Andrzej Zaucha (piosenkarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Zaucha
Ilustracja
Andrzej Zaucha z żoną Elżbietą.
Data i miejsce urodzenia 12 stycznia 1949
Kraków
Data i miejsce śmierci 10 października 1991
Kraków
Przyczyna śmierci rany postrzałowe
Instrumenty saksofon, perkusja
Gatunki jazz, pop
Zawód wokalista, saksofonista, perkusista, aktor, zecer
Zespoły
Anawa, Dżamble
Strona internetowa
Grób Elżbiety i Andrzeja Zauchów na Cmentarzu Prądnik Czerwony.

Andrzej Zaucha (ur. 12 stycznia 1949[1] w Krakowie, zm. 10 października 1991 tamże[2]) – polski wokalista jazzowy i piosenkarz, także saksofonista altowy i perkusista, instrumentalista, aktor, artysta kabaretowy. Z wykształcenia zecer. Był muzycznym samoukiem.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

W młodości trenował kajakarstwo. Na mistrzostwach Polski w 1963 prowadzona przez niego czwórka wywalczyła brązowy medal w kategorii juniorów. W 1964 wywalczył złote medale mistrzostw Polski juniorów w jedynce i czwórce.

Muzycznie debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. Później został solistą grupy Telstar. W latach 1968–1971 był wokalistą jazzrockowej grupy Dżamble (m.in. piosenka "Wymyśliłem Ciebie", album Wołanie o słońce nad światem). Wystąpił z nią m.in. na SFJ Jazz nad Odrą 69 we Wrocławiu.

Zespół Anawa[edytuj | edytuj kod]

W 1971 związał się z zespołem Anawa, z którym nagrał LP Anawa.

W latach 1973–1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą. W 1980 rozpoczął karierę solową w muzyce.

Kariera solowa[edytuj | edytuj kod]

W roku 1983 ukazał się pierwszy album solowy Andrzeja Zauchy zatytułowany "Wszystkie stworzenia małe i duże". Największą popularność z debiutanckiej płyty zdobył utwór tytułowy, zaśpiewany w duecie z Ewą Bem. W 1985 Zaucha wystąpił podczas koncertu Piosenka jest dobra na wszystko, który odbył się w ramach KFPP w Opolu. Od tego czasu był regularnym gościem na opolskich festiwalach (począwszy od 1985 występował w Opolu corocznie aż do 1990 r.) W 1987 ukazał się drugi solowy album Zauchy, zatytułowany Stare, nowe, najnowsze, z którego największą popularnością cieszyły się piosenki: „Myśmy byli sobie pisani”, „Bądź moim natchnieniem” oraz „C'est la vieu - Paryż z pocztówki”. Do dwóch ostatnich nakręcone zostały teledyski.

Andrzej Zaucha współpracował z jazzmanami, m.in. z Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim, oraz z zespołami jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band jako perkusista, Beale Street Band i Playing Family jako wokalista.

Z Big Bandem Wiesława Pieregorólki nagrał album Andrzej Zaucha, wydany przez Muzę w 1989. Związany był także z zespołami rockowymiGrupą Doctora Q (płyta Wszystkie stworzenia duże i małe) i Kwadratem. Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia, płytowych i dla filmu.

Po występie na Festiwalu w Opolu w 1988 stał się jedną z największych gwiazd muzyki rozrywkowej w Polsce[3]. Jego popularne piosenki to: "Czarny Alibaba" z repertuaru Heleny Majdaniec, "C’est la vie - Paryż z pocztówki", "Byłaś serca biciem", "Bądź moim natchnieniem", "Siódmy rok", "Baw się lalkami", "Rozmowa z Jędrkiem" – nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim oraz piosenka z repertuaru Eugeniusza Bodo "Baby, ach te baby" nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim. Z zespołem Kasa Chorych nagrał trzy utwory: "Kochaj człowieka", "Szlaufik blues" i "Blues o rannym wstawaniu", które ukazały się na płycie Kasy Chorych "Skiba".

Jest laureatem nagrody indywidualnej dla najlepszego wokalisty na SFJ Jazz nad Odrą '69, wyróżnienia w koncercie Premiery na KFPP Opole '89 za piosenkę "O cudzie w tancbudzie", nagrody Prezydenta miasta Opola na KFPP Opole '89 za wybitne osiągnięcia w wykonawstwie piosenek.

Na początku lat 90. współtworzył wraz z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim kabaret estradowy "Sami"[4].

Role filmowe, występy w musicalach[edytuj | edytuj kod]

Wystąpił w epizodycznych rolach w filmach Miłość z listy przebojów (reż. Marek Nowicki), Misja specjalna (reż. Janusz Rzeszewski) i Trzy dni bez wyroku (reż. Wojciech Wójcik). Zagrał w bufet-operze Kur zapiał (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, libretto Wiesław Dymny), śpiewogrze Pozłacany warkocz (muz. Katarzyna Gaertner, libr. T. Kijonka) i w musicalu Pan Twardowski (muz. Janusz Grzywacz, libr. Krzysztof Jasiński)

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był żonaty z Elżbietą, która zmarła 31 sierpnia 1989 wskutek udaru mózgu[5]. Mieli córkę Agnieszkę[6].

Śmierć i pogrzeb[edytuj | edytuj kod]

Zaucha zmarł śmiercią tragiczną. 10 października 1991 po występie w Krakowskim Teatrze Scena STU, artysta został śmiertelnie postrzelony wraz z aktorką Zuzanną Leśniak na parkingu przy ulicy Włóczków w Krakowie, przez jej męża - francuskiego reżysera Yves'a Goulais. Motywem zabójstwa była zazdrość o żonę[5][7][8]. Zabójca oddał dziewięć strzałów z pistoletu. Zaucha zginął na miejscu, Zuzanna zmarła w karetce pogotowia[5].

Andrzej Zaucha został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie[8].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy solowe[edytuj | edytuj kod]

Dżamble[edytuj | edytuj kod]

Anawa[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Wykonanie piosenki[edytuj | edytuj kod]

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Bohater filmu[edytuj | edytuj kod]

Teatr TV[edytuj | edytuj kod]

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

  • 1980: Pozłacany warkocz

Przypisy

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, str. 140. ISBN 83-7129-570-7
  2. Andrzej Zaucha- filmografia - FILMWEB.pl
  3. Bartek Radniecki: Miał talent !. muzyka.onet.pl, 4 stycznia 2010.
  4. Zaucha Andrzej. portalwiedzy.onet.pl.
  5. a b c Miłość i śmierć Andrzeja Zauchy. tvn24.pl, 23 marca 2008.
  6. Tygodnik Na żywo nr 33, 14 sierpnia 2014, s. 46
  7. Andrzej Zaucha
  8. a b Andrzej Zaucha - Biografia. rmfon.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]