Przejdź do zawartości

Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza”
Ilustracja
Logo OZZ „Inicjatywa Pracownicza”
Państwo

 Polska

Siedziba

Poznań

Data założenia

2002[1]

Rodzaj stowarzyszenia

związek zawodowy

Zasięg

Polska

Nr KRS

0000215247

Data rejestracji

23 sierpnia 2004

brak współrzędnych
Strona internetowa

Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” (OZZ IP) – polski związek zawodowy działający na terenie całego kraju. Prawnie zarejestrowany 23 sierpnia 2004, faktycznie działa od 2002.

W swojej deklaracji ideowej określa siebie jako „oddolny, samorządny związek zawodowy” i odwołuje się do zasad samorządności, spółdzielczości, federalizmu i demokracji bezpośredniej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Baner Inicjatywy Pracowniczej w czasie manifestacji w Poznaniu (2008).
Baner Inicjatywy Pracowniczej na demonstracji w Warszawie (2021).
OZZ IP na demonstracji o prawa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w 2023.

Jeszcze przed oficjalną rejestracją związku zawodowego działacze Inicjatywy Pracowniczej zaangażowani byli w szereg akcji protestacyjnych przeciwko likwidacji miejsc pracy oraz uelastycznianiu prawa pracy[3][4]. W 2002 związek między innymi wziął udział w akcjach protestacyjnych przeciwko grupowym zwolnieniom w poznańskich zakładach H. Cegielski[5], gdzie w 2004 zorganizowano komisję zakładową związku, a jednym z jej założycieli był były członek Solidarności oraz Solidarności 80Marcel Szary[6]. Jednym z pierwszych działań Inicjatywy Pracowniczej było wezwanie zarządu do rozmów płacowych. W świetlicy zakładowej stawiło się ok. 200 osób, przedstawiciele zarządu jednak nie przybyli. Zdenerwowani robotnicy zorganizowali „płytę” – wiec załogi, a następnie przeszli ulicami pod budynek zarządu. Podobnych akcji w ciągu dwóch lat związek przeprowadził kilkanaście, trwały od 20 minut do 3 godzin. Drugą, niezwykle spektakularną inicjatywą związku, który oficjalnie zrzeszał 12 pracowników (nieoficjalnie ponad 800), było wezwanie do manifestacyjnego brania urlopu na żądanie. 16 kwietnia 2007 90% pracowników zakładów H. Cegielski nie stawiło się do pracy, przybyli za to pod siedzibę zarządu, żądając podwyżek[7].

Inicjatywa Pracownicza uczestniczyła w protestach organizowanych przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjny[8] oraz współorganizował obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca wraz z Solidarnością 80 i OPZZ „Konfederacja Pracy”[9].

W 2003 Inicjatywa Pracownicza była organizatorem pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Pracowniczej[10], która dała początek serii spotkań działaczy pracowniczych w następnych latach[11][12][13][14][15].

W kolejnych latach związek angażował się w wiele akcji protestacyjnych w całym kraju, m.in. na Poczcie Polskiej[16][17], w marketach Auchan[18] i Kaufland[19], w zakładach H. Cegielski – Poznań[20][21][22] oraz w służbie zdrowia[23][24][25][26].

W styczniu 2006 związek przystąpił do Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników, który miał na celu przeciwdziałać stosowaniu represji wobec związkowców. Inicjatywa Pracownicza, razem z WZZ „Sierpień'80” i Związkiem Zawodowym Metalowców stanowiła trzon organizacji. Natomiast Inicjatorami Komitetu byli Krzysztof Łabądź, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień'80” w kopalni „Budryk”, Dariusz Skrzypczak, szef zakładowej organizacji NSZZ „Solidarność” w poznańskiej Goplanie oraz Sławomir Kaczmarek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” w Uniontex w Łodzi[27].

W czerwcu 2012 Inicjatywa Pracownicza była jednym z organizatorów kampanii pod hasłem „Chleba zamiast igrzysk” przeciwko organizacji w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej[28][29].

W maju 2015 związek włączył się w kampanię „Chcemy więcej zarabiać!”, zainicjowaną przez Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80. Jej organizatorzy domagali się podniesienia płacy minimalnej do 2800 zł brutto i stawki godzinowej nie mniejszej niż 15 zł. IP wsparła kampanię przeprowadzając akcje informacyjne na temat postawionego postulatu. Odbyły się one w kilku miastach m.in. Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Lublinie, Bydgoszczy, na Śląsku. W tym samym roku związek przystąpił również do koalicji przeciwko umowom TTIP i CETA. Włączył się w przygotowanie materiałów informacyjnych i ich dystrybucję, samodzielną organizację szeregu pikiet, a także uczestniczenie w demonstracjach innych organizacji (m.in. demonstracja przeciw CETA w Warszawie)[30][31].

W lutym 2016 związek rozpoczął akcje informacyjną „Dość śmieciowym kontraktom. Żądamy naszych etatów i praw!”. Jej celem było nagłośnienie procesu o ustanowienie stosunku pracy członkini Inicjatywy Pracowniczej w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim, sytuacji pielęgniarek zatrudnianych na umowach cywilnoprawnych, a także wezwanie do wspólnego organizowania się na rzecz bardziej stabilnych warunków pracy. w Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i wielu innych miejscowościach rozdawano ulotki oraz informowano o skutkach przymusowego samozatrudnienia i możliwościach oporu[31].

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 Inicjatywa Pracownicza zaangażowała się w niesienie pomocy humanitarnej do Ukrainy, jak i również rozpowszechnianie wiedzy na temat polskiego prawa pracy pośród mniejszości białoruskiej oraz ukraińskiej w Polsce. Rozpoczęto również kampanię mającą na celu zwrócenie uwagi na rosnące ceny wynajmu mieszkań[32]. Inicjatywa Pracownicza wraz z innymi organizacjami (m.in. Socjalny Ruch oraz Operacja Solidarność z Ukrainy) przygotowała petycję do władz RP, w której zażądały interwencji państwa w rynek mieszkaniowy[33]. Związek również ściśle współpracuje z ukraińską organizacją socjalistyczną Ruch Społeczny[32][34][35].

Koła młodych[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie grupowe uczestników zjazdu
Członkowie i członkinie kół na IV Zjeździe Młodych w Ruchu Pracowniczym w lecie 2023.

Od 2020 w strukturach Inicjatywy Pracowniczej funkcjonują koła młodych. Zrzeszają one ponad 300 osób w 8 miastach (Warszawa, Poznań, Łódź, Kraków, Toruń, Wrocław, Katowice, Trójmiasto)[36]. Są one jednostkami podstawowymi związku, na równi z komisjami zakładowymi, międzyzakładowymi i środowiskowymi[37]. Koła mają na celu organizację młodych osób wokół spraw pracowniczych, lokatorskich oraz związanych ze studiami. Do akcji przeprowadzonych przez struktury młodych należą coroczne zjazdy, redakcja i kolportaż czasopisma Alarm studencki[38], wsparcie związkowców m.in. w zakładach Amazona, Kauflandu i MZK Bydgoszcz, protest Spanie w BUW-ie[39] w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oraz okupacja Domu Studenckiego Jowita w Poznaniu. 17 maja 2024 koła młodych podjęły strajk okupacyjny w Domu Studenckim Kamionka należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, żądając m.in. zaniechania planów jego sprzedaży oraz przywrócenia budynków do funkcji akademika[40][41]. Władze podjęły nieudaną próbę siłowego zakończenia sporu poprzez wezwanie Policji na teren uczelni[42].

Działalność międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

W 2012 przedstawiciele związku z Kostrzyna wzięli udział w blokadzie marszu neonazistów we Frankfurcie nad Odrą[43][44].

1 marca 2016 razem z pracownikami z różnych zakładów, sektorów i krajów, studentami, bezrobotnymi oraz migrantami Inicjatywa Pracownicza wzięła udział w szeregu skoordynowanych działań przeciwko prekaryzacji i zaostrzaniu prawa do swobodnego przemieszczania się. Protesty odbyły się w wielu miastach we Włoszech, Niemczech, Anglii, Szkocji, Szwecji, Słowenii, Francji i Austrii. w Polsce zorganizowano pikiety pod agencjami pracy tymczasowej nawiązując do sytuacji pracowników tymczasowych, na przemian zatrudnianych i zwalnianych, w firmie Amazon. Odbyły się one pod hasłem „Tymczasowy nie oznacza pokorny”. Był to jeden z wielu protestów Inicjatywy Pracowniczej odnoszących się do pracy tymczasowej[31].

W lutym 2017 Inicjatywa Pracownicza przeprowadziła w Poznaniu i Warszawie akcje wzywające do solidarności ze strajkującymi pracownikami w Niemczech. Wydarzenie motywowane było działaniami sieci Starbucks, która oferowała polskim pracującym wyjazd do Niemiec na okres od 1 do 4 dni i pracę za niemiecką stawkę minimalną. Celem oferty było zastąpienie tamtejszych pracownic i pracowników w przypadku planowanego strajku. Ostatecznie operator sieci kawiarni Starbucks wycofał się z realizacji powyższej oferty[31].

W marcu 2020 Inicjatywa Pracownicza dołączyła do międzynarodowej organizacji Amazon Workers International, która jest koalicją pracowników i pracownic magazynów Amazon z różnych organizacji zakładowych i różnych krajów, w tym z Niemiec, Polski, Hiszpanii, Francji, Słowacji i Stanów Zjednoczonych[45][46]. W tzw. „Czarny piątek”, 27 listopada 2020, pracownicy Amazon, związki zawodowe, w tym Inicjatywa Pracownicza w ramach koalicji Amazon Workers International oraz obywatele z całego świata, wspierani przez szeroką koalicję sojuszników, m.in. Uniglobal, ITUC, IndustriALL, Oxfam, Greenpeace, Progressive International, Amnesty International, rozpoczęli kampanię #MakeAmazonPay[47].

OZZ jest jednym ze współzałożycieli powstałej w 2018 Międzynarodowej Konfederacji Pracy (ICL), razem z Krajową Konfederacją Pracy (CNT), Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union (FAU), Unione Sindacale Italiana (USI), Robotnikami Przemysłowymi Świata (IWW), ESE oraz FORA[48].

Socjalny Kongres Kobiet[edytuj | edytuj kod]

Uczestniczki IV Socjalnego Kongresu Kobiet, który miał miejsce 11–12 marca 2023 w Łodzi.

Od 2018 związek zawodowy organizuje Socjalny Kongres Kobiet, którego pierwsza edycja powstała z inicjatywy pracownic poznańskich żłobków. Niedługo potem przyłączyły się do nich m.in. działaczki z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Wydarzenie miało stanowić platformę wymiany doświadczeń i budowania świadomości wspólnoty interesów pracownic różnych zawodów[49], a także być alternatywą dla Kongresu Kobiet, oskarżanego o elitaryzm oraz klasizm[50][50].

Wydarzenie odbyło się 3 marca 2018 w Poznaniu i zgromadziło działaczki z Warszawskiego i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, pracownice instytucji kultury (m.in. Centrum Kultury „Zamek”, Teatru Ósmego Dnia, Uniwersytetu Artystycznego), żłobków, Amazona, Volkswagena, medyczne, usług komunalnych oraz instytucji miejskich, bibliotekarki, opiekunki, artystki z Komisji Artystów IP, aktywistki na rzecz praw reprodukcyjnych i studentki. Łącznie miało uczestniczyć w wydarzeniu około 150 osób[49].

Druga edycja SKK odbyła się jeszcze tego samego roku 13 października również w Poznaniu[51]. Brało w niej udział ponad 100 osób[49].

Trzecia edycja SKK miała miejsce 11 maja 2019 na terenie Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu[52][53].

Po przerwie w organizowaniu SKK spowodowanej m.in. pandemią Covid-19 powrócono do niego w 2023. W dniach 11–12 marca 2023 odbyła się czwarta edycja SKK, którą zorganizowano na terenie Mediateki Memo należącej do Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Był to pierwszy raz, kiedy Kongres trwał dwa dni, a nie jeden, jak dotychczas. W wydarzeniu udział wzięło ponad 150 osób[54] z różnych organizacji, m.in.: OZZ „Inicjatywa Pracownicza”, WZZ „Sierpień 80”, Związek Nauczycielstwa Polskiego, OPZZ „Konfederacja Pracy”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność”, ZZ AgroUnia Pracownicza, Łódzkie, Wielkopolskie i Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Praw Lokatorów, Łódź dla Ludzi; obecne były również organizacje socjalne i społeczne, m.in. Protest 2119, Stowarzyszenie Bez, Rodzic w Mieście, TAK! Trójmiejska Akcja Kobieca, Fundusz Feministyczny czy Miasto Jest Nasze[55].

Po zakończeniu oficjalnej części Kongresu 12 marca, ulicami Łodzi przeszedł ponad godzinny marsz pod hasłem „O wyższe płace i niższe czynsze!”, który stanowił element dorocznej Manify. Podczas marszu został wygłoszono treść listu do prezydent miasta Hanny Zdanowskiej, w którym krytykowano politykę mieszkaniową władza miasta[56].

Publicystyka[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywa Pracownicza wydaje ogólnopolskie pismo związkowe „Biuletyn Inicjatywa Pracownicza”, które dostępne jest w pełni za darmo w formie papierowej oraz elektronicznej[57]. Oddzielne komisje związkowe wydają również niekiedy swoje publikacje, jak miało to miejsce w przypadku „Na pierwszej linii” (Volskwagen Poznań)[58] czy „Głos Załogi Amazona” (Amazon Polska)[59]. Na stronie związku również regularnie ukazują się artykuły publicystyczne[60].

Związek zawodowy wydaje niekiedy broszury informacyjne na różne tematy (m.in. prawo[61], warunki pracy w Polsce, imigiracja) lub krótkie publikacje dotyczące historii ruchu pracowniczego w Polsce i na świecie[62].

W 2022 nakładem związku zawodowego ukazała się książka Przeciwko wyzyskowi i dewastacji. Inicjatywa Pracownicza wobec kryzysu klimatycznego i ekologicznego, która stanowi zbiór artykułów oraz esejów poświęconych tematyce pracowniczej i ochrony środowiska[63].

Cele OZZ „Inicjatywa Pracownicza”[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem działalności Inicjatywy Pracowniczej jest obrona praw pracowniczych i obywatelskich osób zrzeszonych w związku, a także promocja spółdzielczości, samorządności i solidarności w stosunkach międzyludzkich. Organizacja w swoich działaniach odwołuje się do tradycji ruchu syndykalistycznego i anarchosyndykalistycznego[2]. Wysuwa też szereg postulatów o charakterze legislacyjnym i socjalnym[64].

W statucie organizacji wymienione zostają następujące cele jej działalności[64]:

1) Reprezentowanie i obrona praw oraz interesów pracowniczych, obywatelskich i socjalnych pracowników i innych osób zrzeszonych w Związku oraz ich rodzin.

2) Kształtowanie aktywności społecznej, etyki zawodowej oraz ochrona godności ludzi pracy.

3) Działanie na rzecz sprawiedliwych relacji społecznych i ekonomicznych w wymiarze lokalnym krajowym i międzynarodowym.

4) Zwalczanie niegospodarności i nadużyć.

5) Współdziałanie z organizacjami związkowymi, organizacjami i ruchami społecznymi w kraju i za granicą na zasadach partnerskich.

6) Działanie na rzecz poprawy poziomu życia związkowców i ich rodzin.

7) Oddziaływanie na rzecz samorządności, demokratyzmu, sprawiedliwości społecznej i solidarności w stosunkach międzyludzkich.

8) Promowanie spółdzielczości pracy oraz społecznych form własności środków produkcji.

9) Walka o poprawę warunków pracy, jej bezpieczeństwa oraz o godne wynagrodzenie wszystkich zatrudnionych.

10) Działanie na rzecz ochrony zdrowia i powszechnego, darmowego, równego do niej dostępu oraz na rzecz ochrony środowiska naturalnego człowieka.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bartłomiej Kacper Przybylski, „Poznań: Nowy związek zawodowy” (lewica.pl), [1].
 2. a b Kim jesteśmy? [online], Inicjatywa Pracownicza [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 3. Walka trwa. Protesty pracownicze w 2002 roku [online], rozbrat.org [dostęp 2021-04-10] [zarchiwizowane z adresu 2020-12-15].
 4. Jarosław Urbański, Pikieta w Poznaniu [online], lewica.pl [dostęp 2021-04-10] [zarchiwizowane z adresu] (pol.).
 5. Jarosław Urbański, Cegielski – będzie protest? [online], lewica.pl, 26 czerwca 2002 [dostęp 2021-04-10] [zarchiwizowane z adresu] (pol.).
 6. Biuletyn Inicjatywa Pracownicza – numer specjalny, www.ozzip.pl, 2020, ISSN 2353-4974 [dostęp 2021-04-10] [zarchiwizowane z adresu 2021-02-10] (pol.).
 7. Konrad Malec, O pracę i płacę – Wiadomości [online], wiadomosci.onet.pl, 3 lipca 2015 [dostęp 2021-04-10] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-03] (pol.).
 8. Paweł Kończyk, Pikiety OKP w miastach wojewódzkich [online], lewica.pl, 23 lipca 2002 [dostęp 2021-04-10] [zarchiwizowane z adresu] (pol.).
 9. Adam Sochaczewski, Dość zwolnień! Pracy i chleba! [online], lewica.pl, 12 czerwca 2002 [dostęp 2021-04-10] [zarchiwizowane z adresu] (pol.).
 10. Ogólnopolska konferencja ruchu pracowniczego [online], ozzip.pl, 1 listopada 2003 [zarchiwizowane z adresu 2012-09-05].
 11. II Ogólnopolska Konferencja Pracownicza [online], ATTAC Polska, 1 maja 2004 [zarchiwizowane z adresu 2015-05-03].
 12. Piotr Ciszewski, „III Ogólnopolska Konferencja Pracownicza” (lewica.pl),[2].
 13. Paweł Kończyk, „IV Ogólnopolska Konferencja Pracownicza” (lewica.pl),[3].
 14. Piotr Ciszewski, „Łódź: V Ogólnopolska Konferencja Pracownicza” (lewica.pl),[4].
 15. „1 Maja w Poznaniu” (lewica.pl),[5].
 16. Michał Sielski, Listonosz ma dość, więc strajkuje [online], GazetaPraca.pl, 24 maja 2008 [zarchiwizowane z adresu 2009-02-04].
 17. „Poczta Polska ma pieniądze na wycieczki do Watykanu, ale nie ma na podwyżki” (wiadomosci.wp.pl),[6].
 18. Protest pod Auchan przeciwko łamaniu praw pracowniczych [online], Gazeta Lubuska, 4 kwietnia 2009.
 19. Szymon Marty, „PZS i OZZ IP przeciw Kauflandowi” (lewica.pl) [7].
 20. „Jest zgoda na zwolnienia w Cegielskim” (money.pl),[8].
 21. „Wiec pracowników w zakładach H. Cegielski Poznań” (wnp.pl)[9].
 22. Pikieta pracowników H. Cegielski Poznań [online], Onet.pl, 20 lipca 2009 [zarchiwizowane z adresu 2012-07-09].
 23. „Łódź: Pikieta pracowników służby zdrowia” (niezalezna.pl),[10].
 24. „Bielsko-Biała: OZZ Inicjatywa Pracownicza i Szpital Psychiatryczny zawarły ugodę” (www.rynekzdrowia.pl),[11].
 25. „Strajk pracowników psychiatrycznego ZOZ w Bielsku-Białej” (wiadomości.wp.pl),[12].
 26. Magda Fritz, Chęć do rokowań jest [online], Radio Bielsko, 19 marca 2009.
 27. Magdalena Ostrowska, ATTAC i śląska KP popiera KPiORP – lewica.pl [online], lewica.pl, 8 listopada 2019 [dostęp 2021-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2019-11-08] (pol.).
 28. Demonstracja w Poznaniu. „Chleba zamiast igrzysk” (www.polskieradio.pl),[13].
 29. Poznań: Chleba zamiast igrzysk! (lewica.pl),[14].
 30. 15 października – mobilizacja przeciwko CETA i TTIP! [online], www.ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-07] (pol.).
 31. a b c d X Krajowy Zjazd Delegatów i Delegatek OZZ Inicjatywa Pracownicza [online], ozzip.pl, 2017 [zarchiwizowane z adresu 2021-04-07] (pol.).
 32. a b Wojna to wyzysk! – podsumowanie działań IP podczas wojny w Ukrainie [online], www.ozzip.pl [dostęp 2022-07-17] (pol.).
 33. Czas powstrzymać rosnące ceny wynajmu mieszkań w Polsce! / Час зупинити зростання орендної плати в Польщі! [online], Petycjeonline.com [dostęp 2022-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2022-07-17].
 34. Relacja z przebiegu Konwoju Pomocy Pracowniczej dla Ukrainy [online], Inicjatywa Pracownicza, 9 maja 2022 (pol.).
 35. Trzecia edycja Zjazdu „Młodzież w ruchu pracowniczym” – podsumowanie [online], Inicjatywa Pracownicza, 1 września 2022 (pol.).
 36. Kontakty branżowe [online], Inicjatywa Pracownicza [dostęp 2024-05-24] (pol.).
 37. Sprawozdanie z XII Krajowego Zjazdu Delegatów i Delegatek OZZ Inicjatywa Pracownicza [online], Inicjatywa Pracownicza, 2 marca 2022 [dostęp 2024-02-13] (pol.).
 38. Inicjatywa Pracownicza, Alarm Studencki: nie oddamy Jowity! [online], "Inicjatywa Pracownicza", 5 maja 2023 [dostęp 2024-02-13] (pol.).
 39. Protest studentów w Warszawie przeciw cenom wynajmu i braku miejsc w akademikach [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-02-13] (pol.).
 40. Akcja Kamionka - Start [online], Oddajcie Kamionkę! [dostęp 2024-05-24] (ang.).
 41. 24.pl, Studenci okupują nieczynny akademik, by "uchronić budynek przed sprzedażą". Uczelnia zerwała rozmowy [online], TVN24, 21 maja 2024 [dostęp 2024-05-24] (pol.).
 42. LoveKraków, Władze UJ wezwały policję do Domu Studenckiego „Kamionka” [AKTUALIZACJA] [online], LoveKraków, 24 maja 2024 [dostęp 2024-05-24].
 43. Frankfurt: Blokada przemarszu neonazistów [online], epoznan.pl [dostęp 2019-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2019-11-08] (pol.).
 44. Piotr Ciszewski, Jacek Rosołowski, Frankfurt nad Odrą – Blokada marszu neonazistów [online], lewica.pl [dostęp 2019-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2019-11-08].
 45. Amazon Workers International – Transnational Social Strike Platform [online], 11 grudnia 2020 [dostęp 2021-04-07] (ang.).
 46. List pracowników Amazon z Europy i US do Jeffa Bezosa i Stefano Perego [online], www.ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-07] (pol.).
 47. Niech Amazon zapłaci! #MakeAmazonPay [online], www.ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-07] (pol.).
 48. Founding of a New International [online], Freedom News, 12 maja 2018 [dostęp 2019-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2019-11-08] (ang.).
 49. a b c Socjalny Kongres Kobiet [online], Archiwum Osiatyńskiego, 2019 [dostęp 2023-05-08] (pol.).
 50. a b Katarzyna Kałaska, Socjalny Kongres Kobiet – czyli miejsce na prawdziwe „Siostrzeństwo”. [online], informator-stolicy.pl, 2023 [dostęp 2023-04-24] (pol.).
 51. Alicja Lehmann, Drugi Socjalny Kongres Kobiet w Poznaniu. O wyższe płace, o niższe czynsze [online], poznan.wyborcza.pl, 10 października 2018 [dostęp 2023-05-08] (pol.).
 52. Socjalny Kongres Kobiet [online], inicjatywapracownicza.umk.pl, 8 maja 2019 [dostęp 2023-05-08] (pol.).
 53. Monika Kaczyńska, Opowiedzą o problemach, walce i konfliktach. Kongres Kobiet w Toruniu [online], Polskie Radio PiK, 11 maja 2019 [dostęp 2023-05-08] (pol.).
 54. Maja Kudła, Socjalny Kongres Kobiet, czyli feminizm dla wszystkich kobiet [online], ngo.pl, 16 marca 2023 [dostęp 2023-05-08] (pol.).
 55. IV Socjalny Kongres Kobiet – relacja [online], Inicjatywa Pracownicza, 11 kwietnia 2023 (pol.).
 56. Weronika Dąbrowicz, IV Socjalny Kongres Kobiet. O wyższe płace i niższe czynsze! [online], Dziennik Trybuna, 16 marca 2023 [dostęp 2023-05-08] (pol.).
 57. Biuletyn Inicjatywa Pracownicza [online], www.ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 58. Na pierwszej Linii (IP VW) [online], www.ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 59. Głos Załogi Amazona [online], www.ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 60. Publicystyka [online], www.ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 61. Prawo [online], ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 62. Książki i broszury [online], www.ozzip.pl [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 63. Przeciwko wyzyskowi i dewastacji. Inicjatywa Pracownicza wobec kryzysu klimatycznego i ekologicznego [online], www.ozzip.pl [dostęp 2022-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2022-07-17] (pol.).
 64. a b Statut Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” [online], ozzip.pl, 2019 (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]