokach narciarskich
Ski jumping pictogram.svg
2006/20072007/20082008/2009
Klasyfikacja generalna Austria Thomas Morgenstern
Puchar Świata w lotach Finlandia Janne Ahonen
Turniej Czterech Skoczni Finlandia Janne Ahonen
Turniej Nordycki Austria Gregor Schlierenzauer
Puchar Narodów  Austria

Sezon 2007/2008 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 29. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się 30 listopada 2007 w fińskim Kuusamo na skoczni Rukatunturi a zakończył 16 marca 2008 na Letalnicy w słoweńskiej Planicy.

W tym sezonie odbyły się dwa konkursy na mniejszej skoczni w Villach (Alpenarena) co było zmianą w stosunku do ostatnich sezonów.

Konkurs w Kranju (Bauhenk) zaplanowany na 16 grudnia 2007 został odwołany i przeniesiony do Villach na 13 grudnia. Konkurs w Innsbrucku (Bergisel) zaplanowany na 4 stycznia 2008 został odwołany i przeniesiony do Bischofshofen na 5 stycznia. Konkurs w Harrachovie (Čerťák) zaplanowany na 19 stycznia 2008 został odwołany, przeniesiony na 20 stycznia rano i ograniczony do 1 serii, natomiast drugi konkurs został całkowicie odwołany. Konkurs w Zakopanem (Wielka Krokiew) zaplanowany na 26 stycznia 2008 roku został przeniesiony na niedzielę 27 stycznia na godzinę 13:45.

Zdobywcą Kryształowej Kuli został 17 lutego 2008 roku Thomas Morgenstern.

Ostateczny kalendarz zawodów został zatwierdzony dnia 27 maja w Portorož.

Kalendarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość Skocznia HS Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 30 listopada 2007 Finlandia Kuusamo Rukatunturi HS142 nocny, druż.  Norwegia
1. Bjørn Einar Romøren
2. Tom Hilde
3. Anders Bardal
4. Roar Ljøkelsøy
 Austria
1. Wolfgang Loitzl
2. Martin Koch
3. Gregor Schlierenzauer
4. Thomas Morgenstern
 Finlandia
1. Matti Hautamäki
2. Harri Olli
3. Arttu Lappi
4. Janne Ahonen
2. 1 grudnia 2007 Finlandia Kuusamo Rukatunturi HS142 nocny Austria Thomas Morgenstern Norwegia Bjørn Einar Romøren Norwegia Tom Hilde
3. 8 grudnia 2007 Norwegia Trondheim Granåsen HS131 nocny Austria Thomas Morgenstern Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Tom Hilde
4. 9 grudnia 2007 Norwegia Trondheim Granåsen HS131 Austria Thomas Morgenstern Austria Andreas Kofler Austria Wolfgang Loitzl
5. 13 grudnia 2007 Austria Villach Alpenarena HS98 nocny[a] Austria Thomas Morgenstern Finlandia Janne Ahonen Austria Gregor Schlierenzauer
6. 14 grudnia 2007 Austria Villach Alpenarena HS98 nocny Austria Thomas Morgenstern Austria Gregor Schlierenzauer Finlandia Janne Ahonen
7. 16 grudnia 2007 Słowenia Kranj Bauhenk HS109 [b] odwołany
7. 22 grudnia 2007 Szwajcaria Engelberg Gross-Titlis-Schanze HS137 Austria Thomas Morgenstern Austria Andreas Kofler Norwegia Tom Hilde
8. 23 grudnia 2007 Szwajcaria Engelberg Gross-Titlis-Schanze HS137 Szwajcaria Andreas Küttel Austria Gregor Schlierenzauer Austria Thomas Morgenstern
9. 30 grudnia 2007 Niemcy Oberstdorf Schattenbergschanze HS137 TCS, nocny Austria Thomas Morgenstern Austria Gregor Schlierenzauer Finlandia Janne Ahonen
10. 1 stycznia 2008 Niemcy Garmisch-Partenkirchen Große Olympiaschanze HS140 TCS Austria Gregor Schlierenzauer Finlandia Janne Ahonen Niemcy Michael Neumayer
11. 4 stycznia 2008 Austria Innsbruck Bergisel HS130 TCS[c] odwołany
11. 5 stycznia 2008 Austria Bischofshofen Paul-Ausserleitner-Schanze HS140 TCS, nocny[d] Finlandia Janne Ahonen Austria Thomas Morgenstern Szwajcaria Simon Ammann
12. 6 stycznia 2008 Austria Bischofshofen Paul-Ausserleitner-Schanze HS140 TCS, nocny Finlandia Janne Ahonen Norwegia Anders Bardal Austria Thomas Morgenstern
56. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowa Finlandia Janne Ahonen Austria Thomas Morgenstern Niemcy Michael Neumayer
13. 12 stycznia 2008 Włochy Predazzo Trampolino Dal Ben HS134 nocny[e] Norwegia Tom Hilde Norwegia Sigurd Pettersen Austria Wolfgang Loitzl
14. 13 stycznia 2008 Włochy Predazzo Trampolino Dal Ben HS134 Norwegia Tom Hilde Austria Thomas Morgenstern Norwegia Anders Jacobsen
15. 19 stycznia 2008 Czechy Harrachov Čertak HS205 loty[c] odwołany
15. 20 stycznia 2008 Czechy Harrachov Čerťák HS205 loty[f] Finlandia Janne Ahonen Norwegia Tom Hilde Norwegia Anders Jacobsen
16. 20 stycznia 2008 Czechy Harrachov Čerťák HS205 loty[c] odwołany
16. 25 stycznia 2008 Polska Zakopane Wielka Krokiew HS134 nocny Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Anders Jacobsen Austria Thomas Morgenstern
17. 26 stycznia 2008 Polska Zakopane Wielka Krokiew HS134 nocny[c] odwołany
17. 27 stycznia 2008 Polska Zakopane Wielka Krokiew HS134 [g] Norwegia Anders Bardal Austria Thomas Morgenstern Szwajcaria Simon Ammann
18. 2 lutego 2008 Japonia Sapporo Ōkurayama HS134 nocny Austria Thomas Morgenstern Finlandia Janne Happonen Austria Martin Koch
19. 3 lutego 2008 Japonia Sapporo Ōkurayama HS134 Austria Thomas Morgenstern Finlandia Janne Happonen Norwegia Anders Bardal
20. 8 lutego 2008 Czechy Liberec Ještěd HS134 nocny Austria Thomas Morgenstern Austria Gregor Schlierenzauer Szwajcaria Andreas Küttel
21. 9 lutego 2008 Czechy Liberec Ještěd HS134 nocny Norwegia Anders Jacobsen Austria Gregor Schlierenzauer Austria Martin Koch
22. 16 lutego 2008 Niemcy Willingen Mühlenkopfschanze HS145 drużynowy  Norwegia
1. Bjørn Einar Romøren
2. Anders Bardal
3. Tom Hilde
4. Anders Jacobsen
 Finlandia
1. Janne Happonen
2. Harri Olli
3. Matti Hautamäki
4. Janne Ahonen
 Austria
1. Andreas Kofler
2. Martin Koch
3. Gregor Schlierenzauer
4. Thomas Morgenstern
23. 17 lutego 2008 Niemcy Willingen Mühlenkopfschanze HS145 Norwegia Bjørn Einar Romøren Słowenia Jernej Damjan Norwegia Anders Bardal
Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2008Niemcy Oberstdorf, 22–24 lutego 2008
24. 1 marca 2008 Finlandia Lahti Salpausselkä HS130 nocny, druż.[c] odwołany
24. 2 marca 2008 Finlandia Lahti Salpausselkä HS130 TN[c] odwołany
24. 3 marca 2008 Finlandia Kuopio Puijo HS127 TN, nocny[h] Finlandia Janne Happonen Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Anders Jacobsen
25. 4 marca 2008 Finlandia Kuopio Puijo HS127 TN, nocny Finlandia Janne Ahonen Norwegia Anders Bardal Norwegia Tom Hilde
26. 7 marca 2008 Norwegia Lillehammer Lysgårdsbakken HS138 TN, nocny Austria Gregor Schlierenzauer Szwajcaria Andreas Küttel Finlandia Janne Happonen
27. 9 marca 2008 Norwegia Oslo Holmenkollbakken HS128 TN Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Tom Hilde Norwegia Bjørn Einar Romøren
Turniej Nordycki 2008 – klasyfikacja końcowa Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Tom Hilde Finlandia Janne Happonen
28. 14 marca 2008 Słowenia Planica Letalnica HS215 loty Austria Gregor Schlierenzauer Finlandia Janne Ahonen Norwegia Bjørn Einar Romøren
29. 15 marca 2008 Słowenia Planica Letalnica HS215 loty, druż.  Norwegia
1. Tom Hilde
2. Anders Jacobsen
3. Anders Bardal
4. Bjørn Einar Romøren
 Finlandia
1. Janne Happonen
2. Matti Hautamäki
3. Jussi Hautamäki
4. Janne Ahonen
 Austria
1. Martin Koch
2. Thomas Morgenstern
3. Andreas Kofler
4. Gregor Schlierenzauer
30. 16 marca 2008 Słowenia Planica Letalnica HS215 loty Austria Gregor Schlierenzauer Austria Martin Koch Finlandia Janne Happonen
Puchar Świata w skokach narciarskich – klasyfikacja końcowa Austria Thomas Morgenstern Austria Gregor Schlierenzauer Finlandia Janne Ahonen

27 konkursów indywidualnych (w tym 3 w lotach narciarskich), 3 konkursy drużynowe (w tym 1 w lotach narciarskich).

Statystyki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Kuusamo 01.12 Trondheim 08.12 Trondheim 09.12 Villach 13.12 Villach 14.12 Engelberg 22.12 Engelberg 23.12 Oberstdorf 30.12 Garmisch-Partenkirchen 01.01 Bischofshofen 05.01 Bischofshofen 06.01 Predazzo 12.01 Predazzo 13.01 Harrachov 20.01 Zakopane 25.01 Zakopane 27.01 Sapporo 02.02 Sapporo 03.02 Liberec 08.02 Liberec 09.02 Willingen 17.02 Kuopio 03.03 Kuopio 04.03 Lillehammer 07.03 Oslo 09.03 Planica 14.03 Planica 16.03
 Austria
Manuel Fettner - - - - - 8 7 44 22 17 43 - - - - - 31 34 19 16 32 17 33 17 21 - 27
Martin Höllwarth - - - 28 18 - - - - 21 35 - - - - - - - - - - - - - - - -
Mario Innauer - - - - - - - - - 20 24 - - - - - - - - - - - - - - - -
Stefan Kaiser - - - - - - - - - q 28 - - - - - - - - - - - - - - - -
Bastian Kaltenböck 47 48 40 - 34 - - - - - - - - - - - 19 40 - - - - - - - - -
Martin Koch 7 19 37 dns[i] - 27 8 26 14 40 15 22 11 9 32 15 3 11 11 3 14 24 9 10 15 11 2
Andreas Kofler 37 13 2 8 7 2 5 43 20 31 32 16 8 11 18 13 12 19 22 21 6 10 14 7 8 23 25
Wolfgang Loitzl 21 6 3 5 4 5 4 6 10 8 38 3 9 13 4 20 7 17 13 14 28 19 22 18 24 25 22
Thomas Morgenstern 1 1 1 1 1 1 3 1 6 2 3 4 2 5 3 2 1 1 1 8 5 12 8 8 4 19 17
Roland Müller - - - - - - - - - 15 dsq[j] - - 24 - - - - - - - - - - - - -
Arthur Pauli 39 17 18 - - 17 28 9 39 13 14 8 18 q 19 23 24 15 q 48 16 51 18 30 22 q 11
Gregor Schlierenzauer 4 2 9 3 2 4 2 2 1 5 42 18 6 - 1 8 - - 2 2 8 2 4 1 1 1 1
Balthasar Schneider - - - - - - - - - 37 16 - - - - - - - - - - - - - - - -
Stefan Thurnbichler - - - 38 50 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Thomas Thurnbichler - - - - - - - - - q 45 - - - - - - - - - - - - - - - -
Andreas Widhölzl - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q -
 Białoruś
Maksim Anisimau q - - q 57 q q q q q q - - - - - 39 47 q q q q q q q - -
 Bułgaria
Petyr Fyrtunow - - - - - - - - - - - - - - - - - - q q q - - - - - -
 Czechy
Martin Cikl 40 q q 21 32 14 9 32 34 28 q 37 41 q q q - - 37 q - - - - - q -
Antonín Hájek q q q - - 46 44 - - - - 19 q 32 q 48 - - 30 40 40 43 41 22 35 12 -
Lukáš Hlava 41 q q 39 40 - - - - - - - - 37 - - - - 36 36 - - - - - - -
Jakub Janda - - - - - - - 21 26 27 dsq[j] 34 22 - 33 30 - - q 46 - 37 q q q - -
Roman Koudelka q 12 19 4 4 13 36 16 4 30 11 q 13 20 12 17 - - 17 7 22 18 10 34 37 31 30
Čestmír Kožíšek - - - - - - - - - - - - - - - - - - q - - - - - - - -
Jan Matura - - - - - q 29 48 27 q 33 43 25 25 37 26 - - 15 41 q q 47 47 q 32 -
Jan Mazoch - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q - - - - - - -
Jiří Mazoch - - - - - - - - - - - - - - - - - - 29 34 - - - - - - -
Borek Sedlák - - - - - - - 42 28 q q 27 29 28 27 q - - 35 17 q q q 40 q 26 -
Ondřej Vaculík - - - - - - - - - - - - - - - - - - 43 32 - - - - - - -
 Estonia
Illimar Pärn dsq[k] - - - - - - q q q q - - - - - - - - - - - - - - - -
Mats Piho dns[l] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jens Salumäe q - - - - - - dns[m] - - - q q - - - - - - - - q q - - - -
Siim-Tanel Sammelselg dns[l] - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Finlandia
Janne Ahonen 14 4 7 2 3 16 15 3 2 1 1 5 4 1 13 16 - - 4 5 9 9 1 4 14 2 5
Janne Happonen 29 41 q 14 25 - - 12 18 14 12 25 23 7 10 27 2 2 10 12 13 1 5 3 5 7 3
Jussi Hautamäki q - - - - - - - - - - - 45 - 41 42 - - - - - 39 26 27 28 37 -
Matti Hautamäki 5 14 10 31 15 17 21 19 17 29 19 45 30 38 - - - - 21 30 24 25 19 16 29 8 14
Mika Kauhanen - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - dsq - - - - -
Kalle Keituri 9 44 45 q 34 - - - - - - - - - - - - - - - - q - - - - -
Tami Kiuru - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 44 39 q q - -
Kai Kovaljeff q - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Arttu Lappi 27 q q 30 53 - - 15 40 q 29 39 38 - - - q 27 - - 50 q - - - - -
Ville Larinto 36 - - - - 48 41 29 q - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Veli-Matti Lindström 46 - - - - 25 22 28 42 46 q q 39 - q 46 - - - - q q - - - - -
Sami Niemi 35 - - - - 44 40 - - q 27 28 28 - 49 33 - - 50 q - q - - - - -
Harri Olli 13 q 36 13 49 49 q - - - - - - - 5 8 6 48 28 42 4 - - - - - -
Olli Pekkala - - - - - - - - - - - - - q - - - - - - - - - - - - -
Juha-Matti Ruuskanen 31 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q - - - q -
Kimmo Yliriesto - - - - - - - - - - - - - q - - - - - - - - - - - - -
 Francja
Emmanuel Chedal dsq[k] 23 15 17 10 42 38 35 34 22 47 13 11 21 30 43 34 23 20 25 17 16 16 20 25 34 13
Vincent Descombes Sevoie 33 31 40 41 30 39 50 37 q q q q 26 - 46 44 27 32 38 49 q 35 23 q q q -
David Lazzaroni 32 29 36 24 60 11 26 q 21 26 49 11 16 6 23 - - - 18 29 38 q 31 12 7 17 19
Nicolas Mayer 48 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Pierre Emmanuel Robe - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q q q q q q -
 Japonia
Akira Higashi - - - - - - - - - - - - - - q q 35 24 - - - - - - - - -
Shūsaku Hosoyama - - - - - - - - - - - - - - 44 dns - 43 - - - - - - - - -
Daiki Itō q 16 16 16 13 - - q 44 34 q - - - - - 16 25 - - 20 26 43 21 33 21 20
Kenshirō Itō - - - - - - - - - - - - - - - - - 33 - - - - - - - - -
Noriaki Kasai 11 15 17 26 11 - - q 25 39 30 q q - - - 25 42 25 19 34 27 35 35 27 q 32
Takanobu Okabe 43 q 49 q 55 - - - - - - - - - - - 28 18 47 q 43 - - - - - -
Yukio Sakano - - - - - - - - - - - - - - - - 46 - - - - - - - - - -
Taro Takayanagi - - - - - - - - - - - - - - - - 43 49 - - - - - - - - -
Taku Takeuchi 42 33 20 17 40 - - 46 29 18 17 12 q - - - 8 9 42 27 33 42 24 24 23 22 23
Syota Tanaka - - - - - - - - - - - - - - q q 50 - - - - - - - - - -
Shōhei Tochimoto q 39 42 26 27 - - 25 49 32 21 28 33 - - - 20 50 25 20 19 29 20 25 12 q -
Yūta Watase - - - - - - - - - - - - - - 36 q 44 44 q 28 45 - - - - - -
Kazuya Yoshioka - - - - - - - - - - - - - - - - 33 37 - - - - - - - - -
Fumihisa Yumoto 30 46 44 q 47 - - q - q 31 48 36 - - - 23 22 - - - 36 45 43 q - -
 Kanada
Gregory Baxter - - - - - - - - - - - - - - q q - - q q - - - q q - -
Stefan Read - - - - - - - - - - - - - - q q - - q q - - - q q - -
 Kazachstan
Iwan Karaułow - - - - - - - - - - - - - - - q - - - - - - - - - - -
Nikołaj Karpienko 37 28 30 24 33 24 31 45 q 47 q 41 q - q 40 - - q 44 q 46 41 48 49 q -
Aleksiej Korolow q - q q - - - q - q - q - - q - - - q q q q q q q q -
Asan Tachtachunow q q - - 46 q q - q - q - q - - - - - - - q - - - - - -
Radik Żaparow q q q q 29 q 38 47 50 q q q q - - 48 47 - q 50 q 13 34 28 20 q -
 Korea Południowa
Choi Heung-chul - - - 41 30 30 32 34 q - - - - - q 32 30 29 - - q q q q 45 30 -
Choi Yong-jik - - - 44 50 34 45 q q - - - - - q q 48 q - - q - - - - - -
Kang Chil-ku - - - - 54 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kim Hyun-ki - - - - - 37 q - - - - - - - - - - - - - 48 q 50 q q q -
 Niemcy
Tobias Bogner - - - - - - - - - - - - - - - - - - 33 45 - - - - - - -
Severin Freund - - - - - 50 49 30 - q 20 q q - - - - - - - - - - - - - -
Stephan Hocke q 42 32 22 16 36 42 40 32 - - - - - 20 28 39 31 - - q - - - - - -
Kevin Horlacher - - - - - - - q q - - - - - q 38 - - 48 q - - - - - - -
Julian Musiol - - - - - - - 49 q - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Michael Neumayer 9 11 33 11 19 6 16 7 3 7 10 33 31 8 24 12 17 6 - - 27 11 17 19 17 19 21
Jörg Ritzerfeld - - - 41 56 - - q q - - - - - - - - - 49 q - 28 28 - - - -
Martin Schmitt 28 q 29 - - - - 11 19 11 4 14 15 26 17 q 22 39 - - 37 31 6 50 16 16 10
Felix Schoft - - - - - - - q 48 q 44 q 31 - - - - - - - - - - - - - -
Erik Simon - - - - - 45 48 q q - - - - q - - - q - 37 - - - - - - -
Georg Späth 45 22 26 - - 33 12 27 30 35 22 q 43 - - - - - 23 18 35 14 27 32 18 q -
Michael Uhrmann 25 21 38 - - 20 6 35 38 44 q - - 29 16 18 32 38 - - 23 30 29 14 10 14 16
Christian Ulmer q q q - - - - - q - - - - 33 q q - - - - - - - - - - -
Andreas Wank - - - - - - - q q - - 20 48 - - - - - - - - - - 46 43 - -
 Norwegia
Jon Aaraas - 38 31 - - - - - - - - 24 24 29 q 19 - - 31 38 - - - - - - -
Anders Bardal 20 10 12 23 12 15 20 18 11 19 2 9 7 16 7 1 10 3 5 15 3 6 2 6 9 5 6
Lars Bystøl - 26 20 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 14 7 9 36 - -
Kim René Elverum Sorsell - 43 43 - - - - - - - - - - - 47 q - - - - - - - 45 50 - -
Kenneth Gangnes - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 37 48 - -
Anders Jacobsen 6 - - - - 38 10 8 16 23 8 21 3 3 2 6 4 16 16 1 10 3 15 13 6 4 8
Tom Hilde 3 3 6 7 34 3 11 4 8 6 34 1 1 2 6 7 5 12 8 11 7 4 3 5 2 6 7
Eirik Kjelstrup - - 50 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Roar Ljøkelsøy 18 30 23 - - 29 34 20 32 35 50 10 q 35 - - 21 14 - - 21 47 q - - 40 -
Thomas Lobben - 49 46 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sigurd Pettersen 26 37 26 - dns[n] 22 24 32 41 12 q 2 50 - - - - - 46 35 31 34 q - - - -
Bjørn Einar Romøren 2 20 4 9 8 21 35 39 12 24 13 31 q 18 15 14 15 4 9 22 1 8 11 29 3 3 33
Henning Stensrud - 24 22 32 28 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 15 -
Andreas Vilberg - 18 25 - - - - 31 34 q q - - - 26 29 - - - - - - - - - - -
 Polska
Marcin Bachleda - 35 q q 39 - - q 31 q 46 42 q - 33 q 47 26 - - - - - - - - -
Stefan Hula - - - - - - - - - - - - - 39 24 35 29 30 39 32 51 - - - - - -
Maciej Kot q q q 35 52 q 43 38 q 41 q - - - q 41 - - 44 31 36 50 48 q q - -
Dawid Kubacki - - - - - - - - - - - - - - q q - - - - - - - - - - -
Adam Małysz 16 7 8 10 9 10 13 17 5 9 6 46 40 36 11 4 - - 7 9 11 7 12 11 11 9 12
Robert Mateja - - - - - - - - - - - - - q - q - - - - - - - - - - -
Krzysztof Miętus - - - - - - - - - - - 44 47 - q q - - - - - - - - - - -
Klemens Murańka - - - - - - - - - - - - - - q - - - - - - - - - - - -
Łukasz Rutkowski - - - - - - - - - - - - - - 38 q - - - - - - - - - - -
Kamil Stoch q 34 35 34 34 41 18 22 23 25 35 6 19 12 21 25 44 20 q 24 q 23 32 35 30 29 29
Piotr Żyła 44 - - - - 47 q - - - - - - - q q 38 45 - - - 49 49 q 45 39 -
 Rosja
Dmitrij Ipatow q q q 37 59 q q q 45 42 39 q 46 15 q 45 41 41 q 47 39 - - - - - -
Pawieł Karielin 15 25 28 48 40 19 23 dsq[o] 42 43 9 32 27 dsq 14 31 41 13 - - 18 - - - - - -
Dienis Korniłow 17 q 13 20 13 25 30 q 24 15 5 50 36 22 28 37 13 5 - - 29 - - 26 26 q 14
Ilja Roslakow - - - - - - - 23 q 48 q 49 44 31 45 dns - - 24 q 25 - - q 31 q -
Dmitrij Wasiljew 12 - dns[p] dns[i] - 23 19 13 13 4 7 36 14 4 31 10 18 28 - - 26 - - 42 41 q 26
 Słowacja
Martin Mesík - - - q 40 q q q q q q q 49 - q q - - q q 49 - - q q q -
 Słowenia
Jure Bogataj - - - - - - - - - - - 15 42 - dsq 34 49 46 33 38 - - - - - 38 -
Jernej Damjan 22 5 5 5 17 9 14 14 15 32 18 35 5 10 21 11 - - 6 10 2 40 40 23 34 27 24
Matic Kramaršič q q q - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Robert Kranjec 24 39 34 35 20 32 q 24 q 38 23 17 45 23 39 21 14 8 14 13 42 20 25 31 32 18 4
Rok Mandl - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q -
Mitja Mežnar - - - - - 43 46 - - - - - - - - - - - - - - - - - - q -
Primož Peterka 23 32 39 40 22 28 27 dsq[q] q q q 28 34 - 29 22 26 21 32 23 q 20 38 41 38 q -
Primož Pikl 49 45 48 29 61 - - q q - - - - - - - - - - - - - - - - 28 31
Jurij Tepeš q q q 45 24 35 37 - - 50 q - - 27 - - 37 35 - - - 45 q - - 24 28
Jure Šinkovec - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 40 - - 37 39 q -
Rok Urbanc - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q -
 Stany Zjednoczone
Anders Johnson - - - - - - - - - - - - - - q q - - q q - - - - - - -
 Szwajcaria
Simon Ammann 8 8 11 15 6 12 24 5 9 3 35 26 10 14 8 3 11 10 12 4 11 5 13 33 13 13 9
Antoine Guignard - - - - - q q - - - - 40 q - - - - - - - 44 - - - - - -
Andreas Küttel 19 9 14 12 21 7 1 10 7 9 25 7 20 17 9 5 9 7 3 6 15 22 21 2 40 10 18
Guido Landert q 27 24 33 25 31 32 q 46 49 40 38 34 19 43 36 36 36 - - 30 - - 15 47 33 -
Michael Möllinger 34 47 q q - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Szwecja
Andreas Arén q q 47 q 23 q q q q q q - - 34 q q - - 45 q q 40 46 49 42 35 -
Johan Erikson - - - - - - - q q q 48 - - dns q q - - q q 46 32 30 37 44 36 -
Isak Grimholm q q q q 45 q q - - - - - - - - - - - - - - - - - - q -
Carl Nordin - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q -
 Ukraina
Wołodymyr Boszczuk q - - 47 - q - - 47 - - 47 q q 40 39 - - 40 43 q 38 43 - - - -
Ołeksandr Łazarowicz 50 - - - 44 q 47 dsq[o] - - - q - - 42 q - - 40 q 47 48 37 - - - -
Witalij Szumbareć q - - 46 58 - q q q - - - q q - - - - - - q - - - - - -
 Włochy
Sebastian Colloredo - q q 19 34 40 17 q 37 45 41 23 17 q 35 24 - - 27 26 q 33 36 44 19 q -
Andrea Morassi - q q 49 48 q q 41 q q 26 q 21 40 q q - - q q - - - q q - -
1-30     31-70     q - udział w kwalifikacjach      dns - Zawodnik nie wystartował      dsq - Zawodnik zdyskwalifikowany

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Pozostałe miejsca zawodów (Świat)

Klasyfikacja końcowa (po 27 / 27 konkursach)

Miejsce Zawodnik Występy Punkty Strata do lidera
1. Austria Thomas Morgenstern 27 1794 0
2. Austria Gregor Schlierenzauer 24 1561 -233
3. Finlandia Janne Ahonen 25 1291 -503
4. Norwegia Tom Hilde 27 1228 -566
5. Norwegia Anders Bardal 27 942 -852
6. Norwegia Anders Jacobsen 24 827 -967
7. Szwajcaria Andreas Küttel 27 778 -1016
8. Finlandia Janne Happonen 24 755 -1139
9. Szwajcaria Simon Ammann 27 728 -1066
10. Austria Wolfgang Loitzl 27 715 -1079
11. Norwegia Bjørn Einar Romøren 26 690 -1104
12. Polska Adam Małysz 25 632 -1162
13. Austria Andreas Kofler 27 627 -1167
14. Austria Martin Koch 25 569 -1225
15. Słowenia Jernej Damjan 25 522 -1272
16. Niemcy Michael Neumayer 25 507 -1287
17. Czechy Roman Koudelka 23 411 -1383
18. Rosja Dmitrij Wasiljew 18 288 -1506
19. Finlandia Matti Hautamäki 23 273 -1521
19. Niemcy Martin Schmitt 19 273 -1521
21. Austria Arthur Pauli 22 261 -1533
22. Rosja Dienis Korniłow 20 247 -1547
23. Francja David Lazzaroni 22 239 -1555
24. Francja Emmanuel Chedal 26 234 -1560
25. Słowenia Robert Kranjec 25 233 -1561
26. Finlandia Harri Olli 12 210 -1584
27. Niemcy Michael Uhrmann 20 185 -1609
28. Japonia Taku Takeuchi 21 180 -1614
29. Austria Manuel Fettner 16 160 -1634
30. Polska Kamil Stoch 24 157 -1637
31. Japonia Daiki Itō 15 133 -1661
32. Rosja Pawieł Karielin 17 129 -1665
33. Norwegia Sigurd Pettersen 14 128 -1666
34. Japonia Noriaki Kasai 18 122 -1672
35. Japonia Shōhei Tochimoto 19 109 -1685
36. Niemcy Georg Späth 17 106 -1688
37. Norwegia Roar Ljøkelsøy 16 99 -1695
37. Norwegia Lars Bystøl 6 99 -1695
39. Włochy Sebastian Colloredo 17 76 -1718
40. Słowenia Primož Peterka 20 72 -1722
41. Czechy Martin Cikl 11 60 -1734
42. Szwajcaria Guido Landert 20 46 -1748
43. Czechy Antonín Hájek 13 44 -1750
44. Czechy Jan Matura 14 39 -1755
45. Niemcy Stephan Hocke 12 38 -1756
46. Kazachstan Radik Żaparow 11 36 -1758
47. Norwegia Henning Stensrud 5 35 -1759
47. Czechy Borek Sedlák 10 35 -1759
49. Czechy Jakub Janda 9 29 -1765
49. Finlandia Kalle Keituri 4 29 -1765
51. Norwegia Jon Aaraas 8 28 -1766
52. Finlandia Arttu Lappi 10 27 -1767
53. Norwegia Andreas Vilberg 6 26 -1768
53. Austria Martin Höllwarth 4 26 -1768
55. Austria Roland Müller 2 23 -1771
56. Słowenia Jurij Tepeš 11 21 -1773
56. Rosja Ilja Roslakow 10 21 -1773
58. Francja Vincent Descombes Sevoie 17 18 -1776
58. Austria Mario Innauer 2 18 -1776
58. Japonia Fumihisa Yumoto 12 18 -1776
58. Kazachstan Nikołaj Karpienko 16 18 -1776
58. Finlandia Veli-Matti Lindström 8 18 -1776
63. Japonia Takanobu Okabe 7 16 -1778
63. Rosja Dmitrij Ipatow 12 16 -1778
63. Słowenia Jure Bogataj 9 16 -1778
66. Austria Balthasar Schneider 2 15 -1779
66. Włochy Andrea Morassi 6 15 -1779
68. Austria Bastian Kaltenböck 6 12 -1782
68. Niemcy Severin Freund 4 12 -1782
68. Finlandia Jussi Hautamäki 7 12 - 1782
71. Niemcy Andreas Wank 4 11 -1783
72. Finlandia Sami Niemi 9 10 -1784
72. Polska Stefan Hula 8 10 -1784
74. Szwecja Andreas Arén 9 8 -1786
75. Japonia Akira Higashi 2 7 -1787
76. Korea Południowa Choi Heung-chul 10 6 -1788
76. Niemcy Jörg Ritzerfeld 5 6 -1788
78. Polska Marcin Bachleda 8 5 -1789
78. Słowenia Primož Pikl 7 5 -1789
80. Austria Stefan Kaiser 1 3 -1765
80. Japonia Yūta Watase 5 3 -1765
82. Czechy Jiří Mazoch 2 2 -1766
82. Finlandia Ville Larinto 4 2 -1766
84. Szwecja Johan Erikson 7 1 -1767

Klasyfikacja Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja końcowa (po 31 / 31 konkursów)

Miejsce Zawodnik Punkty Strata do lidera
1. Austria Austria 6724 0
2. Norwegia Norwegia 5303 -1422
3. Finlandia Finlandia 3627 -3097
4. Szwajcaria Szwajcaria 1752 -4972
5. Niemcy Niemcy 1688 -5036
6. Słowenia Słowenia 1503 -5221
7. Rosja Rosja 1001 -5723
8. Japonia Japonia 888 -5836
9. Czechy Czechy 815 -5909
10. Polska Polska 804 -5920
11. Francja Francja 541 -6183
12. Włochy Włochy 86 -6638
13. Kazachstan Kazachstan 54 -6670
14. Szwecja Szwecja 9 -6715
15. Korea Południowa Korea Południowa 6 -6718
16. Białoruś Białoruś 0 -6724
16. Estonia Estonia 0 -6724
16. Kanada Kanada 0 -6724
16. Słowacja Słowacja 0 -6724
16. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 0 -6724
16. Ukraina Ukraina 0 -6724
16. Bułgaria Bułgaria 0 -6724

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: 56. Turniej Czterech Skoczni.

Klasyfikacja końcowa (po 4 / 4 skoczni)

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Punkty
1 Janne Ahonen  Finlandia 1085,8
2 Thomas Morgenstern  Austria 1066,0
3 Michael Neumayer  Niemcy 994,6
4 Adam Małysz  Polska 979,9
5 Dmitrij Wasiljew  Rosja 977,5
6 Andreas Küttel  Szwajcaria 959,3
7 Anders Bardal  Norwegia 958,7
8 Martin Schmitt  Niemcy 955,9
9 Anders Jacobsen  Norwegia 943,2
10 Janne Happonen  Finlandia 936,6
11 Roman Koudelka  Czechy 932,4
12 Gregor Schlierenzauer  Austria 902,3
13 Matti Hautamäki  Finlandia 899,6
14 Tom Hilde  Norwegia 878,3
15 Simon Ammann  Szwajcaria 871,5
16 Wolfgang Loitzl  Austria 855,8
17 Arthur Pauli  Austria 819,6
18 Jernej Damjan  Słowenia 810,4
19 Bjørn Einar Romøren  Norwegia 791,1
20 Martin Koch  Austria 789,8
21 Kamil Stoch  Polska 765,7
22 Taku Takeuchi  Japonia 756,9
23 Georg Späth  Niemcy 748,9
24 Dienis Korniłow  Rosja 685,0
25 Jakub Janda  Czechy 667,9
26 Manuel Fettner  Austria 647,1
27 Shōhei Tochimoto  Japonia 644,2
28 Robert Kranjec  Słowenia 547,1
29 Arttu Lappi  Finlandia 544,0
30 Andreas Kofler  Austria 535,7
31 Roar Ljøkelsøy  Norwegia 527,8
32 Emmanuel Chedal  Francja 517,7
33 David Lazzaroni  Francja 517,5
34 Noriaki Kasai  Japonia 512,1
35 Sigurd Pettersen  Norwegia 451,3
36 Mario Innauer  Austria 433,4
37 Pawieł Karielin  Rosja 428,3
38 Martin Cikl  Czechy 427,0
39 Severin Freund  Niemcy 420,7
40 Veli-Matti Lindström  Finlandia 414,9
41 Jan Matura  Czechy 408,7
42 Balthasar Schneider  Austria 325,9
43 Ilja Roslakow  Rosja 324,3
44 Borek Sedlák  Czechy 319,3
45 Martin Höllwarth  Austria 316
46 Michael Uhrmann  Niemcy 313
47 Andrea Morassi  Włochy 311,9
48 Sebastian Colloredo  Włochy 293,9
49 Dmitrij Ipatow  Rosja 292,5
50 Guido Landert  Szwajcaria 276,2
51 Roland Müller  Austria 232
52 Andreas Vilberg  Norwegia 217,2
53 Stephan Hocke  Niemcy 214,7
54 Maciej Kot  Polska 210,4
55 Ville Larinto  Finlandia 209,1
56 Daiki Itō  Japonia 206,4
57 Sami Niemi  Finlandia 201,1
58 Stefan Kaiser  Austria 196,4
59 Nikołaj Karpienko  Kazachstan 195,9
60 Marcin Bachleda  Polska 191,7
61 Radik Żaparow  Kazachstan 190,6
62 Felix Schoft  Niemcy 183,5
63 Fumihisa Yumoto  Japonia 181,5
64 Choi Heung-chuli  Korea Południowa 110,2
65 Vincent Descombes Sevoie  Francja 108,9
66 Wołodymyr Boszczuk  Ukraina 97,4
67 Julian Musiol  Niemcy 95,1
68 Thomas Thurnbichler  Austria 85,2
69 Jurij Tepeš  Słowenia 81,1
70 Johan Erikson  Szwecja 81,0

Klasyfikacja Turnieju Nordyckiego[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Turniej Nordycki 2008.

Klasyfikacja końcowa (po 4 / 4 skoczni)

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Punkty
1 Gregor Schlierenzauer  Austria 897,6
2 Tom Hilde  Norwegia 878,5
3 Janne Happonen  Finlandia 876,8
4 Janne Ahonen  Finlandia 855,5
5 Anders Bardal  Norwegia 854,0
6 Thomas Morgenstern  Austria 842,2
7 Andreas Kofler  Austria 823,1
8 Adam Małysz  Polska 820,2
9 Anders Jacobsen  Norwegia 818,7
10 Martin Koch  Austria 804,8
11 Bjørn Einar Romøren  Norwegia 769,6
12 Michael Neumayer  Niemcy 754,5
13 Emmanuel Chedal  Francja 730,1
14 Matti Hautamäki  Finlandia 729,6
15 Michael Uhrmann  Niemcy 729,5
16 Wolfgang Loitzl  Austria 728,1
17 Shōhei Tochimoto  Japonia 718,6
18 Lars Bystøl  Norwegia 685,0
19 Taku Takeuchi  Japonia 674,4
20 Simon Ammann  Szwajcaria 671,3
21 Andreas Küttel  Szwajcaria 659,4
22 Jussi Hautamäki  Finlandia 655,3
23 Manuel Fettner  Austria 627,6
24 Martin Schmitt  Niemcy 621,2
25 Georg Späth  Niemcy 603,4
26 Radik Żaparow  Kazachstan 588,3
27 David Lazzaroni  Francja 555,5
28 Arthur Pauli  Austria 544,7
29 Roman Koudelka  Czechy 526,9
30 Robert Kranjec  Słowenia 498,4
31 Noriaki Kasai  Japonia 478,8
32 Daiki Itō  Japonia 375,3
33 Sebastian Colloredo  Włochy 471,8
34 Jernej Damjan  Słowenia 450,3
35 Antonín Hájek  Czechy 446,3
36 Kamil Stoch  Polska 446,0
37 Johan Erikson  Szwecja 437,7
38 Dienis Korniłow  Rosja 376,4
39 Primož Peterka  Słowenia 371,3
40 Andreas Arén  Szwecja 318,6
41 Nikołaj Karpienko  Kazachstan 305,7
42 Vincent Descombes Sevoie  Francja 297,7
43 Guido Landert  Szwajcaria 295,2
44 Jörg Ritzerfeld  Niemcy 287,3
45 Fumihisa Yumoto  Japonia 256,8
46 Jure Šinkovec  Słowenia 175,5
47 Dmitrij Wasiljew  Rosja 172,4
48 Wołodymyr Boszczuk  Ukraina 170,1
49 Piotr Żyła  Polska 168,1
50 Kenneth Gangnes  Norwegia 162,4
51 Andreas Wank  Niemcy 161,5
52 Tami Kiuru  Finlandia 159,8
53 Kim René Elverum Sorsell  Norwegia 142,8
53 Ołeksandr Łazarowicz  Ukraina 141,6
55 Jan Matura  Czechy 140,6
56 Sigurd Pettersen  Norwegia 102,2
57 Jakub Janda  Czechy 99,9
58 Ilja Roslakow  Rosja 95,8
59 Borek Sedlák  Czechy 88,3
60 Jurij Tepeš  Słowenia 84,1
61 Choi Heung-chuli  Korea Południowa 76,7
62 Maciej Kot  Polska 74,6
63 Roar Ljøkelsøy  Norwegia 64,4
64 Kim Hyun-ki  Korea Południowa 31,0

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie inaugurującym nowy sezon, rolę lidera przyjmuje zawodnik, który zwyciężył w poprzedniej edycji.

Nr Zawodnik Data objęcia pozycji lidera Miasto Data utraty pozycji lidera Miasto Liczba konkursów
1. Polska Adam Małysz
Triumfator PŚ 2006/07[1]
1 grudnia 2007 Finlandia Kuusamo[2] 1
2. Austria Thomas Morgenstern 1 grudnia 2007 Finlandia Kuusamo[2]
Triumfator PŚ 2007/08[3]
26

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. Konkurs dodatkowy w zastępstwie odwołanego konkursu w Kranju.
  2. Konkurs odwołany z powodu wysokich temperatur i braku śniegu.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  4. Konkurs dodatkowy w zastępstwie odwołanego konkursu w Innsbrucku.
  5. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych odbyła się tylko jedna seria.
  6. Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu 19 stycznia, ograniczony do jednej serii.
  7. Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu 26 stycznia, z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych odbyła się tylko jedna seria.
  8. Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu w Lahti 2 marca.
  9. 9,0 9,1 nie wystartował w kwalifikacjach do 1 konkursu w Villach
  10. 10,0 10,1 dyskwalifikacja w kwalifikacjach do 2 konkursu w Bischofshofen
  11. 11,0 11,1 dyskwalifikacja w kwalifikacjach do konkursu w Kuusamo
  12. 12,0 12,1 nie wystartował w kwalifikacjach do konkursu w Kuusamo
  13. Nie wystartował w kwalifikacjach do konkursu w Oberstdorfie
  14. nie wystartował 2 konkursie w Villach
  15. 15,0 15,1 dyskwalifikacja w kwalifikacjach do konkursu w Oberstdorfie
  16. nie wystartował w kwalifikacjach do 2 konkursu w Trondheim
  17. dyskwalifikacja podczas konkursu w Oberstdorfie

Przypisy

  1. "e.on Ruhrgas" FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2007-03-25. [dostęp 2013-11-18].
  2. 2,0 2,1 FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2007-12-01. [dostęp 2013-11-18].
  3. "e.on Ruhrgas" FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2008-03-16. [dostęp 2013-11-18].