Flaga powiatu monieckiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga powiatu monieckiego
Flaga powiatu monieckiego
Informacje
Proporcje 5:8
Wprowadzona 11 listopada 2011
Opis flagi Dwa prostopadłe pasy jednakowej szerokości. W części czołowej płata czerwonego orzeł srebrny ze złotym dziobem i szponami oraz łoś wspięty srebrny, ze złotym porożem i kopytami. Część swobodna podzielona na siedem jednakowej szerokości poziomych pasów na przemian czerwonych i żółtych.

Flaga powiatu monieckiego – prostokątny płat tkaniny o proporcjach 5:8, składający się z dwóch prostopadłych pasów jednakowej szerokości. W części czołowej płata barwy czerwonej orzeł srebrny ze złotym dziobem i szponami oraz łoś wspięty srebrny, ze złotym porożem i kopytami. Część swobodna jest podzielona na siedem jednakowej szerokości poziomych pasów na przemian czerwonych i żółtych.

Flaga została ustanowiona Uchwałą Nr X/63/11 Rady Powiatu w Mońkach dnia 11 listopada 2011 r[1].

Symbolika flagi[edytuj | edytuj kod]

Projekty graficzne symboli powiatu monieckiego opracował heraldyk ks. profesor Paweł Dudziński - członek Komisji Heraldycznej, która uchwałą nr 132-1793/O/2011 z dnia 9 września 2011 r. pozytywnie je zaopiniowała. W dniu 3 października 2011 r. do Starostwa Powiatowego w Mońkach wpłynęło pismo z MSWiA informujące o pozytywnym zaopiniowaniu projektów symboli Powiatu Monieckiego.
Symbole flagi nawiązują w części czołowej do królującego (w przeszłości jak i aktualnie) łosia i orła na bagiennych obszarach powiatu. Część swobodna flagi - siedem poziomo ułożone pasów odzwierciedla liczbę gmin przynależnych do powiatu [2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr X/63/11 Rady Powiatu w Mońkach z dnia 11 listopada 2011 r. w sprawie ustanowienia symboli Powiatu Monieckiego: herbu, flagi, baneru, sztandaru, oraz pieczęci Powiatu Monieckiego (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego z 2011 r. Nr 286, poz. 3511)
  2. Herb, flaga, baner, pieczęcie powiatu monieckiego. e-Mońki.pl. [dostęp 2012-02-11].