Portal:Poznań

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poznań-nawigacja: Portal  |  Projekt  |  Kategoria  |  Do napisania


 < Portale < Geografia < Polska < Poznań

Witaj na Portalu: Poznań

Portal: Poznań

Poznań (łac. Posnania, niem. Posen, jidysz פּױזן Poyzn, w szczególnych chwilach używana nazwa Stołeczne Miasto Poznań) – jedno z najstarszych i największych polskich miast, położone nad rzeką Wartą, między Berlinem i Warszawą.

W średniowieczu pełnił funkcję stolicy państwa oraz siedziby władców. Centrum miasta zaznaczone jako Poznań – historyczny zespół miasta rozporządzeniem Prezydenta RP z 2008 uznanano za pomnik historii.

Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Piąte pod względem ludności miasto w Polsce. Węzeł drogowy i kolejowy, znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy Ławica.

Wybrany artykuł edytuj

HCP 123N (nazywany również hipolit) od imienia Hipolita Cegielskiego – założyciela zakładów H. Cegielski – Poznań) – wysokopodłogowy jednoczłonowy tramwaj produkowany przez H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. W latach 2006-2007 zbudowano i dostarczono 30 pojazdów tego typu dla Warszawy.

Przeczytaj cały artykuł

Wybrana wyróżniona sylwetka edytuj

Przemysł II (ur. 14 października 1257 w Poznaniu, zm. 8 lutego 1296 w Rogoźnie) – władca z dynastii Piastów (ostatni męski przedstawiciel linii wielkopolskiej), książę poznański w latach 1257–1279, książę wielkopolski w latach 1279–1296, książę krakowski w latach 1290–1291, –1296, król Polski w latach 1295–1296.

Pochodził z wielkopolskiej linii dynastii Piastów. Był synem księcia wielkopolskiego Przemysła I i księżniczki śląskiej Elżbiety. Urodził się jako pogrobowiec i wychowywał się na dworze swego stryja Bolesława Pobożnego. Własną dzielnicę – księstwo poznańskie – otrzymał w 1273. Sześć lat później, po śmierci stryja, objął także księstwo kaliskie.

W pierwszym okresie rządów zaangażował się w sprawy śląskie, do 1281 współpracując, a następnie rywalizując, z księciem wrocławskim Henrykiem IV Prawym. Polityka ta doprowadziła do buntu nastawionego prośląsko rodu Zarembów oraz do przejściowej utraty ziemi rudzkiej.

Współpracując z arcybiskupem gnieźnieńskim, Jakubem Świnką, dążył do zjednoczenia księstw piastowskich. Nieoczekiwanie w roku 1290, na mocy testamentu księcia wrocławskiego Henryka IV Prawego, udało mu się objąć księstwo krakowskie. Nie mając jednak dostatecznego poparcia miejscowych możnych w rywalizacji z innym przedstawicielem dynastii piastowskiej, Władysławem Łokietkiem, oraz stojąc w obliczu zwiększającego się zagrożenia ze strony czeskiego władcy Wacława II, ostatecznie zdecydował się ustąpić z Małopolski, która znalazła się wówczas pod panowaniem tego Przemyślidy.

W 1293, dzięki mediacji arcybiskupa Jakuba Świnki, udało mu się wejść w ścisły sojusz z książętami kujawskimi: Władysławem Łokietkiem i Kazimierzem łęczyckim. Sojusz ten miał charakter antyczeski, a jego celem było odzyskanie Krakowa.

Po śmierci księcia gdańskiego Mściwoja II w 1294, zgodnie z ustaleniami układu kępińskiego z 1282, Przemysł II objął Pomorze Gdańskie. Wzmocniło to jego pozycję i umożliwiło koronację na króla Polski. Ceremonia odbyła się 26 czerwca 1295 w Gnieźnie, a przewodził jej arcybiskup Jakub Świnka.

Przeczytaj cały artykuł


Miasta partnerskie edytuj

Nottinghamshire - hrabstwo partnerskie od 23 maja 1994 roku
Pozuelo de Alarcón - miasto partnerskie od 9 października 1992 roku

Wykaz miast, które ustaliły porozumienie o partnerstwie z Poznaniem

Miasta i samorządy partnerskie Kraj Data podpisania umowy
Assen  Holandia 22 października 1992
Brno  Czechy 16 września 1966
Charków  Ukraina 24 września 1998
Győr  Węgry 23 stycznia 2008
Hanower  Niemcy 29 października 1979
Jyväskylä  Finlandia 30 czerwca 1979
Kutaisi  Gruzja 6 lipca 2009
Nablus  Palestyna 22 maja 1997
Nottinghamshire (hrabstwo)  Anglia 23 maja 1994
Pozuelo de Alarcón  Hiszpania 9 października 1992
Ra’ananna  Izrael 21 czerwca 2010
Rennes  Francja 4 kwietnia 1998
Shenzhen  Chiny 30 lipca 1993
Toledo  Stany Zjednoczone 6 kwietnia 1991
Bolonia Włochy 5 grudnia 2017

Aktualności edytuj


Czy wiesz, że edytuj

. … Poznań jest jedynym miastem, którego nazwa została wymieniona w hymnie Polski?

  • … W Poznaniu, na pl. Wolności, została zlokalizowana pierwsza stacja benzynowa w Polsce?
  • … Poznań jako jedyne miasto w Polsce posiada dwa ogrody zoologiczne?

Podział administracyjny Poznania edytuj

Podział administracyjny Poznania

W obrębie Poznania utworzono 42 jednostki pomocnicze miasta, zwane osiedlami. Mieszkańcy każdego z nich wybierają radę osiedla, która jest organem uchwałodawczym i składa się z 15 (lub 21) członków. Organem wykonawczym jednostek jest zarząd osiedla. Na czele zarządu stoi przewodniczący zarządu osiedla. Osiedla reprezentują lokalne wspólnoty mieszkańców, a także mają dbać o: ład przestrzenny, porządek i bezpieczeństwo, utrzymanie lokalnych dróg, chodników i parkingów, lokalną infrastrukturę techniczną, stan środowiska naturalnego, rozwój kultury, sportu i rekreacji.

W latach 1954 - 1990 Poznań podzielony był na pięć dzielnic administracyjnych.

Przeczytaj cały artykuł

Inne portale edytuj

Portale polskich miast:

Portale zagranicznych miast: