David Bohm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Bohm

David Joseph Bohm (ur. 20 grudnia 1917 w Wilkes-Barre, zm. 27 października 1992 w Londynie) - amerykański naukowiec żydowskiego pochodzenia zajmujący się fizyką kwantową i filozofią fizyki.

Bohm w istotnym stopniu przyczynił się do rozwoju fizyki, zwłaszcza w zakresie mechaniki kwantowej oraz teorii względności. Już jako badacz fizyki z tytułem doktora w Berkeley odkrył efekt nazwany dyfuzją Bohma. Bohm jest twórcą mechaniki Bohma będącej alternatywnym opisem zjawisk kwantowych. W 1955 r. Bohm przeprowadził się do Izraela, gdzie przez dwa lata pracował w Instytucie Technologii Technion w Hajfie. Tam poznał swą przyszłą małżonkę, Saral, która miała poważny wpływ na jego dalszy rozwój. W roku 1957 Bohm przeniósł się do Wielkiej Brytanii. W 1959 wraz ze swoim studentem Yakirem Aharonowem przewidział tzw. efekt Aharonova-Bohma. Przez lata wykładał fizykę teoretyczną w Birkbeck College w Londynie.


Pozostałe informacje[edytuj]

Bohm żył w czasach Jiddu Krishnamurtiego i podziwiał go. Opiekował się szkołą Krishnamurtiego w Anglii, Brockwood-Park. Z czasów relacji między nimi i dyskusji fizyka z filozofem powstało wiele pism. Krishnamurti twierdził, że Bohm zrozumiał jego przesłanie. Wraz z Martinem Buberem pracował nad metodą dialogu, która usiłuje przeciwstawić naukowemu dyskursowi (mającemu za cel tematyczną konwergencję) kreatywną, bazującą na wzajemnym zrozumieniu alternatywę (mającą na celu tematyczną dywergencję). W tym kontekście należy rozumieć jego dzieło "Wholeness And The Implicate Order" ("Ukryty porządek"). Podejmuje on w nim próbę skonfrontowania problemów, jakie niesie ze sobą mechanika kwantowa, z nowym obrazem świata, którego cechami są całościowość (holizm), zmienność (podległość procesom) i niepodzielność. Bohm obszernie wskazuje na możliwość rozumienia teorii kwantowej jako drogowskazu do poznania nowego porządku. Ten "ukryty porządek" Bohm porównuje z hologramem, w którym we wszystkich jego pojedynczych elementach odbija się niejako cały układ. Bohm nadał temu zjawisku nazwę "Holo-Movement".


Dzieła[edytuj]

  • Przyczynowość i przypadek w fizyce współczesnej, 1961
  • Wholeness And The Implicate Order, London 1980
  • Ukryty porządek, Warszawa 1988
  • Bohm, David; Krishnamurti Jiddu: The Ending of Time, wyd. HARPER COLLINS, 1985

Linki zewnętrzne[edytuj]