Twierdzenie Ehrenfesta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Twierdzenie Ehrenfesta – podaje w jaki sposób zmieniają się w czasie wartości oczekiwane operatora położenia i pędu cząstki w mechanice kwantowej. Okazuje się, że zmiany te zachodzą w sposób analogiczny do mechaniki klasycznej.

Twierdzenie to zostało sformułowane i udowodnione przez Paula Ehrenfesta.

Dowód[edytuj | edytuj kod]

Wyznaczamy szybkość zmian w czasie wartości oczekiwanej operatora położenia i pędu cząstki, w dowolnym stanie kwantowym .

Pracujemy w obrazie Schrödingera, więc skorzystamy z równania na szybkość zmian wartości oczekiwanej operatora.

Jeżeli operator nie zależy jawnie od czasu, to

Operator położenia

Reasumując:

Dwa ostatnie wzory stanowią treść twierdzenia Ehrenfesta. Wartości oczekiwane obliczamy bądź dla odpowiednio dużego zespołu cząstek bądź odpowiednio długich czasów.

Twierdzenie Ehrenfesta jest liczbową ilustracją zasady korespondencji Bohra (dla układ kwantowy podlega równaniom ruchu mechaniki klasycznej).

Twierdzenie Ehrenfesta pokazuje w jaki sposób z praw mechaniki kwantowej otrzymać prawa mechaniki klasycznej.

Najlepszym przykładem poprawności twierdzenia Ehrenfesta jest Paczka Trojańska, kiedy trajektoria wartości oczekiwanej operatorów pędu i położenia w przestrzeni fazowej jest kołem, a zlokalizowany gaussowski pakiet falowy również porusza się po okręgu.

Uogólnione twierdzenie Ehrenfesta[edytuj | edytuj kod]

W mechanice kwantowej funkcjonuje też uogólnione twierdzenie Ehrenfesta, łączące szybkość zmian w czasie wartości oczekiwanej dowolnego operatora z komutatorem hamiltonianu układu. Głosi ono, że

gdzie jest pewnym operatorem kwantowomechanicznym, a jego wartością oczekiwaną. Uogólnione twierdzenie Ehrenfesta powiązane jest z twierdzeniem Liouville’a.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]