Tutkarz ogonkowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tutkarz ogonkowiec
Neocoenorrhinus pauxillus
(Germar, 1824)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

ryjkowce

Rodzina

tutkarzowate

Podrodzina

Rhynchitinae

Plemię

Rhynchitini

Podplemię

Rhynchitina

Rodzaj

Neocoenorrhinus

Podrodzaj

Neocoenorrhinus s.str.

Gatunek

tutkarz ogonkowiec

Tutkarz ogonkowiec[1][2] (Neocoenorrhinus pauxillus) – gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję od Półwyspu Iberyjskiego po Azję Środkową i Iran. Żeruje na drzewach i krzewach z rodziny różowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1824 roku przez Ernsta Friedricha Germara pod nazwą Rhynchites pauxillus[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o krępym ciele długości od 2,1 do 3,3 mm. Ubarwienie wierzchu ciała ma od ciemnoniebieskiego do ciemnozielonego, zawsze z metalicznym połyskiem. Owłosienie ma ciemne, na pokrywach bardzo długie i półwzniesione[4].

Ryjek jest cienki, przed nasadą czułków silnie zagięty, u samca tak długi jak przedplecze, u samicy tak długi jak szerokość przedplecza. Głowa za oczami, silnie wypukłymi u samca i słabo wypukłymi u samicy, jest śladowo przewężona. Punktowanie głowy i przedplecza jest gęste, głębokie i tak samo duże. Pokrywy są krótkie, 1,7 raza szersze od przedplecza. Silnie rozwinięte rzędy pokryw rzeźbią głębokie punkty; dziewiąty rząd łączy się z dziesiątym pośrodku długości pokrywy. Znacznie węższe od rzędów, wypukłe międzyrzędy mają rozproszone i drobne punktowanie[4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Imago na liściu

Owad ten zasiedla lasy, zarośla, polany, murawy kserotermiczne, sady, ogrody i parki. Owady dorosłe aktywne są od marca lub kwietnia do lipca. Są foliofagami żerującymi na liściach, kwiatach i pąkach drzew i krzewów z rodziny różowatych[2]. Od początku do maja samice składają jaja do ogonków liściowych lub głównych żyłek liści[4][5]. Do roślin pokarmowych larw należą głogi, grusze, irgi, jabłonie, jarzęby, pigwy, nieszpułki, róże, śliwy i wiśnie[4][6]. Klucie larw następuje po około 5–8 dniach[5]. Są one endofitofagami minującymi liście[2]. Rozwój larwalny trwa około 4 tygodni. Wyrośnięta larwa schodzi do gleby[4][5] i przepoczwarcza się na średniej głębokości 13 cm[4]. Rozwój poczwarki zajmuje od 2 do 3 tygodni. Stadium zimującym jest owad dorosły[5].

Gatunek palearktyczny. W Europie znany jest z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Luksemburga, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Liechtensteinu, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Grecji oraz europejskich części Rosji i Turcji[6][3]. W Azji zamieszkuje azjatycką część Turcji, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Kazachstan oraz Iran[6]. W Polsce jest owadem pospolitym na terenie całego kraju[2][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Kuntze. Krytyczny przegląd szkodników z rzędu chrząszczy zarejestrowanych w Polsce w latach 1919—1933. „Rocznik Ochrony Roślin”. 3 (2), 1936. Warszawa. 
  2. a b c d Neocoenorrhinus pauxillus – Tutkarz ogonkowiec. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2021-10-12].
  3. a b Neocoenorrhinus pauxillus (Germar, 1824). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2021-10-12].
  4. a b c d e f Zdzisław Cmoluch: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 96-97 Rhinomaceridae, Attelabidae. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1979.
  5. a b c d e B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 18. Chrząszcze – Coleoptera. Ryjkowcowate prócz ryjkowców – Curculionioidea prócz Curculionidae.. Warszawa: 1992.
  6. a b c Hassan Ghahari, Enzo Colonnelli. An Annotated Catalogue of the Iranian Attelabidae (Coleoptera: Curculionoidea). „Journal of the Entomological Research Society”. 21 (2), s. 225-241, 2019. ISSN 2651-3579.