Michał Wójcik (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Michał Wójcik
Michal Wojcik.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1971
Kraków
Poseł V kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość
Okres urzędowania od 19 października 2005
do 4 listopada 2007

Michał Marek Wójcik (ur. 17 kwietnia 1971 w Krakowie) – polski polityk, prawnik, poseł na Sejm V kadencji, członek zarządu Solidarnej Polski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim. Objął funkcję dyrektora naczelnego Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Był członkiem Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia i ekspertem kilku projektów finansowanych przez Unię Europejską. Pomysłodawca projektu "Pierwsza szychta" w ramach programu Equal, mającego na celu tworzenie mechanizmów "wprowadzania" na rynek pracy osób zagrożonych marginalizacją społeczną.

Od 2002 został radnym sejmiku śląskiego z wynikiem 3067 głosów w okręgu chorzowskim (z listy POPiS, z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości). W 2004 z ramienia PiS bez powodzenia kandydował do Senatu w wyborach uzupełniających (uzyskał 5300 głosów). W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na posła z listy PiS z okręgu rybnickiego liczbą 7428 głosów. W Sejmie przewodniczył stałej Podkomisji Rzemiosła i Usług, zasiadał w Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Komisji Nadzwyczajnej "Solidarne Państwo". W wyborach do Sejmu w 2007 nie zdobył mandatu. W 2010 jako lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chorzowskim uzyskał ponownie mandat radnego sejmiku śląskiego, otrzymując 12 665 głosów[1]. Objął funkcję przewodniczącego komisji statutowo-regulaminowej oraz wiceprzewodniczącego klubu radnych PiS. W wyborach do w 2011 ponownie bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski[2]. Później związał się z projektem politycznym Solidarna Polska i zajął się tworzeniem jego struktur w okręgach częstochowskim i gliwickim[3]. Na kongresie założycielskim partii o tej nazwie 24 marca 2012 został wybrany do jej zarządu[4]. 14 grudnia 2013 wybrany ponownie na członka zarządu tej partii.

Jest współautorem książki Targi jako instrument marketingu wystawienniczego. Za zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego odznaczony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]