Pi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m -interwiki pl
Robert86 (dyskusja | edycje)
Linia 162: Linia 162:
*[[Pole]] [[koło (geometria)|koła]] o promieniu ''r'': <math>S=\pi r^{2}\quad</math>
*[[Pole]] [[koło (geometria)|koła]] o promieniu ''r'': <math>S=\pi r^{2}\quad</math>
*Pole [[Elipsa (matematyka)|elipsy]] o półosiach równych ''a'' i ''b'': <math>S=ab\pi\quad</math>
*Pole [[Elipsa (matematyka)|elipsy]] o półosiach równych ''a'' i ''b'': <math>S=ab\pi\quad</math>
*[[Objętość]] [[kula|kuli]] o promieniu ''r'': <math>V=\frac{4}{3}\pi r^{3}\quad</math>
*[[Objętość]] n wymiarowej [[kula|kuli]] o promieniu ''r'': <math>V_n=\frac {\pi^\frac{n} {2} \ } {\Gamma(\frac{n} {2}\ +1)}\ r^{n}</math>
*[[Powierzchnia]] kuli o promieniu ''r'': <math>4\pi r^{2}\quad</math>
*[[Powierzchnia]] kuli o promieniu ''r'': <math>4\pi r^{2}\quad</math>
*[[Miara łukowa]] [[kąt]]a półpełnego równa jest <math>\pi</math> [[radian|radianów]]
*[[Miara łukowa]] [[kąt]]a półpełnego równa jest <math>\pi</math> [[radian|radianów]]

Wersja z 19:36, 8 maj 2006

Liczba π to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. W geometrii euklidesowej π jest równe stosunkowi obwodu koła do jego średnicy. Można też zdefiniować π na inne sposoby, na przykład jako pole koła o promieniu równym 1 albo jako najmniejsza dodatnia wartość x, dla której sin(x)=0.

Liczba π z dokładnością 70 miejsc po przecinku:

3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164...

a oto wersja binarna

11,001001000011111101101010100010001000010110100011000010001101001100010010...

Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones w książce Synopsis Palmariorum Mathesos (π jest pierwszą literą greckiego słowa ????µ?????, czyli obwód) a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. Liczba π jest znana także jako stała Archimedesa lub ludolfina — tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena (obaj obliczyli przybliżone wartości π).

Własności liczby π

Liczba π jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Udowodnił to w roku 1761 Johann Heinrich Lambert. Co więcej, jest ona liczbą przestępną, co w 1882 roku wykazał Ferdinand Lindemann. Oznacza to, że nie istnieje wielomian o współczynnikach całkowitych, którego π jest pierwiastkiem. W rezultacie nie jest możliwe zapisanie π za pomocą skończonej ilości liczb całkowitych, ułamków lub ich pierwiastków.

To ostatecznie rozstrzyga, że niemożliwe jest klasyczna konstrukcja (wyłącznie przy pomocy linijki i cyrkla) kwadratu o powierzchni równej powierzchni danego koła, gdyż współrzędne wszystkich punktów, które mogą być skonstruowane w taki sposób, należą do zbioru liczb nazywanych liczbami algebraicznymi. Problem ten zwany jest kwadraturą koła.

Zarys dowodu niewymierności autorstwa I.Nivena

Dowód przez zaprzeczenie.

Zakładamy, że gdzie .

Ustalamy ciąg

Wykazać można, że:

Oznaczać to będzie, że przyjęte założenie prowadzi do sprzeczności, gdyż ciąg liczb całkowitych dodatnich nie może być zbieżny do liczby 0.

Najpopularniejsze aproksymacje wartości π

Liczne wzory pozwalające wyliczać π z dowolną dokładnością podane są w końcu artykułu. W praktyce posługujemy się przybliżonymi wartościami 3,14 lub 22/7, rzadko kiedy trzeba korzystać z przybliżeń dokładniejszych: 3,1416 lub 3,14159 albo 355/113 (ten ostatni ułamek jest równy π z dokładnością 6 miejsc po przecinku).

Historia obliczeń wartości π

Metoda aproksymacji liczby ? zaproponowana przez Archimedesa

Z liczbą π, jakkolwiek pojawia się on w wielu wzorach z różnych dziedzinach (włączając w to nawet fizykę kwantową), ludzie zetknęli się już w starożytności zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3.

Archimedes w III w. p.n.e. oszacował π z dokładnością dwóch miejsc po przecinku. Użył do tego metody bazującej na zależnościach geometrycznych. Wynikiem jego pracy było podanie przedziału w jakim mieści się liczba π: 223/71 < π < 22/7. Jego metoda umożliwia obliczanie coraz dokładniejszych przybliżeń π i była stosowana z powodzeniem przez prawie 2000 lat.

Warto przy tym wspomnieć, że stosunek długości dwóch boków podstawy (2×9131 cali) piramidy Cheopsa do jej wysokości (5812,98 cali) wynosi 3,14159 co jest świetnym przybliżeniem liczby π (nawiasem mówiąc, tak oszacował liczbę π Ptolemeusz, ale dopiero w II w. p.n.e.).

Chiński matematyk Zu Chongzhi żyjący około roku 500 podał przybliżenie 355/113, które przez prawie 1000 lat było najlepszym oszacowaniem π. Użył on metody Archimedesa, lecz najprawdopodobniej nie miał dostępu do jego prac.

W 1400 roku hinduski matematyk Madhava jako pierwszy w historii użył ciągów nieskończonych by obliczyć wartość π. W istocie odkrył on wzór, do którego Leibniz lub Gregory (autorstwo przypisuje się obu) doszli w 1674. Natomiast pierwszy z Europejczyków, który użył metody aproksymacji π przy pomocy ciągów nieskończonych był John Wallis, który w 1656 roku w dziele Arithmetica infinitorum podał bardzo zgrabny - aczkolwiek niezbyt użyteczny - wzór na π. Od tego czasu, do obliczania wartości π, zaczęto używać ciągów nieskończonych - zazwyczaj przy pomocy rozwinięcia funkcji arcus sinus lub arcus tangens w szereg potęgowy. Mimo to w 1596 roku Ludolph van Ceulen podał przybliżenie π z dokładnością do 35. miejsca po przecinku, używając do tego metody Archimedesa. Obliczenia prowadził przez całe życie.

Z biegiem lat uzyskiwano coraz lepsze przybliżenia wartości π sięgające kilkuset miejsc po przecinku (Rutherford w 1853 roku - 440 miejsc po przecinku; Shanks w 1874 roku - 527 miejsc po przecinku). W 1946 roku Ferguson podał wartość π do 620. miejsca po przecinku. W końcowych obliczeniach wspomagał się już kalkulatorem. Od 1949, kiedy to przy pomocy komputera ENIAC obliczono 2037 miejsc po przecinku, dokładniejsze aproksymacje liczby π uzyskiwano już tylko przy użyciu komputerów. We wrześniu 1999 roku obliczono π z dokładnością 206,15×109 miejsc po przecinku. Dokonał tego Takahasi przy pomocy komputera HITACHI SR8000.

Wzory do obliczania liczby π

Powyższe metody są wolno zbieżne. Do szybkich obliczeń komputerowych stosuje się przybliżenie wynikające z tożsamości:

Funkcję arcus tagens należy rozłożyć w Szereg Taylora. Twórcą tej formuły jest angielski matematyk John Machin (1680—1751).

Szybkozbieżnych formuł postaci : pojawiło się więcej, m.in:

  • F. C. W. Störmer (1896):

Inne metody:

  • Ramanujan:
  • David Chudnovsky i Gregory Chudnovsky:
(formuła pozwala na szybkie obliczenie k-tego miejsca liczby pi w dwójkowym lub szesnastkowym systemie pozycyjnym bez potrzeby obliczania miejsca k-1)

Kultura π

Liczba π ma swoich licznych wielbicieli. Obchodzą oni dzień π (14 marca) oraz dzień aproksymacji π (22 lipca).

Tworzone są też bardzo zgrabne, śmieszne wierszyki, a nawet opowiadania, w których długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π.

Niemcom w zapamiętaniu aproksymacji π uzyskanej przez van Ceulena może być pomocny wiersz napisany przez Clemensa Brentano, który jest prawdopodobnie pierwszym tego typu tekstem:

Nie, o Gott, o guter, verliehst Du meinem Hirne die Kraft mächtige Zahlreihn dauernd verkettet bis in die spaetere Zeit getreu zu merken. Drum hab ich Ludolph mir zu Lettern umgeprägt.
Nigdy, o dobry Boże, nie użyczysz mi mocy spamiętania po wsze czasy potężnego, ze sobą trwale sprzężonego szeregu cyfr. Dlatego przyswoiłem sobie ludolfinę w słowach. (przekład Witolda Rybczyńskiego)

Pierwszym polskim wierszem tego typu jest nieco toporny wiersz Kazimierza Cwojdzińskiego z 1930 roku, zamieszczony w październikowym wydaniu czasopisma Parametr, poświęconemu nauczaniu matematyki:

Kuć i orać w dzień zawzięcie,
Bo plonów niema bez trudu!
Złocisty szczęścia okręcie,
Kołyszesz...
Kuć! My nie czekajmy cudu.
Robota to potęga ludu!

Inne przykłady:

Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry, ten zdoła.

Oto palindrom opublikowany kiedyś w miesięczniku Delta:

Raz w maju, w drugą niedzielę
Pi liczył cyfry pan Felek.
Pomnożył, wysumował,
Cyferki zanotował,
Ale ma ich niewiele...

Kolejny, dłuższy przykład, w formie inwokacji do bogini pamięci (myślnik po 'pauza' zastępuje zero):

Daj, o pani, o boska Mnemozyno, pi liczbę, którą też zowią ponętnie Ludolfiną, pamięci przekazać tak, by jej dowolnie oraz szybko do pomocy użyć; gdy się problemu nie da inaczej rozwiązać, pauza - to zastąpić liczbami.

Najbardziej znany przykład angielski jest autorstwa sir Jamesa Jeansa:

How I want a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics!
Jakże chciałbym się napić, czegoś mocnego oczywiście, po trudnych wykładach zawierających mechanikę kwantową!

Popularny jest także następujący wierszyk:

How I wish I could recollect Pi easily today!
Jakże bym chciał dzisiaj łatwo przypomnieć sobie Pi!


Istnieją również żarty na temat tej liczby:

Dlaczego pociąg jak jedzie to stuka?
Elementem poruszającym się po torze jest koło.
A obręcz koła to nic innego jak okrąg.
Należy przeanalizować wzór na obwód okręgu:
O=2πr. 2 = to stała, r= określony promień, a π = trzy z...hakiem.
I ten hak stuka!

Wzory zawierające π

Geometria

  • Obwód okręgu o promieniu r:
  • Pole koła o promieniu r:
  • Pole elipsy o półosiach równych a i b:
  • Objętość n wymiarowej kuli o promieniu r:
  • Powierzchnia kuli o promieniu r:
  • Miara łukowa kąta półpełnego równa jest radianów
  • Objętość walca :

Analiza matematyczna

  • (Euler)
  • (całka Gaussa)
  • (wzór Stirlinga)
  • (Wzór Eulera, nazywany również najpiękniejszym wzorem matematyki)

Teoria liczb

  • Prawdopodobieństwo tego, że dwie losowo wybrane liczby całkowite są liczbami względnie pierwszymi wynosi .
  • Średnia liczba sposobów na zapisanie liczby naturalnej jako sumy dwóch liczb całkowitych, których pierwiastek też jest liczbą całkowitą, wynosi .

Fizyka

  • (zasada nieoznaczoności Heisenberga)
  • równanie pola grawitacyjnego ogólnej teorii względności

Linki zewnętrzne

Zobacz także

Szablon:Link FA Szablon:Link FA Szablon:Link FA