Thot: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
NickyBot (dyskusja | edycje)
odlinkowanie linku trywialnego Człowiek per WP:ZdB
EmausBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.4) (Robot poprawił nl:Thoth (mythologie)
Linia 58: Linia 58:
[[mk:Тот]]
[[mk:Тот]]
[[arz:تحوت]]
[[arz:تحوت]]
[[nl:Thoth (Egyptische mythologie)]]
[[nl:Thoth (mythologie)]]
[[nds-nl:Thoth]]
[[nds-nl:Thoth]]
[[ja:トート]]
[[ja:トート]]

Wersja z 03:45, 5 paź 2011

Thoth (Ramesseum, Luksor)
Thot pod postacią pawiana (Luwr, Paryż).
G26t
Z4

lub
dHwt
Z4
R8

lub
G26
t Z4
Thot w hieroglifach

Thot (lub Thoth) – egipski bóg Księżyca, patron mądrości, mąż bogini Maat. Uważano go za wynalazcę egipskiego pisma - hieroglifów, kalendarza, a także arytmetyki, geometrii, muzyki, liczby i rysunków. Znany jest także jako lekarz i mag zarówno bogów, jak i ludzi (żywych i umarłych). Przedstawiany był jako ibis, pawian lub człowiek z głową tych zwierząt. W okresie predynastycznym czczony na terenie Delty, w okresie Starego Państwa centrum jego kultu znajdowało się w Hermopolis - stolica XV nomu Górnego Egiptu, w którego herbie znajdował się pawian. W mitologii greckiej identyfikowany z Hermesem.

Nazwa Thoth (czy Thot), wymawiana jako "tot", jest greckim imieniem nadanym egipskiemu bóstwu, którego prawidłową nazwą jest Djehuty (także występującego pod nazwami Tahuti, Tehuti, Zehuti, Techu, Tetu).

W zaświatach Thot skazywał tych, którzy krzywdzili zwierzęta, był także sekretarzem Ozyrysa podczas sądzenia zmarłych (ważenia serc). Uczestniczył w zmartwychwstaniu Ozyrysa korzystając z magicznych zaklęć, nauczył Izydę jak wpływać na niekorzystne wydarzenia. Leczył też Seta i Horusa z ran, które sobie wzajemnie zadali, a następnie mediował w ich konflikcie.

Legenda przypisuje mu autorstwo Księgi Umarłych. Jego żoną była Maat.

Thot w czasach współczesnych

Jedna z najbardziej popularnych talii tarota (Tarot Thota, ang. Thoth Tarot) oraz omawiająca go książka (Księga Thotha) nawiązują do tego bóstwa. Obydwie zostały stworzone przez Aleistera Crowleya, przy czym rysunki zostały wykonane przez Lady Friedę Harris. "Księga Thotha" to filozoficzna praca omawiająca wykorzystanie kart tarota, zwłaszcza tych stworzonych przez Crowleya, której nazwa została zaczerpnięta z nieistniejącej księgi z egipskiej mitologii. Księga ta miała ponoć zawierać starożytną wiedzę daną człowiekowi przez to bóstwo.


Źródła

Pavan, Ada Russo w przekł. Agnieszki Michalskiej-Rajch Tajemna Wiedza Egiptu, Wydawnictwo Ravi, Łódź 2002 r., s. 30, 69-70, ISBN 83-7229-038-5