David Bohm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Bohm
David Joseph Bohm
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 grudnia 1917
Wilkes-Barre

Data i miejsce śmierci

27 października 1992
Londyn

Zawód, zajęcie

fizyk

Alma Mater

Uniwersytet Stanu Pensylwania[1]
Kalifornijski Instytut Techniczny[1]
Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley[1]

David Joseph Bohm (ur. 20 grudnia 1917 w Wilkes-Barre, zm. 27 października 1992 w Londynie[1]) – amerykański fizyk żydowskiego pochodzenia, zajmujący się fizyką kwantową i filozofią fizyki; od 1957 mieszkał w Anglii.

Bohm w istotnym stopniu przyczynił się do rozwoju fizyki, zwłaszcza w zakresie mechaniki kwantowej oraz teorii względności. Już jako fizyk ze stopniem naukowym doktora w Berkeley odkrył efekt nazwany dyfuzją Bohma. Jest twórcą mechaniki Bohma będącej alternatywnym opisem zjawisk kwantowych. W 1955 Bohm przeprowadził się do Izraela, gdzie przez dwa lata pracował w Instytucie Technologii Technion w Hajfie. Tam poznał swą przyszłą małżonkę, Saral, która miała znaczący wpływ na jego dalszy rozwój. W 1957 przeniósł się do Wielkiej Brytanii. W 1959 wraz ze swoim studentem Yakirem Aharonowem przewidział tzw. efekt Aharonova-Bohma. Przez lata wykładał fizykę teoretyczną w Birkbeck College w Londynie.

Pozostałe informacje[edytuj | edytuj kod]

Bohm żył w czasach Jiddu Krishnamurtiego i podziwiał go. Opiekował się szkołą Krishnamurtiego w Anglii, Brockwood-Park. Z czasów relacji między nimi i dyskusji fizyka z filozofem powstało wiele pism. Krishnamurti twierdził, że Bohm zrozumiał jego przesłanie. Wraz z Martinem Buberem pracował nad metodą dialogu, która usiłuje przeciwstawić naukowemu dyskursowi (mającemu za cel tematyczną konwergencję) kreatywną, bazującą na wzajemnym zrozumieniu alternatywę (mającą na celu tematyczną dywergencję). W tym kontekście należy rozumieć jego dzieło „Wholeness And The Implicate Order” („Ukryty porządek”). Podejmuje on w nim próbę skonfrontowania problemów, jakie niesie ze sobą mechanika kwantowa, z nowym obrazem świata, którego cechami są całościowość (holizm), zmienność (podległość procesom) i niepodzielność. Bohm obszernie wskazuje na możliwość rozumienia teorii kwantowej jako drogowskazu do poznania nowego porządku. Ten „ukryty porządek” Bohm porównuje z hologramem, w którym we wszystkich jego pojedynczych elementach odbija się niejako cały układ. Bohm nadał temu zjawisku nazwę „Holo-Movement”.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Przyczynowość i przypadek w fizyce współczesnej, 1961
  • Wholeness And The Implicate Order, London 1980
  • Ukryty porządek, Warszawa 1988
  • Bohm, David; Krishnamurti Jiddu: The Ending of Time, wyd. HARPER COLLINS, 1985

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d David Bohm, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2021-01-20] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]