Król Ghidora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z King Ghidorah)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Król Ghidora (jap. キングギドラ Kingu Gidora, ang. King Ghidorah lub Ghidrah) – fikcyjny, gigantyczny potwór (kaijū), znany z serii japońskich filmów science-fiction o Godzilli wyprodukowanych przez wytwórnię Tōhō. Król Ghidora jest skrzydlatym trójgłowym smokiem. Jeden z najbardziej znanych antagonistów Godzilli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seria Shōwa[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy King Ghidorah pojawił się w filmie Ghidorah – Trójgłowy potwór w 1964 roku. W serii Shōwa Ghidorah to potwór z kosmosu, odpowiedzialny za brak życia na Wenus (co zostało ujawnione w oryginalnej, japońskiej wersji filmu Ghidorah – Trójgłowy potwór; w amerykańskiej wersji filmu planetą, na której Ghidorah zniszczył wszelkie życie był Mars). Kilkakrotnie atakował Ziemię, czasem na własną rękę, a czasem kontrolowany przez pragnących podbić Ziemię kosmitów. Zazwyczaj atakował sam, jedynie w Godzilla kontra Gigan otrzymał do pomocy cyborga Gigana. Za każdym razem jego ataki były odpierane przez Godzillę i pomagające mu potwory, m.in. Rodana (Ghidorah – Trójgłowy potwór, Inwazja potworów, Zniszczyć wszystkie potwory), larwę Mothry (Ghidorah – Trójgłowy potwór, Zniszczyć wszystkie potwory) czy Anguirusa (Zniszczyć wszystkie potwory, Godzilla kontra Gigan). Ostatecznie King Ghidorah został pokonany i zabity przez połączone siły 10 ziemskich potworów w filmie Zniszczyć wszystkie potwory.

Seria Heisei[edytuj | edytuj kod]

Ghidora powrócił w serii Heisei, w filmie Godzilla kontra Król Ghidorah. Tym razem jednak nie był potworem z kosmosu, lecz powstał z trzech małych zwierzątek przywiezionych przez przybyszów z przyszłości – Doratów. W wyniku podróży w czasie do roku 1944 zostały one pozostawione na wyspie, na której w latach 50. XX wieku przeprowadzane były testy z bronią jądrową; napromieniowane, połączyły się w jednego, trójgłowego potwora, który zaatakował Japonię w 1992 r. Po przegranej walce z Godzillą (w wyniku której Ghidorah stracił środkową głowę) i upadku na dno ocean, Emmy – podróżniczka w czasie, wróciła do roku 2204 aby tam odnaleźć w morzu pozostałości Króla Ghidory. Po odnalezieniu cielska, zostaje ono zmodyfikowane, a części ciała, które z powodu Godzilli uległy zniszczeniu, zostały zastąpione mechanicznymi częściami. Tak narodził się Mecha Król Ghidorah – pół-robot, pół-potwór, który był całkowicie kontrolowany przez Emmy. Po skonstruowaniu cyborga, Emmy cofa się z nim ponownie do roku 1992, aby za pomocą niego pokonać Godzillę.

W finałowej scenie filmu stoczył on walkę z Godzillą w Tokio; udało mu się skrępować potwora i wynieść go nad ocean – tam jednak został uszkodzony przez radioaktywny snop Godzilli i oba potwory spadły z dużej wysokości do oceanu. Po latach cielsko Mecha Króla Ghidory zostaje wyłowione, aby przy użyciu technologii przyszłości, dzięki której został stworzony, można było skonstruować Mechagodzillę.

W filmie Rebirth of Mothra 3 z 1998 r. pojawił się jako Wielki Król Ghidora (jap. グランドキングギドラ Gurando Kingu Gidora, ang. Grand King Ghidorah) – kosmiczny potwór z czasów prehistorycznych, przed którego atakami próbowała bronić Japonię Mothra Leo; trójgłowy smok okazał się jednak na tyle potężny, że pokonał gigantyczną ćmę. Niezdolna go pokonać, Mothra Leo próbowała nie dopuścić do jego powstania. W tym celu cofnęła się w czasie do ery dinozaurów, kiedy Ziemię terroryzował Kredowy Król Ghidora (jap. 白亜紀キングギド Haku Aki Kingu Gidora, ang. Cretaceous King Ghidorah) – potwór, z którego do czasów współczesnych miał powstać Wielki Król Ghidorah, na razie jednak słabszy od swej współczesnej wersji. Mothrze Leo udało się go pokonać i – jak się wydawało – zniszczyć, wpychając go do wulkanu i topiąc w płynnej lawie. Ocalał jednak jego ogon, odcięty w czasie walki z gigantyczną ćmą, z którego w procesie regeneracji odrodził się cały trójgłowy smok; w rezultacie, mimo starań Mothry, mógł się on przemienić w potężnego Wielkiego Króla Ghidorę i zagrozić Japonii w czasach współczesnych. W finale filmu Mothra Leo przemieniła się jednak w swą najpotężniejszą formę – Armor Mothrę; w tej postaci udało się jej ostatecznie pokonać i zniszczyć Wielkiego Króla Ghidorę.

Seria Millennium[edytuj | edytuj kod]

W filmie Wielka bitwa potworów z 2001 r. Ghidora po raz pierwszy i jak dotąd ostatni w serii był bohaterem pozytywnym; był jednym z trzech strażników broniących Japonii przed wielkimi niebezpieczeństwami (obok Mothry i Baragona). Wszyscy strażnicy zostali zbudzeni przez Hirotoshiego Isayamę, by powstrzymali Godzillę będącego personifikacją żądnych zemsty pomordowanych ludzi przez Japonię w czasach II wojny światowej. Początkowo nie był zdolny do lotu. W finale filmu wspólnie z Mothrą stoczył walkę z Godzillą w Jokohamie; w toku walki Ghidorah został pokonany i padł nieprzytomny na ziemię, zaś Mothra została zniszczona radioaktywnym snopem Godzilli. Gigantycznej ćmie udało się jednak przekazać po śmierci całą swą energię Ghidorze, który teraz, z dodatkową mocą i uzyskawszy zdolność do lotu, powtórnie ruszył do walki z Godzillą. Choć początkowo udało mu się zepchnąć Godzillę do morza, ostatecznie i on został zniszczony radioaktywnym snopem Króla Potworów.

Na Ghidorze wzorowanych jest kilka innych potworów stworzonych przez wytwórnię Toho: Desghidorah – trójgłowy czworonożny smok z filmu Rebirh of Mothra z 1996 r; Keizer Ghidorah – trójgłowy, czworonożny, skrzydlaty smok, druga postać potwora o imieniu Monster X z filmu Godzilla: Ostatnia wojna z 2004 r i finałowy przeciwnik Godzilli w tym filmie; oraz Mammoth Bosquito – dwugłowy skrzydlaty smok z filmu tokusatsu Super Star Fleet Sazer-X the Movie: Fight! Star Soldiers z 2005 r.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • 1964-1973: wysokość – 100 m; rozpiętość skrzydeł – 150 m; masa – 30 000 ton
  • 1991: wysokość – 140 m; rozpiętość skrzydeł – 175 m; masa – 70 000 ton
  • 1998:
    • Kredowy Król Ghidora – wysokość – 40 m; rozpiętość skrzydeł – 50 m; masa – 20 500 ton
    • Wielki Król Ghidora – wysokość – 60 m; rozpiętość skrzydeł – 80 m; masa – 50 000 ton
  • 2001: wysokość – 49 m; rozpiętość skrzydeł – 93 m; długość – 60 m; masa – 25 000 ton
  • 2019: wysokość – 158 m

Moce[edytuj | edytuj kod]

King Ghidorah potrafi zionąć błyskawicami z trzech paszczy (umiejętność wykorzystywana we wszystkich filmach z jego udziałem). Lata z prędkością Mach 3 (we wszystkich filmach; jedynie Mecha-King Ghidorah potrafił latać z prędkością Mach 4), wykorzystuje swoje długie szyje do duszenia przeciwnika (Godzilla kontra Król Ghidorah), z pazurów na końcu skrzydeł emituje promienie (umiejętność ta była pokazana tylko w filmie Rebirth of Mothra 3), wyładowuje energię elektryczną przez ugryzienie przeciwnika (Wielka bitwa potworów), tworzy wokół siebie „tarczę” z energii, zdolną wytrzymać atak radioaktywnym snopem Godzilli (Wielka bitwa potworów)

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

King Ghidorah posiada trzy głowy najeżone kolcami na długich szyjach, przypominające orientalne smoki. Kończyny przednie przekształcone w olbrzymie skrzydła umożliwiające latanie, do tego ma dwa ogony zakończone maczugą. Po ziemi porusza się dwunożnym chodem, na masywnych kończynach w pozycji wyprostowanej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]