Łukasz Maciejewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łukasz Maciejewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1976
Tarnów
Zawód, zajęcie dziennikarz, nauczyciel akademicki, krytyk filmowy i teatralny
Alma Mater Uniwersytet Jagielloński
Uczelnia PWSFTviT w Łodzi
Wydział Wydział Aktorski
Stanowisko wykładowca asystent
Krewni i powinowaci Zbysław Marek Maciejewski (stryj)

Łukasz Maciejewski (ur. 13 marca 1976 w Tarnowie) – polski dziennikarz, krytyk filmowy, krytyk teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w zakresie filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jest wykładowcą na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (w 2015 otrzymał Nagrodę Rektora I stopnia za wyjątkowe osiągnięcia pedagogiczne[1], a w 2016 Nagrodę Rektora II stopnia). W latach 2013–2014 wykładowca dziennikarstwa w Szkole Kina w Collegium Civitas w Warszawie, w latach 2016–2018 wykładowca na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym.

Jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie (od 2015), Festiwalu Grand Prix Komeda (od 2018) w Ostrowie Wielkopolskim[2], ambasadorem projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury (od 2016)[3], kuratorem filmowym Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie (od 2013), członkiem Rady Artystycznej Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie oraz członkiem Rady Programowej projektu TheMuBa Borysa Szyca[4].

Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, gdzie zasiada w kapitule Nagrody im. Stefana Treugutta.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień: „Złotą Różę”, „Uskrzydlonego”, „Dziennikarską Wenę”, Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, „artKciuka 2018”, Medal Polonia Minor.

Jest bratankiem malarza Zbysława Marka Maciejewskiego (1946−1999)[5].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Współpracuje z kilkunastoma czasopismami i portalami, jest stałym felietonistą Onetu, felietonistą „Kalejdoskopu Łódzkiego”[6], recenzentem teatralnym portalu AICT i HBO Polska, współpracownikiem „Gazety Krakowskiej”, Pleografu, Dekady Literackiej, „Bardziej Kochanych”, Dialogu (Niemcy), Queer.pl, portalu Legalna Kultura oraz Fipresci.org.

Od 2010 zasiada w kapitule Paszportów „Polityki” w kategorii film, a od 2015 w kapitule nagrody im. Stefana Treugutta polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT dla twórcy Teatru TV.

Od 1999 w Mościckim Centrum Kultury, później Centrum Sztuki Mościce, prowadzi kino Millennium, a w nim autorski cykl „Goście Łukasza Maciejewskiego”. Od 2013 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie prowadzi cykl „Przywrócone arcydzieła”[7], od 2010 we Wrocławiu w Dolnośląskie Centrum Filmowe jest gospodarzem „Magla filmowego” – spotkań z ludźmi kina. Prowadzi comiesięczne autorskie cykle filmowe w warszawskiej Bibliotece im. Staszica: „Aktorki na Bielanach”[8] oraz „Kino za Rogiem w Bibliotece”. Jest ambasadorem konkursu Nespresso Talents dla młodych filmowców.

Od 2009 jest ekspertem telewizji HBO Polska, w latach 2006–2016 był ekspertem komisji stałych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jest członkiem Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Tarnowa. Był moderatorem i współorganizatorem kilkuset festiwali i przeglądów filmowych w Polsce i w Europie. Jest kuratorem sekcji filmowej festiwalu „Isola Del Cinema” w Rzymie (2012–2014), festiwalu „Przestrzenie inspiracji” w Lublinie (2015) oraz „Music and Film Festival Fonomo” w Bydgoszczy (2013–2014) oraz jurorem kilkudziesięciu festiwali filmowych, m.in. w Rabacie, Montrealu, Karlovych Varach, Podgoricy, Agadirze, Skopje, Chociebużu i Pusanie. Został honorowym patronem i jurorem Konkursu Artystycznego Fenomen Rodu Sobocińskich im. Piotra Sobocińskiego, członkiem Rady Fundacji Kultury i Sztuki – „i Kropka”. Współpracuje z DKF „Oskard” w Konin (od 2015), z „Akademią Filmu Polskiego” w Muzeum Kinematografii w Łodzi (od 2017) oraz z Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, gdzie jest kuratorem wakacyjnego programu filmowego „Bulwart” nad Zalew Nowohucki (od 2017).

Wystąpił w filmach dokumentalnych Zawód reżyser – Agnieszka Holland (2008) w reżyserii Piotra Stasika, Andrzej Barański (2007) w reżyserii Leiva Igora Devolda oraz w drugiej części serialu dokumentalnego Blok (2018) w reżyserii Tomasza Knittela. W 2016 zagrał samego siebie w eksperymentalnym dokumencie kreacyjnym Zenon w reżyserii Huberta Klimko-Dobrzanieckiego.

W telewizji był pierwszym gospodarzem dnia filmowego w TVP Kultura. Prowadził krakowski magazyn filmowy Projektor w TVP3 oraz magazyn Bilet do kina w kanale nFilm HD, współpracuje z Ale Kino+ oraz Canal+. Od 2010 występuje jako stały ekspert filmowy i komentator w Tygodnik Kulturalny w TVP Kultura.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2011 został wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony” Tarnowskiej Fundacji Kultury za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej, eseistyki teatralnej” oraz za tom wywiadów Przygoda myśli. W 2012 został uhonorowany „Złotą Różą” TEMI dla największej osobowości Tarnowa w 2011 roku m.in. za „najwyższy poziom dziennikarstwa kulturalnego oraz nową jakość w filmowej krytyce – prasowej i telewizyjnej” oraz nagrodą „Krakowska Książka Miesiąca” przyznaną w grudniu 2012 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury Krakowie za tom esejów Aktorki. Był nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski 2012” „Gazety Krakowskiej” oraz „Złotej Róży 2013” za książki Aktorki i Wszystko jest lekko dziwne. Jest laureatem „Dziennikarskiej Weny” (2013) – nagrody prezydenta Tarnowa „za dziennikarską cnotę w krytyce filmowej i telewizyjnej” oraz za dwie książki Aktorki i Wszystko jest lekko dziwne. Był nominowany do Nagrody „Bestsellera Empiku” 2013 za wywiad rzekę z Danutą Stenką Flirtując z życiem. W 2014 był nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, a w 2016 ponownie do tytułu „Człowieka Roku 2015” „Gazety Krakowskiej” za książkę Aktorki. Portrety (finalista plebiscytu).

W 2018 za tom Aktorki Odkrycia otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii książek o tematyce filmowej (ex aequo z książką Barbary Hollender „Od Munka do Maślony”[9]).

W 2018 otrzymał artKciuka na Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie dla Osobowości Roku[10]

W 2018 otrzymał Medal „Polonia Minor”, przyznany przez marszałka Małopolski za wieloletnią pracę na rzecz wzbogacania życia kulturalnego Małopolski i jej mieszkańców[11][12]

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

 • Autorzy kina polskiego (praca zbiorowa), wyd. Rabid, Kraków 2004
 • Z Melpomeną pod rękę (praca zbiorowa), Tarnów 2004
 • 30 Najważniejszych programów TV w Polsce (praca zbiorowa), wyd. Trio, Warszawa 2005
 • Kino polskie wobec umierania i śmierci (praca zbiorowa), wyd. Akademii Bydgoskiej, Bydgoszcz 2005
 • Autorzy kina europejskiego (praca zbiorowa), wyd. Rabid, Kraków 2006,
 • Tako rzecze... Lem (praca zbiorowa), wyd. Hranitel, Moskwa, Rosja 2006
 • Na peryferiach dwóch miast (praca zbiorowa), wyd. Teatr Ludowy, Kraków 2006
 • Filmowe zwierciadła Europy (praca zbiorowa), wyd. Wers, Bydgoszcz 2006
 • Marek Koterski (współautor: Ewa Mazierska), Filmoteka Narodowa, Warszawa 2006
 • Głosy wolności. 50 lat polskiej szkoły filmowej (praca zbiorowa), wyd. Skorpion, Warszawa 2007
 • Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu, wyd. Trio, Warszawa 2009
 • Lem (praca zbiorowa), wyd. Hranitel, Moskwa, Rosja 2009
 • Zanussi. Przemiany (praca zbiorowa), wyd. korporacja Ha!art, Kraków 2009
 • Operowa Małopolska, wyd. Opera Krakowska, Kraków 2010
 • Roman Polański – dwujęzyczny album DVD poświęcony szkolnym etiudom Romana Polańskiego, wyd. PWSFTviT, Łódź 2011
 • W stronę kina filozoficznego (praca zbiorowa), wyd. WAM, Kraków, 2011
 • Żmijewski. Przewodnik „Krytyki Politycznej” (praca zbiorowa), wyd. Krytyka Polityczna, Warszawa 2012
 • Lupa. Theatre (praca zbiorowa), wyd. Yale University Press, New Heaven, USA 2012
 • Od Jane Austen do Iana McEwana. Adaptacje literatury brytyjskiej (praca zbiorowa), wyd. Fundacja Kino, 2012
 • Wobec metafizyki. Filozofia-sztuka-film (praca zbiorowa), wyd. WAM, Kraków 2012
 • Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2012
 • Aktorki. Spotkania, wyd. Świat Książki, Warszawa 2012
 • Polskie piśmiennictwo filmowe (praca zbiorowa), wyd. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2013
 • Konrad Eberhardt (praca zbiorowa), wyd. Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2013
 • Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim, wyd. Znak, Kraków 2013
 • Aktorki. Portrety, wyd. Znak, Kraków 2015 (drugie wydanie – 2017)[13]
 • Rysa na raju. My i niepełnosprawni (praca zbiorowa), wyd. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”, Warszawa 2015
 • Mapa teatru publicznego (praca zbiorowa), wyd. Instytut Książki – Dział Wydawnictw, Warszawa 2015
 • Europejskie kino gatunków (praca zbiorowa), wyd. Uniwersytet Jagielloński, Kraków 2016
 • Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwatka, Psychologia osiągnięć dla twórców filmowych (bohater), wyd. Wojciech Marzec, Warszawa 2017
 • Aktorki. Odkrycia, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2017[14]
 • Krystian Lupa, Łukasz Maciejewski, Koniec świata wartości. The end of the world of values, wyd. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Łódź 2017[15]
 • Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim. Nowe wydanie, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2018[16]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Łukasz Maciejewski z Nagrodą I stopnia Szkoły Filmowej w Łodzi, www.aict.art.pl [dostęp 2015-12-25].
 2. Łukasz Maciejewski nowym dyrektorem „GRAND PRIX KOMEDA”, www.tarnow.net.pl [dostęp 2018-04-02].
 3. Łukasz Maciejewski o naszym projekcie: kultura musi być dostępna, www.nck.pl [dostęp 2016-04-12].
 4. Rada programowa - THEMUBA, www.themuba.com [dostęp 2018-11-04].
 5. Łódź. Rozmowy z Lupą na wiosnę, www.e-teatr.pl [dostęp 2016-12-18].
 6. Łukasz Maciejewski dołącza do „Kalejdoskopu”, www.e-kalejdoskop.pl [dostęp 2018-04-02].
 7. Przywrócone arcydzieła. [dostęp 2017-03-03].
 8. Aktorki na Bielanach. [dostęp 2017-03-03].
 9. Łukasz Maciejewski z Nagrodą PISF, www.tarnow.pl [dostęp 2018-11-04].
 10. Łukasz Maciejewski nagrodzony złotym artKciukiem dla osobowości roku, „Onet Kultura”, 1 października 2018 [dostęp 2018-11-04].
 11. Medal dla naszego autora, www.e-kalejdoskop.pl [dostęp 2018-11-04].
 12. Łukasz Maciejewski z medalem „Polonia Minor”, AICT Polska [dostęp 2018-11-04].
 13. Bycie aktorką to bardzo niewdzięczny zawód, legalnakultura.pl [dostęp 2018-11-04].
 14. Aktorki. Odkrycia [dostęp 2018-04-02].
 15. Koniec świata wartości – premiera!, ksiegarnia.filmschool.lodz.pl [dostęp 2018-04-02] (ang.).
 16. Nowe wydanie wywiadu rzeki z Danutą Stenką, AICT Polska [dostęp 2018-11-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]