Biskupia Kopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biskupia Kopa
Biskupská kupa
Ilustracja
Państwo

 Polska
 Czechy

Położenie

Głuchołazy,
Zlaté Hory

Pasmo

Góry Opawskie
(cz. Zlatohorská vrchovina)
(Sudety)

Wysokość

890 m n.p.m.

Wybitność

174[1] m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Biskupia Kopa”
Ziemia50°15′21,607″N 17°25′22,048″E/50,256002 17,422791

Biskupia Kopa (cz. Biskupská kupa, niem. Bischofskoppe) – szczyt (góra) o wysokości 890 m n.p.m. w paśmie Gór Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina) w Sudetach Wschodnich, leżący na granicy Polski i Czech oraz na granicy gmin Głuchołazy i Zlaté Hory[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Przyjmuje się, że Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem w polskiej części Gór Opawskich oraz najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego, chociaż najwyższy jej punkt, wraz z zabytkową wieżą widokową, znajduje się po czeskiej stronie[3]. W przyziemiu wieży widokowej znajduje się punkt geodezyjny o wysokości 890,62 m n.p.m.[4].

Zbudowana z dewońskich fyllitów. Pod koniec XIX wieku wyznaczono pierwsze szlaki prowadzące na szczyt oraz wybudowano czynną do dziś wieżę widokową. Biskupia Kopa jest od wieków górą graniczną – od 1229 rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, po wojnach śląskich tereny pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów, następnie Czechosłowacji i Niemiec, a obecnie przez szczyt przebiega granica polsko-czeska. Polska nazwa Biskupia Kopa została ustalona urzędowo w 1949[5].

W 2017 zakończono budowę drogi na Biskupią Kopę, wiodącą Saperską Drogą przez Przełęcz pod Zamkową Górą, Plac Konrada Habla i Przełęcz Mokrą[6].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szlaki turystyczne i rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Na sam szczyt oraz w obrębie góry zlokalizowano następujące cztery szlaki turystyczne, biegnące zarówno ze strony polskiej jak i czeskiej:

szlak turystyczny czerwony Głuchołazy – szczyt Przednia Kopa – szczyt Parkowa GóraPodlesieJarnołtówek – szczyt Biskupia Kopa – Przełęcz pod Kopą (Przełęcz Mokra) – szczyt Srebrna KopaPrzełęcz pod Zamkową GórąZamkowa Góra – szczyt Szyndzielowa KopaPokrzywnaWieszczynagóra DługotaDębowiec – góra KobylicaSanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie – góra Kozia GóraPrudnik
szlak turystyczny żółty Jarnołtówek – Bukowa Góra – szczyt Piekiełko – góra Biskupia Kopa – Przełęcz pod Kopą – góra Srebrna Kopa – Przełęcz Pod Zamkową Górą – Zamkowa Góra – Pokrzywna
Szlak zielony Zlaté Hory – szczyt Svatý Rochus – Mnichův kámen – szczyt Biskupia Kopa – przełęcz Petrovy boudyPetrovice
Szlak niebieski Zlaté Hory – ruiny zamku Leuchtenštejn – szczyt Biskupia Kopa – Petrovice

oraz dwie ścieżki dydaktyczne na trasach:

Ścieżka edukacyjna zielona.svg Pokrzywna – rezerwat przyrody Cicha Dolinaschronisko „Pod Kopą Biskupią”
Ścieżka edukacyjna zielona.svg (czes. NS Svatý Roch) przełęcz Petrovy boudy – góra Biskupia Kopa – źródło Pramen sv. Rocha – przełęcz Petrovy boudy.

Przez górę poprowadzono również szlak rowerowy na trasie:

szlak rowerowy czerwony Nowa Wieś – Pokrzywna – Zamkowa Góra – Przełęcz pod Zamkową Górą – góra Srebrna Kopa – Przełęcz pod Kopą (Przełęcz Mokra) – góra Piekiełko – Jarnołtówek.

Obiekty turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o wysokości 18 m. Zbudowana w 1898 przez Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (niem. Mährisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein (MSSGV)) w jubileusz 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I (Kaiser-Franz-Josef-Warte). Organizacja ta już w 1890 zbudowała w tym miejscu pierwszą, drewnianą wieżę widokową, która została rozebrana w 1895. Wieża z 1898 po wojnie uległa zaniedbaniu. Została ponownie udostępniona turystom w 1996. Wejście na górną platformę zapewnia szeroki widok na Jesioniki (czes. Jeseníky), Masyw Śnieżnika (czes. Králický Sněžník) i Góry Złote (czes. Rychlebské hory). Przy dobrej pogodzie widoczne zarysy Karkonoszy, Gór Stołowych i Sowich. Piękna panorama miasta Zlaté Hory. Widoczne są także zbiorniki Nyski i Otmuchowski. Niecały kilometr na północny zachód od wierzchołka znajdują się małe ruiny zamku Leuchtenštejn, który zbudowano w połowie XIII w. dla ochrony Biskupstwa Wrocławskiego (zachowane resztki umocnień).

Na Biskupiej Kopie funkcjonowały dwa przejścia graniczne na szlakach turystycznych Jarnołtówek (Biskupia Kopa) – Zlaté Hory (Biskupská Kupa) oraz Jarnołtówek – Zlaté Hory (Biskupská kupa, vrchol) dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Przejścia funkcjonowały do 21 grudnia 2007, kiedy to na mocy Układu z Schengen zostały zlikwidowane.

Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Introduction to Poland z listą 453 szczytów o wybitności co najmniej 100 m. Wysokość i wybitność jest tam o 11 m niższa.
  2. Biskupská kupa (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). Mapy.cz.
  3. Biskupia Kopa. Szczyty i punkty widokowe. W: Polskie Szlaki [on-line]. polskieszlaki.pl. [dostęp 2018-01-23].
  4. Základní mapa (ČÚZK). geoportal.cuzk.cz ↓.
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 28 maja 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 44, poz. 592, s. 8)
  6. Saperska Droga już gotowa

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]