1586 Eskadra Specjalnego Przeznaczenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samolot Halifax Mk II – takimi samolotami dokonywano zrzutów
Samolot B-24 Liberator – takimi samolotami dokonywano zrzutów
Załoga „Liberatora” z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia po powrocie z misji nad Warszawą. Lotnisko Brindisi

1586 Eskadra Specjalnego Przeznaczenia (ang. No. 1586 Flight RAF) – eskadra lotnicza złożona z polskich załóg z Eskadry „C” 138 Dywizjonu Royal Air Force (RAF).

Celem działania Eskadry było dostarczanie cichociemnych żołnierzy i agentów, zasobników z bronią, lekami dla walczących oddziałów walczących w konspiracji podczas II wojny światowej. Jednostki lotnicze działające jak wspomniany 138 Dywizjon RAF czy 1586 Eskadra Specjalnego Przeznaczenia działały w oparciu o wytyczne Special Operations Executive (SOE). Eskadra została sformowana 3 listopada 1943 i weszła w skład 334 Skrzydła Lotnictwa Specjalnego, otrzymując na wyposażenie 3 samoloty Halifax Mk II i 3 B-24 Liberator.

Wyodrębnienie Eskadry było wynikiem posunięć związanych z dużymi stratami w samolotach i załogach latających nad tereny okupowanej Polski i krajów Europy Południowej z lotnisk w Wielkiej Brytanii. 5 listopada 1943 pierwsze załogi rozpoczęły przelot na lotnisko polowe Sidi Amor pod Tunisem. 15 grudnia 1943 jeden Liberator i dwa Halifaxy wykonały pierwszy lot nad teren okupowanej Polski. Z tego lotniska wykonano jeszcze tylko raz loty do Polski, załogi wracając lądowały na lotnisku Campo Cassale w Brindisi. Lotnisko to służyło Eskadrze aż do rozwiązania 7 listopada 1944 z przekształceniem Eskadry w 301 Dywizjon.

Dowódcami Eskadry byli:

Eskadra zaopatrywała w sprzęt, środki łączności placówki Armii Krajowej – w tym te, biorące udział w ramach akcji „Burza”. Najbardziej dotkliwe straty w załogach i sprzęcie poniosła podczas niesienia lotniczej pomocy (zrzuty) dla powstania warszawskiego.

Aż trzech lotników z tej Eskadry zostało odznaczonych Krzyżem Złotym IV klasy Orderu Virtuti Militari. Byli nimi:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]