Jan Macha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sługa Boży
Jan Franciszek Macha
prezbiter, męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1914
Chorzów Stary dzielnica (Chorzowa)
Data i miejsce śmierci 3 grudnia 1942
Katowice
Czczony przez Kościół katolicki
Kraj działania  Polska
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diakonat 1 maja 1938
Prezbiterat 25 czerwca 1939
Przyczyna śmierci morderstwo (ścięcie gilotyną)
Miejsce spoczynku nieznane (symboliczny grób na starym cmentarzu parafialnym w Chorzowie Starym)
Rodzice Paweł,
Anna z d. Cofałka
Strona internetowa

Jan Franciszek Macha (ur. 18 stycznia 1914 w Chorzowie Starym, zm. 3 grudnia 1942 w Katowicach) – polski ksiądz rzymskokatolicki, działacz ruchu oporu, zamordowany podczas II wojny światowej w więzieniu przez Niemców oraz sługa Boży Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie ślusarza, zatrudnionego w hucie "Królewska" w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzów. Jego rodzicami byli Anna z domu Cofałka i Paweł Macha. W 1924 ukończył gimnazjum klasyczne w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Podczas nauki działał w harcerstwie, także w klubie sportowym przy fabryce związków azotowych; reprezentant Górnego Śląska w piłce ręcznej 11-osobowej. Działał również w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, m.in. występując w amatorskich przedstawieniach teatralnych.

W 1933 podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po roku, w wieku 20 lat został alumnem Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Obronił pracę magisterską pt. „Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie". 25 czerwca 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego. Podjął pracę w macierzystej parafii, od lipca 1939 pełnił obowiązki wikarego w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym (obecnie dzielnica Chorzowa), następnie w kościele pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

W październiku 1939 współzałożyciel tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna, działającej wśród młodzieży, studentów i harcerzy z Rudy Śląskiej. Jej działacze pomagali represjonowanym, drukowali i kolportowali niezależne wydawnictwa, prowadzili działania wywiadowcze.

Podczas II wojnie światowej, na początku września 1941 aresztowany przez gestapo. Torturowany, osadzony w Policyjnym Więzieniu Zastępczym w Mysłowicach. W dniu 17 lipca 1942 roku skazano go na karę śmierci przez zgilotynowanie, m.in. wraz z klerykiem Joachimem Guertlerem. W ostatnim liście do rodziny, kilka godzin przed śmiercią napisał:

Quote-alpha.png
Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…) Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika.

Ścięty na gilotynie piętnaście minut po północy, 3 grudnia 1942, w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej[1]. Symboliczny grób znajduje się na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Po zakończeniu wojny, na cmentarzu w Rudzie Śląskiej postawiono pomnik z pamiątkową tablicą ku czci zamordowanych przez hitlerowców, w tym ks. Jana Machy. 27 października 2011 miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o osobie ks. Jana Machy, w reż. Dagmary Drzazgi – "Bez jednego drzewa las lasem zostanie"

W listopadzie 2013 roku rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia miasta - Katowice miastem www.mhk.katowice.pl [dostęp 2017-01-20]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]