Karabin WSS Wintoriez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WSS Wintoriez
Ilustracja
Państwo  ZSRR
Rodzaj karabin wyborowy
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 × 39 mm SP5 i SP6
Magazynek łukowy, 10, 20 nab.
Wymiary
Długość 894 mm
Wysokość 159 mm
Szerokość 59 mm
Długość lufy 200 mm
Masa
broni 2,6 kg (bez amunicji i celownika)
wyposażenia dodatkowego 0,15 kg (pusty magazynek)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 290 m/s

WSS Wintoriez (ros. ВСС – винтовка снайперская специальная – «Винторез» (Wintowka Snajpierskaja spiecialnaja - Wintoriez)) – radziecki wytłumiony karabin wyborowy stworzony przez Piotra Sierdiukowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do lat 80. uzbrojenie radzieckich oddziałów specjalnych stanowiły głównie karabiny AKM przystosowane do montażu tłumików dźwięku i strzelające specjalną wersją amunicji 7,62 x 39 mm z ciężkim pociskiem. Coraz większe rozpowszechnienie kamizelek kuloodpornych sprawiało, że taka broń mogła okazać się nieskuteczna, dlatego w ZSRR rozpoczęto prace nad specjalną amunicją o dużej przebijalności, zoptymalizowanej pod kątem stosowania w broni wytłumionej. Efektem tych prac był nabój 9 x 39 mm SP5. Po skonstruowaniu nowej amunicji rozpoczęto projektowanie odpowiedniej broni: karabinu wyborowego WSS Wintoriez i automatycznego AS Wał.

WSS Wintoriez jest zasilany specjalną amunicją 9 × 39 mm z ciężkim, ważącym 16 g, pociskiem SP5 (zwykły) lub SP6 (przeciwpancerny z rdzeniem z węgliku wolframu). Nabój ze snajperskim pociskiem SP5 daje na 100 m skupienie serii 5 pocisków w kole o średnicy 70 mm. Pocisk SP6 jest w stanie przebić z odległości 100 m większość kamizelek kuloodpornych lub 6-milimetrową płytę stalową – pociski przeciwpancerne są jednak mniej celne niż snajperskie SP5. Teoretyczny zasięg karabinu wynosi 300–400 m, jednak w praktyce sprowadza się do mniej niż 300 m z uwagi na balistykę ciężkiego i wolnego pocisku.

Karabin WSS Wintoriez wyposażony w celownik PSO-1 M2-1

Opis[edytuj | edytuj kod]

Celownik noktowizyjny 1PN51

WSS Wintoriez jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek jest ryglowany przez obrót (6 rygli). Mechanizm spustowy posiada przełącznik rodzaju ognia, który ma postać kołka przechodzącego w poprzek komory zamkowej; dźwignia bezpiecznika znajduje się po prawej stronie komory zamkowej. Gwintowana lufa, z otworami w końcowej części, współpracuje z integralnym tłumikiem dźwięku. Mechaniczne przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika krzywiznowego, osadzonych na tłumiku dźwięku. Maksymalna nastawa celownika to 400 m, nastawy co 25 m. Tak gęste nastawy są konieczne z uwagi na właściwości balistyczne pocisku zastosowanego w naboju SP6 (tor lotu jest podobny do toru pocisku z naboju .22 LR). Z lewej strony komory nabojowej znajduje się szyna (na jaskółczy ogon, powszechnie stosowana w krajach byłego Układu Warszawskiego) służąca do mocowania celownika optycznego, kolimatorowego lub noktowizyjnego. W armii najczęściej używana jest odmiana celownika PSO-1 (4x24 z SWD) – PSO-1-1 i nocny celownik 1PN51 (NSPU-3). Dla KGB stosowano celownik dzienny 1P43 i nocny MENP-1. Kolba jest stała, drewniana, może być szybko odłączona. Do broni zbudowano też futerał o kształcie niewielkiej walizki (wymiary 450 × 370 x 140 mm), umożliwiający jej skryte przenoszenie (po rozłożeniu broni na trzy części).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W grach z serii S.T.A.L.K.E.R. WSS Wintoriez występuje pod nazwą Wintar BC.
  • W grach z serii Infestation Survivor Stories występuje pod nazwą VSS Vintorez.
  • W grze ArmA 2 OA z modyfikacją ACE występuje z obydwoma wariantami amunicji oraz celownikiem PSO-1 z działającą korektą na opadanie oraz podświetlaną siatką.
  • W grze PlayerUnknown’s Battlegrounds występuje pod nazwą WSS.
  • W grze Warface występuje pod nazwą Garota.
  • W grze Escape from Tarkov występuje pod nazwą VSS Vintorez.
  • W grze Garena Free Fire występuje pod nazwą VSS.
  • W grze Unturned występuje pod nazwą Matamorez.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]