Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny
Lider Ahmad Saadat
Data założenia 1967
Adres siedziby Damaszek, Syria
Deklarowana
ideologia polityczna
lewica narodowa, antysyjonizm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
socjalizm

Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. Popular Front for the Liberation of Palestine, PFLP) – założona w 1967 roku najstarsza polityczno-militarna organizacja palestyńska. Ma charakter świecki, łączy ideologię marksistowsko-leninowską z arabskim nacjonalizmem, na arenie międzynarodowej najściślejsze związki z Syrią. Przez USA i Unię Europejską został uznany za organizację terrorystyczną. Najważniejsi przywódcy: Georges Habasz, Wadi Haddad (obaj prawosławni chrześcijanie), Abu Ali Mustafa i Ahmed Saadat.

LFWP należy do najbardziej radykalnych ugrupowań palestyńskich, ma na swym koncie wiele akcji terrorystycznych. W latach 60. i 70. w celu zwrócenia uwagi świata na problem palestyński stosował taktykę porywania samolotów. Od końca lat 70. skoncentrował swe ataki na celach izraelskich. Ofiarami jego działań padali politycy, wojskowi i cywile, a także umiarkowani Palestyńczycy. Zobacz też: Operacja Entebbe.

LFWP współtworzył Organizację Wyzwolenia Palestyny (OWP); przedstawiciele Frontu zasiadali w jej Komitecie Wykonawczym, w którym najczęściej pozostawali w opozycji do Jasera Arafata. Front kilkakrotnie zawieszał swe uczestnictwo w OWP w proteście przeciwko jej polityce, określanej jako zbyt ugodowej względem Izraela.

W 2001 r. członkowie LFWP zastrzelili Rehawama Zeewiego, ministra turystyki w rządzie premiera Ariela Szarona, podając w uzasadnieniu zamachu, że jest on odwetem za śmierć Abu Alego Mustafy, zabitego w sierpniu 2001 r. przez izraelską armię. Zabójstwo to stało się bezpośrednią przyczyną izraelskiej operacji Ochronna Tarcza na początku 2002 r.

Do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny należał Carlos - Ilich Ramírez Sánchez. Znany terrorysta odbywający karę dożywotniego więzienia we Francji.

W wyniku sporów wewnętrznych z Frontu wyodrębniło się kilka mniejszych organizacji: Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - Dowództwo Generalne, Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]