Naval Station Norfolk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naval Station Norfolk
Ilustracja
Herb bazy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Wirginia

Miejscowość

Norfolk

Kod taktyczny

NAVSTA Norfolk

Rodzaj bazy

Baza morska

Historia
Używana od

lipiec 1917

Używana do

obecnie

Dane taktyczne
Dowództwa

• Floty Atlantyku (FA)
• Okrętów podwodnych FA
• Okrętów nawodnych FA
• Sił Powietrznych
• Regionu Środkowego Atlantyku

Liczba żołnierzy

82 896

Personel bazy

29 137

Instalacje

• 14 czynnych pirsów
• 11 hangarów lotniczych

Bazująca broń

75 okrętów, 134 samoloty

Użytkownicy
Stany Zjednoczone
Położenie na mapie Wirginii
Mapa konturowa Wirginii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Naval Station Norfolk”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Naval Station Norfolk”
36,945°N 76,313°W/36,945000 -76,313300
lotniksowiec USS "John F. Kennedy" podchodzi do pirsu w Naval Station Norfolk (15 sierpnia 2002)

Naval Station Norfolk (NAVSTA Norfolk) (NS Norfolk) – największa amerykańska - i prawdopodobnie na świecie - baza marynarki wojennej, położona na północny zachód od Norfolk w stanie Wirginia przy Zatoce Chesapeake, a jeśli wziąć pod uwagę wielkość miejscowej populacji wojskowych, prawdopodobnie największa na świecie baza wojskowa w ogóle.

Opis bazy[edytuj | edytuj kod]

Główne, czynne instalacje bazy obejmują 14 pirsów w których w trakcie pobytu w bazie stacjonuje 75 okrętów oraz 11 hangarów naprawczych, treningowych i serwisowych dla 134 samolotów. Ogółem NS Norfolk posiada 20 pirsów w wieku od kilku (pirs 10) do ponad 60 lat (pirs 7). Norfolk jest portem macierzystym dla 75 okrętów, w tym lotniskowców, krążowników, niszczycieli, wielkich okrętów desantowych, okrętów podwodnych oraz różnorakich okrętów wsparcia i logistyki. Portowe instalacje nawigacyjne kontrolują ruch ponad 3 100 okrętów rocznie, urządzenia portu rozciągają się na 6,4 km długości linii brzegowej, zaś suma długości pirsów i nabrzeży przekracza 11,3 km. W praktyce nie zdarza się jednoczesny pobyt wszystkich okrętów w bazie. Tylko jeden raz w historii zdarzył się jednoczesny pobyt w NS Norfolk 4 lotniskowców z napędem nuklearnym - 2 lipca 1997, kiedy w bazie zacumowały 4 lotniskowce z napędem nuklearnym: USS John C. Stennis (CVN-74), "Theodore Roosevelt" (CVN-71), "Enterprise" (CVN-65), "Dwight D. Eisenhower" (CVN-69). Jedyny inny przypadek cumowania w Norfolk 5 lotniskowców w jednym czasie miał miejsce w 1992, jednakże nie wszystkie z nich posiadały napęd nuklearny.

Prawdopodobnie po raz pierwszy, 20 grudnia 2012 w jednym miejscu zebrało się 5 lotniskowców o napędzie atomowym ("Enterprise", "Dwight D. Eisenhower", "Theodore Roosevelt", "Harry S. Truman", "George H. W. Bush").

Numery pirsów w sposób nieregularny przypisane są poszczególnym rodzajom okrętów, licząc od części głębiej wsuniętej w ląd w kierunku morza. Przykładowo, pirsy 2, 3 i 4 przypisane są okrętom pozostającym w rezerwie, pirsy 5, 7 i 10 używane są głównie przez okręty nawodne, 11 i 12 przede wszystkim przez lotniskowce i inne wielkie okręty nawodne, pirsy 20 do 25 natomiast, przypisane są niszczycielom i okrętom podwodnym.

Port macierzysty[edytuj | edytuj kod]

Naval Station Norfolk jest portem macierzystym dla 75 różnego rodzaju jednostek, m.in.

Witryna oficjalna bazy[edytuj | edytuj kod]

Naval Station Norfolk (en.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]