Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu
{{{Szlak turystyczny infobox}}}
Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
Początek Kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu[1]
Koniec Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu[1]
Długość 4,5 km

Trakt Królewsko-Cesarski – główny szklak turystyczny przebiegający przez Poznań. W myśl jego twórców, Trakt to pozytywna i motywująca opowieść o mieście i jego mieszkańcach. Ma ona na celu ukazać proces powstania Poznania przez pryzmat – jak określają to autorzy tego projektu – „sięgania po koronę”, czyli dążenia poznaniaków do spełnienia wyznaczonych sobie celów, a także udowodnia, że pomimo setek lat jakie minęły, nasze potrzeby niewiele się zmieniły.

Program Trakt Królewsko-Cesarski realizowany był w latach 2005-2009 przez Urząd Miasta Poznania. Od 2009 r. koordynowany jest przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT – instytucję kultury Miasta Poznania, będącą także operatorem Bramy Poznania. Program stanowi realizację założeń Narodowej Strategii Rozwoju Kultury na lata 2004–2013.

Według opisu autorów głównymi bohaterami Traktu Królewsko-Cesarskiego jest 40 pokoleń poznaniaków, wśród których znajdowali się królowie, cesarze, arystokraci, biskupi, artyści, burmistrzowie, mieszczanie i rzemieślnicy. Wszyscy oni pomimo różnych czasów w których żyją, planują, wyznaczają cele, pracują, działają, zmieniają. Ma to skłonić nad do refleksji: Czy my dziś żyjemy inaczej? Czy nasze potrzeby mimo setek lat, które minęły wiele się zmieniły?

Orientację na Trakcie Królewsko-Cesarskim ułatwiają umieszczono wzdłuż jego osi w przestrzeni miasta bordowe tablice z ażurową koroną, która jest także logo szlaku. Pomocne przy zwiedzaniu Traktu są także foldery turystyczne, dostępne w punktach informacji turystycznej oraz na stronie internetowej. Również sama strona internetowa [www.trakt.poznan.pl] może służyć za przewodnik po Trakcie.

Wątki tematyczne Traktu[edytuj]

W oparciu o walory kulturowe miasta wyłonione zostały cztery wątki tematyczne Traktu, podkreślające elementy decydujące o wyjątkowości Poznania. Umożliwiają one każdemu turyście wybranie interesujących go atrakcji z bogatego wachlarza propozycji kulturalnych i turystycznych Poznania.

  • Trakt Historii – "Tu zaczęła się Polska..." – Słowa Jana Pawła II wskazują na rolę Poznania, jako miejsca początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich i kształtowania się naszej tożsamości i państwowości. Przypominają jednocześnie, że w Poznaniu rozpoczęły się w pewnej mierze działania zmierzające do europejskiej integracji, poprzez wejście Polski w krąg kultury łacińskiej. Trakt historii zaprasza do zapoznania się z burzliwymi, ponad tysiącletnimi dziejami Poznania, niejednokrotnie ściśle związanymi z historią Polski i Europy. W Poznaniu miało miejsce wiele wydarzeń ważnych w historii Polski: Chrzest Polski, najdłuższa wojna nowoczesnej Europy - praca organiczna Wielkopolan w XIX wieku, jedyne polskie zwycięskie powstanie - Powstanie wielkopolskie i pierwszy masowy strajk przeciw panującemu w Polsce reżimowi - Poznański Czerwiec '56.
  • Trakt zabytków architektury – "Tak budował się Poznań – Trakt Pracy i Piękna". Idąc Traktem Królewsko-Cesarskim widzimy kolejne etapy rozwoju urbanistycznego miasta. Zaczynając od Komandorii i Śródki – pierwszych dzielnic Poznania, poprzez Ostrów Tumski, Stare Miasto i kończąc na Jeżycach. Możemy podziwiać różnorodność stylów architektonicznych miasta: od romanizmu do secesji. Zabytkowe obiekty stanowią pretekst do opowieści o ludziach, którzy kształtowali i kształtują wizerunek miasta.
  • "Kulturalne inspiracje - Trakt tętniący życiem (kulturalnym)... - Rozrywkowe/Kulturalne TRAKTowanie" – Wątek ten przedstawia bogactwo życia kulturalnego Poznania – miasta w którym odbywa się szereg wyjątkowych wydarzeń artystycznych unikalnych w skali krajowej a nawet europejskiej.
  • Trakt tradycji wielkopolskich – "Nie tylko pyry z gzikiem – Dobra Strawa i Zabawa". Prezentacja lokalnych zwyczajów, tradycji i wartości stanowi doskonałe uzupełnienie oferty kulturowej miasta, podkreślając jednocześnie swego rodzaju odrębność, regionalizm - tak ważne w czasach globalizacji i coraz częstszej potrzebie powrotu do źródeł, na nowo odkrywania własnych korzeni. Charakterystyczne elementy lokalnej tradycji to: gwara poznańska, obyczaje, strój, kuchnia wielkopolska; tradycje rzemieślnicze – cukiernicy, lutnicy, aptekarze; wartości – porządek, pracowitość, rzetelność, gospodarność. W Poznaniu odbywa się wiele imprez ludycznych z których najważniejsze to: Dni Świętomarcińskie - imieniny ulicy, Święto Pyry, św. Piotra i Pawła - imieniny miasta, Dni Ułana, Warkocz Magdaleny, Jarmark Świętojański, uroczysta procesja na Boże Ciało z udziałem odświętnie ubranych Bamberek Poznańskich.

Nawiązanie historyczne[edytuj]

Nazwa "Trakt Królewsko-Cesarski ma swoje uzasadnienie w historii miasta.

"Królewskość" Traktu wiąże się z tym, że w Katedrze poznańskiej pochowani zostali:

Około 1290 roku Przemysł II, inicjator zjednoczenia ziem polskich po okresie rozbicia dzielnicowego rozpoczął budowę zamku królewskiego. W zamku miało miejsce wiele ważnych dla Królestwa Polskiego wydarzeń. Tu powstało godło państwa polskiego. Od czasów Władysława Łokietka zamek był także rezydencją starostów generalnych Wielkopolski. Na zamku królewskim w Poznaniu bywali również:

"Cesarskość" Traktu wiąże się z wizytą:

Przebieg Traktu[edytuj]

Przebieg Traktu wiąże się z historią rozwoju urbanistyki i architektury: od miejsca początków Państwa Polskiego, poprzez miasto średniowieczne, nowożytne, aż do współczesności. Oś jego przebiegu wytyczono następująco: Jezioro MaltańskieKościół św. Jana Jerozolimskiego za muramiŚródkaMost JordanaOstrów TumskiMost Bolesława ChrobregoChwaliszewoStary Rynek – ul. Paderewskiego – plac Wolności – ul. 27 Grudnia – ul. Fredry – Most Teatralny – ul. J.H. Dąbrowskiego – Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana. Traktem przebiega trasa linii tramwajower numer 17, o czym informują tablice na wyświetlaczach pojazdów. Przebieg trasy można zwiedzać razem z przewodnikiem przygotowanym przez Centrum Turystyki Kulturowej Trakt http://trakt.poznan.pl/pl/strona-startowa/oferta/przewodnik-po-trakcie-krolewsko-cesarskim/

Atrakcje i zabytki na Trakcie[edytuj]

Partnerzy Programu[edytuj]

Przy realizacji Programu podejmowana jest współpraca z Partnerami Stałymi – 21 instytucjami kultury i sztuki, nauki oraz przedstawicielami duchowieństwa, a także z Partnerami Stowarzyszonymi, którzy reprezentują na forum Programu instytucje branżowe (m.in. organizacje turystyczne):

Przypisy

  1. a b Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu_Trasa. Google maps. [dostęp 2016-06-23].

Bibliografia[edytuj]

  • Dorota Matyaszczyk, Poznań Trakt Królewsko-Cesarski, przewodnik turystyczny, Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2007, ​ISBN 978-83-7503-026-6​,
  • Konsorcjum PART S.A. i RES Management, Strategia Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu", Poznań 2005

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]