King Ghidorah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

King Ghidorah (jap. キングギドラ, Kingu Gidora); w języku angielskim czasem określany jako Ghidrah lub Monster Zero – fikcyjny, gigantyczny potwór (kaijū), znany z serii japońskich filmów science-fiction o Godzilli wyprodukowanych przez wytwórnię Tōhō. W Polsce nazywany jest także Królem Ghidorą. King Ghidorah jest skrzydlatym trójgłowym smokiem. Jeden z najbardziej znanych antagonistów Godzilli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seria Shōwa[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy King Ghidorah pojawił się w filmie Ghidorah - Trójgłowy potwór w 1964 roku. W serii Shōwa Ghidorah to potwór z kosmosu, odpowiedzialny za brak życia na Wenus (co zostało ujawnione w oryginalnej, japońskiej wersji filmu Ghidorah - Trójgłowy potwór; w amerykańskiej wersji filmu planetą, na której Ghidorah zniszczył wszelkie życie był Mars). Kilkakrotnie atakował Ziemię, czasem na własną rękę, a czasem kontrolowany przez pragnących podbić Ziemię kosmitów. Zazwyczaj atakował sam, jedynie w Godzilla kontra Gigan otrzymał do pomocy cyborga Gigana. Za każdym razem jego ataki były odpierane przez Godzillę i pomagające mu potwory, m.in. Rodana (Ghidorah - Trójgłowy potwór, Inwazja potworów, Zniszczyć wszystkie potwory), larwę Mothry (Ghidorah - Trójgłowy potwór, Zniszczyć wszystkie potwory) czy Anguirusa (Zniszczyć wszystkie potwory, Godzilla kontra Gigan). Ostatecznie King Ghidorah został pokonany i zabity przez połączone siły 10 ziemskich potworów w filmie Zniszczyć wszystkie potwory.

Seria Heisei[edytuj | edytuj kod]

Ghidorah powrócił w serii Heisei, w filmie Godzilla kontra Król Ghidorah. Tym razem jednak nie był potworem z kosmosu, lecz powstał z trzech małych zwierzątek przywiezionych przez przybyszów z przyszłości – Doratów. W wyniku podróży w czasie do roku 1944 zostały one pozostawione na wyspie, na której w latach 50. XX wieku przeprowadzane były testy z bronią jądrową; napromieniowane, połączyły się w jednego, trójgłowego potwora, który zaatakował Japonię w 1992 r. Po przegranej walce z Godzillą (w wyniku której Ghidorah stracił środkową głowę) i upadku na dno oceanu, z Ghidory zrobiono cyborga - Mecha-King Ghidorah. W finałowej scenie filmu stoczył on walkę z Godzillą w Tokio; udało mu się skrępować potwora i wynieść go nad ocean - tam jednak został uszkodzony przez radioaktywny snop Godzilli i oba potwory spadły z dużej wysokości do oceanu. Godzilla przeżył upadek i powrócił już rok później w filmie Godzilla kontra Mothra; Mecha-King Ghidorah został trwale zniszczony, jednak dwa lata później jego części zostały wykorzystane przy budowie Mechagodzilli (Godzilla kontra Mechagodzilla II).

W filmie Rebirth of Mothra 3 z 1998 r. pojawił się Grand King Ghidorah – kosmiczny potwór z czasów prehistorycznych, przed którego atakami próbowała bronić Japonię Mothra Leo; trójgłowy smok okazał się jednak na tyle potężny, że pokonał gigantyczną ćmę. Niezdolna go pokonać, Mothra Leo próbowała nie dopuścić do jego powstania. W tym celu cofnęła się w czasie do ery dinozaurów, kiedy Ziemię terroryzował Cretaceous King Ghidorah - potwór, z którego do czasów współczesnych miał powstać Grand King Ghidorah, na razie jednak słabszy od swej współczesnej wersji. Mothrze Leo udało się go pokonać i - jak się wydawało - zniszczyć, wpychając go do wulkanu i topiąc w płynnej lawie. Ocalał jednak jego ogon, odcięty w czasie walki z gigantyczną ćmą, z którego w procesie regeneracji odrodził się cały trójgłowy smok; w rezultacie, mimo starań Mothry, mógł się on przemienić w potężnego Grand King Ghidorę i zagrozić Japonii w czasach współczesnych. W finale filmu Mothra Leo przemieniła się jednak w swą najpotężniejszą formę - Armor Mothrę; w tej postaci udało się jej ostatecznie pokonać i zniszczyć Grand King Ghidorę.

Seria Millennium[edytuj | edytuj kod]

W filmie Wielka bitwa potworów z 2001 r. Ghidorah po raz pierwszy i jak dotąd ostatni w serii był bohaterem pozytywnym; był jednym z trzech potworów - strażników (obok Mothry i Baragona), broniących Japonii przed atakiem Godzilli. Początkowo nie był zdolny do lotu. W finale filmu wspólnie z Mothrą stoczył walkę z Godzillą w Jokohamie; w toku walki Ghidorah został pokonany i padł nieprzytomny na ziemię, zaś Mothra została zniszczona radioaktywnym snopem Godzilli. Gigantycznej ćmie udało się jednak przekazać po śmierci całą swą energię Ghidorze, który teraz, z dodatkową mocą i uzyskawszy zdolność do lotu, powtórnie ruszył do walki z Godzillą. Choć początkowo udało mu się zepchnąć Godzillę do morza, ostatecznie i on został zniszczony radioaktywnym snopem Króla Potworów.

Na Ghidorze wzorowanych jest kilka innych potworów stworzonych przez wytwórnię Toho: Desghidorah - trójgłowy czworonożny smok z filmu Powrót Mothry z 1996 r; Keizer Ghidorah - trójgłowy, czworonożny, skrzydlaty smok, druga postać potwora Monster X z filmu Godzilla: Ostatnia wojna z 2004 r i finałowy przeciwnik Godzilli w tym filmie; oraz Mammoth Bosquito - dwugłowy skrzydlaty smok z filmu tokusatsu Super Star Fleet Sazer-X the Movie: Fight! Star Soldiers z 2005 r.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • 1964-1973 - wysokość - 100 m; rozpiętość skrzydeł - 150 m; masa - 30 000 ton
  • 1991 - wysokość - 140 m; rozpiętość skrzydeł - 175 m; masa - 70 000 ton
  • 1998:
    • Cretaceous King Ghidorah - wysokość - 40 m; rozpiętość skrzydeł - 50 m; masa - 20 500 ton
    • Grand King Ghidorah - wysokość - 60 m; rozpiętość skrzydeł - 80 m; masa - 50 000 ton
  • 2001 - wysokość - 49 m; rozpiętość skrzydeł - 93 m; długość - 60 m; masa - 25 000 ton
  • 2019 - wysokość - 158 m

Moce[edytuj | edytuj kod]

King Ghidorah potrafi zionąć błyskawicami z trzech paszczy (umiejętność wykorzystywana we wszystkich filmach z jego udziałem). Lata z prędkością Mach 3 (we wszystkich filmach; jedynie Mecha-King Ghidorah potrafił latać z prędkością Mach 4), wykorzystuje swoje długie szyje do duszenia przeciwnika (Godzilla kontra Król Ghidorah), z pazurów na końcu skrzydeł emituje promienie (umiejętność ta była pokazana tylko w filmie Rebirth of Mothra 3), wyładowuje energię elektryczną przez ugryzienie przeciwnika (Wielka bitwa potworów), tworzy wokół siebie „tarczę” z energii, zdolną wytrzymać atak radioaktywnym snopem Godzilli (Wielka bitwa potworów)

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

King Ghidorah posiada trzy głowy najeżone kolcami na długich szyjach, przypominające orientalne smoki. Kończyny przednie przekształcone w olbrzymie skrzydła umożliwiające latanie, do tego ma dwa ogony zakończone maczugą. Po ziemi porusza się dwunożnym chodem, na masywnych kończynach w pozycji wyprostowanej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]