Tok FM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TOK FM)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Radio Tok FM
Państwo  Polska
Język polski
Siedziba 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10[1]
Założono 1998
Inne nazwy Inforadio
Właściciel Agora SA,
Polityka – Spółdzielnia Pracy
Redaktor naczelny Kamila Ceran
Częstotliwości
w miastach
Elbląg – 89,2 MHz
Gdańsk – 97,8 MHz
Gdynia – 95,2 MHz
Gorzów Wlkp. – 87,9 MHz
Katowice – 97,4 MHz
Kielce – 94,9 MHz
Kraków – 102,9 MHz
Lublin – 93,8 MHz
Łódź – 97,4 MHz
Opole – 96,9 MHz
Poznań – 97,7 MHz
Płock – 101,2 MHz
Radom – 104,0 MHz
Szczecin – 99,3 MHz
Toruń – 88,2 MHz
Warszawa – 97,7 MHz
Wrocław – 95,8 MHz
Wikicytaty Tok FM w Wikicytatach
Strona internetowa radia

Radio Tok FM (nazwa stylizowana Radio TOK FM) – polska ponadregionalna stacja radiowa o charakterze informacyjno-publicystycznym, nadawana w siedemnastu miastach Polski: Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Płocku, Radomiu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu[2], a także za pośrednictwem Internetu i jako niekodowana z satelity Hot Bird.

Rozgłośnia pierwotnie miała swoją siedzibę w Śródmieściu Warszawy przy ulicy Wspólnej 61. Obecnie redakcja TOK FM mieści się przy ulicy Czerskiej 8/10 w Warszawie, w biurowcu Agory.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozgłośnia została założona w 1998 roku pod nazwą Inforadio. Przez pierwsze miesiące istnienia była radiem, w którym główną część programu zajmowały serwisy informacyjne, bloki krótkich wiadomości politycznych i gospodarczych.

Pod koniec 1998 roku nazwę stacji zmieniono na TOK FM. Jednocześnie wprowadzono nową formułę nadawania, która była promowana pod hasłem Rozmowy niekontrolowane. Stacja przyjęła profil informacyjno-dyskusyjny. Zrezygnowano z lektorów zastępując ich prezenterami komentującymi na żywo aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie. Na antenie mogli także wypowiadać się dzwoniący słuchacze. Dyskusje połączono z pojawiającym się co 15 minut serwisem BBC.

3 marca 2003 TOK FM ponownie zmieniło formułę programową. Przyjęto nową ramówkę i hasło Pierwsze Radio Informacyjne[3] – całość programu wypełniona została przez serwisy informacyjne emitowane w ciągu dnia co 20 minut, a w nocy co godzinę. Wprowadzono również pasma publicystyczne z udziałem znanych dziennikarzy i publicystów.

W 2005 roku stacja zmieniła właścicieli. Pierwotnie należała do spółki Inforadio Sp. z o.o., której udziałowcami byli: Agora SA, CEB, Polityka – Spółdzielnia Pracy i Infor. Od 2005 roku współwłaścicielami radia są Agora SA (66% udziałów) i Polityka – Spółdzielnia Pracy (34% udziałów)[4].

Od 2011 Radio TOK FM przyznaje swoją nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną, lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. W 2011 nagrodzony został Michał Boni[5], w 2012 – Danuta Wałęsa[6], w 2013 – Katarzyna Szymielewicz i Fundacja Panoptykon[7], a w 2014 – pułkownik Krzysztof Olkowicz[8]. Od 2013 nagroda TOK FM nosi imię Anny Laszuk, zmarłej 12 października 2012 dziennikarki radia.

Słuchalność[edytuj | edytuj kod]

W okresie maj – lipiec 2014 TOK FM było 7 rozgłośnią radiową w Polsce i miało 1,3% udziału w rynku[9]. Radio TOK FM jest w czołówce stacji wybieranych przez dyrektorów i prezesów. W okresie styczeń – czerwiec 2014 udział stacji w tej grupie wyniósł 2,8% (wzrost z 2,4% w okresie styczeń – czerwiec 2013)[10]. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców Radio TOK FM osiągnęło udział 5,1% w okresie styczeń – czerwiec 2014 (wzrost z 4,6% w okresie styczeń – czerwiec 2013)[11].

Kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

Audycje[edytuj | edytuj kod]

Serwisy informacyjne[edytuj | edytuj kod]

Informacje nadawane są codziennie co 20 minut od 5:00 do 20:00 (poniedziałek-piątek) od 7:00 do 20:00 (weekend) i co godzinę od 20:00 do 5:00 (poniedziałek-piątek) i od 20:00 do 7:00 (weekend). Prognoza pogody podawana jest na zakończenie każdego serwisu. W dni powszednie trzy razy dziennie serwis zawiera dodatkowy segment gospodarczy, a cztery razy dziennie segment sportowy. Segment kulturalny nadawany jest pięć razy dziennie, od poniedziałku do piątku.

Audycje poranne[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze śniadanie w TOKu: poniedziałek – piątek, prowadzi Piotr Maślak

Poranek Radia TOK FM:

Audycje publicystyczne w dni powszednie[edytuj | edytuj kod]

Audycje ekonomiczne[edytuj | edytuj kod]

Audycje wieczorne[edytuj | edytuj kod]

Salon Radia TOK FM:

Wieczór Radia TOK FM:

  • poniedziałek: Historia w TOKu, Homo politicus, Zjawisko, prowadzi Karolina Lewicka
  • wtorek: Ja, Ty, Ona, On, My, Wy, Oni , One – ciało i dusza, prowadzi Ewa Podolska
  • środa: Razem czy osobno?, Drzwi otwarte w Radiu TOK FM, Między stronami, prowadzi Paweł Sulik
  • czwartek: Radiowa Akademia Nauk, Biosfera, Klasyki dla grzeszników, prowadzi Karolina Głowacka
  • piątek: Magazyn horyzonty, Kobiecy eter, Dorosłe dzieci, prowadzi Hanna Zielińska

Audycje weekendowe[edytuj | edytuj kod]

Audycje muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Audycje satyryczne[edytuj | edytuj kod]

  • Klub komediowy, prowadzą Joanna Pawluśkiewicz, Bartosz Młynarski i Michał Sufin oraz inni artyści warszawskiego Klubu Komediowego[16]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]