Gubernia kurlandzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
kurlandzka
Курляндская губерния
Herb
Herb
Państwo  Imperium Rosyjskie
Siedziba Mitawa
Powierzchnia 27 290 km²
Populacja 
• liczba ludności

674 034
• gęstość 24,7 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba powiatów 10
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Portal Portal Rosja

Gubernia kurlandzka (ros., Курляндская губерния; niem. Gouvernement Kurland; łot. Kurzemes guberņa; lit. Kuršo lub Kurliandijos) gubernija[1] – gubernia rosyjska odpowiadająca historycznej Kurlandii, obejmująca dzisiejsze obszary zachodniej i południowej Łotwy oraz wybrzeże litewskiej Żmudzi. Jej stolicą była Mitawa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obszar ten został wydzielony w 1795 z terenu Księstwa Kurlandii i Semigalii po III rozbiorze. Przestała istnieć po I wojnie światowej, po tym jak Niemcy zajęły region w 1915.

Do końcowych lat XIX wieku, mimo nastania oficjalnego panowania rosyjskiego, gubernia nie była rządzona przez Rosję, ale przez bałtyckich Niemców reprezentowanych w Radzie Regionalnej (tzw. Landtag) [2].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Od 1819 dzieliła się na 10 powiatów: bowski, dobleński, frydrychsztacki, goldyński, grobiński, hazenpocki, iłłukszciański, talseński, tukumski, windawski.

Wzmianka z 1883[edytuj | edytuj kod]

Kurlandya. 1. Położenie, rozległość, kształt powierzchni. Kurlandya (po niemiecku Kurland. po łotewsku Kurzemie) od ostatniego rozbioru Polski z cesarstwem rosyjskiem połączona a dawniej lenne księstwo Rzeczypospolitej tworząca, stanowi jednę z trzech nadbałtyckich gubernij cesarstwa i leży między 38° 35' a 45° 4' wsch. dłg. geogr. (podług południka Ferro) i między 55° 40' a. 57° 40' (...)

Przypisy

  1. Jedynie nazwa rosyjska miała status oficjalny
  2. Smith, David James (2005). The Baltic States and Their Region. Rodopi. ISBN 978-90-420-1666-8.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]