Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trakt Królewsko-Cesarski
w Poznaniu
Ilustracja
Oznakowanie traktu w przestrzeni miasta
Dane szlaku
Państwo

 Polska

Województwo

wielkopolskie

Początek

Brama Poznania

Koniec

Zamek Cesarski w Poznaniu

Długość

ok. 3 km

Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu – główna trasa turystyczno-kulturowa przebiegająca przez Poznań. Łączy najpopularniejsze turystycznie obszary centrum Poznania, obejmując obiekty związane z dziedzictwem kulturowym miasta i prezentując je przez pryzmat dziejów społeczności Poznania.

Projekt Trakt Królewsko-Cesarski realizowany był w latach 2006-2013 przez Urząd Miasta Poznania[1], na podstawie koncepcji powstałej w 2004 w Regionalnym Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu[2]. Program stanowił realizację założeń Narodowego Programu Kultury „Ochrona Zabytków i Dziedzictwa Kulturowego na lata 2004-2013”[3]. Od 2009 koordynowany jest przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT (w 2020 przemianowane na Poznańskie Centrum Dziedzictwa) – instytucję kultury Miasta Poznania, będącą od 2013 także operatorem Bramy Poznania[4].

W 2015 szlak został przeprojektowany. W ramach prac m.in. zmodyfikowano i skrócono jego przebieg, dodano nowe obiekty, zmieniono identyfikację wizualną i oznaczenia w przestrzeni miasta, a także rozpoczęto wydawanie nowych publikacji turystycznych[5].

Nawiązanie historyczne w nazwie[edytuj | edytuj kod]

„Królewskość” traktu związana jest z następującymi postaciami:

„Cesarskość” traktu wiąże się z wizytą:

Trakt Królewsko-Cesarski po 2015[edytuj | edytuj kod]

Według opisu autorów „głównymi bohaterami” Traktu Królewsko-Cesarskiego jest „czterdzieści pokoleń poznaniaków”, a dziedzictwo kulturowe Poznania interpretowane ma być przez pryzmat dążenia ludzi z nim związanych do przezwyciężania trudności i osiągania sukcesu - metaforycznego „sięgania po koronę”[6]. Zachowana od początku istnienia traktu nazwa odwołuje się również do tradycji monarszej: królewskiej, głównie piastowskiej, oraz cesarskiej, związanej z pobytami w Poznaniu władców noszących tytuł cesarski[2]. Narracja traktu zawężona jest do dziedzictwa związanego z okresem historii między Chrztem Polski w 966 a 1918. Trasa przeznaczona jest do zwiedzania pieszego, rowerowego bądź z wykorzystaniem komunikacji miejskiej[7].

Trakt wewnętrznie dzieli się na:

 • „oś główną”, mającą ok. 3 kilometrów długości, przebiegającą od Bramy Poznania do Zamku Cesarskiego. Ma charakter materialny[a], oznakowany jest w przestrzeni miejskiej bordowymi tablicami z wyciętą koroną - logo traktu, umieszczonymi na elementach infrastruktury miejskiej[7];
 • trzy „obszary”: Ostrów Tumski, Stare Miasto oraz Śródmieście, w których wytyczono „szlaki główne” oraz „szlaki uzupełniające”. „Szlaki główne” oraz „szlaki uzupełniające” mają charakter wirtualny[a], nie są oznakowane w przestrzeni miejskiej, zostały opisane w internetowych i drukowanych publikacjach turystycznych[7];
 • „szlaki tematyczne”, skupione na określonych tematach związanych z historią Poznania. Mają charakter wirtualny[a], nie są oznakowane w przestrzeni miejskiej, zostały opisane w internetowych i drukowanych publikacjach turystycznych[7]. Dotychczas (stan na październik 2017) przygotowane zostały „Szlak dziedzictwa żydowskiego” oraz „Szlak dziedzictwa Reformacji”[8].

Szlak Główny: Ostrów Tumski i Katedra[6]

Szlak Uzupełniający: Śródka[6]

Szlak Uzupełniający: Chwaliszewo[6]

Szlak Główny: Stary Rynek[6]

Szlak Główny: Stare Miasto[6]

Szlak Uzupełniający: Stare Miasto - Wzgórze św. Wojciecha[6]

Szlak Uzupełniający: Piaski i Grobla[6]

Szlak Główny: Śródmieście[6]

Szlak Uzupełniający: Śródmieście - Szlak Władzy i Instytucji[6]

Szlak Uzupełniający: Śródmieście - Szlak Twierdzy i Niepodległości[6]

Trakt Królewsko-Cesarski przed 2015[edytuj | edytuj kod]

Wątki tematyczne traktu[edytuj | edytuj kod]

W oparciu o walory kulturowe miasta wyłonione zostały cztery wątki tematyczne traktu, podkreślające elementy decydujące o wyjątkowości Poznania. W pierwotnej formie traktu umożliwiały one turyście wybranie interesujących go atrakcji z wachlarza propozycji kulturalnych i turystycznych Poznania, według następujących „wątków”:

 • Trakt Historii – „Tu zaczęła się Polska...”,
 • Trakt zabytków architektury – „Tak budował się Poznań – Trakt Pracy i Piękna”,
 • Trakt tradycji wielkopolskich – „Nie tylko pyry z gzikiem – Dobra Strawa i Zabawa”.

Przebieg traktu[edytuj | edytuj kod]

Przebieg Traktu wiązał się z historią rozwoju urbanistyki i architektury: od miejsca początków Państwa Polskiego, poprzez miasto średniowieczne, nowożytne, aż do współczesności. Oś jego pierwotnego przebiegu wytyczono następująco: Jezioro MaltańskieKościół św. Jana Jerozolimskiego za muramiŚródkaMost JordanaOstrów TumskiMost Bolesława ChrobregoChwaliszewoStary Rynekul. Paderewskiegoplac Wolnościul. 27 Grudniaul. FredryMost Teatralnyul. J.H. DąbrowskiegoKościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana.

Atrakcje i zabytki na trakcie[edytuj | edytuj kod]

Partnerzy programu[edytuj | edytuj kod]

Przy realizacji programu w latach 2006-2013 podejmowana była współpraca z partnerami stałymi – 21 instytucjami kultury i sztuki, nauki oraz przedstawicielami duchowieństwa, a także z partnerami stowarzyszonymi, którzy reprezentowali na forum programu instytucje branżowe (m.in. organizacje turystyczne):

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Zgodnie z typologią szlaków turystyczno-kulturowych dzielącej je na „materialne”, „realne” i „wirtualne”, wg Armin Mikos Von Rohrscheidt: Turystyka kulturowa, fenomen, potencjał, perspektywy ISBN 83-930211-0-3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Uchwalono Strategię Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego „Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu”, www.poznan.pl [dostęp 2017-10-26].
 2. a b Anna (fotograf) Jabłońska, Poznań : Trakt Królewsko-Cesarski : przewodnik turystyczny, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2007, ISBN 978-83-7503-026-6, OCLC 749858743.
 3. Narodowy program kultury „Ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego na lata 2004–2013”, Warszawa 2004 [dostęp 2017-12-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-27].
 4. Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, www.poznan.pl [dostęp 2017-10-26] (pol.).
 5. To jest opowieść o sukcesie, www.poznan.pl [dostęp 2017-10-26] (pol.).
 6. a b c d e f g h i j k Moszyński i inni, Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim, Poznań: CTK Trakt, [201–], ISBN 978-83-62415-15-1, OCLC 956586820.
 7. a b c d Jak zwiedzać Trakt Królewsko-Cesarski?, Trakt Królewsko-Cesarski [dostęp 2017-10-26] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-24] (pol.).
 8. Foldery – Trakt Królewsko-Cesarski, Trakt Królewsko-Cesarski [dostęp 2017-10-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-11] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Małolepszy B, Moszyński M., Pukianiec M.: Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim, Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, Poznań 2015, ISBN 83-62415-15-0, ISBN 978-83-62415-15-1
 • Jabłońska A., Matyaszczyk D., Poznań Trakt Królewsko-Cesarski, przewodnik turystyczny, Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2007, ISBN 978-83-7503-026-6,
 • Konsorcjum PART S.A. i RES Management, Strategia Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego „Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu”, Poznań 2005

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]