Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny
Lider Ahmad Saadat
Data założenia 1967
Adres siedziby Damaszek, Syria
Deklarowana
ideologia polityczna
Komunizm
Marksizm-leninizm
Lewica narodowa
Antysyjonizm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
Socjalizm

Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. Popular Front for the Liberation of Palestine, PFLP) – założona w 1967 roku najstarsza polityczno-militarna organizacja palestyńska. Ma charakter świecki, łączy ideologię marksistowsko-leninowską z arabskim nacjonalizmem, na arenie międzynarodowej najściślejsze związki z Syrią. Przez USA i Unię Europejską został uznany za organizację terrorystyczną. Najważniejsi przywódcy: Georges Habasz, Wadi Haddad (obaj prawosławni chrześcijanie), Abu Ali Mustafa i Ahmed Saadat.

LFWP należy do najbardziej radykalnych ugrupowań palestyńskich, ma na swym koncie wiele akcji terrorystycznych. W latach 60. i 70. w celu zwrócenia uwagi świata na problem palestyński stosował taktykę porywania samolotów. Od końca lat 70. skoncentrował swe ataki na celach izraelskich. Ofiarami jego działań padali politycy, wojskowi i cywile, a także umiarkowani Palestyńczycy. Zobacz też: Operacja Entebbe.

LFWP współtworzył Organizację Wyzwolenia Palestyny (OWP); przedstawiciele Frontu zasiadali w jej Komitecie Wykonawczym, w którym najczęściej pozostawali w opozycji do Jasera Arafata. Front kilkakrotnie zawieszał swe uczestnictwo w OWP w proteście przeciwko jej polityce, określanej jako zbyt ugodowej względem Izraela.

W 2001 r. członkowie LFWP zastrzelili Rehawama Zeewiego, ministra turystyki w rządzie premiera Ariela Szarona, podając w uzasadnieniu zamachu, że jest on odwetem za śmierć Abu Alego Mustafy, zabitego w sierpniu 2001 r. przez izraelską armię. Zabójstwo to stało się bezpośrednią przyczyną izraelskiej operacji Ochronna Tarcza na początku 2002 r.

Do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny należał Carlos - Ilich Ramírez Sánchez. Znany terrorysta odbywający karę dożywotniego więzienia we Francji.

W wyniku sporów wewnętrznych z Frontu wyodrębniło się kilka mniejszych organizacji: Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - Dowództwo Generalne, Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]