Jedzenie Zamiast Bomb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs) – społeczna inicjatywa, polegająca na rozdawaniu ciepłych, wegańskich lub wegetariańskich posiłków ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Akcji towarzyszy przekaz antyrządowy i antywojenny, a jej ideą przewodnią jest pokazanie, że kiedy władza wydaje pieniądze na – zdaniem działaczy – niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu.

Jedzenie Zamiast Bomb powstało w latach 80. XX wieku z inicjatywy kilkunastu działaczy antywojennych i anarchistycznych w Cambridge. Aktualnie akcja odbywa się regularnie w wielu miastach w Ameryce Północnej, Europie, a także w Azji, Australii, Afryce.

W Polsce Jedzenie Zamiast Bomb realizowane jest, między innymi, w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Olsztynie, Opolu, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Zielonej Górze, Toruniu, Lublinie, Białymstoku, Wrocławiu, Kielcach, Rzeszowie, Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju oraz w Ełku.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Food Not Bombs
Food Not Bombs

Pierwotnym założeniem ruchu Jedzenie Zamiast Bomb było rozdawanie darmowych posiłków każdemu, kto był głodny. Jedzenie było zdobywane głównie darmowymi środkami. Działacze chodzili po rynkach, sklepach spożywczych i supermarketach, prosząc o jedzenie, które sprzedawcy zamierzali wyrzucić ze względu na gorszą jakość bądź brak popytu. U źródeł ruchu leżało przeświadczenie, że:

  • państwo wydaje pieniądze na bezsensowne i niepotrzebne cele, kiedy wiele jego obywateli głoduje;
  • niszczenie nadprodukcji żywności jest kapitalistyczną zbrodnią, w wyniku której głód stał się problemem globalnym;
  • wojny są czynnikiem niszczącym społeczeństwo.

Ruch szybko wyspecjalizował się w walce z biedą i bezdomnością, w związku z tym działalność Jedzenia Zamiast Bomb znacznie się poszerzyła. Na akcjach zaczęto rozdawać ubrania (głównie starą odzież pozyskaną od ludzi, bądź też znalezioną na śmietnikach, praną i naprawianą przez działaczy), zabawki oraz książki. Takie działania rozsławiły ruch, który zaczął rozszerzać się na cały świat; wkrótce organizacja ruchu stała się jednolita i zintegrowana z ruchami anarchistycznymi.

Założenia organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Uzyskiwanie możliwie jak największej ilości żywności, ubrań oraz innych rzeczy rozdawanych na akcjach poprzez ich recykling (w tym reusing i upcycling)
  • Podejmowanie wszelkich decyzji na zasadzie konsensusu
  • Brak hierarchicznej struktury
  • Zasada Otwartości: otwartość rozprzestrzeniania ruchu (Jedzenie Zamiast Bomb może utworzyć każda grupa ludzi, która tylko ma na to ochotę, bez pytania o zgodę ruchów w innych miejscach), otwartość ruchu na działaczy (każdy, kto wyrazi chęć, może przyjść na przygotowywanie bądź rozdawanie żywności) oraz otwartość społeczna ruchu (każdy, kto ma na to ochotę, otrzyma całkowicie darmowy posiłek).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]