Narodowy anarchizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narodowy anarchizm – koncepcja polityczna próbująca łączyć anarchizm z nacjonalizmem, klasyfikowana jako doktryna tercerystyczna. Genezę doktryny anarchonacjonalizmu można wywieść z myśli amerykańskiego filozofa Francisa Parkera Yockeya oraz barona Juliusa Evoli, choć sam termin i jego założenia zostały sformułowane przez brytyjskiego aktywistę Troya Southgate’a[1].

Czerwono-czarna gwiazda z wpisanym krzyżem celtyckim – symbol narodowego anarchizmu

Idea[edytuj | edytuj kod]

Narodowi anarchiści opowiadają się za likwidacją państwa i ustroju kapitalistycznego. W zamian proponują wprowadzenie hierarchicznych komun z gospodarką opartą na dystrybucjonizmie. Anarchonacjonaliści opowiadają się także za segregacją rasową. Często z tego powodu uważa się narodowy anarchizm za odmianę faszyzmu, jednak sami anarchonacjonaliści odrzucają faszyzm z powodu jego etatyzmu[1].

Narodowy anarchizm w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Idee narodowowyzwoleńcze były obecne wśród anarchistów przełomu XIX i XX wieku w wielu państwach, w tym również i w Polsce. Wyróżnić można m.in. łączących patriotyzm z anarchosyndykalizmem Józefa Zielińskiego i Austyna Wróblewskiego. Innym polskim anarchistą, który łączył postawę patriotyczną z anarchizmem był Jan Hempel. Wpływy anarchistyczne w jego twórczości można dostrzec w dziele Kazania Piastowe z 1911[2], które zostały już jednak pozbawione nacjonalistycznych wpływów obecnych w poprzednim dziele - Kazania polskie (1907)[3].

Postawy prezentowane przez niektórych polskich anarchistów były jednak związane z ideą wyzwolenia się spod omnipotentnego państwa, przy czym naród miał stanowić tutaj zarzewie walki, a nie cel sam w sobie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Troy Southgate: Manifest Narodowo-Anarchistyczny. legitymizm.org. [dostęp 2016-09-08].
  2. Tomasiewicz 2012 ↓.
  3. Jan Hieronim Hempel, www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 2020-03-31] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-31] (pol.).
  4. Malendowicz 2018 ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]