Chynów (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chynów
gmina wiejska
Herb Flaga
Herb gminy Flaga gminy
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat grójecki
Wójt Tadeusz Zakrzewski
Powierzchnia 134,99 km²
Liczba sołectw 56
Liczba miejscowości 62
Ludność (2015)
 • liczba ludności
 • gęstość

9800[1]
72 osób/km²
Strefa numeracyjna 48
Tablice rejestracyjne WGR
Plan gminy
Chynów (gmina) location map.png
TERYT 1406032
Urząd gminy
05-650 Chynów ul.Główna 67 
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Chynów (dawn. gmina Drwalew oraz gmina Rososz) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie radomskim.

Siedziba gminy to Chynów.

Według danych z 30 czerwca 2004[2] gminę zamieszkiwały 9393 osoby.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Obszar gminy znajduje się w centralnej części w województwa mazowieckiego, w północnej części powiatu grójeckiego, w odległości ok. 40 km w kierunku południowym od Warszawy.
Z gminą graniczą z następujące gminy: od północy Prażmów, od pn.-wsch. Góra Kalwaria, od południa Jasieniec, płd.-wsch. Warka, od zachodu Grójec[3].

Obszar i struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia gminy: 137,07km2, co stanowi 9,91% powierzchni powiatu[4].

Użytki rolne zajmują 80,8% powierzchni gminy (grunty orne 45,3%, sady 18,5%, trwałe użytki zielone 16,2%, grunty pod wodami 0,8%), lasy i grunty zadrzewione 13,6%, grunty zabudowane 4,9%, nieużytki 0,7%.[3]

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Dogodne połączenie drogowe na obszarze gminy tworzą: droga krajowa nr 50 GrójecGóra Kalwaria oraz część dróg powiatowych, uzupełnieniem których są drogi gminne. Na obszarze gminy istnieje komunikacja publiczna obsługiwana przez PKS Grójec.

Przez teren gminy przebiega linia kolejowa relacji WarszawaRadomKielceKraków, na której zlokalizowana jest stacja w Chynowie oraz przystanki w Krężelu i Sułkowicach. Przewozy towarowe związane są z gospodarką gminy, głównie spedycją owoców z rejonu grójeckiego[3].

Zaopatrzenie[edytuj | edytuj kod]

Z sieci wodociągowej korzysta ok. 80% mieszkańców gminy, pozostali korzystają z indywidualnych ujęć wody. Sieć gazowa obsługuje kilkanaście miejscowości gminnych. Na terenie gminy znajduje się biologiczno-mechaniczna oczyszczalnia ścieków w Sułkowicach[3].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Dominującą funkcję gospodarczą gminy pełni rolnictwo stanowiące 80% przestrzeni gminy. Na terenie gminy znajduje się 2300 gospodarstw, z przewagą gospodarstw o pow. 2-5 ha. Uprawia się: zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny okopowe pastewne oraz truskawki.

Głównym kierunkiem w produkcji zwierzęcej jest chów bydła mlecznego, zaś uzupełniającym trzoda chlewna i drób. Gmina znajduje się w rejonie o ukształtowanej specjalizacji sadowniczej o znaczeniu krajowym, w tzw. grójecko-wareckim zagłębiu sadowniczym. Powierzchnia nasadzeń sadowniczych w gminie wynosi ok. 2540 ha[3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2004[2]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 9393 100 4641 49,4 4752 50,6
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
68,5 33,9 34,7

Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Adamów Rososki, Barcice Drwalewskie, Barcice Rososkie, Budy Sułkowskie, Budziszyn, Budziszynek, Chynów (sołectwa: Chynów i Chynów-Wola) , Dąbrowa Duża, Dobiecin, Drwalew (sołectwa: Drwalew i Drwalew-Biowet), Drwalewice, Edwardów, Franciszków, Gaj Żelechowski, Gliczyn, Grobice, Henryków, Jakubowizna, Janów, Jurandów, Krężel, Kukały, Lasopole, Ludwików, Machcin, Marianów, Martynów, Marynin, Mąkosin, Milanów, Nowe Grobice, Ostrowiec, Pawłówka, Pieczyska, Piekut, Przyłom, Rososz, Rososzka, Staniszewice, Sułkowice (sołectwa: Sułkowice i Sułkowice-Osiedle), Watraszew, Węszelówka, Widok, Wola Kukalska, Wola Pieczyska, Wola Żyrowska, Wygodne, Zalesie, Zawady, Żelazna, Żelechów, Żyrów[5].

Pozostałe miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Adamów Drwalewski, Grabina, Hipolitów, Janina, Kozłów, Nowy Żelechów, Sikuty, Zadębie, Zbyszków.

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Prażmów, Warka

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Chynów – najstarszy kościół modrzewiowy na Mazowszu pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku.
  • Drwalew – zespół kościoła parafialnego z XVIII w. oraz zespół pałacowo-parkowy z poł.XIX w.
  • Budziszyn – zespół dworsko-parkowy z XIX w.
  • Żyrów – park w stylu angielskim z przełomu XIX/XX w.

Przypisy