Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu
Royal Imperial Route Sign - Porta Posnania.jpg
Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu
Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
Początek Brama Poznania
Koniec Zamek Cesarski w Poznaniu
Długość ok. 3 km

Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu – główna trasa turystyczno-kulturowa przebiegająca przez Poznań. Łączy najpopularniejsze turystycznie obszary centrum Poznania, obejmując obiekty związane z dziedzictwem kulturowym miasta i prezentując je przez pryzmat dziejów społeczności Poznania.

Projekt Trakt Królewsko-Cesarski realizowany był w latach 2006 - 2013 przez Urząd Miasta Poznania[1], na podstawie koncepcji powstałej w 2004 roku w Regionalnym Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu[2]. Program stanowił realizację założeń Narodowego Programu Kultury "Ochrona Zabytków i Dziedzictwa Kulturowego na lata 2004 - 2013"[3]. Od 2009 r. koordynowany jest przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT – instytucję kultury Miasta Poznania, będącą także operatorem Bramy Poznania[4].

W roku 2015 szlak został przeprojektowany: w ramach prac m.in: zmodyfikowano i skrócono jego przebieg, dodano nowe obiekty, zmieniono identyfikację wizualną i oznaczenia w przestrzeni miasta, a także rozpoczęto wydawanie nowych publikacji turystycznych[5].

Trakt Królewsko - Cesarski po roku 2015[edytuj | edytuj kod]

Według opisu autorów "głównymi bohaterami" Traktu Królewsko-Cesarskiego jest "czterdzieści pokoleń poznaniaków", a dziedzictwo kulturowe Poznania interpretowane ma być przez pryzmat dążenia ludzi z nim związanych do przezwyciężania trudności i osiągania sukcesu - metaforycznego "sięgania po koronę"[6]. Zachowana od początku istnienia Traktu nazwa odwołuje się również do tradycji monarszej: królewskiej, głównie piastowskiej, oraz cesarskiej, związanej z pobytami w Poznaniu władców noszących tytuł cesarski: Ottona III, Napoleona Bonaparte i Wilhelma II[2]. Narracja Szlaku zawężona jest do dziedzictwa związanego z okresem historii między Chrztem Polski a rokiem 1918. Trasa przeznaczona jest do zwiedzania pieszego, rowerowego bądź z wykorzystaniem komunikacji miejskiej[7]. , Szlak wewnętrznie dzieli się na:

 • "Oś główną", mającą ok. 3 kilometrów długości, przebiegającą od Bramy Poznania do Zamku Cesarskiego. Ma charakter materialny [a], oznakowany jest w przestrzeni miejskiej bordowymi tablicami z wyciętą koroną - logo Traktu, umieszczonymi na elementach infrastruktury miejskiej[7].
 • Trzy "obszary": Ostrów Tumski, Stare Miasto oraz Śródmieście, w których wytyczono "szlaki główne" oraz "szlaki uzupełniające". "Szlaki główne" oraz "szlaki uzupełniające" mają charakter wirtualny[a], nie są oznakowane w przestrzeni miejskiej, zostały opisane w internetowych i drukowanych publikacjach turystycznych[7].
 • "Szlaki tematyczne", skupione na określonych tematach związanych z historią Poznania. "Szlaki tematyczne" mają charakter wirtualny[a], nie są oznakowane w przestrzeni miejskiej, zostały opisane w internetowych i drukowanych publikacjach turystycznych[7]. Dotychczas (stan na październik 2017) przygotowane zostały "Szlak dziedzictwa żydowskiego" oraz "Szlak dziedzictwa Reformacji"[8].

Szlak Główny: Ostrów Tumski i Katedra[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Uzupełniający: Śródka[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Uzupełniający: Chwaliszewo[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Główny: Stary Rynek[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Główny: Stare Miasto[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Uzupełniający: Stare Miasto - Wzgórze św. Wojciecha[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Uzupełniający: Piaski i Grobla[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Główny: Śródmieście[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Uzupełniający: Śródmieście - Szlak Władzy i Instytucji[6][edytuj | edytuj kod]

Szlak Uzupełniający: Śródmieście - Szlak Twierdzy i Niepodległości[6][edytuj | edytuj kod]

Trakt Królewsko - Cesarski przed rokiem 2015[edytuj | edytuj kod]

Wątki tematyczne Traktu przed rokiem 2015[edytuj | edytuj kod]

W oparciu o walory kulturowe miasta wyłonione zostały cztery wątki tematyczne Traktu, podkreślające elementy decydujące o wyjątkowości Poznania. W pierwotnej formie Traktu możliwiały one turyście wybranie interesujących go atrakcji z wachlarza propozycji kulturalnych i turystycznych Poznania, według następujących "wątków":

 • Trakt Historii – "Tu zaczęła się Polska..."
 • Trakt zabytków architektury – "Tak budował się Poznań – Trakt Pracy i Piękna".
 • Trakt tradycji wielkopolskich – "Nie tylko pyry z gzikiem – Dobra Strawa i Zabawa".

Nawiązanie historyczne w nazwie przed rokiem 2015[edytuj | edytuj kod]

"Królewskość" Traktu związana była z następującymi postaciami:

"Cesarskość" Traktu wiąże się z wizytą:

Przebieg Traktu przed rokiem 2015[edytuj | edytuj kod]

Przebieg Traktu wiązał się z historią rozwoju urbanistyki i architektury: od miejsca początków Państwa Polskiego, poprzez miasto średniowieczne, nowożytne, aż do współczesności. Oś jego pierwotnego przebiegu wytyczono następująco: Jezioro MaltańskieKościół św. Jana Jerozolimskiego za muramiŚródkaMost JordanaOstrów TumskiMost Bolesława ChrobregoChwaliszewoStary Rynek – ul. Paderewskiego – plac Wolności – ul. 27 Grudnia – ul. Fredry – Most Teatralny – ul. J.H. Dąbrowskiego – Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana.

Atrakcje i zabytki na Trakcie przed rokiem 2015[edytuj | edytuj kod]

Partnerzy Programu przed rokiem 2015[edytuj | edytuj kod]

Przy realizacji Programu w latach 2006 - 2013 podejmowana była współpraca z Partnerami Stałymi – 21 instytucjami kultury i sztuki, nauki oraz przedstawicielami duchowieństwa, a także z Partnerami Stowarzyszonymi, którzy rezprezentowali na forum Programu instytucje branżowe (m.in. organizacje turystyczne):

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Zgodnie z typologią szlaków turystyczno-kulturowych dzielącej je na "materialne", "realne" i "wirtualne", wg. A. Mikos v. Rohrscheidt: Turystyka kulturowa, fenomen, potencjał, perspektywy ​ISBN 83-61352-00-6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Uchwalono Strategię Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu" - Aktualności - Fakty i liczby - Poznan.pl, www.poznan.pl [dostęp 2017-10-26].
 2. a b Jabłońska, Anna, Poznań : Trakt Królewsko-Cesarski : przewodnik turystyczny, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2007, ISBN 978-83-7503-026-6, OCLC 749858743.
 3. [http://nck.pl/media/attachments/302316/narodowa_strategia_ozwoju_kultury_na_lata_20042013._narodowy_program_kultury_pchrona_zabytk_i_dziedzictwa_kulturowego_na_lata_20042013_copy1.pdf NARODOWY PROGRAM KULTURY „OCHRONA ZABYTKÓW I DZIEDZICTWA KULTUROWEGO” NA LATA 2004–2013], 2004 [dostęp 2017-12-27].
 4. Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT - Poznan.pl, www.poznan.pl [dostęp 2017-10-26] (pol.).
 5. [http://www.poznan.pl/mim/bm/news/to-jest-opowiesc-o-sukcesie,91462.html To jest opowieść o sukcesie - Aktualności - Biuletyn Miejski - poznan.pl], www.poznan.pl [dostęp 2017-10-26] (pol.).
 6. a b c d e f g h i j k Moszyński i inni, Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim, Poznań: CTK Trakt, [201–], ISBN 978-83-62415-15-1, OCLC 956586820.
 7. a b c d Jak zwiedzać Trakt Królewsko-Cesarski? – Trakt Królewsko-Cesarski, trakt.poznan.pl [dostęp 2017-10-26] (pol.).
 8. Foldery – Trakt Królewsko-Cesarski, trakt.poznan.pl [dostęp 2017-10-26] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Małolepszy B, Moszyński M., Pukianiec M.: Przewodnik po Trakcie Królewsko - Cesarskim, Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, Poznań 2015, ​ISBN 8362415150, 9788362415151
 • Jabłońska A., Matyaszczyk D., Poznań Trakt Królewsko-Cesarski, przewodnik turystyczny, Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2007, ​ISBN 978-83-7503-026-6​,
 • Konsorcjum PART S.A. i RES Management, Strategia Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu", Poznań 2005

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]