1586 Eskadra Specjalnego Przeznaczenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

1586 Eskadra Specjalnego Przeznaczenia (ang. 1586 Special Duty Flight) – jednostka złożona z polskich załóg z Eskadry "C" 138 Dywizjonu RAF.

Samolot Halifax Mk II - takimi samolotami dokonywano zrzutów

Celem działania Eskadry było dostarczanie cichociemnych żołnierzy i agentów, zasobników z bronią, lekami dla walczących oddziałów walczących w konspiracji. Jednostki lotnicze działające jak wspomniany 138 Dywizjon RAF czy 1586 ESP działały w oparciu o wytyczne SOE. Eskadra została sformowana 3 listopada 1943 roku i weszła w skład 334 Skrzydła Lotnictwa Specjalnego, otrzymując na wyposażenie 3 samoloty Halifax Mk II i 3 B-24 Liberator.

Wyodrębnienie Eskadry było wynikiem posunięć związanych z dużymi stratami w samolotach i załogach latających nad tereny okupowanej Polski i krajów Europy Południowej z lotnisk w Wielkiej Brytanii. 5 listopada 1943 roku pierwsze załogi rozpoczęły przelot na lotnisko polowe Sidi Amor pod Tunisem. 15 grudnia 1943 roku jeden Liberator i dwa Halifaxy wykonały pierwszy lot nad teren okupowanej Polski. Z tego lotniska wykonano jeszcze tylko raz loty do Polski, załogi wracając lądowały na lotnisku Campo Cassale w Brindisi. Lotnisko to służyło Eskadrze aż do rozwiązania 7 listopada 1944 roku z przekształceniem Eskadry w 301 Dywizjon.

Dowódcami Eskadry byli:

Eskadra zaopatrywała w sprzęt, środki łączności placówki AK - w tym te, biorące udział w ramach Akcji „Burza”. Najbardziej dotkliwe straty w załogach i sprzęcie poniosła podczas niesienia lotniczej pomocy (zrzuty) dla Powstania warszawskiego.

Aż trzech lotników z tej Eskadry zostało odznaczonych Krzyżem Złotym IV kl. Orderu Virtuti Militari. Byli nimi:

Zobacz też[edytuj]

Dywizjon 301.

Bibliografia[edytuj]

A.P.Przemyski "Z pomocą żołnierzom Podziemia" WKiŁ 1991